Armenia: Nowy sondaż odzwierciedla pogorszenie wizerunku Rosji

Armenia: Nowy sondaż odzwierciedla pogorszenie wizerunku Rosji

11 maja, 2023 0 przez Kacper Ochman

Nowe międzynarodowe badanie przeprowadzone w Armenii pokazuje utrzymujący się trend „pogorszenia” stosunków z Rosją od wojny w Górskim Karabachu w 2020 r., przy czym większość Ormian stawia Teheran i Paryż wyżej niż Moskwę jako głównych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) w Armenii wśród ponad 1500 mieszkańców kraju w wieku powyżej 18 lat w okresie styczeń-marzec 2023 roku wynika, że ​​o ile aż 93 proc. Ormian w 2019 roku uważało stosunki z Rosją za „dobre”, a tylko 6 proc. postrzegało je jako „złe”, w tym roku wskaźnik ten zmienił się do odpowiednio 50 i 49 proc.

Trend „pogorszenia stosunków” z Rosją rozpoczął się po wojnie w Górskim Karabachu w 2020 roku, w której zdaniem obserwatorów Ormianie w dużej mierze uznali, że Rosja powinna była udzielić większego wsparcia Armenii, jej strategicznemu sojusznikowi politycznemu i wojskowemu w regionie. Sondaż IRI pokazuje, że sytuacja ta była kontynuowana w 2022 r., kiedy Rosja najechała Ukrainę, kiedy Ormianie zaczęli bardziej postrzegać inne kraje jako partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Według najnowszego sondażu, podczas gdy odpowiednio 54 i 52 procent Ormian uważa Iran i Francję za swoich „najważniejszych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa”, tylko połowa z nich postrzega teraz Rosję jako takich. Francja, Iran i Stany Zjednoczone są również postrzegane jako pierwsza trójka „najważniejszych partnerów politycznych Armenii” przez odpowiednio 75, 67 i 52 procent respondentów, podczas gdy Rosja zajmuje dopiero czwarte miejsce na liście z wynikiem 50 procent.

Azerbejdżan i Turcja, z którymi Armenia od dziesięcioleci ma złe stosunki z powodu wojen o Górski Karabach i innych historycznych waśni, nadal są postrzegane przez większość Ormian jako „największe zagrożenie polityczne” dla Armenii (odpowiednio 93 i 89 proc.). , aż 24 proc. Ormian stwierdziło, że za takie zagrożenie uważa również Rosję, formalnego sojusznika. Tylko 3 i 2 procent Ormian określiło odpowiednio Stany Zjednoczone i Unię Europejską jako „największe zagrożenie polityczne” dla ich kraju, podczas gdy 7 procent stwierdziło, że takim zagrożeniem jest Ukraina.

Podczas gdy 5 procent Ormian postrzegało stosunki z Turcją jako „dobre”, a 91 procent postrzegało je jako „złe” w grudniu 2021 r., na miesiąc przed formalnym rozpoczęciem przez Erywań i Ankarę ostatniej próby normalizacji stosunków, obecny wskaźnik, według IRI sondażu, wynosi odpowiednio od 23 do 75 proc. 52 procent respondentów w ankiecie stwierdziło, że ich zdaniem Armenia zmierza w „złym kierunku”, podczas gdy 36 procent stwierdziło, że kraj jest na dobrej drodze.

W sumie 60 procent respondentów w ankiecie wymieniło „bezpieczeństwo narodowe” i „kwestie graniczne” jako główne problemy, przed którymi stoi obecnie Armenia. Gospodarkę i bezrobocie wymieniło zaledwie 27 proc. respondentów. Badanie pokazuje również, że poziom poparcia dla premiera Nikola Paszyniana i jego rządzącej partii Umowa Obywatelska pozostaje prawie tak samo wysoki jak rok temu.

W sumie 14 proc. respondentów wymieniło Paszyniana jako najbardziej zaufanego polityka w Armenii, a tylko 2 proc. wymieniło jako takiego byłego prezydenta Roberta Koczarjana, głównego rywala Paszyniana. Łącznie 21 proc. respondentów, w porównaniu z 25 proc. w czerwcu 2022 r., stwierdziło, że zagłosowałoby na Umowę Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu krajowego odbyły się w najbliższą niedzielę. Liczba osób gotowych głosować na sojusz Hajastan Koczarjana spadła z 8 procent w zeszłym roku do 5 procent.

Według respondentów sondażu największymi sukcesami rządu Paszyniana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy był „rozwój stosunków dyplomatycznych” i „poprawa dróg”, natomiast największymi porażkami w tym samym okresie było zamknięcie przez Azerbejdżan korytarza laczyńskiego, który łączy Górski Karabach z Armenią.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.