🪖Dzień 328 (17 stycznia 2023, 22:00) – Mezzanino

🪖Dzień 328 (17 stycznia 2023, 22:00) – Mezzanino

17 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Przyszłość Europy decyduje się w Ukrainie” – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Ta determinacja spada geometrycznie w miarę wzrostu odległości od rosji. 48% europejczyków chciałoby jak najszybszego zakończenia wojny, nawet kosztem ustępstw terytorialnych ze strony Ukrainy. I to w momencie gdy liczba ofiar ataku w Dnieprze przekroczyła 45. Politycy też to widzą i kalkulują.

Tymczasem startuje Davos. Bez rosji i rosjan. A za 3 dni Rammstein i ważne decyzje dotyczące dalszego wspierania Ukrainy. W tle – duży znak zapytania o Niemcy i to co zdecydują z Leopardami (ale nie tylko). Zmiana na stanowisku ministra obrony była nieco zaskakująca, ale nie sprawdziły się obawy o odwlekanie decyzji o następcy.

Jaka zatem przyszłość decyduje się na Ukrainie? Polityczna? Gospodarcza? Militarna? Społeczna? Czy świat odwróci się od rosji czy też popędzi do niej jak wygłodniały pies zaraz po podpisaniu traktatu pokojowego? Czy rosja zapłaci za swoje winy czy też może zapomnimy o tym w imię dobrych zniżek za gaz? Czy lud Europy poczuje cenę wolności Ukrainy na tyle by ją docenić, przypomnieć sobie i pamiętać na dłużej, że małe ustępstwa w demokracji prowadzą do autorytaryzmu? Czy wartości, które są fundamentem UE przetrwają i wzmocnią Europę?

Mam nieodparte wrażenie, że najbliższe tygodnie zadecydują o tym w którym kierunku będziemy dalej podążać. Trwanie w punkcie w którym aktualnie jesteśmy niczego dobrego ani Ukrainie, ani nam nie przyniesie. Albo faktycznie pojawi się sile wsparcie militarne Ukrainy, dające jej realną szansę wygranej, albo nie dając go Europa i reszta świata dadzą cichą zgodę na ekspansję rosji.

Linia frontu ze zmianami pod Sołedarem i na wschodnich rubieżach Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Premier Holandii Mark Rutte na spotkaniu z Bidenem w Białym Domu potwierdził zamiar przekazania Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot — Reuters.

⚆ W tym roku w Wielkiej Brytanii przeszkoli się 20 000 ukraińskich żołnierzy — minister obrony Ben Wallace.

⚆ Pod Kreminną Ukraińcy poprawili swoją sytuację taktyczną.

🌻+870 (116 950)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Na Morzu Czarnym w gotowości jest 6 rosyjskich okrętów z 44 rakietami Kalibr.

⚆ Sołedar i Sil są w rękach rosjan. Są też postępy rosjan na wschodnich rejonach Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Coraz więcej doniesień o dobrej sytuacji taktycznej Ukraińców pod Kreminną. Ukraińcy umocnili swoje pozycje w CZerwonopopiwce.

⚆ Okolice Bachmutu – tu rozgrywa się “Sołedar 2” w rejonie Kliszczijiwki. To miejscowość na południe od Bachmutu. Tym sposobem rosjanie próbują odciąć Bachmut od północnego-wschodu (Sołedar + Krasna Hora) i południa (omijając Opytne).

⚆ Marijinka, Awdijewka – sytuacja trudna, bez większych zmian.
Marijinka jest zdewastowaną ruiną

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak informacji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: Obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: obwód chersoński,
🛸Zniszczony rosyjski samolot szturmowy SU-25 (pod Sołedarem)
😼 Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim (rosja), Ukraińcy uderzyli w bazy rosjan na lewym brzegu Dniepru. Wczoraj miały miejsce też eksplozje pod Donieckiem (Charcyzk)

⚡️Wczoraj w Kijowie przerwy w dostawie energii elektrycznej były na granicy z harmonogramem, ponieważ deficyt produkcji energii elektrycznej jest znaczny – mówi prezes Jasno Kowalenko.

