Kazachstan zwiększy dostawy ropy przez Morze Kaspijskie do 3 mln ton w ciągu 2 lat

Kazachstan zwiększy dostawy ropy przez Morze Kaspijskie do 3 mln ton w ciągu 2 lat

28 lutego, 2024 0 przez Kacper Ochman

Kazachstan zamierza w ciągu dwóch lat zwiększyć wolumen dostaw ropy naftowej szlakiem transkaspijskim do 3 mln ton. W 2023 roku tą trasą przetransportowano 1 mln ton ropy. Plan na 2024 rok to do 1,5 mln ton ropy.

W 2022 r. prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew polecił zwiększyć wolumen transportu ropy naftowej korytarzem transkaspijskim. KazMunayGas i Państwowa Kompania Naftowa Azerbejdżanu (SOCAR) podpisały umowę przewidującą przesył 1,5 mln ton surowca rocznie ze złoża Tengiz do Baku w celu dalszego pompowania ropociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan.

Rozwój sektora energetycznego pozostaje jednym z priorytetów rządu Kazachstanu. Dotyczy to wzmocnienia przemysłu naftowego i gazowego, modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej i zwiększenia mocy w zakresie energii odnawialnej.

W szczególności zwiększono przepustowość kazachskiego odcinka gazociągu CPC z 54 mln do 72,5 mln ton rocznie. Równolegle trwają aktywne prace nad rozbudową rafinerii ropy naftowej w Szymkencie. W efekcie jego moce produkcyjne wzrosną z 6 mln do 12 mln ton rocznie, co w pełni zaspokoi zapotrzebowanie krajowego rynku paliw i smarów.

Ponadto trwają prace nad budową nowych zakładów przetwórstwa gazu w Kaszagan, Karaszaganak i Żangaozen. „Planowane są 2. i 3. etapy gazociągu Sararka, gazociągu Aktobe-Kostanay oraz 2. nitka gazociągu Beineu-Bozoi-Szymkent” – czytamy w komunikacie rządu.

Oprócz tego w regionach Atyrau i Aktobe realizowane są projekty produkcji polietylenu, politereftalanu etylenu na łączną kwotę 13,7 mld USD. W branży wydobywczej gazu powstają nowe złoża. Rozpoczęto wydobycie na złożach Rożkowskie, Jużny Aksai i Anabai z wydobywalnymi zasobami ponad 31 mld metrów sześciennych gazu. W perspektywie średnioterminowej planowane jest uruchomienie złóż gazowych Urichtau Central, Zapadnaja Prorwa i Kalamkas o zasobach wydobywalnych 69 mld metrów sześciennych gazu.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.