🪖Dzień 299 (19 grudnia 2022, 22:30) – Świeto Mikołaja

🪖Dzień 299 (19 grudnia 2022, 22:30) – Świeto Mikołaja

19 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

🔦Zanim przeczytasz, to wiedz, że na koncie zrzutki na latarki dla dzieci w Ukrainie przybyło niemal 6 tysięcy złotych. To 120 latarek, które rozświetlą ciemność dzieciom. Zbiórka trwa – dołóż się.

✂️ W skrócie:

Dziś w Ukrainie prezenty roznosił Mikołaj. Nie ma tam innej tradycji prezentów – Mikołaj jest obok Świąt a nie w centrum. Od kilku dni Ukraińcy ustami Załużnego proszą o więcej broni. O dużo broni. Z symboli potrzebnego sprzętu komponują świąteczne choinki… 300 czołgów, 500 haubic, 600 wozów piechoty…

Dziś armia ukraińska jest pełnym kolażem typów uzbrojenia używanego w Europie – od sowieckich artefaktów po nowoczesne systemy rakietowe i wspierające dowodzenie. Ile jej otrzymała od innych państw? Trudno określić jednoznacznie, bo tylko część dostaw była komunikowana a i z nich nie wiadomo ile sprzętu nadal funkcjonuje, ile zostało zniszczonych, ile jest w remoncie no i jaki jest wolumen amunicji do nich. 

Dziś materialnym punktem krytycznym tej wojny wydaje się Bachmut. To tu, po przełamaniu ukraińskich linii obrony w Popasnej Ukraińcom udało się postawić skuteczną tamę broniącą Słowiańsk i resztę obwodu donieckiego przed zalewem rosyjskiej ordy. Bachmut jest symbolem niezłomnego oporu, ale ten opór kosztuje. Wczoraj pisałem o 137 tys wyeliminowanych rosjan, które miał w raporcie zobaczyć putin. Podobne raporty widzi i Załużny i Zełeński. I Ukraińcy z jednej strony próbują zaostrzyć przepisy zwiększające kary wobec dezerterów i odmawiających wykonania rozkazów przełożonych, ale z drugiej – próbują minimalizować straty. Do tego potrzebna im broń – by niszczyć zaplecze rosjan, zmniejszać ich potencjał frontowy. Chodzi o to by zmobilizowani rosyjscy przestępcy zabili jak najmniej ukraińskich muzyków, autorów książek, wykładowców, …

Zatem Święty Mikołaju – do dzieła.

Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:
⚆ Kraje UE zgodziły się ustalić maksymalną cenę gazu na poziomie 180 euro — limit ma zapobiegać ekstremalnym wahaniom cen.

⚆ Holandia udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej na łączną kwotę prawie 1 miliarda euro, powiedziała minister obrony Kaisa Ollongren. Dokładnie 987 milionów euro.

🌻98 800 (+520)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Uderzenia w elementy infrastruktury krytycznej ponownie pogrążyły Kijów i inne miejscowości w ciemnościach.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki trwają – naprzemienne ataki i kontrataki obu stron

⚆ Pod Bachmutem, Opytnym, Marijinką i Awdijewką trwa obrona. Linia frontu tu zmienia się dynamicznie, ale w kilku miejscach rosjanie zostali odepchnięci.

⚆ Wczoraj wieczorem pojawiły się informacje o dużych falach ataków rosjan na Bachmut i Marijinkę oraz o rzekomo tragicznej sytuacji Ukraińców w tych punktach. Nie udało się potwierdzić doniesień o tym, że Ukraińcy utracili jakiekolwiek pozycje w tych miejscowościach.

Bachmut dziś rano

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie mają problem z transportami kolejowymi przez zniszczenia infrastruktury przez Ukraińców.

⚆ Walki koło Polih, Wasyliwki, Konstantyniwki i Kopani.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Wojska rosyjskie ostrzelały centrum Chersonia: ponownie trafiły w budynek administracji obwodowej.


💥Ostrzelany Donieck


💥Ostrzał przygraniczny w obwodach sumskim, czernihowskim i charkowskim
😼 Ukraińcy kontynuują ataki na magazyny i punkty koncentracji rosjan na południowym odcinku frontu (Tokmak, Melitopol, Berediańsk)
🔥Pożary w Kijowie


🛸Tej nocy rosja zaatakowała Ukrainę około 35 irańskimi dronami. Siłom obrony przeciwlotniczej udało się zestrzelić 30 z nich, w tym 10 na południu. 23 rosyjskie drony kamikadze zostały odnotowane nad Kijowem podczas nocnego ataku, 18 zostało zestrzelonych przez siły obrony powietrznej. W Kijowie uszkodzone zostały obiekty infrastruktury krytycznej, z tego powodu wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu.

