STRONA W BUDOWIE

 • 🪖Dzień 393 (23 marca 2023, 22:05) – Czerwone linie strachu
  Słowacja przekazała dziś 4 pierwsze MIGi-29 Ukrainie. W zasadzie nie przekazała, a oddała je w ręce ukraińskich pilotów, którzy wsiedli w odmalowane maszyny (w ukraiński wzór „piksel) i polecieli. Tymczasem od wczoraj Kirby (Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA) nie przebiera w słowach komentując zarówno działania Chin jak i rosji. UK nie zamierza również rezygnować z przekazania Ukrainie amunicji wzbogaconej zubożonym uranem (mimo pojękiwań i gróźb rosji).
 • 🪖Dzień 392 (22 marca 2023, 22:10) – Niesymetrycznie
  Linia frontu bez zmian. Pojawia się więcej doniesień o spodziewanej kolejnej rosyjskiej ofensywie do której rosjanie gromadzą już ludzi i sprzęt. A przecież już wywiad brytyjski i ISW ogłaszali, że rosjanie lecą “na oparach”. Widać nie. Ledwie pod Bachmutem osłabły na kilka dni szturmy rosjan (ich częstotliwość), a od wczoraj są doniesienia o tym, że szturmów i rosjan jest więcej.
 • 🪖Dzień 391 (21 marca 2023, 22:35) – wyjście smoka
  Trudno cokolwiek sensownego napisać o wizycie Xi w Moskwie. Nic ważnego oficjalnie nie zostało powiedziane przez obu prezydentów. Xi wymownie na koniec powiedział putinowi by “pilnował się”, ale i chiński przedstawiciel w wywiadzie dla rosyjskiej TV powiedział, że Chiny i rosja wspólnie stoją na straży “porządku i dobra”. Czyli tradycyjnie Chiny pozostają w pozycji nierozpoznanej czyli ostrożnej. Zdecydowanie lepsze to niż oficjalne ogłoszenie sojuszu “przeciwko dominacji anglo-sasów”.
 • W poszukiwaniu celów strategicznych – polityka zagraniczna Azerbejdżanu w 2023 r.
  Przez cały 2022 roku Baku prowadziło aktywną politykę zagraniczną ze względu na wydarzenia na Kaukazie Południowym i sąsiednich regionach. Wojna…
 • 🪖Dzień 390 (20 marca 2023, 22:30) – Wejście smoka
  rosja jest zależna od Chin i Chin się posłucha (widać nawet po kurtuazyjnym spotkaniu przywódców, gdzie putin wyraził “zazdrość” wobec postępów Chin, Xi pozostał bardziej powściągliwy). Chiny będą próbowały ponownie zagrać kartą “rozjemcy świata” i pokazywać swoją rolę jako konkurenta USA. Wbrew pozorom, pacyfikacja putina może dać im dużo w tym zakresie na arenie międzynarodowej.
 • Gazowe szachy między Turkmenistanem i Rosją
  W czasie, gdy bogaty w gaz Turkmenistan może naciskać na dywersyfikację swoich szlaków eksportowych, zamiast tego może dać się wciągnąć…
 • ROSJANIE ZAATAKOWALI ROSJĘ
  2 marca tego roku grupa wojskowych zajęła 2 wioski w obwodzie briańskim Federacji Rosyjskiej. Natychmiast z rosyjskiej strony ta sytuacja…
 • UKRAINA SŁABA – UKRAINA SILNA
  Ostatnio modnym się zrobiło, omawiając sytuację Ukrainy w tej wojnie, ubolewać nad katastrofalnym stanem tego kraju, który ma być na…
 • 🪖Dzień 389 (19 marca 2023, 23:15) – Dwa kroki…
  Tak jak i rok temu pod Kijowem, Ukraińcy się nie poddają i walczą o Bachmut. Są “dwa kroki od zimy i dwa kroki od wiosny”
 • 🪖Dzień 388 (18 marca 2023, 23:00) – Kolejny atak Shahedów
  Wczoraj w nocy na Ukrainę ponownie wleciały irańskie Shahedy. Z 16 sztuk doleciało 5 i największe szkody (wedle wiedzy na dziś) widać było w Nowomoskowsku. Atak dronem w nocy spowodował dość dużą eksplozję, która wskazywałaby bardziej na bazę paliwową lub skład amunicji. (Ukraińcy twierdzą, że to obiekt infrastruktury krytycznej). Pożar trwał conajmniej do rana.
