Dzień 272 (22 listopada 2022, 22:30) – Przetasowania

Dzień 272 (22 listopada 2022, 22:30) – Przetasowania

22 listopada, 2022 4 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Są takie dni w tej wojnie kiedy trudno złożyć działania strony ukraińskiej w jakąkolwiek całość bo liczba doniesień jest minimalna. To jeden z tych dni. No, ale wiadomo, że trwają przygotowania i do zimy i do kolejnych działań. rosjanie tymczasem budują umocnienia głęboko na terenach okupowanych (np. na Krymie) jak i na swoich ziemiach (obwód biełgorodzki). Odbywają się dość duże przemieszczenia sił rosyjskich na odcinku zaporoskim. Przez Melitopol i Mariupol przechodzi dużo rosyjskiego sprzętu. Duża część sunie na północne odcinki frontu (doniecki i łuhański) ale część sił w obwodzie zaporoskim i chersońskim przesuwa się bliżej na północ. Mniej wiadomo o ruchach sił ukraińskich. Jedynym “pewnym” odcinkiem na którym faktycznie Ukraińcy są w ograniczonej kontrofensywie jest odcinek wokół Swatowa (tu fragment charkowszczyzny i łuhańszczyzny). Na pozostałych odcinkach trwa obrona, z czego najtrudniej jest w 3 punktach: rejon Bachmutu, Marijanki i Wuhłedaru. Trudno wskazać jakikolwiek odcinek frontu na którym rosjanom cokolwiek wychodzi oprócz odwrotów.

W aspekcie cywilnym Ukrainę nękają skutki ataków na infrastrukturę energetyczną. Olbrzymi wysiłek wkładany jest w przywrócenie do życia miejscowości na terenie obwodu chersońskiego. Ukraińcy robią to mimo ostrzału artyleryjskiego rosjan i mimo własnych zachęt do ewakuacji mieszkańców tych miejscowości na okres zimowy. rosyjskie rakiety to nadal najpoważniejsze zagrożenie dla ludności cywilnej.

Tak pędzi ukraińska poczta przez zdewastowany obwód chersoński.

Tymczasem świat (oprócz linii Teheran – Mińsk – Moskwa – Pjongjang) jakby złapał drugi oddech w pomaganiu Ukrainie. Jeszcze w kwietniu nieśmiało pojawiały się zapowiedzi dostarczenia wyrzutni NASAMS i broni przeciwlotniczej od Niemców. Dziś te systemy chronią Kijów i kilka innych krytycznych punktów. Mówi się o dopuszczeniu ukraińskich pilotów do szkoleń na zachodnich samolotach. Nowe rodzaje rakiet dostarczyła Turcja i Wielka Brytania. A to jest tylko to o czym wiemy i jest to czubek góry lodowej.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukroboronprom zapowiedział produkcję amunicji 152 mm.

⚆ Chiny częściowo wstrzymały zakup ropy naftowej z rosji w przededniu wprowadzenia przez kraje zachodnie „limitu cenowego”, — Bloomberg.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Po szóstym zmasowanym ataku rakietowym Federacji rosyjskiej na ukraiński system energetyczny w zeszłym tygodniu prawie żadna duża elektrownia cieplna i wodna nie pozostała nienaruszona na Ukrainie – szef „Ukrenergo” Kudrycki.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)
Swatowe > Kreminna – brak nowych doniesień

Bachmut, Opytne, Ozarjaniwka, Bachmuckie, Jakowliwka, Marijanka – tu ciężkie walki trwają.
Oddziały „wagnera” i „kadyrowa” dotarły do okupowanego Debalcewa w obwodzie donieckim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Walki w tych samych rejonach (Konstantynówka, Pjatychatki, Kopani). Widać zwiększony transfer sprzętu przez Mariupol. rosjanie również kombinują by poprawić drożność wschodniej trasy wiodącej z Krymu w stronę Melitopola i Mariupola.
rosjanie ewakuują część ludności cywilnej z Armiańska. Argumentują to ryzykiem ostrzałów z ukraińskich wyrzutni HIMARS. Armiańsk faktycznie znajduje się na jednym z dwóch głównych korytarzy z Krymu do Ukrainy. Są informacje o porzuceniu przez rosjan części posterunków w Mołoczańsku ze względu na przegrupowanie oddziałów na froncie.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥rosjanie wystrzelili w nocy co najmniej 60 pocisków w rejon nikopolski obwodu dniepropetrowskiego. Kilka miejscowości hromady Marhaneckiej znalazło się pod ostrzałem z „Gradów” i ciężkiej artylerii.
W ciągu doby rosjanie przeprowadzili 9 nalotów i 7 ataków rakietowych na Ukrainę – Sztab Generalny SZU.

