🪖Dzień 416 (15 kwietnia 2023, 22:50) – Szukanie jaskółek

🪖Dzień 416 (15 kwietnia 2023, 22:50) – Szukanie jaskółek

15 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W mediach ukraińskich trwa szukanie “jaskółek” wieszczących ukraińską ofensywę. O ile jest to zrozumiałe to i niebezpieczne, bo balon oczekiwań rośnie, a Ukraińcy bywają w tych kwestiach (niedotrzymanych obietnic) dość radykalni. O ofensywie sporo pisały też media zachodnie za sprawą wycieku “tajnych dokumentów”. Dziś jedna z grup OSiNTowych dokonała analizy działań ukraińców przed ofensywą w chersońską a ostatnimi działaniami i spodziewają się ruchu sił ukraińskich w obwodzie łuhańskim.

Symbolicznie cieszy, że do Uralu rosjanie nie będą urządzać uroczystych obchodów 1-go maja z obawy przed atakami ze strony Ukrainy. To znaczy, że się boją, i tak ma być.

Linia frontu nie zmieniła się od wczoraj.

Jutro Ukraińcy będą obchodzić Wielkanoc.

👍 Dobre wieści:
⚆ ponad 20 włoskich dział samobieżnych 155 mm M109L zostało wysłanych na Ukrainę. Włochy wysłały już na Ukrainę ponad 20 M109L, w sumie mają ich około 300 w magazynach.

⚆ Odwołane uroczystości pierwszomajowe w Moskwie.

🌻+460 (181 550)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – ISW donosi o postępach rosjan pod Dibrową i Kreminną.

⚆ Okolice Bachmutu – enigmatyczne doniesienia o dobrych wiadomościach z centrum miasta, ale bez szczegółów. Wiadomo, że Ukraińcy wzięli sporo rosjan do niewoli.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Stabilniej pod Awdijewką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ W ciągu dnia były plotki o uderzeniu Ukraińców i odbiciu kilku miejscowości, ale informacja nie została potwierdzona. Na froncie trwają walki pozycyjne i wymiana ognia artyleryjskiego.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): rosjanie ostrzelali dzisiaj Tawrijski rejon Chersonia. Zginęła 28 letnia kobieta i jej 48 matka – Chersońska administracja.
😼 Dwie eksplozje w Mariupolu. Eksplozje w rejonie Tokmaku. Eksplozja w Ołeszkach (rosyjski skład amunicji), sporo eksplozji na tyłach rosjan w obwodzie łuhańskim (Rubiżne)
🏝W ciągu dnia wstrzymano ruch morski w Sewastopolu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Na terenach obwodów wołyńskiego, kijowskiego, rówieńskiego, czerkaskiego i czernihowskiego obserwuje się na dużą skalę powodzie rzek Dniepr, Desna, Seim, Prypeć, Horyń i Zachodni Bug.

⚆ Prezydent Zełeński podkreślił, że Ukraina potrzebuje skutecznych gwarancji bezpieczeństwa jeszcze przed przystąpieniem do NATO.

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego ostrzału Słowiańska wzrosła do 11, 21 osób zostało rannych – Pawło Kyryłenko, szef Donieckiej administracji regionalnej.

⚆ W grupie w sprawie utworzenia specjalnego trybunału dla zbrodni agresji przeciwko Federacji rosyjskiej są już 34 państwa – Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Podczas naszej rozmowy telefonicznej minister spraw zagranicznych Arnoldo Tinoco poinformował mnie, że Kostaryka podjęła decyzję o przystąpieniu do Core Group w sprawie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji na Ukrainie – zwiększając łączną liczbę państw do 34” — Kułeba

⚆ ​Bez paszportu Federacji rosyjskiej prawie niemożliwe jest opuszczenie terytoriów okupowanych. Niemożliwe jest opuszczenie regionu z ukraińskim paszportem podczas wyjazdu do Federacji rosyjskiej. Okupanci zamknęli w zeszłym roku wyjazd na Ukrainę. W rzeczywistości okupanci przetrzymują lokalnych mieszkańców jako zakładników i stwarzają warunki, w których życie bez rosyjskiego paszportu jest niemożliwe.

⚆ Przebywający z wizytą w USA Denys Szmyhal powiedział, że mimo wycieku tajnych dokumentów Kijów i Waszyngton pozostają zjednoczone w kwestii przygotowania do kontrofensywy.

