Francja dostarczy Kazachstanowi systemy obrony powietrznej

Francja dostarczy Kazachstanowi systemy obrony powietrznej

15 grudnia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Władze francuskie dostarczą do Kazachstanu systemy radarowe obrony powietrznej Ground Master 400. Odpowiednie porozumienia osiągnięto podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Astanie.

Radar Ground Master 400 to radar przeciwlotniczy zdolny do wykrywania różnorodnych celów powietrznych, w tym małych dronów. System mieści się w jednym kontenerze i waży niecałe dziesięć ton.

France24 podkreśla także, że francuski koncern energetyczny EDF weźmie udział w przetargu na wyłonienie wykonawcy budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Kazachstanie. Z Francuzami będą konkurować trzy firmy: chińska CNNC, koreańska KHNP i rosyjska Rosatom. Kwestia budowy elektrowni jądrowej w republice nie została jeszcze rozstrzygnięta, rozstrzygnie ją ogólnonarodowe referendum.

Francja jest jednym z kluczowych partnerów Kazachstanu pod względem wielkości inwestycji w tym kraju, wyprzedzając nawet geograficznego sąsiada – Republikę Chińską. To prawda, głównie za sprawą dużych projektów z udziałem energetycznego giganta TotalEnergys, który w szczególności zagospodarowuje morskie złoże naftowe Kashagan. Według oficjalnych danych, ok. 40 proc. zapotrzebowania Francji na uran dostarcza Kazachstan.

Macron i jego kazachski odpowiednik Kassym-Jomart Tokajew podpisali szereg porozumień mających wpływ na przemysł lotniczy, farmaceutyczny i edukację. Jednym z najważniejszych dokumentów była deklaracja o współpracy w zakresie minerałów strategicznych. Faktem jest, że po wojskowym zamachu stanu w Nigrze ten afrykański kraj przestał dostarczać do Paryża uran, dlatego Francja szuka nowych możliwości importu surowców. Szczególnym zainteresowaniem państwa europejskiego cieszy się Kazachstan, będący światowym liderem w wydobyciu uranu.

1 listopada w Astanie odbyło się kazachsko-francuskie forum biznesowe z udziałem prezydentów obu krajów. W ramach wydarzenia zawarto trzynaście umów w obszarach transportu i logistyki, budowy maszyn, opieki zdrowotnej oraz kompleksu rolno-przemysłowego o wartości 1,4 miliarda dolarów.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.