 • 🪖Dzień 387 (17 marca 2023, 22:00) – Poszukiwany: putin
  Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania putina (drugi dotyczy rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka) za nielegalne deportacje ukraińskich dzieci. Po Omarze-al-Bashirze (prezydent Sudanu, organizator ludobójstwa w Darfurze), prezydencie Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej i prezydencie Libii, Muammarze Kadaffim – putin jest czwartą głową państwa z nakazem aresztowania MTK. Z tych trzech tylko jeden stanął przed sądem (i został uniewinniony), no ale – do czterech razy sztuka!
 • Uzbekistan podejmuje nową próbę zmiany konstytucji
  Uzbekistan został zmuszony do odłożenia planów zmiany konstytucji po eksplozji niepokojów społecznych w autonomicznej republice Karakałpakstanu. Prezydent Mirzijojew mówi, że zależy…
 • 🪖Dzień 386 (16 marca 2023, 23:45) – Apogeum
  eśli wierzyć doniesieniom z frontu i danym wywiadów zachodnich, to ogólne tempo ofensywy rosyjskiej osłabło i zbliża się punkt kulminacyjny w Bachmucie. Działania ofensywne rosjan zmniejszyły się w ciągu ostatniego tygodnia. Jeśli wierzyć doniesieniom, to przez duże straty w ludziach i sprzęcie rosyjskie szturmy osłabły pięciokrotnie. Po drugiej stronie widać lekką krytykę ze strony USA, które podkreślają, że w decyzje Ukraińców wtrącać się nie będą, ale zwracają uwagę by Ukraina pilnowała by nie zabrakło jej i dobrych ludzi i amunicji na wiosenną ofensywę. To mogłoby wskazywać, że Ukraińców Bachmut kosztuje za dużo.
 • Armenia: Spada liczba migrantów zarobkowych pracujących w Rosji
  Według Federalnej Służby Migracyjnej Rosji w ubiegłym roku liczba ormiańskich migrantów zarobkowych podróżujących do tego kraju spadła o około 15…
 • 🪖Dzień 385 (15 marca 2023, 23:35) – Ramstein 10
  olejne spotkanie ministrów obrony krajów wspierających Ukrainę skończyło się kolejnymi deklaracjami, które wyglądają dość… skromnie. Nie to żeby Ukraina mogła wybrzydzać, ale oficjalna lista obejmuje kilkanaście kolejnych czołgów, amunicję z Kanady, conajmniej dwa systemy obrony przeciwlotniczej. Mimo to Reznikow mówi, że są bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania.
 • 🪖Dzień 384 (14 marca 2023, 22:10) – 0.04%
  Ukraińcy nadal twierdzą, że Bachmut wiąże duże liczby sił rosyjskich, co pozwala Ukrainie lepiej przygotować własną ofensywę. Bachmut na pewno wiąże obie strony, ale jeśli mierzyć “sukcesy” rosjan to tylko liczbą zagarniętych kilometrów kwadratowych. Tych rosjanie uzyskali w lutym 0,04% terytorium Ukrainy czyli 234km2 (kwadrat o boku 15km).
 • 🪖Dzień 383 (13 marca 2023) – Dwa z pięciu
  Nie ma dziś zbyt wiele wieści, poza może jakimś działaniem Chin, po którym raczej niczego przełomowego bym się nie spodziewał. Patrzę natomiast na sytuację sprzed roku, gdy powoli zaczynało się załamywać “oblężenie” Kijowa i rosjanie powoli zaczęli uginać się przed Ukraińcami. Wtedy mieliśmy do czynienia z 5 frontami: Kijów, Charków, Cherson, odcinek zaporoski, odcinek doniecko-łuhański.
