🪖Dzień 418 (17 kwietnia 2023, 22:00) – Diminuendo

🪖Dzień 418 (17 kwietnia 2023, 22:00) – Diminuendo

17 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Od 418 dni nie było w tej wojnie ani dnia wolnego od rosyjskich ostrzałów i śmierci. Trudno w tym kontekście mówić o “pauzie”, ale z wyjątkiem trzech punktów (Bachmut, Awdijewka, Marijinka) na froncie faktycznie wydaje się, że działania rosjan ponownie wyhamowują. Być może jest tak jak powiedział Budanow, że ostatnia ofensywa rosjan z 31 marca znowu się załamała a potencjał ofensywny rosjan uległ wyczerpaniu. rosjanie nie wypuszczali też na Ukrainę masowo rakiet (od 9 marca) ani Shahedów (ostatni większy atak 18 marca). Oczywiście, to nie jest tak, że na innych odcinkach frontu rosjanie grają w karty w okopach i polerują lufy artylerii. Tam jest ich po prostu za mało by coś zdziałać, lub pozycje do szturmów są zbyt niedogodne lub zbyt dużo kosztują ich próby tam podejmowane. Beznadzieję tej sytuacji dostrzegł prigożyn, który proponował kilka dni temu zamrozić działania ofensywne i skupić się na defensywie (ogłaszając sukces). To budzi uzasadnione obawy Ukraińców o “zamrażanie” się frontu co nie jest preferowanym kierunkiem do uzyskania upragnionego zwycięstwa. Dodatkowo – komplikuje się dalszy los inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym – co jest raczej sygnałem, że rosji na froncie nie idzie.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Słowacja przekazała Ukrainie wszystkie 13 obiecanych myśliwców MiG-29, poinformowało Ministerstwo Obrony kraju.

🌻+590 (182 660)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w centrum Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – tu trwają punktowe ataki rosjan, ale dość masowe. Bez trwałych sukcesów.

⚆ Okolice Bachmutu – ewidentnie jest spowolnienie działań rosyjskich w mieście. Wprawdzie w niektórych miejscach przekroczyli oni linię kolejową, która była granicą ukraińskiej obrony, jednak w większości przypadków nie udało im się w tych pozycjach utrzymać. Ukraińcy twierdzą, że wyposażenie rosjan jest coraz gorsze, ale nadal jest ich bardzo dużo i silnie działa ich artyleria. Wokół miasta – stabilnie. Wydaje się, że rosjanie wyprowadzili część sił spod Chromowego, Bohdaniwky i Iwaniwskiego aby wzmocnić ataki w centrum miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – W obu punktach trwają intensywne walki, ale bez zmian w ciągu ostatnich dni.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Bez zmian. Lokalne potyczki i pojedynki artyleryjskie.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Pod Snihuriwką zginęło dwóch nastolatków w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety z systemu S-300. Ostrzelany Cherson, Konstantyniwka, Zariczne.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szef ukraińskiego wywiadu, Budanow powiedział, że 31 marca br. nie powiodła się kolejna próba rosyjskiej ofensywy. „rosja przeszła do strategicznej operacji obronnej w celu utrzymania zajętych terytoriów i powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy. 31 marca mieli wkroczyć w granice administracyjne obwodów donieckiego i łuhańskiego. Ponownie, to nawet nie piąta już nieudana próba. Na razie nie ma potencjału ofensywnego do przeprowadzenia strategicznej operacji ofensywnej w rosji i nie będzie w najbliższej przyszłości. Wyjątkiem są dwa obwody — Bachmut i próba otoczenia Awdijiwki od strony północnej oraz próba podjęcia aktywnych działań w Marijince.” – powiedział. Odnosząc się do ukraińskiej kontrofensywy, Budanow radził „nie słuchać wszystkiego, co krąży po Internecie”, że „zacznie się teraz” lub „została odwołana”.

⚆ W ciągu ostatnich 9 miesięcy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymało „dziesiątki filmów” z publicznych egzekucji ukraińskiego personelu wojskowego przez rosyjskich żołnierzy, powiedział Dmytro Lubinets, komisarz Rady Praw Człowieka. „To jest odcinanie głowy, odcinanie genitaliów, odcinanie uszu, nosa, kończyn, paliczków na rękach. Niektórzy (z oprawców) zostali zweryfikowani. I wiem, że jedna osoba poniosła karę” – powiedział.

