Dzień 278 (28 listopada 2022, 23:15) – w oczekiwaniu na…

Dzień 278 (28 listopada 2022, 23:15) – w oczekiwaniu na…

28 listopada, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:
Zanim poczytasz to wesprzyj proszę (nawet złotówką) zbiórkę Mikołaja Krawieckiego, który wybiera się do ukraińskich żołnierzy w jeden z najgorętszych punktów frontu. Chce im kupić kurtki i ciepłą odzież zimową. Dziękuję!

Dziś więcej gorszych wieści. Na południe od Bachmutu rosjanom udało się przesunąć na wschód. Widać też oznaki przygotowywania przez rosję kolejnego uderzenia rakietowego. Tymczasem nie usunięto jeszcze skutków poprzedniego. Ale Ukraina się adaptuje. Ruszyła produkcja amunicji, próbują importu energii przez Rumunię, szukają kolejnych broni, które mogłyby pomóc zmniejszyć skutki rosyjskich ataków. Trudno jednak tu odmówić racji Daniłowowi (sekretarz RBNiO), który powiedział:
„Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu energetycznego dla Ukrainy są rakiety o zasięgu co najmniej 800 kilometrów, które pozwolą na znaczne oszczędności na generatorach”

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon rozważa propozycję Boeinga dotyczącą dostarczenia Ukrainie tanich, małych, bardzo precyzyjnych bomb, które pozwoliłyby Kijowowi na uderzenie daleko za wojskami rosyjskimi na odległość do 150 km — Reuters. Są to pociski GLSDB o zasięgu 100 mil (160 kilometrów). Amunicja GLSDB została stworzona przez Boeinga we współpracy z SAAB i jest rozwijana od 2019 roku. GLSDB łączy bombę powietrzną o małej średnicy (SDB) GBU-39 z silnikiem rakietowym M26. GBU-39 to bomba kierowana o masie 130 kilogramów. Jego skrzydła otwierają się podczas lotu, co znacznie zwiększa zasięg.

⚆ Brytyjski premier Rishi Sunak zamierza w przyszłym roku utrzymać lub zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy — w szczególności planowane jest dostarczenie nowych systemów obrony powietrznej.

⚆ rosyjskie wojsko obawia się, że Siły Zbrojne mogą przekroczyć rzekę Dniepr i rozpocząć kontrofensywę we wschodniej części obwodu chersońskiego, zagrażając ważnym lądowym liniom komunikacyjnym z Krymu na kontynent — ISW

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy przejęły sprzęt wojskowy rosjan o wartości prawie 2 miliardów dolarów, — Oryx

⚆ Pierwszy egzemplarz seryjny amunicji produkowanej przez Ukrainę pokazała “Tajra”

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Pogarsza się sytuacja Ukraińców wokół Bachmutu.

⚆ Zagrożenie atakiem rakietowym rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy nie zmniejsza się, grupa samolotów i okręty rosyjskiej armii nadal są w stanie gotowości, informuje Sztab Generalny.

⚆ Widać prawdopodobne przygotowania rosjan do kolejnego ostrzału. W okolicach Krymu pojawił się okręt rosyjski zdolny do wystrzelenia 8 rakiet Kalibr. Widać ruch załadunkowy w Sewastopolu, jak również na białorusi gdzie rosjanie nadal mają pokaźną ilość rakiet Iskander. W bazie lotniczej w Engels również widać przygotowania.

⚆ (Doprecyzowanie wczorajszych doniesień) Prawdopodobieństwo, że Chiny zaczęły sprzedawać broń rosji, jest niezwykle wysokie. rosyjskie samoloty transportowe An-124 latają dziesięć razy w tygodniu do Chin do miast, w których znajdują się jednostki gigantów obronnych, – Defence Express

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)
Swatowe <> Kreminna – walki trwają. Na niektórych odcinkach Ukraińcy się bronią, na innych – odwrotnie.