Obwód sumski: rosjanie wystrzelili łącznie 100 pocisków z moździerzy, dział samobieżnych i dział przeciwlotniczych w 4 hromady terytorialne obwodu.

rosjanie ostrzelali punkt pomocy humanitarnej usytuowany w szkole w Orichowie (obwód zaporoski) – zginął pracownik socjalny, 2 kobiety zostały ranne – zaporoska OAW.

Ponowny ostrzał Chersona i pobliskich miejscowości.

☢️w rosyjskich mediach jest fala informacji o ewakuacji oddziałów rosyjskich z Enerhodaru ze względu na ryzyko ukraińskiego desantu.


🏝Na okupowanym Krymie ogłoszony został żółty (wysoki) poziom zagrożenia terrorystycznego, poinformował przedstawiciel władz okupacyjnych Krymu, sergiej aksionow. Popołudniu słychać było eksplozje nad Sewastopolem i w Eupatorii. Szef administracji okupacyjnej Sewstopola, mychajło razbożajew, poinformował o ataku dronów na miasto. Poinformował, że dwa drony zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej podczas próby zbliżenia się do Bałakławy TPP. Zapewnia, że nad wodami Morza Czarnego flota odparła ataki trzech kolejnych dronów. „Służby ratunkowe nie odnotowują żadnych pożarów i uszkodzeń infrastruktury cywilnej, nie ma też ofiar” – napisał Razwożajew w Telegramie.

😼W ciągu dwóch ostatnich dób Ukraińcy zniszczyli 4 składy amunicji, 2 bazy (jedna w Tokmaku) i jedną bazę paliwową.

Lokalizacje uderzeń HIMARS Ukraińców


⚡️Na Ukrainie, oprócz planowych, możliwe są nowe awaryjne przerwy w dostawie prądu, ponieważ wzrasta zużycie energii elektrycznej z powodu mrozów – premier Szmyhal

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Wicepremier ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców Chersonia do ewakuacji na czas zimowy do bardziej bezpiecznych obwodów Ukrainy. Ukraiński rząd obieca darmowy transport, miejsce zamieszkania, pomoc humanitarną, produkty spożywcze i leki.

⚆ Zima na Ukrainie będzie trudna, rosji wystarczy rakiet na 3-4 bardziej zmasowane ataki rakietowe, które miały miejsce 15 listopada, kiedy najeźdźcy wystrzelili 100 rakiet – powiedział sekretarz RBNiO Daniłow. „Ale to nie znaczy, że musimy się poddać lub skapitulować. Nie będą na to czekać” – powiedział

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadza przeszukania w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Wcześniej wszczęto tam postępowanie karne w sprawie gloryfikacji „ruskiego miru”.

⚆ SBU wprowadziła „środki bezpieczeństwa” także w obwodzie rówieńskim. Kontrole trwają na terenie Koreckiego Klasztoru Świętej Trójcy oraz na terenie Diecezji Sarneńsko-Polskiej patriarchatu moskiewskiego.

⚆ rosjanie stworzyli salę tortur na terenie ośrodka rekreacyjnego w miejscowości Striłkowe w obwodzie chersońskim. Tam przetrzymują i torturują obywateli Ukrainy — Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Były minister edukacji Dmytro Tabacznyk został oskarżony o zdradę, Biuro Prokuratora Generalnego. Tabacznyk organizował i koordynował działania szefów rosyjskiej administracji okupacyjnej obwodu chersońskiego i zaporoskiego Wołodymyra Saldo i Jewhena Bałyckiego. Pomógł im przygotować się do „referendum”.