❤️‍ Puls Ukrainy:

⚆ 45 ofiarach śmiertelnych ostrzału budynku mieszkalnego w Dnieprze. Ratownicy zakończyli prace w miejscu katastrofy. Według szczegółowych informacji zginęło 45 osób, w tym 6 dzieci. Szef policji narodowej Klymenko powiedział, że czworo z 20 zaginionych w Dnieprze to dzieci. 15 ciał zmarłych pozostaje niezidentyfikowanych. W wyniku ataku rakietowego pięcioro dzieci zostało sierotami. Krewni opiekują się trójką. Dwoje dzieci jest obecnie pod opieką państwa, ponieważ nie mają krewnych, którzy mogliby się nimi zaopiekować. Liczba ofiar nadal może wzrosnąć.

Dzieci, które zginęły w Dnieprze

⚆ Ałeksij Arestowycz – kontrowersyjny doradca biura prezydenta Ukrainy podał się do dymisji po kontrowersjach, które wywołały jego słowa o tym, że rakieta która spadła na blok w Dnieprze była efektem pracy ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Jednocześnie Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że odwołała Arestowycza ze stanowiska niezależnego doradcy – rzecznik prasowy Prezydenta.

⚆ Siły Powietrzne potwierdziły, że w sobotę 14 stycznia nieprzyjaciel wystrzelił pociski przeciwlotnicze S-400 na Kijów z obwodu briańskiego, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat. W komentarzach sprecyzował, że w tym czasie przeciwnik wystrzelił ponad 10 takich pocisków, które leciały po trajektorii balistycznej – na ich zestrzelenie nie ma obecnie środków. „Musimy zrozumieć, że stamtąd też płynie zagrożenie, dlatego musimy podjąć pewne środki zaradcze. Wróg ma niewiele opcji, gdzie je tam rozmieścić. Nie powiem, co trzeba tam zrobić, ale kroki już są zabrany” – powiedział Ihnat.

⚆ Załużny spotkał się w Polsce z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Markiem Milleyem – rozmawiali o pilnych potrzebach Sił Zbrojnych, „których zaspokojenie przyspieszy nasze Zwycięstwo”

⚆ Do końca roku Wi-Fi z terminali komunikacji satelitarnej Starlink będzie działać we wszystkich pociągach Intercity na Ukrainie – Prezes Zarządu Kolei Ukraińskich Kamyshin.

⚆ Ksiądz rosyjskiej cerkwi prawosławnej z Siewierodoniecka wydał rosyjskiemu wojsku instrukcje, których księży cerkwi ukraińskiej należy zlikwidować – New York Times. New York Times opublikował interesujące szczegóły dotyczące dywersyjnej działalności księdza Andrija Pawlenki z Siewierodoniecka. Został zatrzymany przez SBU pod zarzutem współpracy z okupantem. Okazało się, że był nie tylko nastawnikiem, pomagającym rosjanom ostrzeliwać miasto, ale także wydawał polecenia wyeliminowania „konkurentów” – doradzał, którego z księży należy zabić.

⚆ W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim trwa ewakuacja ludzi do Federacji rosyjskiej. „Okupanci chcą stworzyć „szarą strefę” po obu stronach Dniepru. Ostrzeliwują okupowany teren, aby zmusić ludzi do opuszczenia. Mieszkańcy 15-kilometrowej strefy od rzeki są zastraszani do przeprowadzki.

🌍Świat:

⚆ Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się po raz pierwszy bez rosyjskich miliarderów, którzy tym razem nie zostali zaproszeni na doroczne spotkanie światowej elity w Szwajcarii. Zamiast tego wojna na Ukrainie stanie się jednym z głównych tematów forum. Planowane jest wystąpienie internetowe Wołodymyra Zełeńskiego.

⚆ 16 stycznia austriacki minister spraw zagranicznych Schallenberg powiedział, że Zachód powinien pamiętać, że wojna kiedyś się skończy, rosja „pozostanie częścią europejskiej historii i kultury”, dlatego „ważne jest zachowanie poczucia proporcji” i „ nie zginać lin” w konfrontacji z tym teraz. Jest przeciwny zakazowi wjazdu rosjan do UE. W odpowiedzi rzecznik ukraińskiego MSZ zaproponował Shallenbergowi powtórzenie jego argumentów w Dnieprze. „W szczególności zapraszamy szefa austriackiej dyplomacji do odwiedzenia Dniepru. Tam będzie miał okazję powtórzyć swoje argumenty o poczuciu proporcji krewnym czterdziestu czterech osób, które zginęły w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na wieżowiec”.

⚆ Niemcy rozmawiają ze swoimi sojusznikami o dostawie czołgów Leopard 2 na Ukrainę – kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

⚆ Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oficjalnie potwierdził nominację szefa MSW Dolnej Saksonii Borysa Pistoriusa na stanowisko ministra obrony.

