Dzień 283 (3 grudnia 2022, 22:15) – szybkie podpisy w Mińsku

Dzień 283 (3 grudnia 2022, 22:15) – szybkie podpisy w Mińsku

3 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

rosyjski minister obrony szojgu przybył na Białoruś, aby wywrzeć presję na Łukaszenkę. Wiadomo już, że podpisano protokół do umowy „O wspólnym zapewnieniu bezpieczeństwa regionalnego w sferze wojskowej”. Wizyta szojgu poniekąd zbiegła się z tym, że jeden z najbliższych sojuszników Łukaszenki, prezes Sądu Najwyższego Walentyn Sukało, trafił do szpitala. Doniesienie, że „lekarze walczą o jego życie” wygląda bardzo podejrzanie na tle śmierci ministra spraw zagranicznych kilka dni temu. putin wywiera presję na białoruś ze wszystkich stron, próbując zmusić do bezpośredniego udziału w rosyjskiej agresji.

Kilka ciekawostek o dzisiejszej wizycie szojgu na Białorusi:

1. Wizyta była niezapowiedziana i nagła.
2. Niecałą godzinę po tym, jak wyszło na jaw, że koła rosyjskiego samolotu dotknęły betonowego pasa lotniska, szojgu i białoruski minister Wiktor Chrenin podpisali protokół w sprawie zmiany Umowy między Republiką Białorusi a Federacją rosyjską o wspólnym zapewnianiu bezpieczeństwa regionalnego w sferze wojskowej z dnia 19 grudnia 1997 r. 
3. W negocjacjach brali udział sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Ołeksandr Wołkowycz oraz szef Łukaszenkowskiego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego Dmytro Pantus. 
4. Podpisanie dokumentów nie odbyło się w Mińsku, na terenie MON, ale bezpośrednio w bazie lotniczej w Maczułyszczach, co tylko podkreśla pośpiech, z jakim to wszystko zostało zrobione. 
5. łukaszenki prawdopodobnie nie było wtedy w stolicy, a do Mińska na spotkanie z szojgu pojechał dopiero wtedy, gdy dokument był już podpisany przez białoruskiego ministra obrony.

👍 Dobre wieści:
⚆ Od 24 lutego Luksemburg przeznaczył 16% budżetu obronnego na 2022 rok na pomoc dla Ukrainy. To jest 75 milionów euro. Kraj dostarczył 102 kompleksy NLAW, siedem Jeep Wrangler, 28 pojazdów opancerzonych HMMWV, karabiny maszynowe i amunicję do nich oraz inny sprzęt.

⚆ Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnych dwóch wyremontowanych haubic PzH2000.

⚆ W przypadku niektórych rodzajów broni rosja wykorzystuje już zapasy strategiczne – twierdzi wywiad ukraiński. „Niektóre pociski idą bezpośrednio z linii montażowej na front. To, ile ich wystarczy, zależy w dużej mierze od produkcji”.

⚆ Czeska firma Excalibur Army modernizuje 90 czołgów T-72 dla Ukrainy.

⚆ 90 600 (+510 🌻)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Na Morzu Czarnym rosyjski agresor trzyma w pogotowiu 24 pociski manewrujące” – powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka dowództwa operacyjnego „Południe”. „Wszyscy Ukraińcy muszą być gotowi i odpowiednio reagować na alarmy przeciwlotnicze” – powiedziała Humeniuk.

⚆ Według ukraińskiego wywiadu, trwają negocjacje między rosją a innymi państwami w sprawie dostaw amunicji do systemów obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze Smercz i Uragan, a Federacja rosyjska negocjuje z Iranem w sprawie uzupełnienia zapasów rakiet balistycznych.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Strącony rosyjski helikopter pod Kupiańskiem (inne wersje mówią o okolicach Bachmutu) i SU-34 (pod Bachmutem).
Pod Swatowym i Kreminną Ukraińcy nieco mocniej próbują kontratakować. rosjanie w obronie.

Odwrotnie pod Bachmutem, aczkolwiek i tu widać pewne zmiany w działaniach sił ukraińskich. 

Stabilniej (ale nadal ciężko) pod Marijinką i Awdijewką. 

