Azerbejdżan: BP rozpoczyna największe w historii badanie pola naftowego

Azerbejdżan: BP rozpoczyna największe w historii badanie pola naftowego

26 lutego, 2024 0 przez Kacper Ochman

W obliczu malejącej produkcji z głównego pola naftowego Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) w Azerbejdżanie, operator złoża BP uruchomił największy w historii program badań sejsmicznych, mający na celu maksymalizację wydobycia. Badania sejsmiczne, mające na celu maksymalizację wydobycia z głównego pola naftowego ACG w Azerbejdżanie, potrwają pięć lat.

Nowe badania, rozpoczęte 23 stycznia, będą kosztować 370 milionów dolarów w ciągu pięciu lat i obejmą obszar 740 kilometrów kwadratowych, koncentrując się na złożach ropy naftowej Balakhany i Fasila, dwóch głównych złożach na polu ACG.

Same badania zostaną przeprowadzone przez podwykonawcę Caspian Geo LLC przy użyciu dwóch specjalistycznych statków przy użyciu techniki badawczej zwanej pomiarami sejsmicznymi 4D. Badania sejsmiczne to technika, która wykorzystuje kontrolowane eksplozje na dnie morskim do wysyłania fal sejsmicznych przez kilometry skał poniżej.

Odbicia tych fal są wykrywane, a dane są rejestrowane i analizowane w celu uzyskania trójwymiarowego (3D) obrazu złóż ropy naftowej. Badanie „4D” lub czterowymiarowe to takie samo badanie 3D, ale prowadzone w tych samych punktach przez dłuższy czas i pokaże, jak zmienia się objętość ropy w różnych częściach zbiorników i ile ropy tam pozostaje.

Badania sejsmiczne są wykorzystywane do identyfikacji nowych złóż ropy naftowej i gazu, chociaż w tym przypadku BP potwierdziło, że celem jest jedynie pomoc w lepszym zrozumieniu istniejących rezerw, a nie identyfikacja nowych.

Nowe odwierty i poszukiwania surowców

Wydobycie z pola naftowego ACG rozpoczęło się w 1997 r. i osiągnęło szczyt w 2010 r. na poziomie około 835 000 baryłek dziennie. Od tego czasu produkcja znacznie spadła, a najnowsze wyniki BP wskazują, że w trzecim kwartale ubiegłego roku produkcja wynosiła średnio zaledwie 368 000 baryłek dziennie, co oznacza spadek o 11 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Złoże ACG zawiera również duże ilości gazu ziemnego, a ponieważ ropa i gaz są wydobywane ze złoża, ciśnienie na polu spada, w wyniku czego przez odwierty produkcyjne przepływa mniej ropy i gazu. Znaczna część tego wyprodukowanego gazu jest już pompowana z powrotem na pole, aby pomóc wypchnąć więcej ropy, aby pomóc utrzymać poziom produkcji ropy naftowej.

Oprócz nowej kampanii badań sejsmicznych, BP finansuje również inne długoterminowe działania mające na celu utrzymanie lub zwiększenie produkcji ropy naftowej ze złoża ACG. W tym roku BP rozpocznie produkcję na platformie Azerbaijan Central East (ACE), nowej platformie produkcyjnej, której celem jest zwiększenie produkcji nawet o 100 000 baryłek dziennie. Ponadto BP ogłosiło w zeszłym roku, że rozpoczęło wiercenie nowych odwiertów w głębokich złożach gazu pod polem naftowym ACG i głównym polem gazowym Azerbejdżanu, złożem Shah Deniz, które również eksploatuje.

W lipcu koncern potwierdził, że odwiert wiercony do złóż poniżej złoża ACG trafił na gaz i że trwają rozmowy z azerbejdżańskim państwowym koncernem naftowym SOCAR na temat możliwych modeli produkcji. Na razie nie podano, w jaki sposób koncerny zamierzają kontynuować ten projekt, który w przypadku powodzenia może pomóc Azerbejdżanowi w spełnieniu złożonej w ubiegłym roku Brukseli obietnicy podwojenia eksportu gazu do Unii Europejskiej do 2027 roku.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.