Rosja utrudnia Kazachstanowi zwiększenie eksportu ropy do Niemiec

Rosja utrudnia Kazachstanowi zwiększenie eksportu ropy do Niemiec

5 kwietnia, 2024 0 przez Kacper Ochman

5 marca minister energetyki Kazachstanu Ałmasadam Satkalijew ogłosił, że kraj rozważa zwiększenie eksportu ropy do Niemiec w tym roku do dwóch milionów ton, czyli o 800 tys. ton więcej niż początkowo planowano. Według Satkalijewa do rozmów skłoniła „prośba niemieckich firm o zwiększenie wolumenu” eksportu. 

6 lutego kazachski państwowy koncern naftowo-gazowy KazMunayGas i niemiecki Rosneft Deutschland przedłużyły umowę eksportową ropy naftowej z 2023 r. o zaledwie sześć miesięcy, z miesięcznym wolumenem 100 000 ton.

Wzbudziło to wątpliwości co do wykonalności proponowanego przez Satkalijewa planu. Dodatkowo kazachskie dostawy ropy przechodzą przez Rosję, co oznacza, że rosnąca współpraca energetyczna Astany i Berlina zależy od gotowości Kremla do przepuszczenia ropy przez swoją infrastrukturę.

Kazachstan z ropą ma zastąpić Rosję

Niemcy zwróciły się do Kazachstanu o eksport ropy naftowej pod koniec 2022 r. po tym, jak zachodnie sankcje zmusiły Berlin do poszukiwania alternatyw dla rosyjskich źródeł energii. W 2023 r. Niemcy, Rosja i Kazachstan osiągnęły porozumienie w sprawie wysłania 1,2 mln ton kazachskiej ropy do Niemiec w 2023 r. w celu ratowania rafinerii w Schwedt, która opierała się na eksporcie rosyjskiej ropy.

Kazachstan wykorzystuje rurociąg Przyjaźń, którego operatorem jest rosyjski koncern Transnieft, do transportu ropy przez Rosję i Białoruś do Adamowa-Zastawy w Polsce, skąd eksportowana jest ropa do rafinerii w Schwedt. Do końca roku Kazachstan wysłał do Niemiec 993 000 ton ropy. Eksport wzrósł w drugiej połowie 2023 r., ponieważ Kazachstan wyeksportował tylko 40 000 ton ropy w pierwszym kwartale roku zamiast pierwotnie planowanych 300 000.

W miarę upływu roku stało się jasne, że Astana eksportuje ropę do Niemiec w oparciu o krótkoterminowe kontrakty przedłużane co pół roku, co odzwierciedla brak długoterminowej stabilności. Na przykład w czerwcu 2023 r. KazMunayGas i Rosneft Deutschland, który jest właścicielem i operatorem rafinerii PCK, ogłosiły sześciomiesięczną umowę na przesyłanie 100 000 ton kazachskiej ropy do Niemiec co miesiąc przez pozostałą część roku.

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku Kazachstan wyeksportował do Niemiec 200 tys. ton ropy, a do końca roku planuje wyeksportować kolejny 1 mln. Obie strony nie mogą zobowiązać się do dłuższego lub większego porozumienia, ponieważ Kreml może w każdej chwili zablokować dostawy kazachskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Od wyniku toczącej się batalii prawnej między Rosniefti a rządem Niemiec zależy los niemiecko-kazachskiej współpracy energetycznej o własność i sprzedaż aktywów rosyjskiego koncernu energetycznego w Niemczech.

Łamigłówka Rosniefti

We wrześniu 2022 r. niemieckie spółki zależne Rosniefti – Rosneft Deutschland i RN Refining and Marketing – zostały przekazane niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci w ramach sześciomiesięcznego powiernictwa, które było wielokrotnie przedłużane. Agencja przejęła kontrolę nad trzema rafineriami ropy naftowej – PCK, MiRO i Bayernoil. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki wyjaśniło, że niemieckie zakłady Rosniefti mogą zostać zamknięte bez powiernictwa powierniczego, ponieważ inne firmy planują zerwać więzi biznesowe z Rosniefti w związku z sankcjami.

W odpowiedzi Rosnieft pozwała niemiecki rząd, oskarżając go o nielegalne wywłaszczenie majątku koncernu. W marcu 2023 r. Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku odrzucił roszczenia Rosniefti i potwierdził przekazanie jej spółek zależnych do powiernictwa. Sąd ustalił, że niemieckie Ministerstwo Gospodarki stoi w obliczu „bezpośredniego niebezpieczeństwa” nieuczestniczenia tych spółek zależnych w dostawach energii, a zatem nie jest zobowiązane do wysłuchania argumentów firm przed podjęciem decyzji. Pozwoliło to niemieckim urzędnikom na kilkukrotne przedłużenie sześciomiesięcznego powiernictwa, przy czym ostatnie przedłużenie ma obowiązywać do września 2024 r.

W lutym Berlin rozważał nacjonalizację aktywów Rosniefti w Niemczech. Najnowsze doniesienia sugerują jednak, że Rosnieft osiągnęła porozumienie w sprawie sprzedaży swoich aktywów. Oczekuje się, że sprzedaż nastąpi do 1 września. Transakcja może potrwać znacznie dłużej, a nawet nie dojść do skutku, biorąc pod uwagę, że rząd RFN będzie uczestniczył w procesie i zastrzega sobie prawo do anulowania transakcji, jeśli stwierdzi, że Rosnieft próbuje sprzedać swoje aktywa podmiotom powiązanym za pośrednictwem stron trzecich.

Rosja ostatecznie zablokuje tranzyt kazachskiej ropy?

W przypadku nacjonalizacji przez Niemcy aktywów Rosniefti lub utrudnienia ich sprzedaży, Rosja prawdopodobnie odpowie zablokowaniem dostaw kazachskiej ropy do Niemiec. Tym samym sześciomiesięczne umowy KazMunayGaz z Rosnieftem Deutschland, które są zgodne z sześciomiesięcznym harmonogramem powierniczym, zapewniają koncernowi krótkie okno przewidywalności i stabilności niezbędnej do eksportu dostaw ropy. Astana i Berlin mogą dyskutować o planach zwiększenia wolumenu eksportu w 2024 r. i później, ale ich sukces zależy od wyniku korzystnego dla stron o sprzecznych interesach.

Berlin i Astana od końca 2022 r. pracują nad zwiększeniem eksportu ropy z Kazachstanu po tym, jak zachodnie sankcje zmusiły Niemcy do poszukiwania alternatyw dla rosyjskich źródeł energii.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.