Rosną zyski Azerbejdżanu z eksportu gazu i ropy

Rosną zyski Azerbejdżanu z eksportu gazu i ropy

25 stycznia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Azerbejdżan cieszy się ogromnym wzrostem dochodów z eksportu ropy i gazu dzięki umowie, jaką zawarł z Unią Europejską w zeszłym roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wynikającymi z niej sankcjami. Dochody kraju z ropy i gazu, od których zależy jego gospodarka, znacznie wzrosły w 2022 r.

Według najnowszych danych Państwowego Komitetu Celnego Azerbejdżanu, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2022 roku kraj zarobił 33,6 mld USD wyłącznie na eksporcie ropy i gazu, czyli 2,2 razy więcej niż przychody z tego samego okresu 2021 roku.

Te same dane potwierdziły zależność gospodarki Azerbejdżanu od dochodów z ropy i gazu, które w tym okresie stanowiły 92,6 proc. całkowitych dochodów kraju. Azerbejdżan czerpie korzyści z umowy energetycznej, którą podpisał z UE w lipcu. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE starała się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu i podpisała porozumienie z Azerbejdżanem, zgodnie z którym ten ostatni ostatecznie podwoi eksport swojego gazu do Europy. Zgodnie z dokumentem Azerbejdżan ma zwiększyć eksport do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy do 20 mld m3 rocznie do 2027 roku.

Tymczasem lista odbiorców azerbejdżańskiego gazu stale się wydłuża. Serbia w ubiegłym roku rozpoczęła budowę gazociągu dla azerbejdżańskiego gazu na mocy podpisanej w czerwcu umowy o współpracy. Budowa ma zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku.

Dodatkowo azerbejdżański państwowy koncern naftowy SOCAR podpisał w grudniu umowę z rumuńską firmą Romgaz SA, która przewiduje eksport 300 mln m3 azerbejdżańskiego gazu do Rumunii od 1 stycznia.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.