Po ogłoszeniu mobilizacji 400 000 Rosjan wyjechało do Kazachstanu

Po ogłoszeniu mobilizacji 400 000 Rosjan wyjechało do Kazachstanu

2 grudnia, 2022 0 przez Kacper Ochman

Ponad 400 000 Rosjan wjechało do Kazachstanu po rozpoczęciu mobilizacji w Rosji, która została ogłoszona 21 września. O tych liczbach poinformowała Minister Pracy i Ochrony Socjalnej Ludności Kazachstanu Tamara Duisenowa.

„Według danych operacyjnych, które wymieniamy codziennie, przybyło nieco ponad 400 000 Rosjan, nieco ponad 320 000 wyjechało, a około 100 000 Rosjan nadal tu jest.” 4 października poinformowano, że od 21 września do Kazachstanu wjechało ponad 200 000 Rosjan, a 147 000 osób wyjechało.

Na początku listopada premier Alikhan Smaiłow powiedział, że liczba Rosjan przybywających do Kazachstanu wróciła do normy po gwałtownym wzroście w związku z mobilizacją. Według szefa rządu, do końca października liczba Rosjan przybywających do Kazachstanu spadła o 65 proc., codziennie średnio 1,6 tys. osób przybywało mniej niż we wrześniu.

Według Narodowego Banku Kazachstanu w październiku 2022 r. 5,6 mld rubli zostało wysłanych z Rosji do Kazachstanu za pomocą systemów przekazów pieniężnych. To 13 razy więcej niż w październiku ubiegłego roku. 21 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, a tysiące rosyjskich mężczyzn uciekło z kraju. Jednym z krajów, do których pojechali Rosjanie, był Kazachstan.


Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.