Jeden z dronów kamikadze przeleciał nad terenem Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w pobliżu instalacji jądrowej.

Ukraińcy mieli strącić dwa rosyjskie helikoptery. 


🏝Eksplozja koło Czonharu – prawdopodobnie wysadzone auto osobowe na czele kolumny.


⚡️W systemie energetycznym Ukrainy jest trudna sytuacja: w 10 regionach i Kijowie trwają awaryjne przerwy w dostawie prądu, a przywrócenie może potrwać „długo” — Ukrenergo

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Załużnyj oświadczył, że popiera ustawę 8271, która wzmacnia odpowiedzialność karną personelu wojskowego za nieprzestrzeganie rozkazów bojowych, ucieczkę z pola walki lub jednostki wojskowej i wezwał prezydenta do podpisania. Podkreślił, że armia bazuje na dyscyplinie. A jeśli luki w przepisach nie zapewniają jego przestrzegania, a „odmawiający” mogą zapłacić grzywnę w wysokości do 10% żołdu bojowego lub otrzymać wyrok w zawieszeniu, to jest to niesprawiedliwe.

⚆ Południowe Siły Obrony Ukrainy dostrzegają oznaki, że rosyjscy najeźdźcy działają według tego samego scenariusza w stosunku do czasowo okupowanego Melitopola, według którego wycofali się z Chersoniu.

⚆ Ukraina nie otrzymała jeszcze żadnej broni w ramach Lend-Lease. MSZ wyjaśniło, że na razie Waszyngton bezpłatnie dostarcza broń w ramach innych programów, aby w przyszłości ratować ukraiński budżet. Wielkość dostaw amerykańskiej broni w ramach Lend-Lease zależy bezpośrednio od możliwości finansowych Ukrainy. Niewystarczająca pomoc lub jej nieskuteczność „będzie miała fatalne skutki dla całego wolnego, demokratycznego świata” – wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy

⚆ rosja otrzymała od Iranu nową partię 250 dronów kamikadze Shahed. Są już wykorzystywane przeciwko Ukrainie – Zełeński 

⚆ „Jeżeli liczymy na duże ataki, które już miały miejsce, to zostało im najwyżej dwa, trzy, może cztery do zera. Ale wtedy będą zupełnie bez rakiet, co jest niedopuszczalne, bo mogą mieć zupełnie inne wyzwania i muszą zostawić przynajmniej pewną rezerwę. Żebyście zrozumieli, przekroczyli już granicę, którą zgodnie z przepisami powinni byli zachować i przekroczyli ją już dawno temu” – powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz RBNiO Ukrainy w rozmowie z Ukraińską Prawdą. Zaznaczył przy tym, że rosja nadal dysponuje rakietami S-300, których obecnie używa do ataków na ukraińskie miasta. Według Daniłowa rosjanie mają mniej więcej tych pocisków. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego dodał też, że ukraińskie wojsko nauczyło się zestrzeliwać irańskie drony kamikadze, które ma na stanie rosja. „Oni mają „shahedy”, ale chcę zauważyć, że nauczyliśmy się z nimi walczyć. Jeśli nie ma zdarzeń siły wyższej, to ostatnio był przypadek, że zestrzeliliśmy wszystkie 100%, które wysłali” – powiedział sekretarz RNBO

⚆ Ukraiński wywiad przyznaje, że ukraińscy agenci „pracują” na terytorium rosji. Od początku inwazji na pełną skalę ukraińscy agenci pracują w rosji, prowadząc operacje „przy użyciu różnych środków”. Operacje te są skomplikowane i wymagają poważnego przygotowania, ponieważ rosjanie dobrze chronią swoje obiekty wojskowe. „Nasze cele są czysto wojskowe: obiekty rosyjskich sił zbrojnych, z których przeprowadzane są ataki na Ukrainę, w szczególności centra logistyczne, stanowiska dowodzenia czy garnizony z dużą liczbą żołnierzy” – powiedział wiceszef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Wadym Skibicki, w rozmowie z niemiecką publikacją Bild.

⚆ 20 grudnia stacje Majdan Niezależnosti i Chreszczatyk oraz przejście między nimi wznowią pracę w Kijowie – były zamknięte od początku wojny – zapowiedział burmistrz miasta Kliczko

⚆ Z wizytą na Ukrainie przybył minister obrony Bułgarii – minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Reznikow podziękował Stojanowowi za pomoc w dziedzinie bezpieczeństwa i wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy obronnej między oboma państwami.

