🪖Dzień 345 (3 lutego 2023, 23:00) – Szczyt

🪖Dzień 345 (3 lutego 2023, 23:00) – Szczyt

3 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

W Kijowie odbył się szczyt Ukraina-UE. Padły ważne deklaracje i oto najważniejsze z nich:

 • Komisja Europejska zgodziła się przedstawić wiosną 2023 roku tymczasowe wnioski na temat postępów Ukrainy w spełnianiu warunków przystąpienia do UE. Wcześniej UE twierdziła, że ocena będzie dostępna dopiero jesienią. UE zgodziła się dać Ukrainie tymczasową ocenę spełnienia przez nią 7 kryteriów, co przyspieszy rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.
 • Omówiono sankcje przeciwko programowi rakietowemu rosji, rozszerzenie sankcji energetycznych i personalnych.
 • Strony zgodziły się co do potrzeby stworzenia mechanizmu prawnego, który pozwoli pociągnąć rosję do odpowiedzialności. Ukraina preferuje powołanie specjalnego trybunału
 • Przedstawiciele UE zobowiązali się do zapewnienia wsparcia politycznego, wojskowego i humanitarnego tak długo, jak będzie ono potrzebne. UE będzie też wspierać Ukrainę finansowo

Kilka cytatów:
“Unia Europejska nie przestanie wspierać Ukrainy pomimo gróźb Kremla, a Ukraina zostanie członkiem UE, „bo UE i Ukraina to rodzina” – przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„UE i Ukraina mają wspólny cel – zakończenie wojny, który będzie oparty na poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Dlatego popieramy ukraińską formułę pokojową i wspólnie będziemy pracować nad jej realizacją 10 punktów i na szczycie inicjatywy” – powiedział Michel.

Poza tym USA ogłosiły kolejny pakiet pomocy w którym nie ma wprost o rakietach większego zasięgu niż to czym dysponuje dziś Ukraina, aczkolwiek jest furtka, bo stwierdzenie “amunicja do HIMARS” może je zawierać. No i Niemcy otwierają magazyny z Leopardami 1 (opracowane w latach 60-ych) oraz są ruchy w kierunku dostarczenia Ukrainie kolejnych baterii Gepard i systemów IRIS-T.
Linia frontu bez zmian, ale nadal z niepokojem wokół Bachmutu. Na zaporoskim – nieco ciszej.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,2 mld dolarów — obejmie on w szczególności pociski dalekiego zasięgu dla HIMARS, które mogą razić cele w odległości 150 km. Rakiety GLSDB o zasięgu do 150 km mogą trafić na Ukrainę już wiosną 2023 r., — Reuters. Te pociski nie są jeszcze kompatybilne z HIMARS, ale USA mogą dostarczyć Ukrainie nowe wyrzutnie dla nich.
Z najważniejszej rzeczy w nowej pomocy z USA:

▪️dodatkowa amunicja do HIMARS;
▪️dodatkowe pociski artyleryjskie 155 mm;
▪️ dodatkowe pociski moździerzowe kalibru 120 mm;
▪️190 wielkokalibrowych karabinów maszynowych z celownikiem termowizyjnym i amunicją;
▪️181 pojazdów opancerzonych MRAP;
▪️200 PPK Javelin;
▪️2000 pocisków przeciwpancernych;
▪️2 wyrzutnie przeciwlotnicze HAWK;
▪️pociski o wysokiej precyzji;
▪️dużo różnego sprzętu do wzmocnienia obrony przeciwlotniczej;
▪️a także dużo różnej amunicji wojskowej, środków medycznych itp.

⚆ Niemiecki rząd zezwolił na eksport czołgów Leopard 1 na Ukrainę. Leopard 1 był pierwszym czołgiem podstawowym zbudowanym dla armii niemieckiej po II wojnie światowej. Produkowany był od połowy lat 60-tych do połowy lat 80-tych. Obiecane w zeszłym tygodniu 14 czołgów Leopard 2 jest znacznie nowocześniejszych. Wcześniej niemieckie środki masowego przekazu informowały o możliwości przekazania Ukrainie 88 czołgów Leopard 1.

⚆ Berlin negocjuje też zakup (odkup) 15 systemów obrony powietrznej Gepard z Kataru dla Ukrainy.

⚆ Premier Izraela Netanjahu podczas spotkania z prezydentem Francji Macronem powiedział, że jest gotowy do wysłania „artykułów wojskowych” na Ukrainę — Times of Israel.

🌻+840 (129 870)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Niejasne informacje dotyczące kiedy potencjalnie Ukraina otrzyma rakiety GLSDB (Reuters vs Bloomberg)

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie szukają słabych punktów ukraińskiej obrony pod Kreminną. Ze Swatowego – brak doniesień.