 • 🪖Dzień 382 (12 marca 2023, 23:45) – Nihil Novi
  Brak wiadomości to niby najlepsza wiadomość, ale w przypadku tej wojny oznacza to, że Ukraińcy odparli dziś kolejne fale rosyjskich ataków na swojej ziemi. Z komunikatów sztabu i obserwatorów wynika, że ataków lotniczych niemal nie było, nie było ataków na obwód sumski i czernihowski, nie latały Shahedy. Ukraińcy za to intensywnie dziś bronili się pod Bachmutem i Awdijewką oraz Kreminną.
 • Chwiejny sojusz na papierze – wizyta Ławrowa w Baku
  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow udał się do Baku, aby uczcić pierwszą rocznicę porozumienia mającego na celu scementowanie sojuszu…
 • 🪖Dzień 381 (11 marca 2023, 22:40) – Wyjście z błota
  Tymczasem Ukraina “poważnie” rozważa zmianę nazwy rosja na “moskowia” czyli nazwy, której używano do Iwana Groźnego, który ogłosił się carem całej rusi (1547 rok). Nazwa “Moskowia” czy “Wielkie Księstwo Moskiewskie” funkcjonowało w europejskiej dyplomacji do drugiej połowy XVIII wieku. No i najzabawniejsze jest to, że rosjanie złapali haczyk i pomysłem przejęli się nie tyle propagandyści ale i rosyjscy oficjele. rosja ma bowiem skradzioną tożsamość rusi kijowskiej co do której pretenduje jako jej spadkobierca, kontynuator i “trzeci Rzym” chrześcijaństwa. Ukraińcy mają jeszcze jedno określenie dla Moskwy – “Błota”.
 • Rośnie liczba Tadżyków ubiegających się o rosyjski paszport
  Pomimo trudności gospodarczych, jakie przeżywa Rosja w wyniku inwazji na Ukrainę, coraz więcej Tadżyków stara się o otrzymanie rosyjskiego obywatelstwa.…
 • 🪖Dzień 380 (10 marca 2023, 22:00) – Pożegnanie Bohatera
  Dziś Ukraina pożegnała Dmytra Kociubajłę pseudonim “Da Vinci”. Zginął pod Bachmutem 6 marca. Był najmłodszym dowódcą i najmłodszym Ukraińcom z tytułem “Bohatera Ukrainy”. Wojował od 18 roku życia, ale to nie tylko za to podziwiała go Ukraina. Inspirował patriotyzmem, przekonywał zwykłych ludzi do rezygnacji z używania rosyjskiego, do bezwarunkowego kochania swojej ojczyzny i do witania się słowami “Sława Ukraini”. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział Zełeński, Załużnyj ministrowie, Kliczko i premier Finlandii. Jak patrzę na te zdjęcia i filmy, to uderza mnie to, jak Ukraińcy klękają przed bohaterami i z jaką godnością nie klękają przed rosjanami.
 • 🪖Dzień 379 (9 marca 2023, 22:22) – Znowu rakiety
  W nocy (atak trwał od północy do około 6 rano) rosjanie przypuścili kolejny, największy od tygodni, atak rakietowy. W sumie wystrzelili 81 rakiet i 8 dronów “Shahed”. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 34 pociski manewrujące (z 48). Dla pozostałych typów rakiet (Ch-22, Ch-47 i “Kindżały” ) Ukraińcy nie mają systemów obrony (systemy Patriot też tu niewiele pomogłyby).
 • #Short – II fala mobilizacji w Rosji – czy aby na pewno? Cześć II
  W części pierwszej skończyliśmy na posumowaniu, że stworzenie uśrednionego obrazu „mogilka” jest zadaniem karkołomnym, ze względu na złożoność problemu i…
 • 🪖Dzień 378 (8 marca 2023, 23:10) – Oczy na Gruzję
  Trudno uciec wrażeniu, że to co dzieje się aktualnie w Tibilisi jest podobne do Majdanu 9 lat temu w Kijowie. Gruzja od lat jest jednym z celów rosji i analogicznie, przy próbach uwolnienia się od “bratnich objęć” moskwy, rosja zajmowała jej terytoria (i okupuje je do dziś). Dlatego za Gruzję trzeba trzymać kciuki by również z tego ucisku wyrwała się na dobre. Wielu Gruzinów walczy w Ukrainie, Ukraina również wspierała Gruzję podczas rosyjskiej inwazji na Osetię.
