🪖Dzień 398 (28 marca 2023, 23:20) – Stabilnie(j)

🪖Dzień 398 (28 marca 2023, 23:20) – Stabilnie(j)

28 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wszystkie trzy fortece bronią się nieco stabilniej niż w ciągu ostatnich 3 tygodni. Pod Marijinką Ukraińcy nie pozwalają rosjanom otoczyć miejscowości. W Bachmucie okrążanie rosyjskie aktualnie stanęło i jedyne postępy rosjanie mają w obrębie miasta. Najmniej stabilnie jest pod Awdijewką, gdzie rosjanom udało się utworzyć “kleszcze” i ich postępy hamuje się Ukraińcom trudniej. Nie mniej – nie ma tu otoczenia sił ukraińskich, nie ma wyłomów w linii frontu.

Tymczasem coraz więcej głosów o ukraińskiej ofensywie wiosennej. Eksperci dwoją się i troją by zgadnąć co szykują Ukraińcy. Ja nie będę, ale zwrócę uwagę na ciekawe doniesienie. “Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić, że rosyjskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły pocisk GLSDB w strefie walk, – Biały Dom.” Pociski GLSDB mają zasięg około 160km i USA anonsowały zamiar ich przekazania na początku lutego 2023. Jeśli już są w Ukrainie to bardzo dobrze. W skrócie – tak jak HIMARSy umożliwiły Ukrainie sparaliżowanie rosjan wokół Chersona i jego odbicie, tak GLSDB będzie bronią otwarcia ofensywy Ukrainy.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brytyjskie czołgi Challenger 2 dotarły już do Ukrainy, poinformował Reznikow.

⚆ Trzy portugalskie Leopardy 2A6 są już w Ukrainie – Ministerstwo Obrony Portugalii.

⚆ Francja podwoi liczbę dostarczanych na Ukrainę pocisków kalibru 155 mm do 2000 miesięcznie – minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu.

⚆ Francja w najbliższych dniach przekaże Kijowowi systemy obrony powietrznej SAMP/T zdolne do zestrzeliwania pocisków balistycznych – Minister Obrony Francji

⚆ Armia ukraińska ma już trzy kompanie uderzeniowe z gotowymi dronami produkcji ukraińskiej – wicepremier Fiodorow. Powiedział, że sprzęt dla kompanii uderzeniowych Armii Dronów zakupili prywatni darczyńcy.

🌻+570 (171 730)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie ponownie wykorzystali improwizowane bomby “inteligentne” (przerobione z klasycznych bomb lotniczych)

⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Walki pozycyjne koło Nowoseliwskiego i Torskiego.

⚆ Okolice Bachmutu – Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom, to linie obrony ustabilizowały się i zmalało ryzyko otoczenia Bachmutu. Miasto natomiast solidnie obrywa z rosyjskiej artylerii – prawdopodobnie rosjanie robią tu to samo co w Awdijewce – czyli nie mogąc zająć – niszczą. Faktem jest jednak, że brak budynków oznacza brak możliwości zbudowania skutecznej obrony.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężkie walki koło Newelskiego, Kamjanki i w kierunku Siewiernego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny:
W nocy rosjanie przeprowadzili nalot na Biłopillię w obwodzie sumskim za pomocą bomby kierowanej. W wyniku ostrzału zapaliły się domy prywatne, budynek gospodarczy, gazociąg i budynek mieszkalny. Jedna osoba została ranna – Biuro Prezydenta Ukrainy. Oprócz tego ostrzelano obwód czernihowski i charkowski.

💥Ostrzał przyfrontowy:
🛸Obrona Powietrzna zestrzeliła 14 z 15 dronów kamikadze wypuszczonych przez rosję – Sztab Generalny SZU. Mimo to część szczątków spowodowały szkody i pożary w Dnieprze i Kijowie.