⚆ Okolice Bachmutu – Bardzo ciężkie walki pod Krasną Horą i na przedmieściach Bachmutu. Ciężko też pod Paraskowijiwką. Nieco lepiej idzie obrona przed rosyjskimi szturmami w kierunku Iwaniwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Front bez zmian, głównie dzieją się potyczki, bo rosjanie zajęci są rotacją

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Barwinkowe, Oczaków, Nikopol i inne miejscowości na lewym brzegu Dniepru obwodu chersońskiego.
🛸Jeden alarm przeciwlotniczy wywołany startem rosyjskich samolotów z terenu białorusi.
😼Wysadzono kolaboranta rosjan w Enerhodarze

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Będziemy walczyć tak długo, jak się da”: Zełeński powiedział, że wycofanie wojsk ukraińskich z frontu Bachmuta obwodu donieckiego nie będzie.

⚆ „Podpisana przeze mnie ustawa 8271 ma na celu poprawę stanu dyscypliny wojskowej oraz ładu i porządku w czasie służby wojskowej” – odpowiedział Zełeński na petycję z prośbą o niepodpisywanie ustawy. Zełeński zaznacza, że podejmując decyzję o podpisaniu wziął pod uwagę stanowisko Załużnego i dowódców jednostek wojskowych. W szczególności dowództwo wojskowe uważa, że to prawo pozwoli uniknąć nieuzasadnionej utraty personelu. Prezydent wezwał Radę Ministrów do usprawnienia mechanizmu stosowania odpowiedzialności za przestępstwa wosjkowe. Ustawa wzmacnia odpowiedzialność karną personelu wojskowego za nieprzestrzeganie rozkazów bojowych, ucieczkę z pola walki lub z jednostki wojskowej.

⚆ Ukraińscy zwiadowcy w Bachmucie otrzymali topowego ukraińskiego drona Raybird-3, marines otrzymają jeszcze jednego – minister transformacji cyfrowej Fiodorow.

⚆ Zełeński zauważył, że na początku inwazji motywacja i duch ukraińskiego społeczeństwa były silniejsze. Prezydent zaapelował, by przypomnieć „odpoczywającym” na Ukrainie, że wszyscy jesteśmy w stanie wojny i przypomnieć początek inwazji w lutym 2022 r.

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że Ukraińcy aktywnie aplikują do brygad szturmowych „Gwardii Ofensywnej”. Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało utworzenie 8 brygad szturmowych „Gwardii Ofensywnej”, do których zaprasza ochotników. “Gwardia” ma na celu wyzwolenia Łuhańska, Doniecka i Krymu.

⚆ Dzisiaj ukraińskie służby wręczyły wiele podejrzeń o korupcję i ujawniono schematy korupcyjne:

 • SBU zdemaskowała urzędników Ministerstwa Obrony, którzy ukradli ponad 5 mln hrywien podczas budowy koszar wojskowych dla mikołajowskiego garnizonu.
 • Były szef Chersoniu OVA Giennadij Łaguta jest podejrzany o oszustwo i fałszerstwo dokumentów.
 • Doradca wiceministra obrony został poinformowany o podejrzeniu sprzeniewierzenia środków finansowych w szczególnie dużej kwocie.
 • SBU ujawniła schematy korupcyjne w urzędach celnych w obwodzie czerniowieckim i odeskim. Urzędnik przyjął łapówki za nieskrępowany transport towarów.
 • SBU zdemaskowała kierownictwo Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej za przyjmowanie łapówek od uchylających się.
 • Urzędnicy jednego z resortów MON zorganizowali przestępczy plan kradzieży środków przeznaczonych na zaopatrzenie Sił Zbrojnych w żywność.
 • Główny księgowy Ukrtatnafty stał się podejrzanym w sprawie defraudacji 40 miliardów hrywien przez byłego najwyższego kierownictwo Ukrnafty i Ukrtatnafty.

⚆ Liczba ofiar śmiertlenych ataku rakietowego na Kramatorsk przeprowadzonego wczoraj przez wojska rosyjskie wzrosła do 4 – mer miasta, Honczarenko.

⚆ Doradca wiceministra obrony został poinformowany o podejrzeniu sprzeniewierzenia ponad 1,7 mld hrywien — zmówił się z dyrektorem spółki w celu defraudacji środków przeznaczonych na zakup towarów na potrzeby Sił Zbrojnych.

⚆ Chłopak z niedawnej afery z „sprzedażą do porno” okazał się rosjaninem, – Policja Ukraińska. Pracownicy Cyberpolicji dowiedzieli się, że dziecko, które zostało „sprzedane” na intymne spotkania, faktycznie urodziło się i mieszka w Federacji rosyjskiej, pracuje jako modelka i reklamuje ubrania. Wczoraj informację tę potwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej Dmytro Lubiniec, więc uznano ją za informację potwierdzoną.

