STRONA W BUDOWIE

 • 🪖Dzień 793 (26 kwietnia 2024, 22:35) – wody nieznane
  Wprawdzie pomoc zagraniczna wydaje się rozpędzać po odblokowaniu programu pomocy z USA to jest kilka kwestii które myślę że można nazwać słabymi punktami. Po pierwsze systemy przeciwlotnicze. Jak to jest że jedyną metodą na dostarczenie tych systemów (za kasę) Ukrainie jest ich ofiarowanie przez inne kraje? Ja wiem że taki kompleks jak patriot to nie bułka wypiekana z mrożonki ale mamy 3 rok inwazji a sytuacja z Patriotami i NASAMS wygląda jakby zakończono ich produkcję. Druga kwestia to adekwatność tego co zachód chciałby/może dostarczyć Ukrainie a to co jest potrzebne.
 • 🪖Dzień 792 (25 kwietnia 2024, 20:55) – bolesne czekanie
  W powietrzu nieco spokojnie – rosja od kilku dni nie przeprowadziła masowych ataków powietrznych. Gorzej na lądzie. Ukraińcom nie udaje się opanować wyłomu pod Oczeretyne. Jednocześnie widać więcej ostrzałów artyleryjskich na przyfrontowe miejscowości ze strony rosjan.
 • 🪖Dzień 791 (24 kwietnia 2024, 23:15) – przed burzą
  Pakiet pomocy z USA oficjalnie zakończył ścieżkę legislacyjną. To zdecydowany powód do radości. Praktycznie w ciągu najbliższych godzin, dni i tygodni Ukraina zacznie otrzymywać amunicję i technikę wojskową, dzięki której być może uda się rosjan wyhamować. Jest kilka niepokojących punktów w których ta pomoc jest bardzo potrzebna. Praktycznie wzdłuż całego frontu brak jest amunicji artyleryjskiej ale w pierwszej kolejności wsparcia potrzebują Ukraińcy w Czasiw Jarze, koło Oczeretyne, pod Robotyne i koło Nowomychajłówki. Systemy przeciwlotnicze przede wszystkim pomogłyby mieszkańcom Charkowa i Odesy lepiej spać w nocy. To tylko czubek potrzeb.
 • 🪖Dzień 790 (23 kwietnia 2024, 23:30) – wiosenne dozbrajanie
  Dawno nie było tylu informacji o dozbrajaniu Ukrainy. Nie dość, że pakiet pomocowy od USA nie tylko sprawnie idzie przez senat, to spora część amunicji i sprzętu jest gotowa do wysyłki z krajów graniczących z Ukrainą. Do tego UK ogłosiło dziś rekordowy pakiet pomocy ze swojej strony. Nieco gorzej idzie pozyskanie dodatkowej obrony przeciwlotniczej. Są też dobre wiadomości i konkrety z ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Wprawdzie skala mniejsza, ale od czegoś trzeba zacząć. Oby rzeczy zadziały się faktycznie szybko tak jak są zapowiadane.
 • 🪖Dzień 789 (22 kwietnia 2024, 21:40) – Na straty
  BILD pisze o “przełamaniu frontu” w Oczeretyne. Ukraińcy określają to postępami rosjan. Ale faktycznie – rosjanie tu dość zdecydowanymi szturmami wjechali głęboko w ukraińskie tereny i dziś mają już pół miejscowości. Ukraińcy na pewno popełnili jakieś błędy w obronie, ale głównie jest to pokłosie braku amunicji. Po zawziętej obronie Siewierodoniecka, Bachmutu i Awdijiwki za czasów Załużnego, Ukraińcy są zmuszeni bardziej oddziaływać na straty rosjan niż na utrzymanie terenu. Manewrują zatem między tym czym dysponują, tym czym dysponują rosjanie a ukształtowaniem terenu. Celem jest nadal zadanie rosjanom jak największy strat. Ten stan potrwa kilka tygodni zgodnie z tym co pisałem wczoraj, aczkolwiek sądziłem, że amunicja zakupiona w ramach inicjatywy Czech przybędzie do Ukrainy szybciej niż dziś powiedział o tym Borrell.
