Armenia: Wydatki na obronność wzrosną w 2024 roku

Armenia: Wydatki na obronność wzrosną w 2024 roku

22 grudnia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Rząd Armenii planuje zwiększyć swoje wydatki na obronność o 7 procent do 554 miliardów dram (1,38 miliarda dolarów) w przyszłym roku, oznajmił w środę minister finansów Vahe Hovannisian.

„W rezultacie nasze wydatki na obronę wyniosą 5,3 proc. PKB, co oznacza spadek o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z 2023 r.” – powiedział Hovannisian parlamentowi Armenii, przedstawiając rządowy projekt budżetu państwa na 2024 rok.

Powiedział, że 42 proc. z 695 miliardów dram wydatków kapitałowych zaplanowanych przez rząd na 2024 rok zostanie również przeznaczonych na obronę narodową. Prawdopodobnie obejmuje to budowę nowych koszar, innych obiektów wojskowych i fortyfikacji granicznych.

Prognozowano, że budżet obronny Armenii wzrośnie w tym roku aż o 46 procent. Premier Nikol Paszynian powiedział 16 listopada, że jego rząd będzie ją nadal zwiększał w celach czysto defensywnych. „Jestem pewien, że wszyscy nasi sąsiedzi zdają sobie sprawę, że nie mamy zamiaru nikogo atakować”.

Według doniesień, wydatki rządu Azerbejdżanu na obronę i bezpieczeństwo narodowe w tym roku wyniosą łącznie 3,5 miliarda dolarów. Prezydent Ilham Alijew powiedział niedawno, że Azerbejdżan będzie kontynuował rozbudowę militarną pomimo zwycięstwa w wojnie w Górskim Karabachu.

Baku potępiło Indie, Francję i inne obce kraje za sprzedaż broni Armenii. Spotkawszy się w Moskwie ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amirem-Abdollahianem, minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Dżejhun Bajramow powiedział, że „wysiłki mające na celu uzbrojenie Armenii stanowią zagrożenie dla pokoju i stabilności w regionie”.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.