Dzień 285 (5 grudnia 2022, 23:00) – Czyżby znowu?

Dzień 285 (5 grudnia 2022, 23:00) – Czyżby znowu?

5 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Ukrainę. Wystrzelili 70 rakiet, z czego 10 doleciało do celu.

Alarmy bombowe zaczęły się około południa a odwołano je około 15:00 polskiego czasu. Atak wydawał się mniejszy niż poprzednie. Nie wiadomo dokładnie w co uderzyły rakiety, ale Ukraińcy raczej optymistycznie mówią o usunięciu skutków w ciągu najbliższych dni.

Ironicznie – dziś jest rocznica podpisania porozumienia o likwidacji przez Ukrainę arsenału bombowców i rakiet (memorandum budapesztańskie) – podobnych do tych, które dziś atakowały Ukrainę (ale bez głowic atomowych). 5 grudnia 1998 r. Ukraina miała otrzymać gwarancje bezpieczeństwa od rosji, USA i UK i zlikwidować arsenał 44 ciężkich bombowców i 1068 powietrznych pocisków manewrujących Ch-55.

Russian President Boris Yeltsin, left, American President Bill Clinton, Ukrainian President Leonid Kuchma, and British Prime Minister John Major, extreme right, sign the Nuclear Non-Proliferation Treaty during the CSCE summit in Budapest, Hungary on Monday, Dec. 5, 1994. (AP Photo/Marcy Nighswander)

Również dziś wydarzyły się dwie eksplozje na kluczowych lotniskach rosyjskich oddalonych od Ukrainy o setki kilometrów. Z tych lotnisk startują rosyjskie bombowce strategiczne, które wypuszczają 3/4 rakiet. Czego użyli Ukraińcy – nie wiadomo, ale to kolejny krok pokazujący, że robią rzeczy uznawane wcześniej za niemożliwe.

Na froncie bez zmian, ale niepokojąco wokół Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Na lotnisku Engels w obwodzie saratowskim w rosji doszło do eksplozji. To tam bazuje rosyjskie lotnictwo, które prowadzi zmasowane uderzenia na Ukrainę. W wyniku upadku drona uszkodzone zostały 2 bombowce strategiczne Tu-95 – piszą rosyjskie media. Do katastrofy doszło również na parkingu samolotów na lotnisku pod Riazaniem.
Trzy osoby zginęły, pięć zostało rannych. Potwierdzono uszkodzenie jednego bombowca Tu-22M3.

Zewnętrzna grupa monitorująca tZE inform twierdzi, że dysponuje danymi o sytuacji na lotniskach Diagilewa i Engels-1. Baza lotnicza Diagilewa w rejonie Ryazania została zaatakowana przez dwa niezidentyfikowane bezzałogowce. Eksplozja w hangarze magazynowym 360. zakładu naprawy samolotów i stacji benzynowej w pobliżu pasa startowego. 2 samoloty Tu-95MS i Tu-22M3 zostały uszkodzone. 6 zabitych, 11 rannych. „Engels-1”, strategiczne lotnisko lotnicze Sił Zbrojnych rosji, zostało zaatakowane przez niezidentyfikowany obiekt latający o godzinie 06:42. Dwa samoloty Tu-95MS zostały uszkodzone.

⚆ 60 z 70 rosyjskich rakiet udało się Ukraińcom zbić

⚆ System energetyczny Ukrainy zachował swoją integralność po ósmym zmasowanym ataku wojsk rosyjskich w poniedziałek, 5 grudnia, powiedział premier Denys Szmyhal. Wróg uderzył w obiekty energetyczne w obwodzie kijowskim, winnickim i odeskim. Ratownicy już pracują nad usunięciem skutków ataku.

⚆ 91 690 🌻 (+540)

⚆ Portale społecznościowe twierdzą, że na Ukrainie działają conajmniej dwa polskie przeciwlotnicze systemy rakietowe C-125 „Newa SC”. Nie było wcześniej informacji o ich przekazywaniu.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Postępy rosjan na wschodniej części Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Swatowe-Kreminna – tu podobne doniesienia do poprzednich: Ukraińcy kontynuują działania w kierunku obu miejscowości.

Nie ma dobrych wiadomości z okolic Bachmutu – rosjanie stopniowo zbliżają się do miasta od wschodniej strony.
Eksplozje w Doniecku (skład amunicji)

Ukraińcy zniszczyli dwie baterie wyrzutni S-300 w Mariupolu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Uderzenie w rosjan wycofujących się z Hołej Prystani. Poza tym – bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał rakietowy Ukrainy (8 fala) – rosjanie celowali w Odesę, Charków, Kijów, Winnicę, Krzywy Róg, Żytomierz, Sumy.

Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim.

🛸Ukraińcy deklarują zbicie 60 z 70 rakiet wystrzelonych przez rosjan.


😼Oprócz uderzenia w rosyjskie lotniska, była też eksplozja na okupowanym przez rosjan lotnisku w Dżankoj na Krymie.
⚡️Uderzenia spowodowały kolejne trudności z dostawami prądu w Żytomierzu, obwodzie sumskim, części Krzywego Rogu. W Kijowie bez prądu pozostawało około 40% miasta. W Odesie były problemy z siecią wodociągową.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:
⚆ Detektywi NABU zatrzymali w Odesie biznesmena Borysa Kaufmana i byłego zastępcę Ołeksandra Granowskiego (Boruchowicza) pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej i przekupywania urzędników.

