STRONA W BUDOWIE

 • Operacja „Koń Morski” – polemika. Czyli Flota Bałtycka WMF a sprawa polska (i nie tylko).
  W nawiązaniu do wpisu Pana Płk. Korowaja na temat możliwego scenariusza operacji „Koń Morski”, obiecana polemika (nie krytyka, bynajmniej), ponieważ…
 • 🪖Dzień 733 (26 lutego 2024, 23:05) – 31+1
  Ogólnie to sytuacja na froncie się pogarsza. Nie widać by działania międzynarodowe miały w najbliższym czasie nasycić Ukrainę tak potrzebną amunicją. Potencjał produkcyjny UE coraz bardziej odstaje od rosji, a i sankcje nie pracują tak jakby wszyscy sobie tego życzyli. Temat zbożowy również nie widać by dążył do dobrego rozwiązania. Warto odnotować natomiast, że Bałtyk stał się de facto jeziorem NATO bo dziś Szwecja stała się 32 członkiem tej organizacji. Skrycie liczę, że to oznacza przekazanie Ukrainie Gripenów.
 • 🪖Dzień 732 (25 lutego 2024, 23:10) – przed ostrym zakrętem
  Na froncie nie ma większych zmian, ale jest intensywnie pod Awdijiwką, Bachmutem i w Robotyne. rosjanie ostrzą też zęby na Kupiańsk a to ważny węzeł kolejowy i brama do Charkowa. Niestety, przy przedłużaniu się aktualnej sytuacji (rosjanie kompensują straty na bieżąco, Ukraina leci na rezerwach sprzętu, ludzi i amunicji) dotarcie rosjan do Charkowa do lata wcale nie musi być nierealnym scenariuszem rozwoju wypadków.
 • 🪖Dzień 731 (24 lutego 2024, 23:40) – kalejdoskop
  Niestety nie mam żadnej mądrej myśli dzisiejszego wieczoru, którą mógłbym się podzielić. Przez te dwa lata pisania chyba nigdy nie było mi tak trudno podsumować.
 • 🪖Dzień 730 (23 lutego 2024, 23:10) – symbolika
  Dziś dużo informacji. Część wynika z symboliki, gestów ale i konkretnych działań które zaplanowano na rocznicę rozpoczęcia przez rosję inwazji. Posypał się sankcyjny deszcz, ale i w tym deszczu bardziej martwi na ile faktycznie uda się tych sankcji dopilnować. Jak pokazują śledztwa – rosjanie intensywnie wykorzystują Chiny do omijania sankcji. Są też śledztwa w sprawie zarówno spikera amerykańskiego kongresu przeprowadzone przez Newsweek jak i jednego z liderów strajków na granicy. Tak Ukraińcy próbują sobie tłumaczyć polskie blokady. Ale ewidentnie się nadal nie rozumiemy.
 • 🪖Dzień 729 (22 lutego 2024, 22:30) – nic dobrego
  Bardzo się cieszę z dzisiejszych słów Tuska i mam nadzieję, że rozdzielenie obu tematów (transportu do Ukrainy oraz rozwiązanie problemów rolników) skutecznie rozładują i napięcie i faktycznie zlikwidują źródła problemów i nieporozumień. Można też się cieszyć z rosnącej liczby zapowiedzi pomocy Ukrainie, która stopniowo nabiera prędkości. Od deklaracji do frontu jednak daleko i tu kończą się dobre wiadomości.
 • 🪖Dzień 728 (21 lutego 2024) – gadanie na czekanie
  Na froncie Ukraińcy nadal w obronie. Za Awdijiwką rosjanie próbują iść dalej w jednym punkcie, ale póki co mierne efekty. Goręcej robi się koło Nowomychjłówki oraz Biłohoriwki. Jest więcej doniesień z Robotyne gdzie rosjanie zintensyfikowali ataki i próbują nowych metod. Braki amunicyjne będą pogłębiać trudności w powstrzymywaniu rosjan.