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Bez zmian. Nieco wzrosła aktywność ukraińskiej artylerii.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Obwód doniecki: W wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich 1 osoba została ranna w Wuhłedarze. W Kurachowym uszkodzonych zostało 8 mieszkalnych budybkow wielopiętrowych 3 domy prywatne, 1 osoba została ranna. W Bachmucie 2 osoby zostały ranne, dom, budynek administracyjny i przedsiębiorstwo zostały uszkodzone. Ostrzeliwano również Marjinkę, Awdijiwkę oraz Toretską, Soledarską i Łymańską hromady 

💥Obwód zaporoski: 2 grudnia okupanci uderzali w miasta i wsie zaporoskiego, połogiwskiego i wasylowskiego rejonów. rosjanie wystrzelili 2 rakiety na jeden z zaludnionych obszarów obwodu zaporoskiego.  Uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne.

💥Obwód charkowski: W ciągu dnia okupanci uderzali w  czugujowski, charkowski, kupianski i izjumski rejony.  W gminie Łypyckij uszkodzony został jeden dom. W Kupiańsku – zabudowania i zniszczony garaż. W Wowczańsku – 1 ranny.

💥Obwód mikołajowski: 2 grudnia wróg zaatakował pociskami przeciwlotniczymi wody Oczakiewskiej hromady. Żadnych ofiar.

💥Obwód dniepropietrowski: Okupanci uderzali w Nikopolszczyznę. Dwadzieścia prywatnych domów, budynków gospodarczych, sieci elektroenergetycznych i gazociągów zostało uszkodzonych.  50 paneli słonecznych zostało uszkodzonych.

💥Ostrzał przygraniczny w obwodzie charkowskim

☢️Wycofanie rosyjskiej broni z elektrowni jądrowej Zaporoże będzie częścią umowy między Ukrainą a rosją z MAEA, szef MAEA powiedział La Repubblica. Według Grossiego obie strony zgodziły się już co do zasady nie strzelać do stacji i nie strzelać z jej terytorium.

🛸W ciągu bieżącego dnia lotnictwo Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziło 17 uderzeń w rejony koncentracji personelu, uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz 3 naloty na pozycje rakietowych systemów przeciwlotniczych przeciwnika, — Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

😼Ukraińcy zniszczyli duży magazyn amunicji rosjanom pod Mychajłiwką.
Partyzanci ukraińscy podpalili urządzenia zautomatyzowanego sterowania koleją (szafa STC) – na odcinku linii kolejowej Ługańsk-Lantrativka w rejonie Ługańskiej elektrowni (Szczastia). Zdaniem ekspertów zniszczenie takiego systemu doprowadzi do przeniesienia zarządzania odcinkiem połączenia kolejowego w „tryb ręczny”. W rezultacie niemożliwe będzie terminowe (około 14-20 dni) dostarczenie towarów wojskowych na wysunięte pozycje rosjan.

⚡️rosjanie uszkodzili sieć energetyczną w Chersonu, miasto znowu zostało bez prądu – szef administracji obwodowej Januszewicz

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Wróg chce „mocno zamrozić Ukraińców”, więc czeka na krytyczne mrozy, „główny cios w tym przypadku nie spadnie nawet na energię jako taką, ale na systemy ciepłownicze” – Mychajło Podoliak.

⚆ Zełenski ocenił jako słabą i niepoważną decyzję o ustaleniu przez członków UE i G7 maksymalnej ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

⚆ Policja poszukuje osoby, która pomogła dziennikarzom Ukraińskiej Prawdy w pozyskaniu zdjęcia wiceszefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Tymoszenka w drogim samochodzie (było wczoraj). W wyniku publikacji „Ukraińskiej Prawdy” o Kyrilu Tymoszenko wszczęto postępowanie karne w sprawie nieuprawnionego kopiowania informacji z systemu kamer monitoringu „Bezpieczne Miasto”. Informacje te potwierdziły trzy źródła w organach ścigania.

⚆ W diecezji czerniowiecko-bukowińskiej znaleziono w komputerze pornografią dziecięcą. Materiały nie zostały pobrane z Internetu, ale sfilmowane kamerą wideo. Wcześniej w sprawie karnej pojawili się metropolita Melecjusz i archimandryta Nikita, którego przyłapano w łóżku z nieletnim chórzystą.

⚆ W centrum Mariupola pojawiła się nowa baza wojskowa rosjan.

⚆ Wojsko Ukraińskie pokazało nowy ukraiński system ognia salwowego „Burewij”.