 • 🪖Dzień 788 (21 kwietnia 2024, 21:40) – Przeciąg
  W zasadzie dni dzielą Ukraińców od pierwszych dostaw amunicji i sprzętu z USA (jeśli nie będzie niespodzianek na pozostałej do przejścia ścieżce legislacyjnej). To oznacza, że rosjanie mają dość wąskie okno na wykorzystanie osłabionej Ukrainy. Trwają masowe szturmy rosjan na kilku odcinkach frontu i pewnie będą się jeszcze wzmagać.
 • 🪖Dzień 787 (20 kwietnia 2024, 22:25) – Kup teraz
  Na Kremlu mają dziś dwa bóle głowy. Po pierwsze wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu nieco pokomplikuje rosjanom (i ich sojusznikom) plany na dominację świata. Po drugie, ukraińskie drony ponownie wleciały głęboko w terytoria rosji narobiły bałaganu.
 • 🪖Dzień 786 (19 kwietnia 2024, 22:45) – krawędź
  Dziś na Ukrainę ponownie poleciały rakiety i znowu zabrały życia cywilów. Po raz pierwszy Ukraińcom udało się zestrzelić rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22. To ogromna maszyna, która może przenosić do 3 rakiet Ch-22 z której każda może mieć głowicę o masie 600-900kg. Te rakiety to główne utrapienie Odesy – spadają na cele z prędkością ponadźwiękową i uchodziły za “nie do zestrzelenia”. I tu drugie zaskoczenie – dwie takie rakiety udało się dziś Ukraińcom strącić. rosjanie mieli też wystrzelić nową rakietę – Ch-32, opracowaną w zeszłym roku. To ponaddźwiękowy pocisk manewrujący i też został zestrzelony przez Ukraińców. Trudno stwierdzić ile rakiet zostało Ukraińcom, ale na pewno nie jest ich tak wiele jakby potrzebowali. Ewidentnie rosja nie ma również zbyt wiele rakiet, którymi mogłaby zaatakować Ukrainę, ale widać, że próbuje.
 • 🪖Dzień 785 (18 kwietnia 2024, 23:30) – dystanse
  Działania w USA pompują nadzieje na odwrócenie losów rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po 7 miesiącach ruchów pozornych pakiet ma szansę wejść w życie już w sobotę. Jeśli tak się stanie to pozostanie pytanie co Ukraina w nim dostanie, kiedy i czy będzie w stanie skomplikować życie rosjanom na froncie tak by zacząć wygrywać. Bo te 7 miesięcy to prócz ogromnych rosyjskich strat to również straty ukraińskie – w ludziach, terenie, sprzęcie i morale. W sekcji bonusowej znajdziecie nagranie z ataku na ukraińskie samoloty – to dowodzi, że rosjanie są w stanie penetrować głęboko ukraińskie tyły i naprowadzać uderzenia na cele tam. Bo i rosja przez te 7 miesięcy nie próżnowała.
 • 🪖Dzień 784 (17 kwietnia 2024, 23:15) – do lata
  Dziś rosjanie zabrali conajmniej 17 żyć w Czernihowie. Miasto to próbowali zdobyć w pierwszym miesiącu inwazji. Od wycofania się rosjan miasto zostało odbudowane i mimo regularnych alarmów lotniczych sporadycznie spadały na nie rakiety lub Shahedy. Dziś przyleciały na nie 3 Iskandery. Regularnie niszczony jest nadal Charków, który również rosjanie próbowali zdobyć. Trochę to złe słowo – “zdobyć” – w zasadzie każde “zdobyte” miasto w wojnie okazuje się kończyć jako sterta gruzu…
 • 🪖Dzień 783 (16 kwietnia 2024, 23:05) – sami
  Na froncie trend utrzymuje się a nawet poszerza bo rosjanie aktywizowali się też na odcinku zaporoskim. Kolejnym punktem walk wydaje się już być Czasiw Jar.
