🪖Dzień 408 (7 kwietnia 2023) – Bachmut, Chiny i tajne dokumenty

🪖Dzień 408 (7 kwietnia 2023) – Bachmut, Chiny i tajne dokumenty

8 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wygląda na to, że rosjanie nieuchronnie zbliżają się do centrum Bachmutu i ostatniej drogi łączącej miasto ze światem. Poza miastem jest stabilniej i linia frontu nie uległa znaczącym zmianom. Tymczasem Macron kontynuuje misję w Chinach i jasnym już jest, że Chiny szukają metody, trzeciej drogi poza sojuszem z rosją czy USA. Ukrainę zelektryzował wypływ podobno tajnych dokumentów dotyczących aktualnego bilansu wojennego (gdzie Ukraina miałaby stracić ponad 2x więcej żołnierzy niż rosja) jak i potrzeb wojskowych do planowanej ofensywy. Ukraińcy i wywiad amerykańskie skłaniają się ku temu, że dokument jest sfałszowany, ale komentatorzy mówią, że możliwe, że jest częściowo przerobiony (np. w zakresie strat). Tak czy inaczej – dokument nie daje odpowiedzi na to ani kiedy ani gdzie nastąpi ofensywa Ukraińców.

👍 Dobre wieści:
⚆ Centrum naprawy czołgów T-64 dla Ukrainy zostało otwarte w Polsce w ramach umowy pomiędzy polskim koncernem zbrojeniowym Polska Grupa Zbrojeniowa a Ukroboronprom. W dłuższej perspektywie planowana jest również współpraca w zakresie obsługi technicznej czołgów T-72 i PT-91.

🌻+480 (177 110)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Bez zmian od wczoraj

⚆ Okolice Bachmutu – ciężkie walki w okolicach linii kolejowej i w centrum miasta. rosjanie mają postępy w obu tych punktach i donoszą o dotarciu do fragmentu ostatniej drogi łączącej Bachmut z resztą ukraińskiego terytorium. Jedynie na odcinku iwaniwskie-chromowe jest stabilnie.

⚆ Marijinka, Awdijewka – pod Awdijewką ciężkie walki. Linia frontu bez większych zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak szturmów na Wuhłedar od kilku dni. Na pozostałych odcinkach walki pozycyjne.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Oczaków, Cherson i poboczne miejscowości.
🛸Strącony rosyjski SU-25 pod Marijinką
😼 2 eksplozje w Melitopolu. Burmistrz Melitopola Fiodorow poinformował, że w poprzednim ataku doszło do eksplozji w miejscu, gdzie skoncentrowano sprzęt i personel okupantów – wszystko to rosjanie gromadzili przez 4 dni. Eksplozje w Czaplince
🛡doniesienia o intensywnym minowaniu przez rosjan lewego brzegu Dniepru.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Pierwsze nabożeństwo Cerkwi Prawosławnej Ukrainy odbyło się w soborze Wniebowzięcia Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

⚆ Doradca biura prezydenta Ukrainy Podolak sugeruje, że materiały o przygotowaniach do ukraińskiej kontrofensywy, które pojawiły się w sieci jako rzekomy wyciek tajnych dokumentów wojskowych, są fałszerstwem stworzonym przez rosyjski wywiad. To samów mówią przedstawiciele ukraińskiego wywiadu.

⚆ Minister energii Gałuszczenko podpisał dokument pozwalający na rozpoczęcie procesu przywracania eksportu energii elektrycznej w warunkach nadwyżek mocy wytwórczych.

⚆ Kwestia ruchu w kierunku członkostwa w NATO jest dla Ukrainy głównym tematem zbliżającego się szczytu Sojuszu, który odbędzie się w lipcu w Wilnie – Kułeba. „Każda decyzja, która będzie oznaczała przejście od frazy „drzwi są otwarte” do frazy „Ukraina jest na progu członkostwa w NATO” będzie uznana za sukces” – podkreślił minister.

⚆ Zełeński podpisał dekret o utworzeniu 19 nowych zarządów wojskowych w obwodzie zaporoskim. Prezydent mianował też szefów miejskich administracji wojskowych Siewierodoniecka, Hirskiego i Popasnej w obwodzie łuhańskim (miejscowości te są aktualnie pod rosyjską okupacją).

⚆ „Ukraina nie handluje swoimi terytoriami” – rzecznik MSZ Ukrainy w odpowiedzi na propozycję prezydenta Brazylii, aby oddać Krym rosji „w zamian za pokój”.

⚆ Władze zgłosiły podejrzenie do funkcjonariusza jednostki wojskowej w Odessie, który groził podległym żołnierzom i wymagał przekazywania mu części miesięcznego wynagrodzenia. W sumie na podstawie 30 przypadków wyłudzenia i przejęcia pieniędzy przez mężczyznę znaleziono ponad 600 tysięcy hrywien.