 • 🪖Dzień 377 (7 marca 2023, 23:00) – Twarze
  Wczoraj doszło zdjęcie anonimowego bohatera (nie padło jeszcze potwierdzenie oficjalne jak się nazywał, a nie chciałbym wprowadzać w błąd). Dziś doszły dwa kolejne – szczególne, bo obaj bohaterowie bronili Ukrainy od 2014 roku. “Da Vinci” miał wtedy 18 lat, Łukaniuk był nieco starszy. Obaj zginęli wczoraj pod Bachmutem. To miasto to piekło na ziemi, które może i wciąga 5 czy 7 razy więcej rosjan niż Ukraińców, ale nadal zabiera za dużo tych drugich. Prawda o Bachmucie jest taka, że każda ze stron wierzy, że zabiera drugiej stronie nieproporcjonalnie więcej niż ta druga strona.
 • Azja Centralna: Wysokie koszty braku działań na rzecz klimatu
  Zmiany klimatyczne mogą być „katalizatorem” globalnej współpracy, ale stwarzają również znaczące wyzwania społeczne, polityczne i geopolityczne w Azji Środkowej. Zmiana…
 • 🪖Dzień 376 (6 marca 2023) – Twarz godności
  „Sława Ukrainie” miał krzyknąć ukraiński żołnierz pojmany przez rosjan. Chwile potem pada kilkanaście strzałów które zabijają bezbronnego żołnierza. Nie wiadomo kim był, gdzie go pojmano i kto dokładnie do niego strzela. Oczywiście rosyjska propaganda stwierdziła ze to ukraiński dezerter rozstrzelany przez swoich. Rozstrzeliwanie jeńców jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i rosjanie w tej wojnie pogwałcili to prawo wielokrotnie (a było ono dotąd jednym z bardziej konsekwentnie dotrzymywanych praw w wojnach). Takich (i bardziej bestialskich) historii jest niestety więcej.
 • Dywersyfikacja i szukanie balansu – Armenia oddala się od Rosji?
  23 stycznia Unia Europejska ogłosiła, że ​​wyśle ​​cywilną misję do Armenii na dwuletnią kadencję, aby udokumentować napięcia na granicy z…
 • RHEINMETALL KONTRATAKUJE
  Dziś w niemieckim wydaniu Rheinische Post został opublikowany obszerny wywiad z szefem korporacji Rheinmetall, Arminem Pappergerem. Rheinmetall to największy producent…
 • WSZYSTKIE BRYGADY SIŁ ZBROJNYCH UKRAINY
  W tej chwili jestem w trakcie opracowania dłuższego artykułu o procesie rozbudowy SZU i o tym, jakie są realne potrzeby…
 • 🪖Dzień 375 (5 marca 2023, 21:30) +10
  Linia frontu bez zmian, ale sytuacja wokół Bachmutu utrzymuje się na poziomie krytycznym. W przyszłym tygodniu na oba fronty dotrą plusowe temperatury (również w nocy). Dla rosji okno ofensywne powoli będzie się zamykać.
 • 🪖Dzień 374 (4 marca 2023, 21:30) – Poza skalą
  ✂️ W skrócie: Tu brakuje już przymiotników i skali w stopniowaniu poziomu zagrożenia w którym działają siły ukraińskie w Bachmucie.…
 • 🪖Dzień 373 (3 marca 2023, 23:20)
  Dziś sporo dobrych doniesień o dozbrajaniu Ukrainy. Dzień nie przyniósł żadnego wyjaśnienia dotyczącego wczorajszych wydarzeń w Briańsku. To znaczy – żadnych, które można uznać za poważne. Trudno jednoznacznie zinterpretować informacje z Bachmutu. Są wiarygodne doniesienia o wycofywaniu się z tego miasta kilku oddziałów. To wskazywałoby na przygotowanie do opuszczenia miasta, ale do momentu w którym nie wiadomo GDZIE wycofywane są te jednostki – trudno to jednoznacznie stwierdzić. Myślę, że najbliższe 2-3 dni pokażą co stanie się z twierdzą Bachmut. Przypomnę, że rosjanie “zdobywają ją” od dobrych 9 miesięcy.