 • 🪖Dzień 782 (15 kwietnia 2024, 22:40) – odliczanie
  Trend na froncie utrzymuje się – rosjanie mają nadal szereg drobnych postępów pod Bachmutem/Czasiw Jarem oraz Awdijiwką i Nowomychajłówką. Na odcinku kupiańskim Ukraińcy mają prowadzić lokalne kontrataki (Terny) ale brak informacji o rezultatach. Dziś też poleciały ukraińskie drony i rakiety na cele wojskowe na Krymie i w Berdiańsku.
 • 🪖Dzień 781 (14 kwietnia 2024, 23:05) – 11 rok
  Równo 10 at temu Ukraina ogłosiła ATO czyli operację antyterrorystyczną po zajęciu przez rosjan Słowiańska. Dzięki ATO Ukraińcy odzyskali 70% terenów które zajęli tymczasowo “rebelianci”. Zginęło 2400 ukraińskich żołnierzy i od tamtego momentu giną nadal.
 • 🪖Dzień 779-780 (13 kwietnia 2024, 21:45) – kolejna runda
  Sytuacja jest trudna. Ukraina jest w energetycznym nokaucie i na oparach wsparcia zachodniego w zakresie amunicji i obrony przeciwlotniczej. Wiadomo, że w jakiejś najbliższej przyszłości może liczyć na nadejście amunicji artyleryjskiej w ramach inicjatywy czeskiej, że mają przybyć F-16 oraz, że ruszy mobilizacja i zasili wojsko nowymi żołnierzami. Nawet trzy baterie Patriot i potencjalny jeden SAMP/T pozwolą nieco zmniejszyć skutki przyszłych rosyjskich ataków i rozpocząć odbudowę. Ukraina na dziś straciła 80% swoich elektrowni, a ich odbudowa zajmie miesiące, a w niektórych przypadkach lata.
 • 🪖Dzień 778 (11 kwietnia 2024) – Na patelni
  Dziś w nocy rosjanie silnie uderzyli w infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Z dymem poszło kilka elektrowni, podstacji energetycznych – w tym największa elektrociepłownia w rejonie Kijowa. Ten atak nie był duży, ani krwawy, ale był skuteczny i odkrył smutny fakt, że Ukrainie kończą się możliwości obrony przed rosyjskimi rakietami. rosja ma Ukrainę na rakietowej patelni…
 • 🪖Dzień 777 (10 kwietnia 2024, 23:45) – pokurczone zwycięstwo
  Na froncie “lodowiec” nadal postępuje – wolno, ale nieprzerwanie rosjanie generują małe postępy na większości odcinków frontowych wokół Bachmutu, Awdijiwki i dalej aż po Robotyne. Żeby nadać temu właściwą perspektywę – to są postępy punktowe. W ważnych punktach, ale nadal są one punktowe i nie mamy do czynienia z załamaniem ukraińskiej obrony a z powolnym wypieraniem jej. Po drugie – w przypadku Robotyne i Bachmutu rosjanie nie wydarli Ukraińcom jeszcze terenów, które stracili podczas letniej ofensywy.
 • 🪖Dzień 776 (9 kwietnia 2024, 23:10) – protezowanie
  Na froncie pełzające postępy rosjan trwają. Prócz Bachmutu, okolic Awdijiwki i Nowomychajłówki to nieciekawie również jest pod Robotyne.
