Uzbekistan wysyła pierwszy pociąg towarowy przez Morze Kaspijskie

Uzbekistan wysyła pierwszy pociąg towarowy przez Morze Kaspijskie

26 grudnia, 2022 0 przez Kacper Ochman

16 grudnia pierwszy pociąg towarowy wyruszył z Uzbekistanu Transkaspijskim Międzynarodowym Szlakiem Transportowym. Pociąg odjechał ze stacji Sergeli w Taszkencie. Pociąg przemierza trasę: Uzbekistan – Turkmenistan – Azerbejdżan – Gruzja – Bułgaria. Łączna długość podróży wyniesie ponad 4000 km.

Pociąg składa się z 46 wagonów i 91 kontenerów transportowych z ładunkiem koncentratu miedzi Zakładu Górniczo-Hutniczego Almalyk. Punktem końcowym jego trasy jest bułgarski port Burgas.

Pociąg został zorganizowany we współpracy z zagranicznymi partnerami z Turkmenistanu (firma TLCT), Azerbejdżanu (ADY Container) i Gruzji (GR Logistics and Terminals).

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy (TITR), znany również jako Środkowy Korytarz, został stworzony w celu dostarczania towarów z Azji Środkowej do Europy. Biegnie od granicy chińsko-kazachskiej przez Kazachstan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i dalej do Europy.

Transport kolejowy i morski są zaangażowane w transport. Łączna długość całej trasy wynosi 11 tys. km. TITR zaczął funkcjonować w 2017 roku. Unia składa się z 8 krajów przewoźników: Chin, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Chin, Polski, Rumunii, Ukrainy i Turcji. Uzbekistan dołączył do TITR w 2021 roku jako członek stowarzyszony.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.