⚆ „Tak się po prostu stało” – prawie wszyscy okupanci, którzy brali udział w torturowaniu obywateli Ukrainy „już nie istnieją”. O tym powiedział szef GUR Budanov w wywiadzie telewizyjnym. Okupant, który odciął głowę ukraińskiemu więźniowi „nie będzie wyjątkiem”.

⚆ Minister obrony Reznikow przeprosił za swoje słowa, że ​​straty Ukrainy w wojnie były mniejsze niż liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. „Ukraińcy solidaryzują się z Turkami. Rozumiemy, jak to jest ukrywać tysiące niewinnych ludzi – przyjaciół i sąsiadów. Jestem wdzięczny naszym tureckim przyjaciołom za nieustające wsparcie i zdecydowane stanowisko w sprawie Krymu od początku rosyjskiej inwazji” – napisał na Twitterze.

⚆ rosyjski projekt opublikował wideo z zeznaniami więźniów walczących w szeregach „wagnera” w sprawie zabójstw ukraińskich dzieci w Bachmucie i Soledarze. Jeden z “wagnerow”ców przyznaje, że „strzelił 5-letniej dziewczynce w głowę”. Według drugiego zabójcy 15-letnich nieuzbrojonych Ukraińców „trudno nazwać cywilami”. Obaj byli dowódcy jednostek PKW „wagnera” powiedzieli również, że prigożyn osobiście wydawał kryminalne rozkazy rozstrzeliwania i mordowania oraz aprobował metody terrorystyczne i brutalność.

⚆ Ukraińskie Ministerstwo Młodzieży i Sportu opublikowało listę sportowców i działaczy z rosji i Białorusi, którzy popierają wojnę z Ukrainą — dotychczas znalazło się na niej 23 przedstawicieli sportu. Jednocześnie Suspilne zwraca uwagę, że nie uwzględniono w nim sportowców, którzy brali udział w imprezach wspierających działania rosyjskich władz.

⚆ We wtorek na zaproszenie tureckiego ministra obrony Hulusi Akara wicepremier Kubrakow uda się do Turcji, aby omówić Inicjatywę Zbożową. Wizyta Kubrakowa odbywa się w kontekście blokowania przez rosję „porozumienia zbożowego”.

⚆ Minister cyfryzacji Fiodorow zareagował na informację o wprowadzeniu elektronicznych wezwań do wojska za pomocą aplikacji Dija. Stwierdził, że usługa nie jest ani w fazie rozwoju, ani w planach.

⚆ SBU zatrzymała wyznaczonego przez okupantów „szefa stacji w Chersoniu”, który pomagał Federacji rosyjskiej w przerzucaniu wojskowych transportów kolejowych na Ukrainę.

⚆ SBU zatrzymała czołowego inżyniera działu ochrony lotnictwa przedsiębiorstwa państwowego Antonow. Prowadził agresywną propagandę prorosyjską, aktywnie narzucał pracownikom firmy idee „rosyjskiego pokoju”, w szczególności na rosyjskich platformach internetowych „Vkontakte” i „Odnoklassniki” okresowo rozpowszechniał filmy z apelami Kadyrowa o „przyłączenie” zajętych regionów Ukrainy do Federacji rosyjskiej. Ponadto namówił swoich kolegów do rezygnacji z oporu wobec rosyjskiego okupanta.

🌍Świat:

⚆ NATO nie zezwala już na czasową okupację swojego terytorium w przypadku ataku Federacji rosyjskiej — New York Times. Inwazja Federacji rosyjskiej na Ukrainę skłoniła NATO do przywrócenia zdolności bojowej do poziomu „zimnej wojny” i przejścia od koncepcji „odstraszania przez kontratak” do „odstraszania przez prewencję”. Wcześniej, w przypadku inwazji rosyjskiej, państwa członkowskie musiały wytrzymać do czasu, aż siły sojusznicze, głównie Stany Zjednoczone, przyjdą im z pomocą i zadają kontratak. Po zbrodniach rosji na okupowanych terytoriach Ukrainy, Polska i kraje bałtyckie nie chcą już dłużej pozwalać na rosyjską okupację ich własnych terytoriów. „Odstraszanie przez zapobieganie” oznacza stałe rozmieszczenie wojsk w pobliżu granicy z Federacją rosyjską, większą integrację planów wojskowych, większe wydatki na obronę oraz bardziej szczegółowe wymagania wobec sojuszników dotyczące dostępności określonych rodzajów sił i środków do prowadzenia działań wojennych w przypadku potrzeby. Celem jest uczynienie sił NATO nie tylko potężniejszymi i gotowymi do walki, ale także bardziej widocznymi dla rosji, co jest kluczowym elementem odstraszania” – pisze wydanie.