 • 🪖Dzień 775 (8 kwietnia 2024, 21:25) – widmo
  Na froncie trwa ukraińska obrona. rosjanie mają postępy pod Bachmutem, Awdijiwką, Nowomychajłówką i Robotyne. Pod Czasiw Jarem nieco się sytuacja poprawiła, ale w zasadzie niemal wszędzie inicjatywa jest w rękach rosjan. Jeśli wierzyć doniesieniom niemieckiego Die Welt to apogeum rozwoju rosyjskiej produkcji amunicji (artyleria, rakiety, Shahedy) dopiero przed nami i już dziś dzienne wolumeny produkcji są duże.
 • Rosyjska obecność w Gruzji na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi
  27 lutego prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili wyraziła zaniepokojenie rosyjską ingerencją w zbliżające się wybory parlamentarne w Gruzji poprzez cyberataki i…
 • 🪖Dzień 774 (7 kwietnia 2024, 23:30) – chwilówkowy pokój
  Front – bez znaczących zmian. rosjan giną setki dziennie zdobywając po kilka-kilkaset metrów ukraińskich ziem. Kolejnym celem lądowym rosjan jest Czasiw Jar oraz Charków jako główny punkt dręczenia rakietami, dronami i bombami. rosjanie od kilku dni prowadzą ograniczone i punktowe ataki nocne Shahedami a w ciągu dnia uderzają w część tych samych miejsc pojedynczymi rakietami.
 • 🪖Dzień 772-773 (6 kwietnia 2024) – nic dobrego
  Niestety przez dwa ostatnie dni nic znacząco dobrego dla Ukrainy się nie wydarzyło. Był atak dronami na rosyjskie lotnictwa w piątek nad ranem, ale w sobotę nie doczekaliśmy się dowodów dużych zniszczeń zadanych rosyjskiej flocie bombowców. Może następnym razem.
 • Rosja utrudnia Kazachstanowi zwiększenie eksportu ropy do Niemiec
  5 marca minister energetyki Kazachstanu Ałmasadam Satkalijew ogłosił, że kraj rozważa zwiększenie eksportu ropy do Niemiec w tym roku do dwóch milionów…
 • 🪖Dzień 771 (4 kwietnia 2024, 22:50) – Charków
  Charków ma ciężki los od początku rosyjskiej inwazji. Najpierw był intensywnie bombardowany i ostrzeliwany przez rosyjskie wojska, które próbowały go otoczyć i zająć, potem – po ukraińskiej kontrze i wyparciu rosjan – jest nadal ostrzeliwany. Parszywy los sprawił, że jest blisko granicy z rosją w związku z czym rosyjskie rakiety z systemów S-300 czy Shahedy nie potrzebują wiele czasu na dotarcie do miasta. I tak już dwa lata. Dzisiejszy atak był jednak wybitnie perfidny bo wymierzony w służby ratunkowe, które przybyły po pierwszej fali by ratować ludzi. Zginęło 3 ratowników – w tym ojciec jednego z ratowników, który sam był ratownikiem. rosjanie podobnie działają z ostrzałami w Chersonie, obwodzie sumskim, Nikopolu.
 • 🪖Dzień 770 (3 kwietnia 2024, 22:20) – względność czasu
  Na spotkaniu NATO-Ukraina dziś dyskutowano. Znowu padły słowa, obietnice, zapowiedzi. Tymczasem czeska inicjatywa zakupu i dostarczenia Ukrainie amunicji artyleryjskiej nie doczekała się jeszcze pełnego sfinansowania. Rakiet do systemów Patriot broniących Ukrainy – nadal brak, a Ukraińcy potrzebują też dodatkowych baterii. Wolno to strasznie idzie. Trochę wyjaśnień można znaleźć w dzisiejszych doniesieniach.
