🪖Dzień 398 (28 marca 2023, 23:20) – Stabilnie(j)

🪖Dzień 398 (28 marca 2023, 23:20) – Stabilnie(j)

28 marca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wszystkie trzy fortece bronią się nieco stabilniej niż w ciągu ostatnich 3 tygodni. Pod Marijinką Ukraińcy nie pozwalają rosjanom otoczyć miejscowości. W Bachmucie okrążanie rosyjskie aktualnie stanęło i jedyne postępy rosjanie mają w obrębie miasta. Najmniej stabilnie jest pod Awdijewką, gdzie rosjanom udało się utworzyć “kleszcze” i ich postępy hamuje się Ukraińcom trudniej. Nie mniej – nie ma tu otoczenia sił ukraińskich, nie ma wyłomów w linii frontu.

Tymczasem coraz więcej głosów o ukraińskiej ofensywie wiosennej. Eksperci dwoją się i troją by zgadnąć co szykują Ukraińcy. Ja nie będę, ale zwrócę uwagę na ciekawe doniesienie. “Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić, że rosyjskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły pocisk GLSDB w strefie walk, – Biały Dom.” Pociski GLSDB mają zasięg około 160km i USA anonsowały zamiar ich przekazania na początku lutego 2023. Jeśli już są w Ukrainie to bardzo dobrze. W skrócie – tak jak HIMARSy umożliwiły Ukrainie sparaliżowanie rosjan wokół Chersona i jego odbicie, tak GLSDB będzie bronią otwarcia ofensywy Ukrainy.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brytyjskie czołgi Challenger 2 dotarły już do Ukrainy, poinformował Reznikow.

⚆ Trzy portugalskie Leopardy 2A6 są już w Ukrainie – Ministerstwo Obrony Portugalii.

⚆ Francja podwoi liczbę dostarczanych na Ukrainę pocisków kalibru 155 mm do 2000 miesięcznie – minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu.

⚆ Francja w najbliższych dniach przekaże Kijowowi systemy obrony powietrznej SAMP/T zdolne do zestrzeliwania pocisków balistycznych – Minister Obrony Francji

⚆ Armia ukraińska ma już trzy kompanie uderzeniowe z gotowymi dronami produkcji ukraińskiej – wicepremier Fiodorow. Powiedział, że sprzęt dla kompanii uderzeniowych Armii Dronów zakupili prywatni darczyńcy.

🌻+570 (171 730)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie ponownie wykorzystali improwizowane bomby “inteligentne” (przerobione z klasycznych bomb lotniczych)

⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Walki pozycyjne koło Nowoseliwskiego i Torskiego.

⚆ Okolice Bachmutu – Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom, to linie obrony ustabilizowały się i zmalało ryzyko otoczenia Bachmutu. Miasto natomiast solidnie obrywa z rosyjskiej artylerii – prawdopodobnie rosjanie robią tu to samo co w Awdijewce – czyli nie mogąc zająć – niszczą. Faktem jest jednak, że brak budynków oznacza brak możliwości zbudowania skutecznej obrony.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Ciężkie walki koło Newelskiego, Kamjanki i w kierunku Siewiernego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny:
W nocy rosjanie przeprowadzili nalot na Biłopillię w obwodzie sumskim za pomocą bomby kierowanej. W wyniku ostrzału zapaliły się domy prywatne, budynek gospodarczy, gazociąg i budynek mieszkalny. Jedna osoba została ranna – Biuro Prezydenta Ukrainy. Oprócz tego ostrzelano obwód czernihowski i charkowski.

💥Ostrzał przyfrontowy:
🛸Obrona Powietrzna zestrzeliła 14 z 15 dronów kamikadze wypuszczonych przez rosję – Sztab Generalny SZU. Mimo to część szczątków spowodowały szkody i pożary w Dnieprze i Kijowie.