😼 Dzisiaj w Fiodorówce (rejon melitopolski) miała miejsce eksplozja podstacji kolejowej – burmistrz Melitopola Fiodorow. W Fiodorówce znajduje się węzeł kolejowy, przez który rosjanie przewożą ciężką broń na front.
⚡️Ukraina jest gotowa wznowić eksport energii elektrycznej do Europy.
⚡️W ciągu najbliższych sześciu miesięcy system będzie miał wystarczającą ilość energii elektrycznej na pokrycie potrzeb – mówi szef Ukrenergo Kudrytskyi. Ale do zimy trzeba będzie przygotować system energetyczny — przywrócić pracę bloków w elektrowniach cieplnych i elektrowniach wodnych, które zostały uszkodzone przez rosyjskie ostrzały — dodał Kudrycki.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​Prezydent Zełeński odwiedził Ochtyrkę w obwodzie sumskim z okazji rocznicy obrony miasta i wręczył nagrodę Miasta Bohatera. Wręczył także odznaczenia państwowe uczestnikom obrony Ochtyrki.

⚆ “rosyjscy najeźdźcy nie ustają w próbach zdobycia Bachmutu, wróg rzucił wszystkie swoje najlepsze jednostki, zadaniem sił ukraińskich jest wyczerpanie wroga i zadanie mu ciężkich strat” – powiedział dowódca Wojsk Lądowych Syrskyj.

⚆ Były prezes „Motor Sicz” zablokował dostawę śmigłowca bojowego Mi-2 do wywiadu Ministerstwa Obrony w kwietniu 2022 roku: na tej podstawie został dodatkowo poinformowany o nowym podejrzeniu – o utrudnianie legalnej działalności Sił Zbrojnych i innych formacji wojskowych. Wiosną polecił swoim podwładnym rozebrać helikopter na części i ukryć do niego dokumentację. Pracownicy fabryki usunęli łopaty i inne mechanizmy Mi-2.

⚆ W obwodzie chmielnickim przewrócił się dziś autobus pasażerski „Warszawa-Odesa”. Podróżowało nim 25 osób – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych. 18 osób trafiło do szpitala z obrażeniami różnego stopnia, 3 osoby zostały przewiezione na intensywną terapię.

⚆ Duchowni Prawosławnej Cerkwi Ukrainy sprzeciwili się projektowi ustawy, która przewiduje rejestrację „związków jednopłciowych”. Zdaniem duchownych projekt ustawy „zagraża moralności publicznej”, w szczególności „fizycznemu i moralnemu zdrowiu dzieci oraz ich prawu do wychowania w rodzinie utworzonej na podstawie małżeństwa mężczyzny i kobiety”. PCU uważa również, że przyjęcie w rezultacie projektu ustawy może pogorszyć sytuację demograficzną na Ukrainie.

⚆ SBU zatrzymała funkcjonariusza straży granicznej, który próbował „przeciec” do FSB informacje o bezpieczeństwie północnych granic Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Parlament Francji uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ Jeden z polskich ochotników o znaku wywoławczym „Wedmedyk” (Niedźwiadek(, który wraz z kolegami znalazł się pod ostrzałem rosyjskim pod Bachmutem, zmarł w szpitalu – Nehemiasz. Marek, inny polski ochotnik i czterech innych cywilów zostało rannych 16 marca w rejonie Czasiw Jar. Lekarze w Kijowie do końca walczyli o jego życie.

⚆ Bułgaria przez pośredników prawdopodobnie sprzeda Ukrainie duże ilości amunicji, co może znacząco wpłynąć na przebieg wojny — Euractiv. Podano też, że aktualne braki amunicji post-radzieckiej Ukraina zaspokaja wyłącznie dzięki Bułgarii. W ubiegłym roku kraj ten zarobił rekordowe 4,3 miliarda dolarów ze sprzedaży broni. Ale nie sprzedaje bezpośrednio na Ukrainę. Broń jest kupowana przez innych sojuszników i przekazywana Ukrainie.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Sunak uważa, że ​​ostatnie działania Chin w sprawie wojny na Ukrainie podważyły ​​ich status jako strony neutralnej, a Londyn wzywa Pekin do podjęcia konstruktywnych kroków

⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin uważa, że ​​w związku ze znacznym uszczupleniem rosyjskich sił i posiadając zachodnie uzbrojenie, Ukraina ma „bardzo duże szanse” na rozpoczęcie udanej kontrofensywy wiosną 2023 r.