 • Rosyjski niepokój w obliczu prozachodniego zwrotu Armenii
  6 marca, krótko po zawieszeniu przez Armenię współpracy z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), Erywań wezwał Moskwę do wycofania…
 • 🪖Dzień 769 (2 kwietnia 2024, 22:10) – 1200 km
  Wczoraj pisałem, że Ukraińcy poinformowali, że mają już drony o zasięgu większym niż 1000km. Dziś dwa takie drony uderzyły w cele w tatarstanie, oddalonym od granic Ukrainy o 1200km. Dostała rafineria (jedna z top 5 w rosji) i hotele inżynierów pracujących w zakładzie montującym Shahedy na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. To ważna granica dla Ukraińców i ich techniki. Jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieosiągalne.
 • 🪖Dzień 768 (1 kwietnia 2024, 22:00) – kierunek drony
  Ostatnia doba minęła na Ukrainie względnie spokojnie. Marzec jednak okazał się bardziej niespokojnym miesiącem niż luty. Marcowa statystyka mówi o spadku ukraińskich uderzeń o 18% w stosunku do lutego i o wzroście alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie o 55%.
 • Rosja wabi Gruzję zwrotem Abchazji i Osetii Południowej w roku wyborczym
  11 marca nowo mianowany premier Gruzji Irakli Kobachidze ogłosił wymianę swojego specjalnego przedstawiciela ds. stosunków z Rosją. Gruzińska opozycja sugeruje,…
 • 🪖Dzień 766-767 (31 marca 2024, 20:30)
  Przez ostatnie dwa dni front niewiele się zmienił, brak masowych ostrzałów rakietowych, aczkolwiek każdej nocy leciały i Shahedy i rakiety na przyfrotnowe obwody.
 • 🪖Dzień 765 (29 marca 2024, 21:10) – nierealnie
  Dziś w nocy rosjanie wypuścili spory atak kombinowany na Ukrainę. Ponownie celem były obiekty energetyczne i inne obiekty infrastruktury krytycznej. Na 99 pocisków Ukraińcy zniszczyli 84.
 • 🪖Dzień 764 (28 marca 2024, 23:35) – wola wygrania
  Jest lipiec 2024 r., u bram Kijowa stoi armia rosyjska. Prezydent Zełeński w audycji nadzwyczajnej powtarza odważne słowa wypowiedziane po raz pierwszy w lutym 2022 r., że nie musi opuszczać Ukrainy, ale potrzebuje amunicji, aby zostać i walczyć z rosjanami.
 • 🪖Dzień 763 (27 marca 2024, 21:30) – zadyszka
  Na froncie nadal widać postępy rosjan. Nie są duże, ale są. Pojawiają się natomiast głosy od żołnierzy ukraińskich, że intensywność rosyjskich szturmów maleje. Oryx podliczył również, że od początku inwazji rosjanie stracili ponad 15 000 sztuk ciężkiego sprzętu, zaś Ukraińcy ponad 5000. Są to potwierdzone wizualnie straty.
 • Kirgistan wzywa obywateli by nie podróżowali do Rosji
  Kirgistan wezwał swoich obywateli, aby nie podróżowali do Rosji, gdzie migranci z Azji Centralnej i turyści stoją w obliczu ogromnej presji po…
 • 🪖Dzień 762 (26 marca 2024, 21:20) – piramida kłamstw
  Na froncie bez większych zmian. Z dobrych wieści to wychodzi na to, że ukraińskie rakiety dosięgły aż 4 okrętów w Sewastopolu. Jest też sporo doniesień o planowanych dostawach broni do Ukrainy – w tym “czeska” pula amunicji, która urosła już do 1,5 mln (planowanych). Energetycznie – nadal występują poważne problemy w Charkowie i przejściowe w Odesie.