🌍Świat:

⚆ Rząd Kanady zamierza skonfiskować 26 milionów dolarów aktywów przejętych w ramach sankcji od rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza i skierować je na pomoc w odbudowie Ukrainy.

⚆ Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy, który obejmie przede wszystkim amunicję artyleryjską. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak omówi z partnerami wysiłki na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji i wezwie ich do utrzymania lub zwiększenia poziomu wsparcia dla Ukrainy w 2022 roku.

⚆ rosja planuje napaść na Mołdawię w 2023 roku. Scenariuszy inwazji jest kilka, ale realizacja tego planu będzie zależała od przebiegu działań wojennych w Ukrainie – powiedział szef mołdawskiej służby specjalnej. „Pytanie nie brzmi, czy Federacja rosyjska rozpocznie nową ofensywę na terytorium Mołdawii, ale kiedy to nastąpi: czy na początku roku, w styczniu, lutym, czy później – w marcu, kwietniu” – powiedział Alexandru Musteata.

⚆ Niemcy są zaniepokojeni pierwszą od trzech lat wizytą putina w Mińsku – powiedział rzecznik rządu. Niepokój budzi niejasność odpowiedzi na „pytanie o rolę Białorusi w agresywnej wojnie rosji z Ukrainą i ewentualne dalsze modyfikacje i przekształcenia tej roli”. Prezydent Federacji rosyjskiej przybył do Mińska w poniedziałek 19 grudnia. 

⚆ Europa straciła około 1 biliona dolarów przez rosnące ceny energii – Bloomberg.

💩rosja i białoruś:

⚆ Ministerstwo Obrony rosji zapowiedziało wspólne ćwiczenia morskie z Chinami pod koniec 2022 roku. Ćwiczenia odbędą się w dniach 21-27 grudnia na Morzu Wschodniochińskim, łącznie ze startami rakiet i ostrzałem artyleryjskim. Takie manewry odbywają się corocznie od 2012 roku

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej grozi Grecji planami zapewnienia Ukrainie obrony przeciwlotniczej Według rzeczniczki MSZ zacharowej potencjalny transfer systemów S-300 na Ukrainę będzie „rażącym naruszeniem” rosyjsko-greckich umów międzyrządowych o współpracy wojskowo-technicznej i „nieuchronnie będzie miało konsekwencje”. „Nie jest za późno, aby porzucić niebezpieczne plany. Jeszcze raz ostrzegamy greckich przywódców przed odpowiedzialnością” – powiedziała zacharowa.

⚆ rosyjscy i białoruscy dyktatorzy putin i Łukaszenka rozmawiali w Mińsku o wspólnej produkcji nowego sprzętu wojskowego i szkoleniu białoruskich pilotów wojskowych przez rosjan. Na wspólnej konferencji prasowej podsumowali wyniki spotkania:

– “rosja i Białoruś razem budują „Państwo Związkowe”, razem opieramy się sankcjom ze strony krajów zachodnich.”
– “Nasze kraje to najbliżsi sojusznicy i partnerzy strategiczni.”
– „Federacja rosyjska i Białoruś zgodziły się kontynuować praktykę wspólnych ćwiczeń wojskowych”.
– “Budowa drugiego bloku elektrowni atomowej ma się zakończyć w przyszłym roku.
– „rosja i Białoruś pewnie i skutecznie minimalizują wpływ sankcji na swoje gospodarki”.
– „Białoruscy piloci wojskowi zostaną przeszkoleni w zakresie sterowania samolotami, na których zainstalowane są rakiety ze „specjalną głowicą bojową”.
– „rosja i Białoruś zgodziły się zaangażować w tworzenie nowego sprzętu wojskowego”.

⚆ W Petersburgu usunięto haniebną instalację z sercem poświęconym Mariupolowi. Wczoraj na rzeźbie „Mariupol”, ustawionej na Placu Pałacowym, ktoś napisał: „Mordercy, zbombardowaliście go! Judasze!”. O zniszczenie podejrzana jest 17-latka. Grozi jej artykuł o „dyskredytowaniu” rosyjskiej armii.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zejście putina ze schodów samolotu w Mińsku

⚆ Moje wakacje z “Pionem”

⚆ Kilka zdjęć z Wyspy Węży

⚆ Kilka kadrów z walk w Bachmucie

⚆ Stacja radiolokacyjna na Wołdze