⚆ Nowy minister obrony Niemiec Pistorius rozwiąże kwestię dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę — minister gospodarki Niemiec Robert Habek. Według Khabeka decyzja o przekazaniu czołgów będzie pierwszą rzeczą na agendzie nowego ministra obrony. Jeśli Niemcy podejmą taką decyzję, automatycznie odblokuje możliwość transferu Leoparda-2 przez inne kraje.

⚆ Duda, prezydent Polski: „Zbieramy wspólnotę państw, które przekażą czołgi Leopard dla Ukrainy. Liczę na to, że sojusznicy się przyłączą i uda się sformułować przynajmniej brygadę pancerną.”

⚆ Amerykanie obiecali wyszkolić ukraińskich oficerów do obsługi systemu przeciwlotniczego Patriot w ciągu 10 tygodni, powiedział minister obrony Reznikow

⚆ Premierka Finlandii Sanna Marin uważa, że ​​wojna rosyjsko-ukraińska jest jednocześnie „wojną putina” i „wojną rosyjską”, ponieważ w Ukrainie walczą rosjanie, a wielu obywateli federacji rosyjskiej świadomie odwraca się od wojny. Jednocześnie szefowa fińskiego rządu zaapelowała do Zachodu o wysyłanie wyraźnego sygnału poparcia dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, bo nie wiadomo, jak długo potrwa rosji.

⚆ 48% mieszkańców 9 krajów UE chce szybkiego zakończenia wojny, nawet kosztem utraty terytoriów przez Ukrainę, Euroskopia. Badanie przeprowadzono w 9 krajach: Portugalii, Austrii, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Grecji. W sumie przesłuchano 9000 osób. Ogółem we wszystkich badanych krajach UE 48% opowiada się za szybkim zakończeniem konfliktu, nawet jeśli Ukraina będzie musiała oddać część swojego terytorium na rzecz rosji. Takiemu ustępstwu jak zapłata za pokój w Europie sprzeciwia się 32% respondentów, czyli prawie co trzeci. Wśród wszystkich respondentów 56% popiera dostawy broni na Ukrainę.

⚆ Podczas przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Pierwsza Dama Ołena Zełeńska zapowiedziała, że ​​przekaże wicepremierowi Chin Liu He list z propozycjami zakończenia wojny prezydenta Zełeńskiego. Poprosiła o przekazanie tego listu prezydentowi Chin Xi Jinpingowi. Powiedziała, że ​​ma też listy do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Szwajcarii Alaina Berse.

⚆ Prezydent Serbii Aleksandar Vučić stwierdził, że rosja powinna zaprzestać prób werbowania Serbów do udziału w operacjach wojskowych po stronie PKW „Wagnera” na Ukrainie.

⚆ Tenisowy klub Australii zakazał wnoszenia flag rosji i Białorusi na Australian Open po tym, jak kibice wywiesili rosyjską flagę na kort podczas meczu Ukrainy z rosją.

⚆ Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ma nadzieję, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie zostaną wypracowana zostanie nowa formuła dotycząca członkostwa Ukrainy w Sojuszu. „Ponieważ powtarzanie za każdym razem tego, co mówiliśmy na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku –„ Zostawiamy otwarte drzwi ”- to już nie wystarczy” – powiedział Nauseda.

⚆ Znany niemiecki koncern naftowo-gazowy Wintershall Dea, który współpracował z Gazpromem, ogłosił wycofanie się z rosji, powiedział Mario Mehren, dyrektor generalny spółki. Firma zamierza całkowicie wycofać się z Federacji rosyjskiej, przestrzegając wszystkich obowiązujących przepisów ustawowych i wykonawczych. Straty z odpisu rosyjskich aktywów szacuje się na 5,3 mld euro.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Moskwie policja podeszła do pomnika Łesi Ukrainki, gdzie spontanicznie wzniesiono pomnik ku czci ofiar rosyjskiego ataku na Dnieprze, i zaczęła zatrzymywać przechodniów.

⚆ W nocy ktoś umieścił bukiet róż z żółto-niebieską wstążką na Placu Łubianskim w Moskwie, naprzeciwko budynku FSB.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wideo rekrutacyjne dla operatorów dronów w Ukrainie

⚆ Polowanie na rosyjskie radiostacje (pozwalają na skuteczny podsłuch rosjan)

⚆ “boski wiatr” pod Bachmutem

⚆ -25 wagnerowców pod Sołedarem

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.