Bachmut – obrona samego miasta jest stabilna. Gorzej wokół. Tu rosjanom udało się przełamać kilka dni temu główną linie obrony wokół Andrijiwki. Leżąca nieco dalej na południe Kurjumiwka prawdopodobnie jest również poza ukraińską kontrolą. Na pewno zaś Ukraińcy wycofali się z Ozarjaniwki (koło Kurdiumiwki). rosjanie kilka dni temu mieli przypuścić spory atak na tym odcinku, a wiadomo o tym bo wzywano lekarzy na dodatkowy dyżur do rannych żołnierzy ukraińskich. To południowe okolice Bachmutu.

Liveuamap.com

Również ciężkie walki pod Awdijewką – Opytne, Wodjane, PErwomajskie i Newelskie to miejscowości wokół granic Doniecka – blisko słynnego lotniska w którym w 2015 bronił się oddział “cyborgów”.

Liveuamap.com

Eksplozje w Doniecku – tym razem prawdopodobnie było to uderzenie Ukraińców w skład amunicji.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Siły zbrojne Ukrainy uszkodziły most kolejowy w pobliżu Starobohdaniwki w obwodzie zaporoskim, którym rosjanie dostarczali sprzęt wojskowy i broń na okupowane terytoria Ukrainy.

deepstatemap.live

Reszta informacji z frontu analogiczna do wczorajszych.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelane Dnipro, Cherson.
Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i czernihowskim.
W ciągu tygodnia rosjanie ostrzelali 258 razy 30 osad w obwodzie chersońskim i uszkodzili pompownię dostarczającą wodę do Mikołajowa – powiedział Zełeński.

Operacja wojskowa na Mierzei Kinburn w obwodzie mikołajowskim trwa, działania są bardzo trudne, w szczególności ze względu na specyficzne warunki pogodowe i przez to że mówi się o włączeniu obwodu mikołajowskiego do korytarza zbożowego – rzecznik prasowy OK „Południe „Natalia Humeniuk

rosjanie intensywnie budują fortyfikacje i punkty obronne na lewym brzegu Dniepru (źródło: Maxar).


☢️rosjanie zaprzeczyli jakoby mieli zamiar opuścić elektrownię. Dziś wprowadzili nowe restrykcje dla ukraińskich pracowników elektrowni.

⚡️W związku ze spadkiem temperatur zwiększył się deficyt energetyczny ukraińskiego systemu energatycznego. Wczoraj spadł poniżej 20%, dziś doszedł do 27%.

W części Kijowa nadal są braki prądu, a praktycznie w całym kraju, tam gdzie jest prąd, obowiązują planowane wyłączenia energii.

Ukraina przeprowadziła testowy import energii elektrycznej z Rumunii — poinformował serwis prasowy firmy EKU. Podkreślili, że import energii elektrycznej może stać się dodatkowym narzędziem stabilizacji systemu energetycznego Ukrainy.

W Chersoniu przywrócono dostawy energii elektrycznej dla 24% gospodarstw domowych, poinformował szef OVA Jarosław Januszewicz. „Częściowe oświetlenie występuje w centralnej części miasta oraz w dzielnicach: Ostrów, Żytłoseliszcze, Tawrijski, Szumenski, Siewiernyj” – dodał.

Po rosyjskim ostrzale infrastruktury Ukrainy przywrócono już 53,3% dotkniętych obiektów ciepłowniczych – Naftogaz Najtrudniejszą sytuację obserwuje się na wyzwolonych terytoriach obwodów charkowskiego i chersońskiego.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ rosjanie ostrzałami zniszczyli już około 32 000 obiektów cywilnych i ponad 700 obiektów infrastruktury krytycznej w Ukrainie – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Jewhenij Jenin.

⚆ rosja w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przeprowadziła ponad 16 tysięcy uderzeń rakietowych na Ukrainę. 97% celów to obiekty cywilne – minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow

⚆ Liczba osób zabitych w wyniku rosyjskiego ostrzału Wyszgorodu w obwodzie kijowskim 23 listopada wzrosła do 7 – w szpitalu zmarła jeszcze jedna kobieta. W sumie w obwodzie kijowskim w wyniku ostatniego ataku ranne zostały 42 osoby.