⚆ Stany Zjednoczone zajęły pierwsze miejsce w dostawach ropy do UE, udział Federacji rosyjskiej spadł z 31% do 4%.

⚆ MKOl zalecił międzynarodowym federacjom sportowym, aby zezwolili sportowcom z rosji i Białorusi na rywalizację w turniejach w neutralnym statusie, ale odłożył rozpatrzenie kwestii ich udziału w igrzyskach olimpijskich. Szef MKOl Thomas Bach powiedział, że rosyjscy i białoruscy sportowcy mogą rywalizować pod pewnymi warunkami. W szczególności muszą rywalizować jako neutralni sportowcy, drużyny z rosji i Białorusi nie wezmą udziału. Sportowcy i personel, który aktywnie wspiera wojnę oraz sportowcy, którzy mają kontrakt z armią rosyjską i białoruską, również nie są dopuszczeni do udziału.

⚆ Wojska rosyjskie ponoszą znaczne straty w pojazdach opancerzonych, próbując otoczyć Awdijewkę i nie robią tam znaczących postępów – wywiad brytyjski.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski zasugerowało, że Zełeński może w najbliższym czasie odwiedzić Warszawę. Wiceszef MSZ Jabłoński powiedział, że do wizyty może dojść wkrótce, ale nawet jeśli data zostanie ustalona, to ze względów bezpieczeństwa zostanie ogłoszona dopiero w ostatniej chwili.

⚆ Departament Stanu USA poparł utworzenie tzw. „trybunału hybrydowego” do zbadania zbrodni rosyjskiej agresji, co Ukraina uważa za niedopuszczalne, gdyż to nie doprowadzi do uchylenia immunitetu putinowi, ławrowowi i miszustinowi

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken uważa, że ​​wezwania do rozejmu na Ukrainie mogą doprowadzić do zamrożenia konfliktu, co będzie na rękę tylko rosji.

⚆ W związku z incydentem na Morzu Czarnym na początku marca USA podjęły decyzję o wysłaniu dronów zwiadowczych dalej od tymczasowo okupowanego Krymu, co ograniczyło ich możliwości zbierania danych wywiadowczych — CNN.

⚆ USA zawiesiły wymianę danych z rosją dotyczących strategicznych sił jądrowych, – WSJ.

⚆ Strategiczny cel ukraińskiej kontrofensywy – przeciąć „most lądowy” między Krymem a rosyjską granicą wzdłuż Morza Azowskiego, CNN.

⚆ Ukraina ma teraz duże szanse na sukces – minister obrony USA Lloyd Austin o prawdopodobnej wiosennej kontrofensywie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Media rosyjskie donoszą, że na przedmieściach Moskwy w pobliżu wsi Świtino znaleźli wrak drona z napisem „Sława Ukrainie”. Znajdowali się około 100 metrów od linii kolejowej.

⚆ W obwodzie tulskim w rosji Ołeksij Moskalow, ojciec uczennicy, która narysowała antywojenny obraz, został skazany na dwa lata więzienia. Moskalow został uznany za winnego tzw. powtórnego kompromitowania armii. Córka Moskalowa trafia do sierocińca.

⌛ Rok temu (33):

⚆ Widać koncentrację rosjan na ataku ze strony DNR i LNR i chęci zajęcia całych obszarów administracyjnych. Na pozostałych zajętych obszarach rosjanie są mniej aktywni. Ukraińcy odbijają kolejne mniejsze miejscowości na linii Browary > Sumy oraz wokół Czernihowa.

⚆ Straty rosjan to ponad 17 000.

⚆ Delegacje z Ukrainy i rosji w Turcji – przygotowują się do negocjacji. Pojawiły się doniesienia, że po jednym z poprzednich spotkań członkowie delegacji mieli symptomy otrucia.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Reznikow w Challengerze 2

⚆ Polowanie na Shaheda pod Czernihowem

⚆ Anatomia Shahedów

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.