⚆ Zatrzymany obywatel Ukrainy, który pomagał rosjanom naprowadzać rakiety Kalibr na Mikołajów otrzymał wyrok 11,5 roku więzienia.

⚆ Zełeński wprowadził sankcje wobec rosyjskich sportowców oraz firm „Yandex”, „Rambler”, „1C”. Na liście jest też kilku obywateli Ukrainy i Białorusi.

🌍Świat:

⚆ Siły Zbrojne uderzają w tyły wroga w obwodzie ługańskim, przygotowując się do kontrofensywy, – ISW. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną powołuje się w swojej analizie na rosyjskiego blogera. Twierdzi, że wojska ukraińskie uderzają na tyły wojsk rosyjskich, przygotowując się do kontrofensywy. I zakładał, że wojska ukraińskie zintensyfikują działania dywersyjne.

⚆ „Wezwania elektroniczne” w rosji nie oznaczają jeszcze wielkiej fali przymusowej mobilizacji – brytyjski wywiad. Wkrótce Federacja rosyjska będzie starała się zaangażować ochotników w szeregi armii, a uruchomienie „wezwań elektronicznych” jest raczej środkiem na przyszłość, mającym ułatwić uzupełnianie personelu w warunkach długiej wojny. Komentarz: wezwania elektroniczne już działają w rosji i trafiają na skrzynki elektroniczne rosjan.

⚆ Największy reaktor jądrowy w Europie, który budowano przez 18 lat, rusza z pełną mocą w Finlandii.

⚆ rosyjscy szpiedzy zaczęli werbować niemieckich polityków i wpływowe osobistości za pośrednictwem Tindera, ponieważ skuteczność starożytnej metody „miodowej pułapki” wzrasta w połączeniu z nowoczesnymi możliwościami, pisze gazeta Welt. Wirtualni szpiedzy seksualni są szczególnie zainteresowani tymi, którzy mają cokolwiek wspólnego z Ukrainą.

⚆ Walki w Sudanie – trwa próba zamachu stanu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Odwołane uroczystości pierwszomajowe w Moskwie.

⚆ Pożar w pobliżu poligonu wojsk pancernych w Kazaniu – rosyjskie media. Miejscowi powiedzieli, że słyszeli dwa głośne huki z długą przerwą.

⚆ Plotki o poniedziałkowy oświadczeniu dotyczącym prigożina po którym miałby on zakończyć karierę.

⌛ Rok temu (51):

⚆ Zatonięcie krążownika rakietowego „Moskwa” (poza fala memów) wywołało kilka istotnych reakcji po stronie rosjan. W propagandowej TV zaczęto mówić o „wypowiedzieniu wojny Ukrainie” o „rozpoczęciu III wojny światowej” oraz o konieczności ostrzelania Kijowa i „zabiciu Zełeńskiego”. Główny dowódca Floty czarnomorskiej został podobno brutalnie aresztowany. rosjanie nie informują również rodzin marynarzy z „Moskwy” o losie ich bliskich. W Sewastopolu (port macierzysty „Moskwy”) gromadzą się rodziny marynarzy lecz nie otrzymują żadnych informacji. Na statku mogło być do 510 marynarzy. Siły ukraińskie mówią, że nie zauważyły by byli oni ewakuowani ze względu na sztorm. Wcześniejsze doniesienia mówią o 48 uratowanych marynarzach przez statek turecki. Nie zauważono również akcji ratunkowej.

⚆ rosjanie ostrzegają: 1. Atakowanie terytorium rosji przez Ukrainę może doprowadzić do wojny. 2. Dostarczanie Ukrainie broni przez USA może mieć tragiczne konsekwencje. 3. Wejście Szwecji i Finlandii do NATO spotka się z odpowiedzią rosji.

⚆ rosjanie rozpoczęli regularne ostrzeliwanie przygraniczne obwodu czernihowskiego i sumskiego – trwa to do dziś.

⚆ Trwa silne bombardowanie Charkowa, Mikołajowa i zacięte walki w Mariupolu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Dym w Kazaniu, świadek mówi o 30 ofiarach i eksplozji magazynu amunicji.

⚆ Dzień w Bachmucie

⚆ Wideo zapis z kamery policjanta z pierwszych minut po wczorajszym ataku na Słowiańsk


📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.