⚆ Dziecięcy pisarz Wołodymyr Wakulenko został zabity w obwodzie charkowskim w czasie okupacji – świadczą o tym wyniki badań DNA, które otrzymali dziennikarze z redakcji śledczej „Suspilne”. Po wyzwoleniu przez wojska ukraińskie okupowanego Izjumu odkryto w mieście miejsce masowych pochówków.  Pochówków dokonywała miejscowa firma pogrzebowa, która prowadziła również dziennik z informacjami o zmarłym. Jak dowiedzieli się dziennikarze, w tym dzienniku pod numerem 319 wskazano dane pisarza.

⚆ Podczas pełnowymiarowej inwazji rosji na Ukrainę na froncie zginęło 101 kobiet służących w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Zaginionych jest 50. Ponad 100 kobiet zostało rannych. Poinformował o tym minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas VI Ukraińskiego Forum Kobiet. W sumie w Siłach Zbrojnych służy prawie 60 000 kobiet. 5000 jest bezpośrednio zaangażowanych w działania wojenne. 350 kobiet otrzymało odznaczenia państwowe, a dwie otrzymały pośmiertnie tytuł Bohaterek Ukrainy. Są to Inna Dereusowa i Kateryna Stupycka.

⚆ W Parku Szewczenki w Odesie, pomimo reżimu ścisłego oszczędzania energii, otwarto lodowisko, którego wyposażenie wymaga znacznego zużycia energii, działa też park rozrywki

⚆ W Chersoniu zatrzymano zdrajców, którzy torturowali Ukraińców w okupacyjnym „Areszcie Śledczym”. SB wraz ze SB Ukrainy zdemaskowali trzech przestępców, byłych urzędników, którzy od początku okupacji weszli do wrogiej administracji i wykonywali zadania Kremla. Zdrajcy przeprowadzali masowe represje wobec działaczy proukraińskich i zatrzymanych mieszkańców.

⚆ W Odesie zatrzymano rosyjskiego agenta, który przekazywał rosjanom lokalizacje punktów sztabowych i lokalizację systemów przeciwlotniczych.

⚆ W Kijowie, pomimo petycji o niestosowność imprez świątecznych w warunkach wojny, zostanie zainstalowana główna choinka kraju – Kliczko.

🌍Świat:
⚆ Dziś do Kijowa przyjechali z wizytą ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Islandii. „Jesteśmy dziś w Kijowie w pełnej solidarności z Ukrainą. Pomimo rosyjskich bombardowań i barbarzyńskiej brutalności Ukraina zwycięży!” Litewski FM Mindaugas Mikulėnas napisał na Twitterze.

⚆ Rada UE jednogłośnie zdecydowała o dodaniu naruszenia sankcji do wykazu przestępstw unijnych zawartych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Komisja Europejska ma teraz przedłożyć wniosek dotyczący dyrektywy zawierającej normy minimalne dotyczące definicji przestępstw i kar za naruszenie sankcji

⚆ Szefowie spraw zagranicznych krajów NATO na spotkaniu w Bukareszcie w tym tygodniu planują udzielić Ukrainie długoterminowego wsparcia — AR. Oczekuje się, że ministrowie złożą nowe obietnice dostaw paliwa, agregatów prądotwórczych, lekarstw, sprzętu zimowego i urządzeń do zwalczania dronów. Niewykluczone też, że poszczególni członkowie Sojuszu zapowiedzą nowe dostawy sprzętu wojskowego — głównie systemów obrony powietrznej

⚆ Sekretarz generalny NATO powiedział, że putin próbuje „wykorzystać zimę jako broń przeciwko Ukrainie” i zaapelował o zwiększenie wsparcia dla ukraińskiej obrony powietrznej.

