Chiny zacieśniają współpracę wojskową z Tadżykistanem

Chiny zacieśniają współpracę wojskową z Tadżykistanem

21 grudnia, 2022 0 przez Kacper Ochman

Współpraca między Chinami a Tadżykistanem była kiedyś niemal wyłącznie sprawą gospodarczą. Kraje zgodziły się na usystematyzowanie współpracy obronnej. Zgodnie z porozumieniem opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości Tadżykistanu w końcu listopada, Duszanbe zobowiązało się do przeprowadzania wspólnych ćwiczeń antyterrorystycznych z siłami chińskimi raz na dwa lata.

Choć dwustronne ćwiczenia wojskowe odbywały się już wcześniej – w 2006, 2015, 2016 i 2019 roku – dokument ten nada temu porozumieniu bardziej formalne i usystematyzowane podstawy.

Opublikowane przez Tadżykistan porozumienie stanowi, że celem ćwiczeń jest wzmocnienie zdolności koordynacyjnych oraz poprawa umiejętności praktycznych i taktycznych jednostek antyterrorystycznych z obu państw.

Wybierz najwygodniejszą
opcję wsparcia Złej Ambasady

Państwo przyjmujące ćwiczenia jest zobowiązane do zapewnienia personelowi wojskowemu broni i sprzętu, a także do stworzenia warunków do wjazdu i przemieszczania sprzętu wojskowego po wcześniej zatwierdzonych trasach. Oba kraje są również zobowiązane do zachowania tajemnicy co do harmonogramu, miejsca i skali ćwiczeń przygotowawczych.

Aspekt wojskowy w relacjach Chiny-Tadżykistan

Relacje Duszanbe z Pekinem w najnowszej historii były uzależnione głównie od statusu dłużnika – Duszanbe jest winne Pekinowi około 2 mld dolarów między innymi w surowcowych rezerwach mineralnych poszukiwanych przez chińskich górników.

Współpraca w sferze bezpieczeństwa nabrała kształtów w 2016 roku, kiedy okazało się, że chiński obiekt wojskowy został założony we wschodnim Tadżykistanie na granicy z Afganistanem. Tadżyccy urzędnicy przez lata wydawali liczne zaprzeczenia na temat istnienia bazy. Na początku października 2016 roku podpisano porozumienie między rządami Tadżykistanu i Chin w sprawie budowy posterunków granicznych na granicy tadżycko-afgańskiej. W ramach tych umów strona chińska przyznała dotacje i sama zaczęła budować trzy centra dowodzenia, pięć posterunków służby granicznej, pięć punktów kontrolnych służby granicznej i jedno centrum szkoleniowe na granicy tadżycko-afgańskiej.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że Chiny chcą rozszerzyć swoją obecność w zakresie bezpieczeństwa. W raporcie z września 2020 r. Departament Obrony USA stwierdził, że Pekin „stara się ustanowić bardziej solidną zagraniczną infrastrukturę logistyczną i bazową oraz utrzymanie siły wojskowej na większych odległościach”. Wymienił Tadżykistan jako jeden z krajów, w których ten cel był realizowany.

W październiku 2021 r. rząd tadżycki ogłosił, że Chiny zbudują garnizony dla specjalnej jednostki szybkiego reagowania we wsi Vakhon, w Górsko-Badachszańskim Regionie Autonomicznym, GBAO, na tym samym terytorium, na którym znajduje się chińska baza. Urzędnicy stwierdzili, że obiekt ten będzie przeznaczony wyłącznie do użytku sił tadżyckich.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.