RYBAR rozpoczyna relacjonowanie sytuacji na granicy ukraińsko-białoruskiej

RYBAR rozpoczyna relacjonowanie sytuacji na granicy ukraińsko-białoruskiej

21 października, 2022 1 przez Ambasador

Od kilku dni spływają doniesienia o możliwości ponownego ataku z terenów Białorusi na Ukrainę. Białoruscy aktywiści przesyłają liczne raporty na temat ruchu połączonych wojsk rosyjsko-białoruskich w kierunku ukraińskim. Na ewentualność ataku od północy Kijów szykuje się już od kilku miesięcy tworząc nowe linie obrony, niszcząc mosty oraz zaminowując drogi.

Teraz frontem „północnym” zainteresowała się również rosyjska grupa analityków wojskowych działająca na telegramowym kanale Rybar. Do tej pory, mimo widocznych prorosyjskich odchyleń, prezentowane przez nich raporty „względnie dobrze” pokazywały postępy na froncie, również w przypadku ukraińskich ofensyw.

W związku z tym pragniemy przedstawić Państwu pierwszy wpis Rybara o sytuacji na granicy ukraińsko-białoruskiej.

„Na tle pogłosek o zbliżającej się ofensywie Sił Zbrojnych FR albo na Lwów z Wołyniem, albo na Kijów, albo na Czernihów, albo Charków, ekipa Rybara postanowiła skupić uwagę na północnych regionach Ukrainy i regularnie informować o wydarzenia, które się tam odbywają.

W chwili obecnej ukraińskie dowództwo nadal wzmacnia zgrupowanie wojsk w północnych regionach kraju. W rejony graniczące z Białorusią przekazywane są posiłki, a w obwodzie charkowskim budowane są fortyfikacje.

🔻W sektorze charkowskim utworzono grupę, która ma uniemożliwić wznowienie ofensywy wojsk rosyjskich na regionalne centrum.

Sztab wojskowy jednostek inżynieryjnych Sił Zbrojnych Ukrainy buduje fortyfikacje na linii Okop-Weterynaria (Окоп — Ветеринарное), a także w Łukiancach (Лукьянцах). Oddziały obrony terytorialnej wyposażają stanowiska strzeleckie.

▪️Grupy rozpoznawcze Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzą rozpoznanie obszarów przygranicznych. Punkty obserwacyjne zostały ustawione w okolicach Wołczańska, Ternowej i Rewolucyjnej (Волчанска, Терновой, Революционном).

▪️W rejonie Małych Przejściach, Borshcheva, Liptsov, Vesely (Малых Проходов, Борщевой, Липцов, Веселого) zostały rozmieszczone załogi artyleryjskie. A dwa samobieżne stanowiska artyleryjskie Bogdan 155-mm zostały przeniesione do Pobiedy (Перемогу).

🔻W odcinku czernihowskim formacje ukraińskie przygotowują się do ewentualnej ofensywy Sił Zbrojnych FR. Na północ od Nowogrodu Siewierskiego i w Szostce (Новгород-Северского, Шостке) 209. dywizja przeciwpancerna 403. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy zorganizowała zasadzkę na ukrytych stanowiskach ogniowych.

▪️Na terenie osad Seredina-Buda i Gremyach (Середина-Буда, Гремяч) znajdują się stanowiska grup dywersyjnych wyposażonych w granatniki przeciwpancerne RPG-9. A na południe od Seredina-Buda (Середины-Буды) umieszczono działa artyleryjskie 155 mm.

▪️Kilka oddziałów anglojęzycznych najemników, głównie obywateli USA, zostało rozmieszczonych w rejonie poligonu Desna (Десна) z bronią kombinowaną.

🔻Na odcinku frontu kijowskiego formacje ukraińskie wraz z siłami 6 pododdziału granicznego i grup rozpoznawczych wojsk specjalnych patrolują okolice miejscowości Rudnia-Ilyinetska i Rudki (Рудня-Ильинецкая, Рудьки).

▪️Grupy inżynieryjno-saperskie 115. Brygady Obrony Terytorialnej układają pola minowe na prawdopodobnych trasach ofensywnych zjednoczonej grupy wojsk z Białorusi.

▪️Ukraińskie dowództwo odnotowuje dużą aktywność wykorzystywania przez rosyjski personel wojskowy dronów. W związku z groźbą ataków na zaplecze zaplecza, stanowisko dowodzenia Ukraińskich Sił Powietrznych zostało przeniesione do Bushevo (Бушево).

Aby zwalczać drony i tłumić kanały komunikacyjne, w Browarach (Броварах) wdrożono kilka systemów walki elektronicznej, w tym Khmara i Enklawa.

🔻W sektorze północno-zachodnim formacje ukraińskie przygotowują rezerwy do uzupełnienia zgrupowania wojsk na różnych kierunkach.

▪️Na 37. poligonie z bronią kombinowaną Sił Zbrojnych Ukrainy w Perlawce (Перлявке), na południowy zachód od Żytomierza (Житомира), formowana jest nowa formacja – 77. samodzielna brygada powietrznodesantowa szturmowych jednostek powietrznodesantowych. I na podstawie 184 ośrodka szkoleniowego w Starichi (Старичах) – 67 zmechanizowanych brygad rezerwowych.

▪️W pobliżu wsi Wieżycia (Вежица) w obwodzie rówieńskim rozmieszczono stanowisko dowodzenia i obserwacji 2. Oddziału Sił Specjalnych 71. Brygady Jaegera Sił Zbrojnych Ukrainy. Każdego dnia sześć grup rozpoznawczych 71. brygady patroluje tereny graniczące z Białorusią.