Armenia notuje dalszy wzrost handlu z Rosją

Armenia notuje dalszy wzrost handlu z Rosją

11 sierpnia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Minister gospodarki Vahan Kerobian potwierdził dalszy gwałtowny wzrost wymiany handlowej Armenii z Rosją, wynikający w dużej mierze z zachodnich sankcji gospodarczych wobec Moskwy.

Handel rosyjsko-armeński podwoił się w ubiegłym roku i w pierwszych pięciu miesiącach tego roku, ponieważ kraj Południowego Kaukazu skorzystał z lawiny sankcji nałożonych na jego głównego partnera handlowego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To, w połączeniu z innymi wpływami gotówki z Rosji, jest głównym powodem wzrostu gospodarki Armenii o ponad 12 procent w 2022 roku.

„W zeszłym roku nasze obroty handlowe z Rosją osiągnęły ponad 5 mld USD i obserwujemy ich podwojenie.” – powiedział Kerobian agencji informacyjnej TASS, gdy uczestniczył w wystawie handlowej w Jekaterynburgu. Z danych rządu Armenii wynika, że wymiana handlowa z Rosją w okresie styczeń-maj 2023 r. wyniosła 2,5 mld USD, w porównaniu z około 1,2 mld USD z Unią Europejską.

Bezprecedensowy trend wzrostowy jest napędzany przede wszystkim eksportem Armenii do Rosji, który potroił się w 2022 r. oraz w okresie styczeń-maj 2023 r. Uważa się, że większość tego wzrostu stanowiły towary wytwarzane w krajach trzecich i reeksportowane przez armeńskie firmy. Obejmują one elektronikę użytkową, a także inne zaawansowane technologicznie towary i komponenty, które według Zachodu mogą być wykorzystywane przez rosyjski przemysł obronny.

Armeński rząd spotkał się w ostatnich miesiącach z silną presją ze strony Stanów Zjednoczonych i UE, aby ograniczyć reeksport tych towarów. Pod koniec maja ogłoszono, że eksporterzy z Armenii będą teraz potrzebować pozwolenia rządu na dostarczanie do Rosji mikroczipów, transformatorów, kamer wideo, anten i innego sprzętu elektronicznego.

James O’Brien, koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu USA, odwiedził Erywań pod koniec zeszłego miesiąca, aby omówić tę kwestię z premierem Nikolem Paszynianem i innymi ormiańskimi urzędnikami. Według ambasady USA w Erywaniu „wyraził uznanie dla nieustającego zaangażowania Armenii w utrzymanie zachodnich sankcji”.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.