⚆ Ukraina nie uderzy rakietami dalekiego zasięgu na terytorium Federacji rosyjskiej – powiedział szef MON Reznikow na spotkaniu z przedstawicielami UE w Kijowie. „Gdybyśmy mieli możliwość uderzenia z odległości 300 km, armia rosyjska nie byłaby w stanie zapewnić obrony i byłaby zmuszona do przegrania” – zauważył Reznikow. Minister zaznaczył, że Ukraina jest gotowa koordynować swoje działania z partnerami i dawać gwarancje, że otrzymana z krajów zachodnich artyleria dalekiego zasięgu nie zostanie użyta na terenie rosji. „Mamy wystarczającą liczbę celów na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy i jesteśmy gotowi skoordynować cele z naszymi partnerami” – podkreślił Reznikow. (to pełniejsza wypowiedź, której fragment podawałem wczoraj)

🌍Świat:

⚆ USA zaprzeczyły, jakoby oferowały Moskwie „terytoria ukraińskie w zamian za pokój”. Administracja Bidena i CIA zaprzeczyły doniesieniom „Neue Zürcher Zeitung”, jakoby William Burns zaproponował Moskwie i Kijowowi plan pokojowy przewidujący zakończenie działań wojennych w zamian za utrzymanie przez Federację rosyjską kontroli nad częścią terytorium Ukrainy, pisze „Newsweek”.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak nie wykluczył dostaw samolotów bojowych na Ukrainę, choć twierdzi, że szkolenie może trwać miesiące, jeśli nie lata.

⚆ Tureckie firmy eksportowały do rosji wyprodukowaną w USA elektronikę, części zamienne i inne towary, wbrew sankcjom USA i z naruszeniem kontroli eksportu. Niektóre z tych towarów są niezbędne do zaopatrzenia sił zbrojnych Federacji rosyjskiej – WSJ. Co najmniej 13 tureckich firm podobno wyeksportowało towary o łącznej wartości 18,5 miliona dolarów

⚆ Federacja rosyjska straciła 200 000 żołnierzy (zabitych i rannych) na Ukrainie — NYT

⚆ Dyrektor CIA William Burns powiedział, że następne sześć miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie dla wojny na Ukrainie, ponieważ putin zakłada się, że malejące zainteresowanie Zachodu i „polityczne zmęczenie” mogą dać jego wojsku nową szansę na zwycięstwo na polu bitwy.

⚆ Brytyjski wywiad dostrzega oznaki, że skala zaangażowania rosyjskich więźniów w „grupie Wagnera” w wojnę na Ukrainie stopniowo maleje. Analitycy zwracają uwagę na doniesienia z ukraińskich sił zbrojnych, z których wynika, że ​​w ciągu ostatnich 10 dni rosjanie rzadziej stosowali taktykę „ludzkich fal”.

⚆ USA wyślą na Ukrainę pociski dalekiego zasięgu naprowadzane przez GPS nie wcześniej niż w październiku — Bloomberg. Nowy pocisk ziemia-powietrze z głowicą, który ma zostać zamówiony od Boeinga, będzie częścią nowego pakietu pomocy wojskowej, który zostanie ogłoszony w piątek. Hybrydowa broń dalekiego zasięgu łączy w sobie dwa sprawdzone urządzenia: bombę małej średnicy Sił Powietrznych kierowaną przez satelity GPS oraz rakietę wojskową, która jest już na uzbrojeniu Sił Zbrojnych. Według przedstawiciela branży pierwsze dostawy mają nastąpić po około dziewięciu miesiącach od podpisania umowy. To przeczy nieco doniesieniom Reutersa o których napisałem w dobrych wieściach.

⚆ Na Litwie w ciągu godziny zebrano ponad 1 milion euro na radary obrony powietrznej dla Ukrainy i zebrano 5 milionów. Litewska firma informatyczna Tesonet obiecała podwoić składki osób, które wpłacą składkę w ciągu godziny między 8 a 9 rano. W końcu koordynator zbiórki Andrius Tapinas poinformował, że w tym czasie ludzie przesłali 1 006 000 euro, co odpowiednio zostanie podwojone do 2 012 000 euro.

⚆ Wielkość ograniczeń w ramach dziesiątego pakietu sankcji wobec rosji wyniesie 10 mld euro, jego wdrożenie planowane jest do 24 lutego – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ UE i G7 wprowadzają pułap cenowy dla rosyjskich produktów naftowych – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Kraje UE uzgodniły maksymalną cenę 100 USD za rosyjski olej napędowy i 45 USD za różne oleje. Państwa członkowskie zobowiązały się również na piśmie do przeglądu ceny granicznej rosyjskiej ropy w marcu – obecnie wynosi ona 60 USD

⚆ Niemcy i Szwecja negocjują nowy pakiet pomocy wojskowej, w ramach którego Sztokholm dostarczy Ukrainie rakiety i wyrzutnie dla systemów obrony powietrznej IRIS-T, — Bloomberg.

⚆ W celu dywersyfikacji dostaw gazu z rosji Bułgaria rozpoczęła budowę gazociągu do Serbii.

💩rosja i białoruś:

⚆ Brak informacji

📺 Materiał bonusowy:

⚆ MIG pilnujący dwóch ukraińskich SU25 w trakcie misji.

⚆ oj

⚆ oj 2

⚆ Wiatraki w akcji

⚆ Snajperzy działają pod Sołedarem (440m)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.