 • 🪖Dzień 727 (20 lutego 2024, 22:30) – TA-RAS!
  Witamy na dzisiejszej walce! Poznajmy naszych walczących. W pierwszym narożniku siedzi Iwan – duży, bezlitosny, dziki i co chwilę wykrzykuje, że zabije wszystkich. Pomaga mu wujek Hu i wujek Ahmad. W drugim mamy Tarasa, który o walkę się nie prosił ale podobno Iwan grozi zabiciem jego rodziny. Tarasowi pomagają Staszek, Mieszko i ciocia Klocia. Był jeszcze wujek Sam ale poszedł poprawić fryzurę.
 • 🪖Dzień 726 (19 lutego 2024, 22:00) – resztę zrobimy sami
  Jakie to przewidywalne. rosja zdobyła Awdijiwkę i od razu mamy napływ alarmujących scenariuszy w stylu “za X lat rosja uderzy w NATO” etc. To znaczy, że na polityków pada strach i słusznie, bo na pewno rosji nie można ignorować jako siły, która po (mocno mało prawdopodobnym) zajęciu Ukrainy wybierze się dalej na Zachód.
 • 🪖Dzień 724-725 (17-18 lutego 2024, 23:15) – po Awdijiwce
  Dużo zostało już powiedziane i napisane na temat wycofania sił ukraińskich z Awdijiwki i pewnie każdy wyrobił sobie opinię. Ja nie będę powtarzał tego co napisałem w dwóch poprzednich podsumowaniach, ale przypomnę tylko, że 9 lat temu Ukraińcy wycofywali się z Dabalcewe (tu dobry post na WarNews znajdziecie) i wypadło to wówczas gorzej. Awdijiwka to już historia i pamięć, które skłaniają do zadania sobie pytań o dalsze losy tej wojny. Co dalej? czy Ukraińcy się obronią? Czy będą w stanie odbić swoje ziemie? Czy potencjał rosji nie ma końca i czy można go jakoś zatrzymać? Odpowiedzi na te pytania ważą się nieustannie dziś zarówno w kuluarach amerykańskiego kongresu, w Brukseli jak i przy półkach sklepowych w Polsce, na granicy i przed ekranami komputerów.
 • 🪖Dzień 723 (16 lutego 2024, 21:31) – Odwrócone proporcje
  Krótkie newsy na początek: 1. Zmarł Nawalny, ale nie poświęcimy mu wiele miejsca w podsumowaniu 2. Ukraina podpisała gwarancje bezpieczeństwa z Francją i Niemcami. To ważny krok. 3. Amerykańscy kongresmeni udali się na przyspieszone wakacje (co jest manewrem unikowym dla ustawy o pomocy Ukrainie). Temat wróci 28go lutego. 4. Temat zboża rozpala się nieco w tle innych tematów. 5. Licznik zlikwidowanych rosjan przebił 400 000.
 • 🪖Dzień 722 (15 lutego 2024, 22:30) – los Awdijiwki
  Ukraińcy mają trudny czas w Awdijiwce. Bronią miasta od października i rosjan kosztują próby jego zdobycia grube tysiące ofiar i dziesiątki zniszczonego sprzętu. Jest ich natomiast dużo i trup po trupie masa rosjan powoli wdziera się do miasta. Na południu Ukraińcy opuścili jedną z ważnych pozycji, gdy ta stała się niemal otoczona.
 • 🪖Dzień 721 (14 lutego 2024, 23:30) – Trafiony – zatopiony
  I bum, idealnie w walentynki i w trakcie kolejnego spotkania w formacie Ramstein Ukraińcy zatopili dużą rosyjską jednostkę transportującą sprzęt wojskowy z Noworosyjska do Sewastopola. Wystarczyło 5 dronów nawodnych by “Cezar Kunikow” poszedł na dno.