⚆ Ukraina i ZEA rozpoczęły negocjacje w sprawie zawarcia umowy o partnerstwie gospodarczym.

⚆ W wyniku operacji specjalnej ukraińskim wojskom udało się sprowadzić z czasowo okupowanych terytoriów dwóch ukraińskich marines.

🌍Świat:
⚆ Komisja Europejska zareagowała na eksplozje na lotniskach w okolicach Rjazania i Engels. „Ukraina ma absolutne prawo, zapisane również w prawie międzynarodowym, do obrony przed rosyjską agresją, do obrony swojego narodu i swojego terytorium. Dlatego Unia Europejska i jej państwa członkowskie wspierają Ukrainę różnymi środkami: finansowymi, gospodarczymi i wojskowych” – powiedział rzecznik Stano.

⚆ Rząd Finlandii złożył w parlamencie projekt ustawy o przystąpieniu do NATO.

⚆ W dniu dzisiejszym weszło w życie unijne embargo na zakup rosyjskiej ropy przewożonej tankowcami oraz decyzja w sprawie ceny maksymalnej.

⚆ MSZ Polski i Finlandii nie poparły oświadczenia prezydenta Francji Macrona w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla rosji. „W obecnej sytuacji potrzebujemy gwarancji szczególnie wobec rosji. Dotyczy to zarówno Ukrainy, jak i innych krajów” – powiedział fiński minister Haavisto. „To rosja atakuje inne państwa i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli komukolwiek potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa, to właśnie Ukraina i państwa Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział wiceszef MSZ RP

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii poinformowało o upadku elementu rakietowego w pobliżu miasta Bryczany. Odnaleźli go strażnicy graniczni. Niebezpieczny teren ogrodzono, na miejsce wezwano saperów. Jednocześnie firma energetyczna Moldelectrica informuje o przerwach w dostawie prądu i ewentualnych awariach.

⚆ USA potajemnie zmodyfikowały przetransportowane na Ukrainę HIMARS-y w taki sposób, aby nie mogły być użyte do wystrzeliwania rakiet dalekiego zasięgu na terytorium rosji – tak Waszyngton próbował uniknąć eskalacji wojny, donosi The Wall Street Journal.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​niebezpiecznie byłoby zgadzać się teraz na rozmowy pokojowe z rosją, jeśli celem jest długotrwały pokój w Europie. „Żądania rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa są przykrywką dla jej wojen napastniczych i zbrodni wojennych, a także sposobem promowania przez nią polityki „stref wpływów” w celu pozbawienia państwa prawa do samodzielnego kształtowania swojej polityki zagranicznej i obronnej” powiedziała.

⚆ UE chce uderzyć w rosyjski sektor dronów w dziewiątym pakiecie sankcji, który zamierza zatwierdzić w przyszłym tygodniu — Bloomberg. UE rozważa również ograniczenia innych technologii i komponentów wykorzystywanych przez Moskwę do celów wojskowych, a także środki przeciwko usługom, inwestycjom oraz rosyjskim sektorom medialnym i finansowym, podały źródła.

⚆ Prezydent Francji Macron uważa, że ​​putin powinien stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Jednocześnie nadal podkreśla konieczność prowadzenia otwartego dialogu z Prezydentem Federacji rosyjskiej. „Izolacja jest najgorszą rzeczą, szczególnie dla takiego przywódcy” – powiedział Macron

⚆ Brytyjskie wydanie Financial Times przyznało prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł Człowieka Roku. „Zasłużył sobie na miejsce w historii dzięki swojemu niezwykłemu pokazowi przywództwa i hartu ducha” – napisał FT.

⚆ Brytyjskie wydanie Financial Times przyznało prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł Człowieka Roku. „Zasłużył sobie na miejsce w historii dzięki swojemu niezwykłemu pokazowi przywództwa i hartu ducha” – napisał FT.

⚆ Włosi znacjonalizują rosyjską rafinerię na Sycylii.

⚆ Do Polski przybyło 800 jednostek amerykańskiego sprzętu wojskowego, w tym czołgi. Sprzęt i żołnierze z 1. Dywizji Piechoty Stanów Zjednoczonych przybywają w ramach operacji Atlantic Resolve.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej Zacharowa oświadczyła, że ​​strona rosyjska nie przekaże kontroli nad elektrownią jądrową Zaporoże w ramach porozumienia o utworzeniu wokół niej strefy bezpieczeństwa jądrowego.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że rano 5 grudnia Ukraina „próbowała” uderzyć bezzałogowymi statkami powietrznymi produkcji radzieckiej na lotniska wojskowe „Diagilewo” w obwodzie riazańskim i „Engels” w obwodzie saratowskim, gdzie znajdują się bombowce strategiczne. Powiedzieli, że rosyjski pocisk przeciwlotniczy przechwycił UAV lecący na małej wysokości. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że „w wyniku upadku i wybuchu na lotniskach rosyjskich wraku dronów odrzutowych lekko uszkodzeniu uległa obudowa dwóch samolotów”, a także trzech rosyjskich żołnierzy zginęło.

⚆ putin przejechał mercedesem most kerczeński.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nagranie z przelotu i uderzenia w rosyjskie lotnisko w obwodzie saratowskim (warto z dźwiękiem)

⚆ Gepard, Kalibr i Kałach

⚆ Nastia z Sołedara

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.