Rośnie zainteresowanie kirgiskimi paszportami ze strony Rosjan

Rośnie zainteresowanie kirgiskimi paszportami ze strony Rosjan

20 kwietnia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Rosjanie wykazują rosnące zainteresowanie uzyskaniem kirgiskich paszportów jako drogi ucieczki z ich kraju – który został odizolowany po inwazji Moskwy na Ukrainę na początku zeszłego roku. Prywatne rosyjskie firmy promują paszport kirgiski jako klucz do drzwi do późniejszego podróżowania, studiowania i życia w krajach zachodnich.

Setki tysięcy Rosjan uciekło ze swojego kraju od czasu inwazji, obawiając się ekonomicznych skutków wojny i ryzyka zaciągnięcia do sił zbrojnych. Osoby z zamożnych środowisk kupiły domy i stworzyły firmy w krajach takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia i Izrael, torując sobie drogę do długoterminowego pobytu w takich miejscach.

Wielu Rosjan, głównie z klasy średniej, wyjechało do sąsiednich krajów, takich jak Armenia, Gruzja, Uzbekistan, Kazachstan i Kirgistan. Rosyjska firma Open The World oferuje usługi uzyskania obywatelstwa kirgiskiego dla rosyjskich klientów za stosunkowo przystępną cenę 1 500 USD w ciągu 18 miesięcy.

Nie wiadomo, ilu Rosjan ubiegało się o paszporty kirgiskie za pośrednictwem takich prywatnych firm lub innych kanałów. Jednak oficjalne dane z Biszkeku wskazują, że liczba obywateli Rosji ubiegających się o paszport kirgiski wzrosła czterokrotnie od początku konfliktu w lutym 2022 r.

Departament Rejestracji Ludności Kirgistanu twierdzi, że 1 631 obywateli Rosji złożyło wniosek o paszporty kirgiskie między styczniem a końcem września 2022 r. To ponad 400-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., Kiedy 385 obywateli Rosji ubiegało się o obywatelstwo kirgiskie.

Agencja podała, że w sumie 226 i 603 obywateli Rosji otrzymało obywatelstwo kirgiskie odpowiednio w 2021 i 2022 roku. Około 30 000 Rosjan podobno przybyło do Kirgistanu w 2022 roku w największej migracji Rosjan do tego kraju od dziesięcioleci. Moskwę i Biszkek, łączą bliskie więzi polityczne i gospodarcze. Rosja gości setki tysięcy kirgiskich pracowników migrujących, których przekazy pieniężne stanowią kluczowe źródło dochodu dla wielu gospodarstw domowych w kraju Azji Środkowej.

Kirgistan i Rosja nie mają paktu o podwójnym obywatelstwie. Ale prawa w obu krajach pozwalają swoim obywatelom posiadać wiele narodowości. Sąsiad Kirgistanu, Tadżykistan, podpisał umowę o podwójnym obywatelstwie z Rosją w 1990 roku. Tysiące Tadżyków uzyskało rosyjskie paszporty w ostatnich latach po tym, jak Moskwa uprościła prawo o obywatelstwie dla osób z innych krajów byłego Związku Radzieckiego, aby poradzić sobie z kryzysem demograficznym w Rosji. Nie wiadomo jednak, czy Rosjanie również uzyskują tadżyckie paszporty od początku wojny na Ukrainie.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.