 • 🪖Dzień 720 (13 lutego 2024, 23:25) – dysproporcje
  Syrski udzielił dziś pierwszego wywiadu (główne punkty w podsumowaniu są) oświadczając, że Ukraina przeszła do obrony. De facto Ukraina przeszła do obrony już w październiku próbując oprzeć się rozpędzającej się na masę rosji. Jeśli jednak wierzyć Syrskiemu i statystykom to straty rosjan są 7-8 większe po stronie rosji niż Ukrainy, a straty w sprzęcie pod samą Awdijiwką to 13:1 na korzyść Ukraińców (dane OSiNT zliczone na bazie zdjęć). Sama Awdijiwka nadal jest w krytycznej sytuacji.
 • 🪖Dzień 719 (12 lutego 2024, 21:40) – toksyczne zboże
  I znowu to zboże. Pod ostatnimi postami wylał się potok opinii, racji i uzasadnień. Spróbujmy poszukać złotego środka
 • 🪖Dzień 717 i 718 (11 lutego 2024, 23:15) – utrata przewagi
  Ukrainę dogania niemoc w USA, powolność UE i niewystarczające dostawy amunicji. Ukraina traci przewagę, którą zdobywała przez pierwszy rok wojny, gdy rosjanie zaskoczeni tym jak nie poszła im inwazja nie zdążyli zadbać o odpowiednią liczbę ludzi i sprzętu. Ukraińcy tę przewagę zdobyli z jednej strony własną upartością, szybkimi innowacjami ale i zachodnim sprzętem. Nie było go wiele, ale wystarczyło by z 3 frontów rosjan wyprzeć. Dziś trudno szukać tej przewagi (poza obszarem Morza Czarnego). Być może powróci ona wraz z powrotem wsparcia USA, lub gdy do akcji wejdą F-16 lub gdy UE rozkręci w końcu swój przemysł zbrojeniowy lub gdy Ukraińcy dokonają kolejnych przełomów w produkcji własnych dronów i rakiet. A najlepiej gdyby to wszystko na raz się zdarzyło.
 • 🪖Dzień 716 (9 lutego 2024, 22:25) – echa
  Tak, widziałem główne elementy “wywiadu” z putinem. Nieco szkoda czasu i klawiatury na pastwienie się nad dziwiącym się Carlsonem (może dlatego, że nie odważył się wody napić podczas 2h wywiadu) czy słuchać po raz kolejnym wypaczania historii, konfabulowania i kłamstw putina tylko po to by jakkolwiek próbować usprawiedliwić działania rosji. Na pewno jedno zasługuje na uwagę – wyjątkowo dużo o Polsce było i to jest tak samo alarmujące jak i świadczące, że zrobiliśmy coś dobrze. A o tym, że Polska sprowokowała hitlera, że w Ukrainie najwięcej jest Polaków wśród najemników, że to Polska wymyśliła nazwę “Ukraina” itp itd. Mimo oświadczeń o otwartości do rozmów nie ma co się łudzić, że cele putina się zmieniły. Nie, on chce zetrzeć Ukrainę z powierzchni Ziemi a wtóruje mu w tym i rosyjska propaganda i miedwiediew z resztą gangu.
 • 🪖Dzień 715 (8 lutego 2024) – Nowy rozdział
  Zełeński odwołał Załużnego i na jego miejsce powołał Syrskiego. Możemy gdybać o powodach i plotkach a te faktycznie mają szerokie spektrum (od zawiści Zełeńskiego o popularność po pijaństwo Załużnego). Sami Ukraińcy, dziennikarze frontowi, wojskowi raczej określają tę decyzję jako złą. Załużnyj przygotował i obronił Ukrainę w 2022 roku. Zrobił to sprytnie, planował w tajemnicy to jak wykorzystać słabości rosyjskiej taktyki. Pod jego rządami rosjanie z okolic Kijowa się wycofali, zostali wyparci z okolic Charkowa, Chersona i Morza Czarnego. Tyle, że w conajmniej połowie tych zdarzeń był też następca Załużnego – Ołeksandr Syrskyj.