 • #Short – Spójrzmy z góry
  Od jakiegoś czasu większość uwagi obserwujących konflikt na Ukrainie skupia się na wydarzeniach w Bachmucie i jego okolicach. W pewnym…
 • 🪖Dzień 372 (2 marca 2023, 23:40) – Kołomna, Briańsk i Zaporoże
  Briańsk – no brak jest wersji pełnej i pewnej wydarzeń, które dziś wydarzyły się w tej rosyjskiej miejscowości koło granicy z Ukrainą. Wiadomo, że pojawiło się tam conajmniej dwóch osobników z bronią, którzy jako organizacja „Rosyjski Korpus Ochotniczy” przekroczyli rosyjską granicę i przybyli, by “wyzwolić obwód briański”. Tyle o faktach. rosjanie donosili od razu o tym, że ukraiński oddział strzelał do cywili, miał ranić dziecko, że wziął zakładników i że generalnie jest to akt terrorystyczny. To powtórzył i putin, który miał z tego powodu odwołać wyjazd i zwołać radę bezpieczeństwa.
 • 🪖Dzień 371 (1 marca 2023) – Po zimie, ale jeszcze nie wiosna
  Niby dziś pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Ukraińcy zapowiadają, że średnia temperatura w trakcie tej wiosny ma być wyższa o 2 stopnie niż rok temu, a opadów ma być podobna ilość. W prognozach pogody nie widać większej zmiany – nadal w nocy mróz a w dzień lekki plus. Mimo to zwiększają się opady ukraińskich dronów na rosyjskie cele.
 • Gruziński dwugłos w sprawie wdrażania reform zalecanych przez UE
  Gruziński rząd twierdzi, że kraj poczynił znaczne postępy w kierunku spełnienia warunków Unii Europejskiej, aby zostać kandydatem do członkostwa, ale…
 • 🪖Dzień 370 (28 lutego 2023, 23:10) – Wieczny luty
  Kończy się w kalendarzu luty, który trwa dla Ukrainy od roku (luty w ukraińskim i starocerkiewno-słowiańskim oznacza również “zły, groźny, wściekły”). Jednak wyraźnie widać ile dzieli luty 2022 od 2023. Dziś na terenie rosji znalazło się conajmniej 7 dronów i jeśli wszystkie były tego typu co ten, którego znaleziono 100km od Moskwy to były to ukraińskie UJ-22 Airborne.
 • Co dalej z Gazociągiem Transkaspijskim?
  Globalne zmiany na arenie światowej oraz transformacja stosunków handlowych i gospodarczych na kontynencie euroazjatyckim w ostatnich latach spowodowały wzrost zainteresowania…
 • 🪖Dzień 369 (27 lutego 2023) – W oczekiwaniu na…
  Sam się nie mogę doczekać tej ukraińskiej ofensywy. Nie dlatego, żebym postrzegał wojnę jak serial, ale po prostu chciałbym aby się skończyła jak najszybciej (wiadomo jak). Ukraińcy konsekwentnie mówią jednak, że ta nastąpi wiosną (i to tą późniejszą). Oczywiście mogą mieć zupełnie inne plany, ale obiektywnie jest kilka powodów by taka opcja wydawała się najbardziej sensowna…
 • #Short – II fala mobilizacji w Rosji – czy aby na pewno? Cześć I
  Od pewnego czasu systematycznie powraca temat o drugiej fali mobilizacji w Federacji Rosyjskiej. Rozmaici autorzy rozważają, jakie sygnały miałyby świadczyć…
 • Azja Centralna: Zimno i przyrost ludności winne kryzysowi energetycznemu w regionie
  Przyzwyczajone do stosunkowo ciepłych zim kraje Azji Centralnej nie były gotowe na mrozy. Najsilniejsze mrozy w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat…
 • 🪖Dzień 368 (26 lutego 2023, 23:30) – Bachmut i A50
  W twierdzy Bachmut pozostaje jeszcze kilka tysięcy cywili (w tym około 100 dzieci), którzy odmawiają opuszczenia miasta. Ukraińcy nadal próbują rozluźnić pętlę, którą stopniowo zaciskają im rosjanie. Pewne efekty tych wysiłków widać wokół miasta, gdzie na północnym kierunku udało się rosjan spowolnić (Ukraińcy uderzyli wzdłuż trasy M-03), na wschodzie – zatrzymać, a południu udaje się rosjan wypierać. To nie oznacza przełomu i nie oznacza jeszcze wielkiej kontrofensywy, którą dziś ogłosiło kilku obserwatorów (przynajmniej w moich źródłach nie ma o niej mowy).