⚆ Rząd zatwierdził nominację Rusłana Krawczenki na nowego szefa Kijowskiej administracji regionalnej.

⚆ Ukraińcy ogłosili konkurs dla konstruktorów dronów. Jeśli dron danego konstruktora wyląduje na placu czerwonym w Moskwie 9 maja to jego twórca dostanie 20 mln Hrywien.

🌍Świat:

⚆ Polska i kraje bałtyckie proponują włączenie rosyjskiej państwowej korporacji rosatom do 11. pakietu sankcji.

⚆ Na Twitterze i Telegramie — NYT pojawiły się tajne dokumenty wojskowe szczegółowo opisujące plany USA i NATO dotyczące budowy armii ukraińskiej przed planowaną kontrofensywą. Pentagon bada obecnie, kto może stać za wyciekiem dokumentów, pisze publikacja. Dokumenty nie zawierają wprawdzie konkretnych planów działań bojowych, ale odnoszą się do potrzeb Sił Zbrojnych na dzień 1 marca, harmonogramów dostaw uzbrojenia i żołnierzy, liczby sformowanych jednostek ukraińskich i innych szczegółów wojskowych. „Dla wprawnego oka rosyjskiego planisty wojskowego, generała polowego lub analityka wywiadu dokumenty te bez wątpienia zawierają wiele kuszących wskazówek. Dokumenty wspominają na przykład o tempie zużywania amunicji HIMARS. Pentagon nie ujawnił publicznie, jak szybko Ukraińcy Siły zbrojne używają amunicji HIMARS, ale dokumenty to potwierdzają” – czytamy w publikacji. Analitycy wojskowi powiedzieli NYT, że niektóre fragmenty dokumentów prawdopodobnie zostały zmienione — przeszacowali straty wojskowe na Ukrainie, a nie docenili rosyjskich. Może to wskazywać na próby dezinformacji ze strony Moskwy.

⚆ Izraelskie Siły Obronne uderzyły w dwa tunele i dwa zakłady produkujące broń w Strefie Gazy należące do organizacji terrorystycznej Hamas. Atakowano także cele Hamasu w południowym Libanie. 6 kwietnia 34 rakiety wystrzelono na Izrael z terytorium Libanu — 25 zostało przechwyconych przez siły obrony powietrznej. IDF oskarżył Hamas o zamachy bombowe.

⚆ rosja przerzuciła dodatkowe wojska w rejon Bachmutu i zaczęła skuteczniej wykorzystywać artylerię w tym rejonie, osiągając pewien sukces – brytyjski wywiad. Kluczowa trasa dostaw na Ukrainę – droga 0506 na zachód od miasta – jest prawdopodobnie poważnie zagrożona – poinformowała brytyjska agencja.

⚆ rosjanie stracili kilka tysięcy żołnierzy w pobliżu Awdijiwki w zeszłym tygodniu, prawdopodobnie cztery tysiące, – Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

⚆ rosyjskie dowództwo wojskowe tworzy siły specjalne „Sztorm-Z” do walki między zabudową miejską lub zdobywania punktów ufortyfikowanych – ISW. Analitycy Instytutu twierdzą, że „Sztorm-Z” tworzą głównie rezerwiści – każda kompania liczy 100 osób.

⚆ Decyzję o sposobie odzyskania Krymu powinien podjąć Zełeński jako głowa państwa, biorąc pod uwagę wolę Ukraińców, powiedział sekretarz stanu USA Blinken. Oświadczył też, że ukraińska kontrofensywa rozpocznie się w najbliższych tygodniach, a Stany Zjednoczone są „gotowe pomóc Ukrainie w odzyskaniu okupowanych części kraju”.

⚆ Przywódca Chin wzywa Francję do przeciwstawienia się USA – Reuters. Xi Jinping zgotował Macronowi niezwykle hojne przyjęcie podczas wizyty państwowej, co może wskazywać na intencje Pekinu do nasilenia sprzeciwu wobec Stanów Zjednoczonych, pisze gazeta. W piątek obaj przywódcy odwiedzili dawną rezydencję ojca Xi w Kantonie i wspólnie wypili chińską herbatę. Wyjazdy Xi z zagranicznymi przywódcami są rzadkością. Dyplomaci twierdzą, że podkreśla to wagę, jaką Pekin przywiązuje do tych stosunków z kluczowym członkiem UE, ponieważ Xi szuka wsparcia przeciwko „kompleksowemu powstrzymywaniu, okrążaniu i tłumieniu” przez Stany Zjednoczone. Według źródeł w Waszyngtonie stosunki dyplomatyczne Chin z Francją są traktowane z pewnym sceptycyzmem. Tymczasem we wspólnym oświadczeniu Macron i Xi podkreślili swoją rolę jako stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i swoje zaangażowanie w rozwiązywanie różnic i sporów „pokojowo poprzez dialog i konsultacje”. „Obie strony popierają wszelkie wysiłki zmierzające do przywrócenia pokoju na Ukrainie w oparciu o prawo międzynarodowe oraz cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych” – czytamy w oświadczeniu.