 • 🪖Dzień 714 (7 lutego 2024, 23:00) – punkt krytyczny
  W nocy i nad ranem na Ukrainę poleciały 64 pociski. Odebrały życie 4 Ukraińców a rosję kosztowały 420 mln dolarów. Wśród szczątków rakiet i dronów z ostatnich ataków znaleziono kilka niuansów. Po pierwsze znaleziono szczątki rakiet od Korei Pn, po drugie znaleziono szczątki rakiety Cyrkon – to inny rodzaj (morski) rakiety hipersonicznej, przyjętej przez rosję w zeszłym roku, a po trzecie – w szczątkach odrzutowego Shaheda znaleziono szereg nowoczesnych komponentów objętych sankcjami. rosyjskie ataki rakietowe są coraz bardziej improwizowane i raczej świadczą o ubogości arsenału.
 • 🪖Dzień 713 (6 lutego 2024, 21:34) – imperium dronów
  Front – tu nadal Ukraińcy próbują opanować wyłom w linii obrony na pn-wsch linii obrony. Jest odrobinę lepiej ale daleko do stabilizacji. Pod Bachmutem stabilniej. Brak dobrych wieści też na odcinku kupiańskim i z okolic Nowomychjłówki. Druga połowa frontu bez zmian.
 • 🪖Dzień 712 (5 lutego 2024, 23:30) – drogi czas
  Wygląda na to, że cyrk w USA może potrwać długo i w 2024 Ukraina nie dostanie nic z USA. Taki scenariusz dociera przynajmniej do europejskich polityków i wygląda na to, że obserwujemy aktualnie kolejne “przebudzenie” Europy. Może więc ten “Rzym” nie upadnie i uda się obronić wolność i inne wartości na tym kontynencie. Europa wydaje się widzieć, że rosja na Ukrainie się nie zatrzyma. Z powodu dodatkowego zamieszania w USA mamy więc “podciśnienie”, które mobilizuje Europę. No dobra, może jeszcze nie mobilizuje ale na pewno w tym kierunku te ruchy idą. To nie będzie łatwe przebudzenie, ale o tym wiadomo nie od dziś…
 • 🪖Dzień 711 (4 lutego 2024) – 2/3 zimy
  Luty się rozpędza i sytuacja na froncie prosi się o krótki przegląd. Największe zmartwienie to Awdijiwka, która pochłania dużo zasobów, uwagi i żyć ukraińskiej armii. Mimo kosztownych i powolnych postępów rosjanom udało się zacisnąć okrążenie. Najpierw na południu złamali linię obrony jeszcze z 2014 roku, potem wykorzystali tunele by zrobić pierwszy wyłom (Ukraińcom udało się go solidnie zredukować) a teraz zrobili kolejny wyłom od strony wschodniej – koło kamieniołomów. rosjanie roztoczyli też olbrzymie flanki wokół miasta. Trudno je będzie Ukraińcom zlikwidować.
 • 🪖Dzień 709,5 (2-3 lutego 2024, 16:20) – w czarne złoto
  Na froncie jest trudniej pod Awdijiwką i Nowomychjłówką. Nieco stabilniej pod Bachmutem i mniejsze postępy rosjan na odcinku kupiańskim. Na świecie czuć ciut więcej mobilizacji, ale nadal przeszkadza paraliż USA. Ukraińcy za to nadal próbują działać na tyłach rosjan. Kolejna rafineria miała bliskie spotkanie z ukraińskimi dronami. Do tego analiza Forbes pokazuje jak jeden z wcześniejszych ataków Ukraińców doprowadził do paraliżu produkcji rosyjskich dronów Lancet. To jeden z groźniejszych typów rosyjskich dronów kamikaze. Tymczasem na dron z termowizją jest już: 92%
 • 🪖Dzień 708 (1 lutego 2024) – Odkorkowanie
  Dziś krótko i na szybko: 1. Kolejny rosyjski okręt (korweta czy kuter rakietowy, ale kawał okrętu) został zatopiony przez ukraińskie drony na morzu czarnym. Drony były conajmniej 4. 2. We wczorajszym ataku na rosyjskie lotnisko na Krymie udało się uderzyć w punkt w którym mieli znajdować się rosyjscy piloci i dowódcy. 3. Dotychczasowe ataki na rafinerie rosyjskie mają wpływ na sprzedaż paliw przez rosję 4. UE uchwaliła plan wsparcia Ukrainy w wysokości 50mld Euro UE pokazała dziś, że faktycznie wspiera Ukrainę i dąży do jej wygranej. Pozostaje jeszcze odzyskanie USA i przekonanie Chin. Z gorszych wieści to mamy nadal drobny postępy rosjan na kilku odcinkach frontu.