 • 🪖Dzień 367 (25 lutego 2023) – 1877
  Ukraińskiej armii pozostało do wyzwolenia 1877 miejscowości i sądzę, że liczba ta w ustach Zełeńskiego nie pojawiła się przypadkiem. Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni Ukraińcy będą gotowi do odpowiedzi na rosyjską ofensywę. Wiele tu zależy od pogody, która po kilku ciepłych dniach przechodzi na „minus w nocy, plus w dzień” co spowolni operacje wojskowe na ciężkim sprzęcie. rosjanie od dwóch dni nasilają ataki na niemal całej linii frontu, ale bez wyraźnego efektu. Nie widać też nawały rosyjskiego lotnictwa, tak szumnie zapowiadanej. Bachmut nadal spędza sen z powiek bo sytuacja jest bardzo niepokojąca i mam nadzieję, że Ukraińcy mają albo plan sprawnego wycofania się albo plan kontrofensywy, która rozluźni powoli zaciskającą się rosyjską pętlę na ukraińskiej twierdzy.
 • 🪖Dzień 366 (24 lutego 2023, 23:30) – Rok wojny
  Od Madrytu przez Warszawę po Bejrut świat dziś godnie upamiętnił rok rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Manifestacje, spotkania, podświetlenia budynków czy chociażby zmiana “profilowego” na facebooku pokazały, że los Ukrainy nie jest ludziom obojętny i że świat ma nadal wartości na których gwałcenie się nie zgadza. Obyśmy nie musieli za rok świętować drugiego roku trwania tej wojny.
 • 🪖Dzień 365 (23 lutego 2023, 23:45) – Prawie rok
  Dziś nie napiszę dużo, ale postaram się jutro nieco szerzej podsumować rok rosyjskiej wojny. Na froncie nadal nie ma dobrych informacji spod Bachmutu – jest tam istne piekło na Ziemi. rosjanie aktywizowali się ponownie pod Wuhłedarem. Media rosyjskie próbują rozkręcać informację o rzekomym zamiarze sił ukraińskich przejęcia Naddniestrza. Linia frontu bez zmian.
 • Azerbejdżan: BP rusza z nowymi odwiertami w poszukiwaniu gazu
  Brytyjski gigant naftowy BP rozpoczął wiercenie dwóch nowych odwiertów poszukiwawczych w poszukiwaniu gazu głęboko pod Morzem Kaspijskim. Azerbejdżan szuka więcej…
 • 🪖Dzień 364 (22 lutego 2023, 23:00) – “Zapomniałam tekstu”
  Moskwa, stadion Łużniki – tu miał dziś miejsce masowy koncert poparcia dla inwazji rosyjskiej. Wbrew starannie wykadrowanym zdjęciom stadion był do połowy pełny. Padły te same kłamstwa, groźby, tanie pokazy i wyreżyserowane scenki z dziećmi z Mariupola. Za przyjście władze oferowały po 500 rubli, hot dogi, kaszę i herbatę.
 • 🪖Dzień 363 (21 lutego 2023, 22:35) – Dwa przemówienia
  Dziś miały miejsce dwa przemówienia – jedno w Moskwie, drugie w Warszawie. Oba były sprawne retorycznie (w tym pierwszym więcej kasłania), ale nie wniosły nic nowego – przynajmniej oficjalnie. putin powtórzył swoją “wersję” historii a Biden powtórzył to co w Kijowie (w ciut szerszym kontekście).

1 komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.