⚆ W wyniku rosyjskiej inwazji ukraińscy oligarchowie utracili majątek i wpływy polityczne, dzięki czemu faktycznie przestali być oligarchami. Jednak ryzyko pojawienia się nowych pozostaje — Bloomberg. Agencja pisze, powołując się na anonimowego europejskiego dyplomatę, że kraje G7 wywierają presję na ukraińskie władze z żądaniem wznowienia reform i walki z korupcją.

⚆ Turcja opowiada się za jak najszybszym zakończeniem wojny rosyjsko-ukraińskiej na podstawie negocjacji i jest gotowa wesprzeć ten proces – powiedział minister spraw zagranicznych Cavusoglu po rozmowach z Ławrowem w Ankarze.

⚆ Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva proponuje Ukrainie oddanie Półwyspu Krymskiego rosji w celu zakończenia wojny.

⚆ rosyjscy technicy na Słowacji mogli celowo sabotować pracę sowieckich myśliwców MiG-29, które Bratysława postanowiła przekazać Ukrainie – poinformował minister obrony Nagy. Powiedział, że śledztwo nie wykazało celowego sabotażu samolotów, ale według ministra obrony Słowacji usterki stwierdzono tylko w tych częściach, do których rosjanie mieli dostęp.

⚆ Od początku inwazji na pełną skalę rosja wystrzeliła na Ukrainę około 4750 pocisków o wartości 16 miliardów dolarów – Forbes
Federacja rosyjska prawie całkowicie wyczerpała swoje rezerwy pocisków Kalibr i Ch-555/101. To prawdopodobnie główny powód użycia droższych pocisków Ch-47 “Kindżał” – czytamy w publikacji. Jednak rosja nadal dysponuje tysiącami pocisków krótkiego zasięgu typu S-300, które uderzają z odległości do 200 km i niszczą miasta na pierwszej linii. Wcześniej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow powiedział, że liczba rakiet w rosji spadła do maksymalnego poziomu krytycznego, ale zagrożenie ze strony nich pozostaje.

⚆ Austriacki biznesmen, członek rady nadzorczej Porsche Siegfried Wolf napisał w styczniu 2023 roku list do prezydenta rosji Władimira putina, proponując produkcję samochodów Volga w zakładach Volkswagena w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. List Wolffa rzaczyna się od słów „Drogi Władimirze Władimirowiczu” i obiecuje rosji rozwiązać problem braku wysokiej jakości samochodów.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w Woroneżu

⚆ Kurs euro przekroczył granicę 90 rubli. Dolar to ponad 82 ruble. Od początku roku rubel osłabił się o 15% w stosunku do dolara i o 18% w stosunku do waluty europejskiej i chińskiej. W głównych miastach stworzyły się olbrzymie kolejki do kantorów.

⚆ Komitet Śledczy Federacji rosyjskiej oskarżył byłego ministra obrony Ukrainy Stepana Połtoraka o „przestępcze działania Sił Zbrojnych Ukrainy”. (chodzi o rzekome bombardowanie Donbasu od 2015 roku przez wojska Ukrainy)

⌛ Rok temu (43):

⚆ Ukraińcy koncentrują się na oczyszczaniu terenów odbitych od rosjan.

⚆ We Lwowie rozpoczęto budowę pierwszego kontenerowego miasta dla przesiedleńców. Na początek 70 kontenerów dla 350 osób.

⚆ Amerykański senat w środę jednogłośnie reaktywował ustawę Lend Lease z czasów II wojny światowej, która pozwalała na szybkie zaopatrywanie aliantów w walce z Niemcami – podał w czwartek portal Politico. Według Politico prezydent USA Joe Biden będzie miał teraz większe możliwości skutecznego zaopatrywania Ukrainy w broń i inne materiały niezbędne do odparcia rosyjskiej inwazji. Program ten powstał w trakcie II w.św. i miał na celu dostarczenie amerykańskiej broni wojskom walczącym z nazistowskimi Niemcami. Jednym z beneficjentów był wtedy ZSRR.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ strącony rosyjski SU-25

⚆ Błoto pod Bachmutem (niby z ostatniej trasy do Bachmutu)

⚆ Z dronów pod Awdijewką

⚆ Karaya nad Ukrainą

⚆ beciki dla nowonarodzonych dzieci rosjan w kolorach wojskowych

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.