😼 Dzisiaj w Fiodorówce (rejon melitopolski) miała miejsce eksplozja podstacji kolejowej – burmistrz Melitopola Fiodorow. W Fiodorówce znajduje się węzeł kolejowy, przez który rosjanie przewożą ciężką broń na front.
⚡️Ukraina jest gotowa wznowić eksport energii elektrycznej do Europy.
⚡️W ciągu najbliższych sześciu miesięcy system będzie miał wystarczającą ilość energii elektrycznej na pokrycie potrzeb – mówi szef Ukrenergo Kudrytskyi. Ale do zimy trzeba będzie przygotować system energetyczny — przywrócić pracę bloków w elektrowniach cieplnych i elektrowniach wodnych, które zostały uszkodzone przez rosyjskie ostrzały — dodał Kudrycki.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​Prezydent Zełeński odwiedził Ochtyrkę w obwodzie sumskim z okazji rocznicy obrony miasta i wręczył nagrodę Miasta Bohatera. Wręczył także odznaczenia państwowe uczestnikom obrony Ochtyrki.

⚆ “rosyjscy najeźdźcy nie ustają w próbach zdobycia Bachmutu, wróg rzucił wszystkie swoje najlepsze jednostki, zadaniem sił ukraińskich jest wyczerpanie wroga i zadanie mu ciężkich strat” – powiedział dowódca Wojsk Lądowych Syrskyj.

⚆ Były prezes „Motor Sicz” zablokował dostawę śmigłowca bojowego Mi-2 do wywiadu Ministerstwa Obrony w kwietniu 2022 roku: na tej podstawie został dodatkowo poinformowany o nowym podejrzeniu – o utrudnianie legalnej działalności Sił Zbrojnych i innych formacji wojskowych. Wiosną polecił swoim podwładnym rozebrać helikopter na części i ukryć do niego dokumentację. Pracownicy fabryki usunęli łopaty i inne mechanizmy Mi-2.

⚆ W obwodzie chmielnickim przewrócił się dziś autobus pasażerski „Warszawa-Odesa”. Podróżowało nim 25 osób – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych. 18 osób trafiło do szpitala z obrażeniami różnego stopnia, 3 osoby zostały przewiezione na intensywną terapię.

⚆ Duchowni Prawosławnej Cerkwi Ukrainy sprzeciwili się projektowi ustawy, która przewiduje rejestrację „związków jednopłciowych”. Zdaniem duchownych projekt ustawy „zagraża moralności publicznej”, w szczególności „fizycznemu i moralnemu zdrowiu dzieci oraz ich prawu do wychowania w rodzinie utworzonej na podstawie małżeństwa mężczyzny i kobiety”. PCU uważa również, że przyjęcie w rezultacie projektu ustawy może pogorszyć sytuację demograficzną na Ukrainie.

⚆ SBU zatrzymała funkcjonariusza straży granicznej, który próbował „przeciec” do FSB informacje o bezpieczeństwie północnych granic Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Parlament Francji uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

⚆ Jeden z polskich ochotników o znaku wywoławczym „Wedmedyk” (Niedźwiadek(, który wraz z kolegami znalazł się pod ostrzałem rosyjskim pod Bachmutem, zmarł w szpitalu – Nehemiasz. Marek, inny polski ochotnik i czterech innych cywilów zostało rannych 16 marca w rejonie Czasiw Jar. Lekarze w Kijowie do końca walczyli o jego życie.

⚆ Bułgaria przez pośredników prawdopodobnie sprzeda Ukrainie duże ilości amunicji, co może znacząco wpłynąć na przebieg wojny — Euractiv. Podano też, że aktualne braki amunicji post-radzieckiej Ukraina zaspokaja wyłącznie dzięki Bułgarii. W ubiegłym roku kraj ten zarobił rekordowe 4,3 miliarda dolarów ze sprzedaży broni. Ale nie sprzedaje bezpośrednio na Ukrainę. Broń jest kupowana przez innych sojuszników i przekazywana Ukrainie.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Sunak uważa, że ​​ostatnie działania Chin w sprawie wojny na Ukrainie podważyły ​​ich status jako strony neutralnej, a Londyn wzywa Pekin do podjęcia konstruktywnych kroków

⚆ Sekretarz obrony USA Lloyd Austin uważa, że ​​w związku ze znacznym uszczupleniem rosyjskich sił i posiadając zachodnie uzbrojenie, Ukraina ma „bardzo duże szanse” na rozpoczęcie udanej kontrofensywy wiosną 2023 r.

