Dzień 274 (24 listopada 2022) – 9 miesięcy

Dzień 274 (24 listopada 2022) – 9 miesięcy

25 listopada, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: rosjanie kończą rotację wojsk na odcinku zaporoskim i kończą transfer oddziałów z odcinka chersońskiego na odcinki doniecki i łuhański. To oznacza, że możemy w najbliższym czasie obserwować wzmożone ataki na wybranych odcinkach frontu. rosjanie nie zrezygnują ani z Bachmutu ani Pawliwki, bo po upokarzającym wycofaniu się z Chersona, surowikin musi pokazać jakiś sukces. 

Minęło dziś 9 miesięcy wojny. Ukraina odzyskała połowę zajętych przez rosjan ziem, uzyskała dostęp do nowoczesnej broni, systemów dowodzenia, wykonała wiele zmian wewnątrznych. Ukraińcy również sami wprowadzili masę innowacji w swoich szeregach i uzbrojeniu. Teraz czeka ich kilkanaście tygodni zimy. Kilkanaście tygodni w okopach, kilkanaście ataków na infrastrukturę krytyczną, kilkanaście tygodni z mrozem. Oby to była ich ostatnia wojenna zima.

Linia front z drobnymi zmianami w okolicach Bachmutu na korzyść rosjan.

👍 Dobre wieści:
⚆ Energia elektryczna została przywrócona do wszystkich obwodów Ukrainy. Jako pierwsze odzyskały sprawność obiekty infrastruktury krytycznej. Obecnie stopniowo postępuje podłączenie do sieci odbiorców domowych – wiceprzewodniczący Biura Prezydenta Kyryło Tymoszenko

⚆ Parlament Europejski zatwierdził przyznanie Ukrainie 18 mld euro – teraz decyzję musi zatwierdzić Rada Europejska.

⚆ Amerykańska firma Raytheon Technologies przywróciła emerytów do pracy, aby zwiększyć liczbę produkowanych dla Ukrainy przeciwlotniczych systemów rakietowych Stinger, – The Wall Street Journal 

⚆ Amerykańska firma L3Harris Technologies otrzymała zamówienie na sprzęt radioelektroniczny dla Ukrainy w wysokości 2000 mln $.

⚆ Amerykański Lockheed Martin podwaja produkcję pocisków przeciwpancernych Javelin, a także zwiększa o 60% produkcję wyrzutni rakiet HIMARS i pocisków GMLRS. 

⚆ Szwedzka firma Saab, producent granatników NLAW, zatrudniła ponad 500 nowych pracowników.

⚆ Niemiecka firma Rheinmetall podwoiła roczną wielkość produkcji pocisków z 70 000 do 140 000 sztuk rocznie. Ponadto niemiecki producent zwiększył produkcję amunicji średniego kalibru, czyli 308, czyli 7,62 mm, z 1,2 mln do 2,2 mln rocznie. 

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Deficyt energetyczny Ukrainy wynosił dziś 50%.

⚆ rosjanie przerzucili główne oddziały wojsk powietrzno-desantowych na odcinek doniecki i łuhański.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)

Niewiele wiadomo o tym co dzieje się na odcinku Swatowe-Kreminna. Ukraiński sztab ogólnie informuje o drobnych postępach. Walki toczą się nadal na linii drogi 66.

Dalej – walki o Bachmut, Mrijinkę, Awdijiwkę. Według niepotwierdzonych doniesień rosjanom udało się nieco przesunąć między Sołedarem i Bachmutem. Marijinka znalazła się również w strefie niczyjej, ale sytuacja może się zmienić. Intensywniej pracowała tu rosyjska artyleria.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
rosyjskie wojsko całkowicie opuściło wieś Kozaczi Łaheri na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. „Tylko niesystemowe patrole odwiedzają osadę” – doradca burmistrza Mariupola Petro Andrusieczko.