 • 🪖Dzień 761 (25 marca 2024, 21:15) – trzy minuty
  3 minuty leciały dziś dwie rakiety “Cyrkon” z okolic Krymu do Kijowa. 3 minuty to średni czas jednej piosenki. Tyle czasu mieli Ukraińcy na wykrycie wystrzelenia, potwierdzenie, namierzenie i przeciwdziałanie. To się częściowo udało bo rakiety nie doleciały do celów, ale ich szczątki wyrządziły spore szkody. Tyle dobrego, że nikt nie zginął i że mimo wszystko udało się te rakiety zbić (mimo twierdzeń rosjan, że są nie do zbicia). Waga jednej takiej rakiety wynosi około 4 ton (projektowane jako przeciwokrętowe). Wystrzelone były w biały dzień w wielomilionowe miasto. Rakiety nie były jednak wycelowane w cele cywilne a w budynki wojskowe. Trudno w tym momencie ocenić ile “Cyrkonów” mają rosjanie, ale widać, że to niebezpieczna broń i jest to faktycznie pierwszy typ rosyjskiego pocisku lecącego stale z prędkością naddźwiękową).
 • 🪖Dzień 759 – 760 (23-24 marca 2024, 21:30) – wypalanie
  Na froncie kilka zmian. Ukraińcy utracili drugi z 3 głównych punktów obrony pod Awdijiwką (Orliwka a wcześniej Toneńki). Nieciekawie też w Iwaniwskim. Z kilku innych punktów brak jest informacji o zmianach. Statystyki pokazują sporą intensywność walk / strat rosyjskich.
 • Tadżycka diaspora w Rosji żyje w strachu po masakrze w Crocus City
  W ciągu kilku dni, które upłynęły od masowego zabójstwa w sali koncertowej Crocus City pod Moskwą, niewinni tadżyccy migranci w…
 • 🪖Dzień 758 (22 marca 2024, 21:30) – wojna
  Jeszcze wczoraj podsumowywałem zimę jako względnie bezpieczną dla ukraińskiego systemu energetycznego a dziś miał miejsce chyba najbardziej wyszukany atak na nią. W efekcie kilka rakiet trafiło w potężną tamę i elektrownie wodną na Dnieprze. Sama tam wytrzymała uderzenia, ale straty są duże. Zginęli też ludzie – od kierowcy trolejbusu, który jechał tamą po 8 letnią córkę z 35 letnim ojcem w jednym z domków w Zaporożu. Ofiar ma być na ten moment 5. Ukraińska obrona zestrzeliła 92 cele z 151. Są doniesienia wskazujące, że rosjanie przygotowują powtórkę.
 • 🪖Dzień 757 (21 marca 2024, 22:00) – Do przodu
  Bezpiecznie można uznać, że kolejna zima minęła i mimo wielu obaw ofensywa rosjan nie osiągnęła żadnego z wielkich celów. rosjanie zajęli Awdijiwkę i kilka mniejszych miejscowości. Również ataki rakietowe nie zaburzyły pracy ukraińskiego systemu energetycznego i nie były tak pokaźne jak rok wcześniej. Zmieniło się jednak wiele innych aspektów. Po pierwsze zobaczyliśmy, że jedność UE jest targana wieloma niebezpiecznymi elementami.
 • Rozwój kierunków handlowych Azerbejdżanu
  Możliwości eksportu energii przez Azerbejdżan sprawiają, że jest on kluczowym węzłem w rozwijającym się korytarzu handlowym Wschód-Zachód. Ale Baku wyłania…
 • 🪖Dzień 756 (20 marca 2024, 19:40) – światełko
  Na froncie wydaje się, że jest ciut lepiej. Niewielkich sukcesów rosjan jakby mniej. Nadal niepokojąco jest pod Awdijiwką. Ukraińcy na pewno są podbudowani uderzeniami w rosyjskie rafinerie, ale i tym, że tak potrzebna amunicja artyleryjska niebawem zacznie do nich docierać. Nawet jeśli zajmie to jeszcze kilka tygodni, to mając tę pewność mogą inaczej dysponować zapasami.