🌍Świat:

⚆ Rada UE przyjęła decyzję o ustaleniu maksymalnej ceny ropy i produktów ropopochodnych oraz olejów pochodzących lub eksportowanych z rosji na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

⚆ Iran prosi Federację rosyjską o pomoc w stłumieniu protestów w kraju, — Iran International. Iran zwrócił się do rosji o dostarczenie sprzętu do stłumienia protestów, a także o wysłanie doradców na szkolenia. Również Teheran opiera się na informacjach z Federacji rosyjskiej do oceny sytuacji wewnątrz kraju.

⚆ Macron uważa, że ​​Zachód powinien zastanowić się, jak zaspokoić rosyjską potrzebę gwarancji bezpieczeństwa, jeśli putin zgodzi się na negocjacje w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie.

⚆ rosja ukradła ukraińską pszenicę o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów – Bloomberg na podstawie wyników badań NASA Harvest.

⚆ Australijska firma produkująca napoje alkoholowe Sunshine & Son wypuściła wyjątkowy gin na cześć wyzwolenia Chersonu od rosyjskich okupantów. Środki ze sprzedaży całej kolekcji ginu zostaną przeznaczone na zakup wykrywaczy metali, które zostaną przekazane Ukrainie w ramach humanitarnej misji oczyszczenia terytoriów. Koszt jednej butelki 700 ml to 99 dolarów australijskich, czyli prawie 2,5 tysiąca hrywien.

⚆ “Portfel” putina zatrzymany w Wielkiej Brytanii. Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) ogłosiła aresztowanie „bogatego rosyjskiego biznesmena” podejrzanego o pranie brudnych pieniędzy, spisek mający na celu oszukanie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i krzywoprzysięstwo. W akcji aresztowania uczestniczyło ponad 50 funkcjonariuszy NCA. Wiadomo, że 58-letni biznesmen został zatrzymany 1 grudnia w swoim domu w Londynie. Zatrzymano także dwóch innych jego wspólników. Jednym z nich jest 35-letni pracownik z torbą zawierającą tysiące funtów w gotówce. Kolejna 39-letnia „była” obecna kochanka biznesmena. Jest podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i usiłowanie oszustwa. Na razie cała trójka została zwolniona za kaucją. Opis zatrzymanej postaci pokrywa się z danymi Mychajła Fridmana, współzałożyciela Alfa Group i LetterOne. Około 20 miliardów funtów rosyjskich pieniędzy zostało zamrożonych w Wielkiej Brytanii.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka powiedział na spotkaniu z szojgu, że Ukraina rzekomo chce kontynuować wojnę, którą rosja przeciwko niej rozpętała, i obawia się, że wojna może trwać „do ostatniego Ukraińca, czy to Polaka, czy nawet najemników”.

⚆ pieskow: moskwa nie akceptuje ceny granicznej rosyjskiej ropy. Ale co dokładnie zrobi moskwa, rzecznik prasowy kremla nie sprecyzował, bo „analiza tej sytuacji trwa”.

⚆ W trzech rejonach obwodu omskiego Federacji rosyjskiej z powodu mrozu wyłączono gaz.

⚆ W Petersburgu płonie targ samochodowy Irynivskyi.

⚆ Niespotykane wcześniej złośliwe oprogramowanie niszczy dane w rosyjskich sądach i urzędach burmistrzów. Według firmy Kaspersky i serwisu informacyjnego Izwiestia urzędy burmistrzów i sądy w rosji są atakowane przez nigdy wcześniej nie widziane złośliwe oprogramowanie, które udaje oprogramowanie ransomware (szyfruje dane i żąda okupu), ale w rzeczywistości trwale niszczy dane w zainfekowanym systemie.
Badacze z firmy Kaspersky nazwali wirusa CryWiper, co jest ukłonem w stronę rozszerzenia .cry, które jest dołączane do zniszczonych plików. Kaspersky twierdzi, że jego zespół widział, jak szkodliwe oprogramowanie przeprowadza „ataki punktowe” na cele w rosji. Tymczasem Izwiestia poinformowała, że celem są urzędy burmistrzów rosji i sądy. 

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Przelot dronem nad zniszczonym Bachmutem

⚆ Kilka zdjęć Azovstali


_______________________________________

💧Źródła z których korzystam: 
– Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
– Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, 
– Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
– Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
– Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
– Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
– przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.