🪖Dzień 348 (6 lutego 2023, 22:30) – B-Dur

🪖Dzień 348 (6 lutego 2023, 22:30) – B-Dur

6 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

„Nigdy się nie wycofaliśmy, utrzymujemy swoje pozycje”. – powiedział dziś Serhij Ilnycki, zastępca dowódcy Ukraińskiej Ochotniczej Armii, o sytuacji pod Bachmutem. „Nasza jednostka „Południe” utrzymuje obronę w pobliżu Bachmutu. Warunki do prowadzenia działań wojennych są bardzo trudne, podobnie jak cała sytuacja wokół Bachmutu. Ale utrzymujemy i nadal będziemy utrzymywać nasze pozycje. Nigdy się nie wycofaliśmy” – powiedział. Dziś pojawiło się kilka innych nagrań od obrońców Bachmutu z prośbą by nie wątpić a wierzyć. Spróbujmy zatem!

tytułowe foto: Reuters

👍 Dobre wieści:

⚆ Grupa ukraińskiego personelu wojskowego przybyła do Wielkiej Brytanii na szkolenie z dział samobieżnych AS90, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

⚆ Amerykański General Dynamics wyprodukuje czołgi Abrams dla Ukrainy — Financial Times. Firma może produkować około 12 czołgów miesięcznie i obecnie czeka na decyzję, czy dać pierwszeństwo w zamówieniach Ukrainie.

🌻+870 (132 160)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Tu na większości frontu Ukraińcy są w obronie

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie nadal przesuwają się wokół Bachmutu. Miasto jest atakowane z trzech kierunków.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki koło Nesterjanki i Dorożnianki. rosjanie kończą przegrupowanie po rotacji.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
🛸W ciągu ostatniej doby ukraińska awiacja przeprowadziła 9 nalotów na punkty koncentracji wojsk rosyjskich oraz nalot na pozycje przeciwlotniczych kompleksów rakietowych. Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w punkt kontrolny, 8 punktów koncentracji wojsk rosyjskich, a także w magazyn z rosyjską amunicją.

😼 Eksplozje w Berediańsku. Zniszczony skład amunicji rosjan w Nowej Kachowce.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina jest gotowa wysłać swoich ratowników do Turcji na pomoc ofiarom po silnym trzęsieniu ziemi – powiedział szef MSZ Kuleba.

⚆ Rada Najwyższa Ukraina uznała grupę „wagner” za międzynarodową organizację przestępczą.

⚆ Ukraiński wywiad przewiduje rosyjską ofensywę w obwodach donieckim, łuhańskim i zaporoskim. Wiosną i latem 2023 r. rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do wojska w celu wsparcia operacji ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy. „Odpowiedni rozkaz mobilizacji 500 tys. poborowych w styczniu jest dodatkiem do 300 tys. zmobilizowanych w październiku 2022 r. I to jest kolejny oczywisty znak, że kreml nie ma zamiaru zakończyć wojny” – Wadym Skibyckij, przedstawiciel Głównego zarządu Wywiadu (HUR) MO Ukrainy.

⚆ Od 1 września Ukraiński Kościół Greckokatolicki przechodzi na kalendarz gregoriański dla stałych świąt. Od teraz kościół będzie obchodził Boże Narodzenie 25 grudnia.

⚆ Reznikow stwierdził, że ani prezydent, ani premier nie zaproponowali mu kierowania Ministerstwem Przemysłów Strategicznych, ale odmówiłby, gdyby taka oferta się pojawiła, bo „nie ma w tym obszarze wiedzy eksperckiej”

⚆ Zmiany personalne w zakresie ministerstwa obrony nie odbędą się w tym tygodniu – Arachamija

⚆ SBU zatrzymała dwóch rosyjskich agentów, którzy przygotowywali ataki rakietowe na węzły kolejowe i obiekty energetyczne w Odesie i Chersonie.

🌍Świat:

⚆ Dzisiaj rano na terenie południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, wynoszące 7.4 w skali Richtera. Łączna liczba ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wzrosła do ponad 1,6 tys. osób (większość w Turcji, ale i w Syrii). Na ten moment jest ponad 11 tys. rannych. Władze tureckie ogłosiły tygodniową żałobę narodową. Wedle Erdogana to największa katastrofa w historii Turcji od trzęsienia ziemi w 1939 roku (zginęły 33 tys ludzi). Wstrząsy były też odczuwalne w w Izraelu, Iraku, Batumi (Gruzja).

⚆ Norweski rząd chce przeznaczyć ponad 6 miliardów euro na pomoc Ukrainie w ciągu 5 lat. Premier Norwegii Jonas Haar Støre chce, aby Storting (parlament) w ciągu pięciu lat przekazał Ukrainie tę pomoc w ramach pakietu antykryzysowego. Obejmuje zarówno pomoc pieniężną i zbrojeniową dla Ukrainy, jak i pomoc dla innych krajów dotkniętych skutkami wojny. Przywódcy Stortingu spotykają się w poniedziałek, aby omówić pakiet pomocowy.

⚆ Amerykański Instytut Studiów nad Wojną: putin nie chce ryzykować swojego statusu, więc mało prawdopodobna eskalacja nuklearna lub wojna z NATO.

⚆ Japonia poparła embargo na rosyjskie produkty naftowe – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii.

⚆ Zełeński może przyjechać w tym tygodniu na szczyt UE w Brukseli — Financial Times. Źródła publikacji podkreślały, że problemy bezpieczeństwa mogą zakłócić wizytę prezydenta Ukrainy. Zgodnie z proponowanym planem Zełeński ma przemawiać na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego, co budzi obawy związane z bezpieczeństwem. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oficjalnie zaprosił Zełenskiego do udziału w szczycie UE 9-10 lutego w Brukseli. Dziennikarze Associated Press donoszą, że mimo braku oficjalnej decyzji trwają przygotowania do wizyty Zełeńskiego.

⚆ W marcu Polska rozpocznie budowę muru na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Mur będzie wyposażony w elektroniczne urządzenia śledzące. Polska zbudowała już podobne odgrodzenie na granicy z Białorusią.

⚆ W latach 70. zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej pracował w Genewie dla sowieckiego wywiadu zagranicznego KGB – Matin Dimanche i Sonntagszeitung w odniesieniu do danych ze Szwajcarskiego Archiwum Federalnego. Według doniesień Cyryl miał oficjalnie reprezentować Patriarchat Moskiewski w Światowej Radzie Kościołów. Jego zadaniem było wpływanie na radę. Celem kierownictwa sowieckiego było zmuszenie instytucji genewskiej do potępienia USA i ich sojuszników oraz złagodzenia ich krytyki braku wolności religijnej w ZSRR.

💩rosja i białoruś:

⚆ 140km od Moskwy eksplodował nieznany dron (okolice miejscowości Kaługa)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nowoseliwskie – wieś na łuhańszczyźnie po potraktowaniu “ruskim mirem”

⚆ “On Fire” pod Wuhłedarem

⚆ Gruzini w Bachmucie

⚆ 60 Bradleyów wygląda tak…(prom już w Southampton ma być)

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.