 • 🪖Dzień 707 (31 stycznia 2024, 23:20) – chiny czy Chiny?
  W gąszczu dobrych informacji dziś wielu mediom uciekła informacja dotycząca Chin. Ale zacznijmy od tych dobrych. Po pierwsze na froncie jest nieco stabilniej pod Bachmutem i Awdijiwką. Niemcy i USA przekazali trochę broni w tym od USA opisywane wczoraj GLSDB. Prócz tego ma się wrażenie, że Europa i jej przemysł faktycznie zaczynają się rozkręcać. Dziwi nieco list podpisany przez Scholza i kilku innych liderów.
 • Kazachstan wyśle siły pokojowe na Bliski Wschód i do Afryki
  Kazachstan wyśle kontyngent pokojowy, który weźmie udział w misjach ONZ na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pierwszych 139 żołnierzy zostanie…
 • 🪖Dzień 706 (30 stycznia 2024, 22:05) – “Chce się wierzyć”
  Może za długo już piszę i za dużo czytam, ale jakoś odczuwam deficyt nadziei na zakończenie wojny zwycięstwem Ukrainy. Przez niemal 2 lata nie było Ukraińcom łatwo, ale po rozpoczęciu inwazji wyszło na świat dużo dobra od ludzi i dużo deklaracji od państw co napawało nadzieją, że ze wsparciem zachodu Ukraina wypędzi rosjan ze swoich ziem. Wolno i mozolnie za tymi deklaracjami szły czyny i to nie zawsze zgodnie z deklaracjami, ale jednak. Było widać rozwój wsparcia i jego pozytywne skutki. Od pół roku dużo z tego się posypało, zastygło, zniknęło. Nie będę wymieniać wszystkiego, ale chociażby kilka: wczorajsze przejawy konfliktu Zełeński-Załużny, skutecznie utrudniająca funkcjonowanie UE postawa Węgier, paraliż USA oraz rozwój zbrojeń w rosji, zadyszka militarna Europy.
 • 🪖Dzień 705 (29 stycznia 2024, 22:20) – jak stary worek
  Z tą wojną jest jak ze starym workiem – co się go zaceruje w jednym miejscu to przedziera się w innym. A to zboże, a to USA w szachu, a to Niemcy niezdecydowane, a to Zełeński z Załużnym się nie dogadują, a to Węgry. No i dziś mamy trochę powrót tematu Z-Z.