Ukraińskie wojsko zniszczyło system rakietowy S-300, którym rosjanie zabili nowo narodzonego chłopca w Wilniańskim – burmistrz Melitopola Fiodorow

Trwają walki i ostrzał artyleryjski w tych samych punktach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥rosjanie ostrzelali Cherson 17 razy – 7 ofiar i 21 rannych.


Ostrzał przygraniczny w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim.
☢️Szef MAEA Raphael Grossi powiedział, że postępują negocjacje w sprawie utworzenia wokół ZNPP strefy bezpieczeństwa fizycznego i jądrowego. Grossi powiedział też, że eksperci MAEA, którzy są w ZNPP, nie są w stanie ustalić, kto ostrzeliwuje stację.
😼Eksplozje w Melitopolu, Nowej Kachowce, 
⚡️W Charkowie podłączono do sieci budynki mieszkalne i przywrócono dostawy wody. Miejski transport elektryczny i metro zaczęły działać.

Odnowiono już ponad 70% infrastruktury krytycznej w obwodzie dniepropietrowskim, a prąd wrócił do 20% domów – szef Dniepropietrowskiej OAW Walentyn Rezniczenko

Rano tylko 25% Kijowa pozostawało bez prądu. Transport podziemny i naziemny działał. Ruch tramwajowy został już wznowiony na kilku odcinkach.

Przywrócono dostawy wody na lewym brzegu Kijowa. Na prawym brzegu w pierwszej połowie dnia zostanie w pełni przywrócony dopływ wody

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina przeprowadziła kolejną wymianę jeńców — zwrócono 50 ukraińskich żołnierzy — poinformował szef OP Yermak. Wśród nich wojsko, które broniło Mariupola, a także elektrowni jądrowej w Czarnobylu i Wyspy Węży.

⚆ rosja potrzebuje mniej więcej tygodnia na przygotowanie nowego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę – Andrij Jusow, przedstawiciel służby prasowej Ministerstwa Obrony Ukrainy.

⚆ Około 10-15 tysięcy białoruskich żołnierzy jest gotowych do przystąpienia do wojny, w szczególności ze względu na duże pieniądze, — zastępca szefa Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Ukrainy Gromow. Ogólnie rzecz biorąc, rosja skoncentrowała ponad 9 tysięcy żołnierzy na terytorium Białorusi w pobliżu granicy z Ukrainą, ale prawdopodobieństwo ofensywy w tym kierunku jest niskie – dodał Gromow.

⚆ pracownicy „Motor Sicz” próbowali wywieźć z Ukrainy kolekcję zabytkowych samochodowów, broń i antyki swojego szefa, prezesa firmy Wiaczesława Bogusłajewa.  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy im w tym przeszkodziła. Wśród skonfiskowanych rzeczy były: 7 zabytkowych samochodów, w tym 4 rzadkie, łódź, dużą ilość zabytków dawnych narodów Europy, złoto scytyjskie, przedmioty z czasów starożytnych i Rusi Kijowskiej.

⚆ Bilans ofiar wczorajszego uderzenia rakiet w Kijowie wzrósł z 6 do 7.

⚆ Burmistrz Charkowa Ihor Terekchow został ukarany grzywną w wysokości 3400 hrywien za używanie języka niepaństwowego podczas teletonu „Edyny novyny”.

⚆ Komitet Wykonawczy Rady Miejskiej Odessy zagłosował za rozbiórką pomników Katarzyny II i Aleksandra Suworowa za drugim podejściem.

⚆ Irańscy instruktorzy wojskowi, którzy uczyli rosjan kierowania „Szahedami”, zostali zabici w okupowanym Krymie – sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy 

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy wystosowały pilny apel do narodu białoruskiego z wezwaniem do zapobieżenia zaangażowaniu Republiki Białoruś w wojnę Federacji rosyjskiej z Ukrainą. „Służby specjalne Federacji rosyjskiej przygotowują prowokacje na waszym terytorium, celem ich ataków terrorystycznych mogą być obiekty infrastruktury krytycznej, w szczególności elektrownia atomowa Ostrovets” – czytamy w apelu.