⚆ Aby obwód mykołajiwski został całkowicie deokupowany, wyzwolone muszą zostać jeszcz trzy miejscowości znajdujące się na mierzei Kinburskiej. Amerykański Instytut Badań nad Wojną podkreśla także, że ukraińska armia będzie miała większą swobodę wykonywania operacji wojskowych na lewym brzegu obwodu chersońskiego, jeśli mierzeja zostanie „oczyszczona”.

⚆ Minister obrony Reznikow opublikował infografikę o liczbie pocisków różnych typów pozostających na uzbrojeniu krajów terrorystycznych. Z wykresu wynika, że ​​Federacja rosyjska uzupełniała zapasy nawet po rozpoczęciu inwazji, w szczególności wyprodukowali wyprodukowali 120 „kalibrów” i X-101.

Estymowany stan rosyjskich zapasów rakietowych

⚆ Odbyło się spotkanie irańskich i ukraińskich ekspertów w sprawie wykorzystania przez rosję irańskich dronów – CNN. Potwierdził to rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikołenko. Ale nie ma jeszcze żadnych szczegółów. Wcześniej Washington Post informował o rozpoczęciu masowej produkcji irańskich dronów bojowych na terytorium rosji. Następnie Teheran zaprosił na wspólne spotkanie ekspertów z władzami Ukrainy w celu rozpatrzenia „takich stwierdzeń”, pisze irańska państwowa agencja informacyjna IRNA. I dodaje, że Iran zaczął współpracować z rosją jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie.

⚆ Wdrażamy nowy projekt wsparcia ludzi w całym kraju – „Punkty niezłomno”ści – Wołodymyr Zełeński. „Są tam wszystkie podstawowe usługi: prąd, komunikacja mobilna i Internet, ogrzewanie, woda, apteczka. Całkowicie za darmo i przez całą dobę. Działa już specjalna strona – nezlamnist. gov .ua – na której znajduje się mapa takich punktów w całym kraju. Jest stale aktualizowana”.

Punkty niezłomności

⚆ Ukraina odzyskała ciała 33 poległych żołnierzy. W sumie Ukraina odzyskała 696 ciał poległych żołnieryz ukraińskich.

⚆ Wiktor Medwedczuk i Oksana Marczenko zostali zauważeni na okupowanym Krymie

⚆ Mieszkańcy Chersona poinformowali, że w czasie okupacji rosjanie wywieźli ciała zmarłych najeźdźców na teren wysypiska na obrzeżach miasta i prawdopodobnie tam je spalili — The Guardian

🌍Świat:

⚆ Po eksplozji rakiety w Przewodowie, kiedy to prezydent Polski łączył się z głowami państw i szefów rządów, doszło do połączenia z osobą podającą się za prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Prezydent Duda w ujawnionym nagraniu mówi, że nie chce wojny z rosją i że jest “extra careful”.

⚆ Ukraina otrzymała 60 mln dolarów dofinansowania z Banku Światowego, Stany Zjednoczone ogłosiły przeznaczenie kolejnych 4,5 mld dolarów na bezpośrednie wsparcie budżetowe dla Ukrainy, a Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przeznaczenie 2,5 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

⚆ Kanada wyemitowała obligacje rządowe, z których dochód zostanie przekazany Ukrainie – poinformowało Ministerstwo Finansów Kanady. „Aby dać Kanadyjczykom możliwość wsparcia dzielnego narodu ukraińskiego, rząd Kanady emituje dziś obligacje „Suwerenność Ukrainy” na kwotę 500 milionów dolarów” – czytamy w komunikacie.

⚆ Parlament Europejski przygotowuje się do oficjalnego uznania, że „Grupa wagnera” jest organizacją terrorystyczną – Politico

⚆ Czechy przygotowują się do wojny z Federacją rosyjską – szef Sztabu Generalnego Karel Rzeka. „Wojna na Ukrainie to wielkie przebudzenie dla całego społeczeństwa. Potencjał eskalacji wojny na Ukrainie wciąż rośnie. Nie można wykluczyć nawet najpoważniejszych scenariuszy”.

