Dzień 285 (5 grudnia 2022, 23:00) – Czyżby znowu?

Dzień 285 (5 grudnia 2022, 23:00) – Czyżby znowu?

5 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Ukrainę. Wystrzelili 70 rakiet, z czego 10 doleciało do celu.

Alarmy bombowe zaczęły się około południa a odwołano je około 15:00 polskiego czasu. Atak wydawał się mniejszy niż poprzednie. Nie wiadomo dokładnie w co uderzyły rakiety, ale Ukraińcy raczej optymistycznie mówią o usunięciu skutków w ciągu najbliższych dni.

Ironicznie – dziś jest rocznica podpisania porozumienia o likwidacji przez Ukrainę arsenału bombowców i rakiet (memorandum budapesztańskie) – podobnych do tych, które dziś atakowały Ukrainę (ale bez głowic atomowych). 5 grudnia 1998 r. Ukraina miała otrzymać gwarancje bezpieczeństwa od rosji, USA i UK i zlikwidować arsenał 44 ciężkich bombowców i 1068 powietrznych pocisków manewrujących Ch-55.

Russian President Boris Yeltsin, left, American President Bill Clinton, Ukrainian President Leonid Kuchma, and British Prime Minister John Major, extreme right, sign the Nuclear Non-Proliferation Treaty during the CSCE summit in Budapest, Hungary on Monday, Dec. 5, 1994. (AP Photo/Marcy Nighswander)

Również dziś wydarzyły się dwie eksplozje na kluczowych lotniskach rosyjskich oddalonych od Ukrainy o setki kilometrów. Z tych lotnisk startują rosyjskie bombowce strategiczne, które wypuszczają 3/4 rakiet. Czego użyli Ukraińcy – nie wiadomo, ale to kolejny krok pokazujący, że robią rzeczy uznawane wcześniej za niemożliwe.

Na froncie bez zmian, ale niepokojąco wokół Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Na lotnisku Engels w obwodzie saratowskim w rosji doszło do eksplozji. To tam bazuje rosyjskie lotnictwo, które prowadzi zmasowane uderzenia na Ukrainę. W wyniku upadku drona uszkodzone zostały 2 bombowce strategiczne Tu-95 – piszą rosyjskie media. Do katastrofy doszło również na parkingu samolotów na lotnisku pod Riazaniem.
Trzy osoby zginęły, pięć zostało rannych. Potwierdzono uszkodzenie jednego bombowca Tu-22M3.

Zewnętrzna grupa monitorująca tZE inform twierdzi, że dysponuje danymi o sytuacji na lotniskach Diagilewa i Engels-1. Baza lotnicza Diagilewa w rejonie Ryazania została zaatakowana przez dwa niezidentyfikowane bezzałogowce. Eksplozja w hangarze magazynowym 360. zakładu naprawy samolotów i stacji benzynowej w pobliżu pasa startowego. 2 samoloty Tu-95MS i Tu-22M3 zostały uszkodzone. 6 zabitych, 11 rannych. „Engels-1”, strategiczne lotnisko lotnicze Sił Zbrojnych rosji, zostało zaatakowane przez niezidentyfikowany obiekt latający o godzinie 06:42. Dwa samoloty Tu-95MS zostały uszkodzone.

⚆ 60 z 70 rosyjskich rakiet udało się Ukraińcom zbić

⚆ System energetyczny Ukrainy zachował swoją integralność po ósmym zmasowanym ataku wojsk rosyjskich w poniedziałek, 5 grudnia, powiedział premier Denys Szmyhal. Wróg uderzył w obiekty energetyczne w obwodzie kijowskim, winnickim i odeskim. Ratownicy już pracują nad usunięciem skutków ataku.

⚆ 91 690 🌻 (+540)

⚆ Portale społecznościowe twierdzą, że na Ukrainie działają conajmniej dwa polskie przeciwlotnicze systemy rakietowe C-125 „Newa SC”. Nie było wcześniej informacji o ich przekazywaniu.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Postępy rosjan na wschodniej części Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Swatowe-Kreminna – tu podobne doniesienia do poprzednich: Ukraińcy kontynuują działania w kierunku obu miejscowości.

Nie ma dobrych wiadomości z okolic Bachmutu – rosjanie stopniowo zbliżają się do miasta od wschodniej strony.
Eksplozje w Doniecku (skład amunicji)

Ukraińcy zniszczyli dwie baterie wyrzutni S-300 w Mariupolu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Uderzenie w rosjan wycofujących się z Hołej Prystani. Poza tym – bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał rakietowy Ukrainy (8 fala) – rosjanie celowali w Odesę, Charków, Kijów, Winnicę, Krzywy Róg, Żytomierz, Sumy.

Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim.

🛸Ukraińcy deklarują zbicie 60 z 70 rakiet wystrzelonych przez rosjan.


😼Oprócz uderzenia w rosyjskie lotniska, była też eksplozja na okupowanym przez rosjan lotnisku w Dżankoj na Krymie.
⚡️Uderzenia spowodowały kolejne trudności z dostawami prądu w Żytomierzu, obwodzie sumskim, części Krzywego Rogu. W Kijowie bez prądu pozostawało około 40% miasta. W Odesie były problemy z siecią wodociągową.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:
⚆ Detektywi NABU zatrzymali w Odesie biznesmena Borysa Kaufmana i byłego zastępcę Ołeksandra Granowskiego (Boruchowicza) pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej i przekupywania urzędników.