⚆ Stany Zjednoczone zajęły pierwsze miejsce w dostawach ropy do UE, udział Federacji rosyjskiej spadł z 31% do 4%.

⚆ MKOl zalecił międzynarodowym federacjom sportowym, aby zezwolili sportowcom z rosji i Białorusi na rywalizację w turniejach w neutralnym statusie, ale odłożył rozpatrzenie kwestii ich udziału w igrzyskach olimpijskich. Szef MKOl Thomas Bach powiedział, że rosyjscy i białoruscy sportowcy mogą rywalizować pod pewnymi warunkami. W szczególności muszą rywalizować jako neutralni sportowcy, drużyny z rosji i Białorusi nie wezmą udziału. Sportowcy i personel, który aktywnie wspiera wojnę oraz sportowcy, którzy mają kontrakt z armią rosyjską i białoruską, również nie są dopuszczeni do udziału.

⚆ Wojska rosyjskie ponoszą znaczne straty w pojazdach opancerzonych, próbując otoczyć Awdijewkę i nie robią tam znaczących postępów – wywiad brytyjski.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski zasugerowało, że Zełeński może w najbliższym czasie odwiedzić Warszawę. Wiceszef MSZ Jabłoński powiedział, że do wizyty może dojść wkrótce, ale nawet jeśli data zostanie ustalona, to ze względów bezpieczeństwa zostanie ogłoszona dopiero w ostatniej chwili.

⚆ Departament Stanu USA poparł utworzenie tzw. „trybunału hybrydowego” do zbadania zbrodni rosyjskiej agresji, co Ukraina uważa za niedopuszczalne, gdyż to nie doprowadzi do uchylenia immunitetu putinowi, ławrowowi i miszustinowi

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken uważa, że ​​wezwania do rozejmu na Ukrainie mogą doprowadzić do zamrożenia konfliktu, co będzie na rękę tylko rosji.

⚆ W związku z incydentem na Morzu Czarnym na początku marca USA podjęły decyzję o wysłaniu dronów zwiadowczych dalej od tymczasowo okupowanego Krymu, co ograniczyło ich możliwości zbierania danych wywiadowczych — CNN.

⚆ USA zawiesiły wymianę danych z rosją dotyczących strategicznych sił jądrowych, – WSJ.

⚆ Strategiczny cel ukraińskiej kontrofensywy – przeciąć „most lądowy” między Krymem a rosyjską granicą wzdłuż Morza Azowskiego, CNN.

⚆ Ukraina ma teraz duże szanse na sukces – minister obrony USA Lloyd Austin o prawdopodobnej wiosennej kontrofensywie.

💩rosja i białoruś:

⚆ Media rosyjskie donoszą, że na przedmieściach Moskwy w pobliżu wsi Świtino znaleźli wrak drona z napisem „Sława Ukrainie”. Znajdowali się około 100 metrów od linii kolejowej.

⚆ W obwodzie tulskim w rosji Ołeksij Moskalow, ojciec uczennicy, która narysowała antywojenny obraz, został skazany na dwa lata więzienia. Moskalow został uznany za winnego tzw. powtórnego kompromitowania armii. Córka Moskalowa trafia do sierocińca.

⌛ Rok temu (33):

⚆ Widać koncentrację rosjan na ataku ze strony DNR i LNR i chęci zajęcia całych obszarów administracyjnych. Na pozostałych zajętych obszarach rosjanie są mniej aktywni. Ukraińcy odbijają kolejne mniejsze miejscowości na linii Browary > Sumy oraz wokół Czernihowa.

⚆ Straty rosjan to ponad 17 000.

⚆ Delegacje z Ukrainy i rosji w Turcji – przygotowują się do negocjacji. Pojawiły się doniesienia, że po jednym z poprzednich spotkań członkowie delegacji mieli symptomy otrucia.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Reznikow w Challengerze 2

⚆ Polowanie na Shaheda pod Czernihowem

⚆ Anatomia Shahedów

💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.