 • 🪖Dzień 755 (19 marca 2024, 23:35) – r20
  Dziś odbył się 20. „Ramstein”. Po kilku ostatnich jakoś nie spodziewałem się rewelacji, ale przyznam, że widać conajmniej ożywienie. Przede wszystkim Czesi wnieśli ogromy wkład w dozbrojenie Ukrainy w amunicję artyleryjską. To kwestia 2-3 tygodni jak pierwsze sztuki trafia na Ukrainę i Ukraińcy zaczęli nieco odważniej używać zapasów. Działanie Czech wyrwało kilka krajów z apatii i mam wrażenie, że pobudziło do działania.
 • 🪖Dzień 754 (18 marca 2024, 22:20) – wiosenny grad
  Na froncie trwa trend drobnych postępów rosjan. Ukraińcy bronią się dzielnie, zadają rosjanom spore straty, ale masa to masa i kosztuje drobne ustępstwa w terenie. Wbrew pierwszym opiniom wypad rosyjskich rebeliantów na obwód kurski i biełgorodzki nie był jedynie prowokacją. Jest on złożoną operacją Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz Sił Bezpieczeństwa i kilku innych służb ukraińskich.
 • Saudyjczycy podbijają rynek energii wiatrowej w Uzbekistanie i Kazachstanie
  Jeśli chodzi o energetykę wiatrową w Azji Centralnej, prym wiodą firmy z Zatoki Perskiej. Oba kraje wyznaczyły sobie ambitne cele…
 • 🪖Dzień 753 (17 marca 2024, 23:20) – w sercu szarości
  Na froncie nie widać większej stabilizacji. Najtrudniejsza sytuacja jest pod Awdijiwką, gdzie moim zdaniem jest ryzyko przerwania aktualnej linii obrony. Ukraina znajduje się w szarym punkcie. Bilans sił nigdy nie był tak niekorzystny jak teraz. rosja jest silniejsza niż rok czy dwa temu i nadal się rozpędza a Ukrainie kończy się amunicja, wsparcie z USA stoi pod znakiem zapytania i w zasadzie można spodziewać się jedynie przylotu F-16 oraz kilkuset tysięcy sztuk amunicji zorganizowanych przez Czechy.
 • Kirgistan chce wznowić wydobycie uranu i zbudować elektrownię atomową?
  Decyzja Kirgistanu o zakazie wydobycia uranu w 2019 r. była ciężko wywalczonym zwycięstwem społeczeństwa obywatelskiego i uznaniem udręczonej spuścizny środowiskowej…
 • 🪖Dzień 752 (16 marca 2024, 23:10) – 1 na 5
  Na froncie nie ma mowy o stabilizacji. Mimo, że rosjanie maja planować kolejną dużą ofensywę latem, to teraz zwiększają presję na niektórych odcinkach. W tym celu wprowadzają do działania nawet rezerwy strategiczne. Są to Wuhłedar, Robotyne, kierunek :Czasiw-Jar i Kostiantyniwka oraz wybrane punkty koło Marijinki i Łymanu. Nie jest też lżej pod Awdijiwką – niektóre punkty obrony są w bardzo trudnym położeniu.
 • 40 procent Ormian postrzega Rosję jako zagrożenie
  Sondaż zlecony przez Międzynarodowy Instytut Republikański (IRI) wykazał, że 40 procent Ormian postrzega Rosję jako zagrożenie polityczne, ustępujące jedynie Azerbejdżanowi…
 • 🪖Dzień 751 (15 marca 2024) – Błoto, łada, kałach i kot
  Dziś rosjanie uderzyli rano w Odesę. Dwukrotnie. Drugi atak miał miejsce w momencie gdy na miejscu byli już ratownicy. Wielu z nich zostało rannych, jeden zginął. W sumie zginęło dotąd 20 osób a ponad 70 jest rannych.
 • Kazachstan planuje zwiększyć eksport ropy naftowej
  Kazachstan zwiększył w ubiegłym roku eksport ropy naftowej, ale spadające ceny przełożyły się na spadek zysków. Plan na 2024 rok…

1 komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.