 • 🪖Dzień 704 (28 stycznia 2024, 23:30) – Bachmut 2
  Trwa kolejna fala masowych szturmów rosjan na pozycje ukraińskie. Ukraińcy dość dobrze sobie radzą w obronie, ale apogeum jeszcze przed nami. Silne szturmy rosyjskiej piechoty widać pod Kupiańskiem, na linii Łyman-Kreminna, pod Bachmutem, Nowoprokopiwką, Nowomychjłówką i pod Krynkami. Co z Awdijiwką? r
 • Tadżykistan liczy na wsparcie Chin i Rosji w usługach internetowych i bezpieczeństwa
  W odpowiedzi na niedawne zobowiązanie dotyczące radykalnej poprawy usług internetowych tadżycki organ regulacyjny ds. komunikacji rozpoczął współpracę z kilkoma międzynarodowymi…
 • 🪖Dzień 703 (27 stycznia 2024, 22:40) – strategia niezdecydowania
  Jakiś czas temu w podsumowaniu pojawił się jako jeden z frontów punkt “Morze Czarne” a ja jakiś czas temu pisałem, że to jeden z tych obszarów, które trzeba bacznie obserwować. Kilka dobrych miesięcy później można powiedzieć, że to jedyny odcinek frontu na którym Ukraińcy trzymają rosjan “w szachu.” rosyjska flota praktycznie została wycofana z Krymu i boi się zapuszczać głębiej w morze by nie ryzykować spektakularnie bolesnych dla rosyjskiej marynarki uderzeń ukraińskich dronów. Mało tego – Ukraińcy udowodnili, że nie posiadając floty można przetrzebić solidnie flotę przeciwnika i nawet okręty znajdujące się w “chronionych” portach i dokach remontowych nie są bezpieczne.
 • 🪖Dzień 702 (26 stycznia 2024, 22:30) – ciemne chmury
  Nad frontem ponownie zbierają się czarne chmury. Z różnych źródeł napływają informacje o koncentracji i planowanym dużym uderzeniu na Awdijiwkę. Wedle różnych szacunków rosjanie mieli zgromadzić od 40 do 70 tys. żołnierzy by w końcu zdobyć miasto. Miasto, które niewiele rosjanom da (bo dalej Ukraińcy mają kolejne silnie ufortyfikowane pozycje). Daleko rosjanom do zajęcia całego obwodu donieckiego, ale definitywnie nie ma podstaw do optymizmu. putin zrobi wszystko by na wybory prezydenckie ogłosić jakikolwiek sukces, a rosyjska armia ma swoje momentum aktualnie.
 • 🪖Dzień 701 (25 stycznia 2024, 22:50) – imperium kłamstwa
  Dziś odnotuję tylko zdawkowo ważniejsze fakty, a potem zapraszam do dwóch dłuższych kawałków. Jeden o wczorajszej katastrofie rosyjskiego Iła a drugi o wpływie ukraińskich ataków na zakłady naftowe rosji.
 • 🪖Dzień 700 (24 stycznia 2024) – trzeba pływać
  Dziś tematem numer 1 w ukraińskich kanałach była katastrofa rosyjskiego samolotu IŁ-76 pod Biełgorodem. Sekwencja zdarzeń była taka:
 • 🪖Dzień 699 (23 stycznia 2024, 22:25) – metry a nie kilometry
  Dziś odbyło się 18 posiedzenie grupy kontaktowej “Ramstein”. Spotkanie on-line i tak szczerze to niewiele padło konkretnych deklaracji. Niemcy dadzą 6 helikopterów (ale nie bojowych), Kanada pomoże przy szkoleniu F-16 i wesprze operacje nawodne i w sumie tyle przedostało się do mediów. Nieco więcej powiedział szef ukraińskiego MON. Ukraina niby ma otrzymać w tym roku broń, której dotąd nie miała i która umożliwi jej uderzenia w rosyjskie węzły transportowe i logistyczne. Oby, bo 6 helikopterami i 10 pontonami Ukraina nie przestraszy rosji.
 • 🪖Dzień 698 (22 stycznia 2024, 23:30) – Cappuccino
  Na froncie niestety trwa czarna seria drobnych sukcesów rosjan pod Bachmutem i koło Awdijiwki. Szczególnie martwi południowa linia obrony Awdijiwki, która niestety ale nie może się ustabilizować. Tymczasem mowa o tym, że rosjanie zaczynają drugą falę masowych szturmów na niemal całym froncie. Pierwsza faza nie osiągnęła praktycznie, żadnych celów, a kosztowała rosję bardzo dużo.