⚆ SBU zatrzymała w Chersoniu wspólnika rosjan, który pomagał w ewakuacji wojsk rosyjskich podczas ich ucieczki na lewy brzeg. Brał także udział w przymusowej ewakuacji ludności cywilnej. Mowa o właścicielu stacji łodzi i łodzi rekreacyjnych, który w czasie okupacji „przerejestrował” swoją działalność zgodnie z żądaniami okupantów.

Punkt „niezłomności”

🌍Świat:

⚆ UE przygotowuje dziewiąty pakiet sankcji wobec rosji za inwazję na Ukrainę – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Reżim łukaszenki wraz z rosją musi odpowiedzieć za zbrodnie wojenne na Ukrainie – Parlament Europejski. W rezolucji posłowie ponawiają apel do krajów UE i Komisji Europejskiej o nałożenie na Białoruś takich samych sankcji, jakie nałożyli na rosję.

⚆ Niższa izba holenderskiego parlamentu uznała Federację rosyjską za państwowego sponsora terroryzmu

⚆ Ministrowie energii krajów UE uzgodnili, że rosyjski gaz zostanie wyłączony z kontraktów na wspólny zakup błękitnego paliwa.

⚆ Polski premier Morawiecki nazwał dobrym pomysłem przeniesienie baterii Patriotów na Ukrainę w celu ochrony polsko-ukraińskiej granicy

⚆ Oferowane przez Niemcy Polsce systemy obrony powietrznej Patriot są przeznaczone wyłącznie do użytku na terytorium NATO – powiedziała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht. „Każde użycie poza terytorium NATO będzie wymagało uprzedniej dyskusji z NATO i sojusznikami” – dodała.

⚆ Irlandia, Rumunia i Mołdawia uznały “Hołodomor” (“Wielki Głód” – sztuczny głód wywołany przez Związek Radziecki na terenach Ukrainy w latach 30-ych)

⚆ Rząd Chorwacji zatwierdził szkolenie personelu wojskowego z Ukrainy na terytorium swojego kraju – minister obrony Reznikow.

⚆ Niemcy zainicjowały spotkanie szefów spraw zagranicznych G7 w celu zastanowienia się, jak wesprzeć Ukrainę w warunkach ciągłego niszczenia sieci elektroenergetycznej w wyniku rosyjskich ataków rakietowych.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka stwierdził, że jego 40-tysięczna armia nie będzie w stanie pomóc rosji w jej agresji na Ukrainę, choć przyznał, że jego kraj uczestniczy w wojnie w inny sposób. „Ale my się nie angażujemy, nikogo nie zabijamy, nie wprowadzamy tam swoich sił. Bo to nie jest konieczne” – dodał.

⚆ łukaszenka powiedział, że Zełeński powinien przestać i iść na rozmowy pokojowe z rosją, jeśli chce uniknąć ogromnych ofiar i całkowitego zniszczenia Ukrainy.

⚆ mieszkaniec Terytorium Krasnodarskiego postanowił strzelać do przechodniów. Zginęły conajmniej 4 osoby.

⚆ kuriozalnie podczas show rosyjskiego propagandysty sołowiowa niektórzy goście unikali potwierdzenia, że Krym i Cherson to terytoria rosji.

⚆ Premier Armenii odmówił podpisania wspólnej deklaracji w trakcie szczytu OUBZ, co może oznaczać początek kolejnego etapu rozłamu. Z wrażenia putin rzucił długopisem a łukaszenka rozłożył ręce.

⚆ Wśród rosyjskich oficerów rozpowszechniana jest idea, że rosja potrzebuje armii 5 mln żołnierzy by zdobyć Ukrainę.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne nagrania z Kijowa

⚆ Akcja Ukraińców na półwyspie Kinburn


_______________________________________

💧Źródła z których korzystam: 
– Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
– Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, 
– Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
– Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
– Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
– Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
– przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.