Gospodarka wodna priorytetowym obszarem w Kazachstanie

Gospodarka wodna priorytetowym obszarem w Kazachstanie

6 marca, 2024 0 przez Kacper Ochman

Zarządzanie zasobami wodnymi staje się jednym z najważniejszych zagadnień polityki Kazachstanu. Jedną z oznak rosnącego zaniepokojenia rządu jest to, że Ministerstwo Zasobów Wodnych i Irygacji naciska na „ramy umowne” z Chinami i Uzbekistanem w celu uregulowania korzystania z rzek transgranicznych.

Według raportu opublikowanego przez serwis informacyjny Zakon.kz obecnie negocjowany jest plan zarządzania zasobami obejmujący lata 2024-2030 . Umowa ramowa ustanowiłaby system wspólnego zarządzania ruchem rzecznym i przepływami wody między Uzbekistanem a Kazachstanem, a także ustaliłaby ilości wody do celów rolniczych i innych przez Chiny i Kazachstan.

Minister zasobów wodnych Nurzhan Nurzhigitow określił promowanie współpracy międzypaństwowej na rzekach transgranicznych jako główny priorytet rządu. Poza współpracą z Taszkentem i Pekinem w zakresie zarządzania rzekami, Kazachstan zamierza wykorzystać w tym roku przewodnictwo w Międzynarodowym Funduszu na rzecz Ocalenia Morza Aralskiego (IFAS) do promowania zrównoważonego systemu dzielenia się zasobami wodnymi.

Organizacja jest jedną z niewielu, która zrzesza wszystkie pięć państw Azji Centralnej. Na ostatnim szczycie IFAS prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wyraził zamiar Astany, aby organizacja odgrywała bardziej aktywną rolę w regionalnych kwestiach gospodarki wodnej.

„IFAS stał się najważniejszą instytucją współpracy regionalnej w kwestiach transgranicznego dzielenia się zasobami wodnymi, a także rozwiązywania problemów środowiskowych i społeczno-gospodarczych w basenie Morza Aralskiego” – powiedział Tokajew. „Trudno przecenić rolę Funduszu w zapewnianiu bezpieczeństwa, stabilności i zrównoważonego rozwoju Azji Centralnej”.

Kazachscy urzędnicy twierdzą, że głównym celem przewodnictwa w IFAS będzie zachęcenie Kirgistanu do bliższego zaangażowania się w tę organizację. Władze w Astanie bacznie obserwują również sytuację w Afganistanie, gdzie rząd talibów forsuje budowę kanału, który mógłby skierować znaczną ilość wody z i tak już obciążonej rzeki Amu-Darii. Projekt, jeśli zostanie ukończony zgodnie z założeniami, może zakłócić delikatną równowagę wodną Azji Środkowej.

Kazachstan powołał ministerstwo zasobów wodnych pod koniec 2023 roku. Minister Nurzhigitow w wywiadzie dla Zakon.kz powiedział, że od tego czasu urzędnicy wdrożyli środki zachęcające do bardziej racjonalnego wykorzystania zasobów w kraju, w tym doprowadzenie „systemów nawadniających i konstrukcji hydraulicznych do norm” oraz ułatwienie „automatyzacji i cyfryzacji procesów zaopatrzenia w wodę”.

„Musimy widzieć w czasie rzeczywistym, gdzie i jak ta woda jest wykorzystywana” – powiedział Nurzhigitow. Dodał, że władze pracują również nad opracowaniem systemu efektywniejszego wykorzystania wód gruntowych. „Niestety, obecnie zużywamy tylko niewielki procent wód gruntowych, więc jest wiele do zrobienia w tym obszarze”.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.