Rajd na Biełgorod (22-25 maj 2023)

Rajd na Biełgorod (22-25 maj 2023)

25 maja, 2023 0 przez Piotr Brzyski

Rajd na Biełgorod i skąd ta Biełgorodzka Republika Ludowa? Biełgorod to miasto położone około 40 km na zachód od granicy z Ukrainą. Zamieszkałe jest przez 395 tysięcy mieszkańców. A skąd ta Biełgorodzka Republika Ludowa? Jest to satyryczna odpowiedź, która narodziła się w trakcie rajdu w Obwodzie Biełgorodzkim, jako równowaga dla propagandy rosyjskiej i tworzenia Republik Ludowych (Doniecka, Ługańska i prawie Chersońska). Znając tło, wróćmy do meritum.

O co chodzi z tym rajdem?

W dniu 21 maja w godzinach wieczornych pojawiła się informacja o ataku. 22 maja 2023 Rosyjski Korpus Ochotniczy (Русский свойновальческий корпус) i Legion Wolność Rosji (Легион «Свобода России), poinformowały o ataku, publikując film z mocnego nalotu. Wiadomość ta wyparła z mediów informację o zajęciu miasta Bachmut przez Rosjan. Według początkowych doniesień miał składać się z czołgów i ciężkiego sprzętu, wsparcia lotniczego i artylerii. Następnym potwierdzeniem ataku były zdjęcia i film z ataku na przejście graniczne Grajworon (КПП Грайворон), gdzie rozbito urzędującą tam straż graniczną. W ataku potwierdzono udział jedynie kilku pojazdów MRAP i HUMVEE.

Plotki o czołgach wziąć się mogły z faktu przejęcia przez atakujących czołgu T72B3 oraz transportera BTR 82A. (Fot) Po południu Legion poinformował na swoim kanale telegram o zajęciu Kozinek. 6/11

Około 18.00 nad Moskwą zaobserwowano przypięta do balonów flagę Wolnej Rosji, której używa Legion, co wiązać się mogło z trwającym rajdem. Następna informacja, już z 23 maja z godziny 11 informowała o kontynuacji rajdu i oswabadzania obwodu Biełgorodzkiego.

Tego dnia Dmitrij Pieskow wyraził zaniepokojenie atakiem, informując, że Putin wie o całej sytuacji. Gubernator obwodu Biełgorodzkiego odwołał zaś operację antyterrorystyczną w regionie. 24 maja Gubernator obwodu poinformował o nocnym ataki drona na miasto. Przedstawiciele Legionu i Korpusu zorganizowali konferencję, na której poinformowali, że straty to 2 zabitych i 10 rannych. Przejąć mieli również dużą ilość sprzętu zabranego przez Rosjan w Bachmucie. Rosjanie pokazali rzekomo zniszczony sprzęt, które są fakeowe.

Zdjęcia wskazują jednak, iż jest to fake. Całość warta jest odnotowania, iż jednym z pojazdów jest polski pojazd AMZ DZIK 2, którego nieznaną ilość przekazano w maju 2022 ZSU (na zdjęciu)

Ps. Według Legionu to nie koniec działań. Poinformowali dziś, o 12, że wkrótce można spodziewać się kolejnych spektakularnych działań. A wkrótce ciekawostka o składzie rakiet atomowych.