⚆ Masowe protesty w Chinach: zażądano rezygnacji Xi Jinpinga. Uczestnicy sprzeciwiają się działaniom antycovidowym, ale wiece już przeradzają się w antyrządowe. Tysiące protestujących wyszło na ulice Szanghaju, największego miasta Chin. Skandowali „Xi Jinping, start!” i „Partia Komunistyczna, idź!” Krytyka rządu jest karana więzieniem.

⚆ Papież Franciszek uznał rosję za agresora wobec Ukrainy i wyjaśnił, że nie wspomina o putinie w swoich przemówieniach „bo wiadomo, że to o nim mowa”. „Niewątpliwie tym, który atakuje, jest państwo rosyjskie. Czasem staram się nie precyzować, żeby nie urazić, a raczej ogólnie potępić, choć wiadomo, kogo potępiam. Nie jest konieczne podawanie imienia i nazwiska” – powiedział.

⚆ UE po raz kolejny nie doszła do porozumienia w sprawie maksymalnej ceny rosyjskiej ropy, która powinna wejść w życie 5 grudnia – korespondent Radia Wolność Rikardz Jóźwiak. „Najnowsze dane to 62 dolary za baryłkę. Negocjacje będą kontynuowane w tym tygodniu” – napisał.

⚆ Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Tobias Lindström jest przekonany, że jedyną drogą do sprawiedliwego zakończenia wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą jest pokonanie rosji na polu bitwy.

⚆ Rada Ministrów OBWE spotka się po raz pierwszy bez ministra z rosji, – Kuleba, rosja jest członkiem OBWE. Jednak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska nie przyjmie rosyjskiej delegacji na posiedzenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

⚆ Ministerstwo Obrony Niemiec, w odpowiedzi na wystąpienie Ministra Obrony Narodowej Polski z prośbą o przekazanie Ukrainie oferowanych Polsce amerykańskich przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot, oświadczyło, że chce utrzymać systemy obrony powietrznej Patriot w zintegrowanym systemie NATO – twierdzą, że potrzebują tych systemów, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec sojuszników.

⚆ DC Comics przedstawi pierwszego ukraińskiego superbohatera! Będzie to Pavlo Stupka, nazywany “Core”.
W opisie postaci czytamy, że jest „żywym ukraińskim generatorem jądrowym, potrafi latać i chociaż ma 52 lata, wygląda na 16. Core zostanie członkiem zespołu Storm Watch.

⚆ The Economist opublikował dziś analizę mówiącą o tym jak trudno będzie Ukrainie odbić Krym i Donbas.

💩rosja i białoruś:

⚆ Wojska rosyjskie przerzuciły do Białorusi znaczną część sprzętu wojskowego. Mówimy o co najmniej 15 jednostkach przeciwlotniczych systemów rakietowych Tor-M2 i 10 jednostek sprzętu inżynieryjnego. Grupa monitorująca „Związek Kolejarzy Białorusi” informuje, że eszelon wyruszył ze stacji Jeisk, (obwód krasnodarski, federacja rosyjska) i zmierza do stacji Lisowa (obwód brzeski). Grupa podkreśla, że ​​nie jest to ostatnia „dostawa” z systemami obrony powietrznej Tor-M2, które są i będą przerzucane na Białoruś.

⚆ duma państwowa federacji rosyjskiej ogłosiła „wyjście Kirgistanu na drogę Ukrainy” po tym, jak przewodniczący parlamentu kirgiskiego wezwał do pilnej zmiany nazw stołecznych dzielnic Biszkeku na język państwowy.

⚆ Sekretarz prasowy Prezydenta Federacji rosyjskiej pieskow stwierdził, że wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium elektrowni jądrowej Zaporoże „nie może się odbyć”

⚆ 35% rosjan zaczęło więcej oszczędzać na żywności od marca tego roku, według VTCVD. Ponadto niemal tyle samo respondentów zaczęło więcej oszczędzać w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetycznych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Polowanie dronami (nie dla wrażliwych)

⚆ Turecki transporter Kirpi po eksplozji miny


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.