⚆ Senat wezwał Bidena do przesłania dronów Gray Eagle na Ukrainę — WSJ senatorowie z Partii Demokratycznej i Republikańskiej napisali w liście. Szkolenie Ukraińców do pracy z MQ-1C, produkowanym przez firmę General Atomics, potrwa 27 dni – piszą senatorowie. Pentagon odrzucił prośbę Ukrainy o drony na początku listopada. Urzędnicy amerykańscy wyrazili zaniepokojenie, że technologia może dostać się w niepowołane ręce w wyniku działań wojennych.

⚆ ONZ opublikowała najnowsze dane o ofiarach wśród ukraińskiej ludności cywilnej, według których liczba zabitych i rannych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekroczyła już 16 700.

⚆ Premier Węgier, Orbán, przyszedł na mecz piłki nożnej z szalikiem przedstawiającym Węgry z częścią terytorium Ukrainy. W odpowiedzi MSZ Ukrainy wezwało ambasadora Węgier, aby poinformował go o „niedopuszczalności czynu Orbána”. – rzecznik MSZ Ukrainy, Nikolenko. Na krytykę za noszenie szalika Orbán odpowiedział „Wielkimi Węgrami”. Na swoim Facebooku napisał, że „piłka nożna jest poza polityką”, a reprezentacja Węgier to drużyna „wszystkich Węgrów, gdziekolwiek mieszkają”. MSZ Ukrainy domaga się przeprosin od Węgier w związku z Orbánem, który założył szalik z mapą Węgier, zawierającą część terytorium Ukrainy.

Orban i szalik (albo odwrotnie)

⚆ Erdogan zapowiedział, że Turcja „wkrótce” rozpocznie operację naziemną w Syrii przeciwko celom kurdyjskim, pomimo nacisków międzynarodowych. Turecki przywódca groził nową operacją wojskową w północnej Syrii od maja i nasilił groźby po ataku w Stambule w tym miesiącu.

⚆ Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy powinny być przygotowane na eskalację sytuacji na Ukrainie. „Biorąc pod uwagę rozwój wojny oraz widoczne i narastające niepowodzenia rosji… musimy być przygotowani na eskalację” – powiedział Scholz. Według niego eskalacja może obejmować zniszczenie infrastruktury.

⚆ W Armenii protestują przeciwko putinowi i OUBZ (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). Zgromadzeni w Erewaniu protestujący opowiadają się za wystąpieniem kraju z OUBZ, a także przeciwko wizycie w kraju putina, Łukaszenki i innych dyktatorów. Na 23 listopada ma się tam odbyć posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ. Tymczasem Ławrow przybył już do Erewania, wziął udział w posiedzeniu Rady Szefów Wydziałów Dyplomatycznych OUBZ.

⚆ Wieczorem Iran zaatakował rakietami i dronami lokalizacje rebeliantów w irackim Kurdystanie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rzecznik prasowy prezydenta rosji pieskow powiedział, że przeszukania w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej to wojna Ukrainy z rosyjskim Kościołem Prawosławnym. „W rzeczywistości strona ukraińska jest w stanie wojny z rosyjskim Kościołem Prawosławnym od dłuższego czasu i powiedziałbym, że należy to uznać za kolejne ogniwo w łańcuchu tych działań militarnych przeciwko rosyjskiemu Prawosławiu” – powiedział.

⚆ W obwodzie biełgorodzkim w rosji budowana jest „linia obrony”, przygotowują się też na ewentualny „atak” z Ukrainy.

⚆ Instytut Studiów nad Wojną (ISW) stwierdził, że Kreml próbuje wzmocnić kontrolę nad przestrzenią informacyjną, w której narasta krytyka rosyjskiej armii.

⚆ „Tych Chochłów trzeba zmiażdżyć, pociąć i zabić, do cholery” – tak pokojowo nastawiona para rosyjskich emerytów odpowiada na pytanie o Ukrainę. 75% rosjan, według GUR Ministerstwa Obrony, popiera „specjalną operację na Ukrainie”.

Extra (📺) :

  • życie w jednym z budynków spod Kijowa (foto-reportaż Reutersa)
  • Czornobajiwka – morze spalonego sprzętu (film)

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.