 • 🪖Dzień 697 (21 stycznia 2024, 23:00) – rozkuwanie lęków
  Dziś polecam uwadze kilka fragmentów z wywiadu z Budanowem. Szczególnie istotny jest ten fragment o denerwowaniu zachodnich partnerów uderzeniami na tyły rosjan. Dziś pod tym względem Ukraina ma czym się pochwalić bo w nocy i nad ranem zafundowała rosji aż 4 eksplozje. Najwięcej wiadomo o uderzeniu w port i terminal paliwowy w obwodzie leningradzkim. Port jest oddalony o 900km i to pierwsze zaskoczenie, że Ukraina potrafi nie tylko wysłać na drona na tak daleki dystans, ale również, że jest on w stanie ominąć rosysjskie systemy obrony. Terminal nowoczesny, prestiżowy, używany zarówno do handlu jak i zaopatrywania rosyjskiej armii. Ale wróćmy do tego drażnienia partnerów. Zdaniem Budanowa zachód nadal cierpi na lęk atomowy. Dodając wczorajsze moje wynurzenia to mamy obraz zachodu, który skrycie liczy, że rosji wojna się “znudzi” czyli skończą się jej zapasy, kasa, broń i będzie skłonna do rozmów pokojowych. Dlatego Ukraina ma rosję “mielić” a nie z nią wygrać. A rozumowanie Budanowa idzie dalej – skoro rosjanom brak na froncie wszystkiego to przesuwają masy sprzętu na front kosztem zmniejszenia osłony innych lokalizacji w rosji. I te cele są teraz dla Budanowa najważniejsze. I dobrze, bo to rozkuwa lęki zachodu lub przynajmniej konfrontuje je z rzeczywistością.
 • Kazachstan i Turcja z postępami w rozszerzaniu współpracy wojskowej
  28 listopada Ministerstwo Obrony Kazachstanu oświadczyło, że rozpoczął się proces wyboru krajowej firmy do produkcji tureckich dronów bojowych. W oświadczeniu…
 • 🪖Dzień 696 (20 stycznia 2024) – kurczak bez głowy
  Dziś złe wieści z odcinka Kupiańskiego, Bachmutu i Awdijiwki. Postępy rosjan są nadal, aczkolwiek na niektórych odcinkach widać, że rosjanom brakuje (lub oszczędzają) ciężkiego sprzętu i atakują głównie piechotą. Nie są to zmiany grożące zarwaniem frontu czy dramatycznymi zmianami w przebiegu wojny, ale są i za każdy utracony metr Ukraińcy będą płacić podwójnie.
 • Zachód dąży do zbliżenia z Azją Centralną
  2023 rok był intensywny dla Azji Środkowej, z licznymi zachodnimi dyplomatami podróżującymi po regionie lub witającymi delegacje z tej części…
 • 🪖Dzień 695 (19 stycznia 2024) – uporczywe
  Dzięki za wszystkie wiadomości, komentarze i wpłaty. Po krótkim odpoczynku zdecydowałem się na kilka zmian w strukturze podsumowań. Chciałbym ponownie skondensować nieco informacje, bo przestrzeń informacyjna wokół wojny rozrosła się znacznie i dość trudno jest oddać ją w całości. Na przykład walka z korupcją czy losy ustawy mobilizacyjnej to tematy stale obecne w ukraińskiej przestrzeni medialnej, ale sądzę, że niekoniecznie każda informacja na ten temat jest istotna dla Was, dlatego pozwolę sobie mocno subiektywnie dobierać która z tych informacji trafi tu.