⚆ Ukraina i ZEA rozpoczęły negocjacje w sprawie zawarcia umowy o partnerstwie gospodarczym.

⚆ W wyniku operacji specjalnej ukraińskim wojskom udało się sprowadzić z czasowo okupowanych terytoriów dwóch ukraińskich marines.

🌍Świat:
⚆ Komisja Europejska zareagowała na eksplozje na lotniskach w okolicach Rjazania i Engels. „Ukraina ma absolutne prawo, zapisane również w prawie międzynarodowym, do obrony przed rosyjską agresją, do obrony swojego narodu i swojego terytorium. Dlatego Unia Europejska i jej państwa członkowskie wspierają Ukrainę różnymi środkami: finansowymi, gospodarczymi i wojskowych” – powiedział rzecznik Stano.

⚆ Rząd Finlandii złożył w parlamencie projekt ustawy o przystąpieniu do NATO.

⚆ W dniu dzisiejszym weszło w życie unijne embargo na zakup rosyjskiej ropy przewożonej tankowcami oraz decyzja w sprawie ceny maksymalnej.

⚆ MSZ Polski i Finlandii nie poparły oświadczenia prezydenta Francji Macrona w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla rosji. „W obecnej sytuacji potrzebujemy gwarancji szczególnie wobec rosji. Dotyczy to zarówno Ukrainy, jak i innych krajów” – powiedział fiński minister Haavisto. „To rosja atakuje inne państwa i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeśli komukolwiek potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa, to właśnie Ukraina i państwa Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział wiceszef MSZ RP

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii poinformowało o upadku elementu rakietowego w pobliżu miasta Bryczany. Odnaleźli go strażnicy graniczni. Niebezpieczny teren ogrodzono, na miejsce wezwano saperów. Jednocześnie firma energetyczna Moldelectrica informuje o przerwach w dostawie prądu i ewentualnych awariach.

⚆ USA potajemnie zmodyfikowały przetransportowane na Ukrainę HIMARS-y w taki sposób, aby nie mogły być użyte do wystrzeliwania rakiet dalekiego zasięgu na terytorium rosji – tak Waszyngton próbował uniknąć eskalacji wojny, donosi The Wall Street Journal.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​niebezpiecznie byłoby zgadzać się teraz na rozmowy pokojowe z rosją, jeśli celem jest długotrwały pokój w Europie. „Żądania rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa są przykrywką dla jej wojen napastniczych i zbrodni wojennych, a także sposobem promowania przez nią polityki „stref wpływów” w celu pozbawienia państwa prawa do samodzielnego kształtowania swojej polityki zagranicznej i obronnej” powiedziała.

⚆ UE chce uderzyć w rosyjski sektor dronów w dziewiątym pakiecie sankcji, który zamierza zatwierdzić w przyszłym tygodniu — Bloomberg. UE rozważa również ograniczenia innych technologii i komponentów wykorzystywanych przez Moskwę do celów wojskowych, a także środki przeciwko usługom, inwestycjom oraz rosyjskim sektorom medialnym i finansowym, podały źródła.

⚆ Prezydent Francji Macron uważa, że ​​putin powinien stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. Jednocześnie nadal podkreśla konieczność prowadzenia otwartego dialogu z Prezydentem Federacji rosyjskiej. „Izolacja jest najgorszą rzeczą, szczególnie dla takiego przywódcy” – powiedział Macron

⚆ Brytyjskie wydanie Financial Times przyznało prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł Człowieka Roku. „Zasłużył sobie na miejsce w historii dzięki swojemu niezwykłemu pokazowi przywództwa i hartu ducha” – napisał FT.

⚆ Brytyjskie wydanie Financial Times przyznało prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł Człowieka Roku. „Zasłużył sobie na miejsce w historii dzięki swojemu niezwykłemu pokazowi przywództwa i hartu ducha” – napisał FT.

⚆ Włosi znacjonalizują rosyjską rafinerię na Sycylii.

⚆ Do Polski przybyło 800 jednostek amerykańskiego sprzętu wojskowego, w tym czołgi. Sprzęt i żołnierze z 1. Dywizji Piechoty Stanów Zjednoczonych przybywają w ramach operacji Atlantic Resolve.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej Zacharowa oświadczyła, że ​​strona rosyjska nie przekaże kontroli nad elektrownią jądrową Zaporoże w ramach porozumienia o utworzeniu wokół niej strefy bezpieczeństwa jądrowego.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że rano 5 grudnia Ukraina „próbowała” uderzyć bezzałogowymi statkami powietrznymi produkcji radzieckiej na lotniska wojskowe „Diagilewo” w obwodzie riazańskim i „Engels” w obwodzie saratowskim, gdzie znajdują się bombowce strategiczne. Powiedzieli, że rosyjski pocisk przeciwlotniczy przechwycił UAV lecący na małej wysokości. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej poinformowało, że „w wyniku upadku i wybuchu na lotniskach rosyjskich wraku dronów odrzutowych lekko uszkodzeniu uległa obudowa dwóch samolotów”, a także trzech rosyjskich żołnierzy zginęło.

⚆ putin przejechał mercedesem most kerczeński.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nagranie z przelotu i uderzenia w rosyjskie lotnisko w obwodzie saratowskim (warto z dźwiękiem)

⚆ Gepard, Kalibr i Kałach

⚆ Nastia z Sołedara

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.