Uzbekistan odmówił utworzenia unii gazowej z Rosją i Kazachstanem

Uzbekistan odmówił utworzenia unii gazowej z Rosją i Kazachstanem

20 grudnia, 2022 0 przez Kacper Ochman

Uzbekistan jest gotowy do podpisania handlowych kontraktów gazowych z Rosją, ale nie zamierza wchodzić w unię gazową. Poinformował o tym minister energii Uzbekistanu Dżurabek Mirzamakhmudow.

Według ministra Taszkent „nigdy nie zgodzi się na warunki polityczne w zamian za gaz”. Moskwa i Taszkent negocjują dostawy rosyjskiego gazu przez sąsiedni Kazachstan, ale „będzie to kontrakt techniczny” i „nie oznacza sojuszu” – stwierdził Mirzamakhmudow.

Podczas mroźnej zimy Uzbekistan doświadcza niedoboru paliwa i został zmuszony do zaprzestania eksportu sześciu milionów metrów sześciennych gazu dziennie do Chin. Władze kraju negocjują z innymi krajami dodatkowe zakupy gazu ziemnego, energii elektrycznej, węgla i oleju opałowego. Kraj wprowadza zakaz eksportu skroplonego gazu ziemnego.

„Aby pokryć popyt, zapewnić konsumpcję krajową i rozwiązać problem, dziś negocjujemy import gazu i energii elektrycznej z krajów sąsiednich, a nie poprzez jakiś sojusz czy unię. Tutaj negocjujemy w oparciu o interesy narodowe, aby współpracować na podstawie umowy handlowej, sprzedaży i zakupu, a nie poprzez przeniesienie naszych sieci energetycznych” – powiedział Mirzamakhmudov .

Wcześniej o inicjatywie utworzenia unii gazowej z Uzbekistanem dyskutowali prezydenci Rosji i Kazachstanu – Władimir Putin i Kassym-Żomart Tokajew. Jednak ani Astana, ani Taszkent nie są nią zainteresowane ze względu na groźbę wtórnych sankcji. 30 listopada, komentując propozycję utworzenia trójstronnej unii gazowej między Moskwą, Astaną i Taszkentem, wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu Roman Wasilenko podkreślił, że kraj nie pozwoli na wykorzystanie swojego terytorium do obejścia sankcji.

W odpowiedzi na rosyjską interwencję wojskową na Ukrainie państwa zachodnie regularnie nakładają sankcje zabraniające lub ograniczające współpracę z rosyjskimi firmami. Kraje azjatyckie w dużej mierze popierają restrykcje.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.