⚆ rosja zablokowała 50 statków z ukraińskim zbożem na Morzu Czarnym, – Borrell.

⚆ Pięć krajów G7 — Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia i Francja — zgodziło się wykluczyć rosję z międzynarodowego rynku paliwa jądrowego.

⚆ Państwa G7 muszą przekonać putina, że ​​nie zrealizuje swoich celów, “siódemka jest zjednoczona we wspieraniu Ukrainy – szef niemieckiego MSZ Berbock. “Obecnie chodzi o to, by pokazać putinowi naszą determinację, że nie osiągnie swoich celów także z powodu [naszego] wyczerpania i zmęczenia” – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock.

⚆ Słowacja tymczasowo wstrzymuje import zboża i szeregu innych produktów z Ukrainy – poinformował premier kraju Eduard Heger.

⚆ Ambasadorowie państw członkowskich UE przedyskutują w tym tygodniu decyzję Polski i Węgier o zakazie importu zboża i innych produktów spożywczych z Ukrainy — Reuters.

⚆ Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkevičs zapowiedział wprowadzenie sankcji wobec 10 rosjan w związku z skazaniem obrońcy praw człowieka i krytyka Kremla Wołodymyra Kara-Murzy.

⚆ 🤙Rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy planowane jest na 30 kwietnia – Newsweek powołuje się na „wyciekłe” dokumenty Pentagonu. Z “ujawnionych” dokumentów wynika, że „dostawy i wsparcie są wysyłane na Ukrainę przed planowaną na 30 kwietnia ofensywą ukraińską”. Publikacja pisze, że dane dotyczące daty ataku opierają się na podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych i najprawdopodobniej są „prawdziwą tajemnicą”, a nie fikcją.

⚆ rosjanom odmówiono udziału w uroczystościach upamiętniających rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Mauthausen w Austrii.

⚆ 62-letni Ukrainiec, który podpalił się w pobliżu ukraińskiego konsulatu w Krakowie, zmarł w wyniku poparzeń w zeszłym tygodniu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Wczoraj późnym wieczorem, w rosyjskim mieście Biełgorod i okolicach wybuchł pożar w elektrociepłowni, rzekomo w wyniku uderzenia ukraińskiego drona

⚆ Moskiewski sąd skazał rosyjskiego opozycyjnego polityka i dziennikarza Wołodymyra Kara-Murzę na jeden z najwyższych wyroków — 25 lat więzienia pod zarzutem „zdrady” i rozpowszechniania „fałszowań” na temat wojny. Kara-Murza został dwukrotnie otruty — w 2015 i 2017 roku. Bellingcat dowiedział się, że w ciągu trzech miesięcy poprzedzających pierwsze otrucie co najmniej czterokrotnie towarzyszyli mu w podróżach po rosji domniemani pracownicy FSB.

⚆ Chiński minister obrony Li Shanfu na spotkaniu z putinem podkreślił, że rosja jest pierwszym krajem, który odwiedził po objęciu przez niego stanowiska ministra obrony Chin. „To moja pierwsza wizyta za granicą, specjalnie wybrałem do tego rosję, aby podkreślić szczególny charakter i strategiczne znaczenie naszych stosunków dwustronnych”. Ale jednocześnie stosunki między rosją a Chinami „nie są sojuszem wojskowo-politycznym”

⌛ Rok temu (53):

⚆ Najgoręcej było koło Charkowa i Iziumu. Ukraińcy przeprowadzili kilka kontrataków na linii charkowskiego i łuhańskiego frontu. Widocznie mniej ataków i bombardowań na pozostałe miejscowości.

⚆ 🤡 Czornobajiwka x16

⚆ Ukraina wypełniła kwestionariusz członkostwa w UE – poinformowało Biuro Prezydenta. Teraz Komisja Europejska musi rozważyć odpowiedzi i zdecydować o statusie Ukrainy jako kandydata do UE.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Polskie PT-91 Twardy gdzieś w Ukrainie

⚆ Działania pancerne pod Bachmutem

⚆ Mi-24 w akcji

⚆ Walki w Bachmucie z drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.