 • Miejsce Kirgistanu w geopolityce regionu Azji Centralnej
  W kontekście wielkich zmian w polityce światowej wzrasta zainteresowanie mocarstw regionem Azji Centralnej. Kirgistan, ze swoimi licznymi zaletami, nie jest…
 • Armenia rozważa możliwą przyszłość poza OUBZ
  W Armenii coraz głośniej mówi się o możliwym zerwaniu z OUBZ i ogłoszeniu przez ten kraj „statusu państwa bezblokowego”. Możliwe…
 • Perspektywy gazowej ekspansji Turkmenistanu
  Turkmenistan jest głównym partnerem energetycznym Chin w Azji Centralnej, a Chiny są największym importerem turkmeńskiego gazu. Pogłębiający się regionalny kryzys…
 • Azerbejdżan zamierza podwoić eksport gazu do Europy
  Według prezydenta Ilhama Alijewa Azerbejdżan jest na dobrej drodze do podwojenia eksportu gazu do Europy do 2027 roku. Przemawiając 10…
 • Armenia: Rosatom przedłuży żywotność elektrowni jądrowej Metsamor
  Armenia podpisała kontrakt z rosyjską państwową agencją jądrową Rosatom na przedłużenie żywotności elektrowni jądrowej Metsamor, a rozmowy na temat budowy…
 • 🪖Dzień 690 (14 stycznia 2024) – 46
  Nad morzem azowskim rosja “zgubiła” dwa samoloty w tym jeden A-50. Ten A-50 to cenna maszyna (podobna do tej, która zaatakowano na lotnisku w Białorusi) i rosja ma ich niewiele. Poczekamy na potwierdzenie pewnie do rana, bo jeśli się potwierdzi to nie dość, że będzie to największa porażka lotnicza rosji w tej wojnie, a dodatkowo będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie jak się to Ukraińcom udało. rosjanie już piszą o F-16…
 • 🪖Dzień 689 (12-13 stycznia 2024) – drone wars
  Brytyjski premier i francuski minister zapewniali wczoraj i dziś o wsparciu Ukrainy. Brytyjski był nieco bardziej przekonujący bo przywiózł konkretną obietnicę z konkretną kwotą. Obaj mówili też o dronach. Jest niuans – bardzo łatwo nadinterpretować słowa brytyjskiego premiera jako “gwarancje bezpieczeństwa” ale to nie są (jeszcze?) gwarancje. Nie zmienia to fakty, że brytyjczycy dali wiele a i ta wizyta była ważna bo zareagowali na nią i amerykanie i miedwiediew (zagroził wypowiedzeniem wojny więc…)
 • 🪖Dzień 687 (11 stycznia 2024, 22:35) – telegraficznie
  Telegraficznie: Linia frontu bez zmian. Mniej rosyjskich ataków w powietrzu i na lądzie, aczkolwiek na niektórych odcinkach frontu nadal intensywnie. Posypało się trochę deklaracji wsparcia Ukrainy ze strony Łotwy i Estonii oraz UE próbuje zapewnić, że dostarczy Ukrainie obiecany milion sztuk amunicji artyleryjskiej. USA nadal w zawieszeniu. Projekt ustawy o mobilizacji wrócił do poprawek. W rosji nadal pękają rury z ciepłą wodą a putin oznajmił, że wysoka cena i niedobór jaj na rynku to efekt zamożności rosjan. Do zakupu drona brakuje jeszcze 12 000zł.
 • 🪖Dzień 686 (10 stycznia 2024, 22:05) – 25:1
  Front bez zmian z wyjątkiem okolic Nowomychajłówki i Marijinki gdzie rosjanie się przesynęli o kilkaset metrów. rosjan i rosyjskiego sprzętu utylizuje się dużo pod Krynkami, Bachmutem i Awdijiwką – mimo mrozów. 25:1 – tak ma się potęga gospodarek sojuszu (ukraińskiego) do gospodarki rosji wedle Davida Camerona. Ciut pozytywnych sygnałów z Litwy a przede wszystkim ze spotkania Ukraina-NATO. Oby nie było jak z Kanadą. 462 000 – tylu rosjan atakuje Ukrainę (jest na jej ziemiach). Dla porównania – 24 lutego u granic Ukrainy rosjanie zebrali 180 000 żołnierzy. hocki-klocki wokół ustawy o mobilizacji trwają w Ukrainie ale za to przyjęli w końcu ustawę o lobbingu (to dobrze).

1 komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.