Armenia i Turcja wkrótce rozpoczną bezpośredni transport lotniczy towarów?

Armenia i Turcja wkrótce rozpoczną bezpośredni transport lotniczy towarów?

16 grudnia, 2022 0 przez Kacper Ochman

Jest wysoce prawdopodobne, że Armenia i Turcja wkrótce rozpoczną bezpośredni transport lotniczy towarów, powiedział Ruben Rubinjan, specjalny przedstawiciel Armenii ds. normalizacji stosunków z Turcją.

„Na ostatnim spotkaniu technicznym, na początku listopada, omawiano wdrożenie tej umowy. Jest bardzo prawdopodobne, że zostanie ona wdrożona bardzo szybko. Powstrzymam się od podawania konkretnych dat, ale prawdopodobieństwo, że nastąpi to w najbliższym czasie, jest bardzo duże.” – powiedział Rubinjan.

W ostatnich dniach turecka gazeta Hurriyet Daily News, powołując się na swoje źródła dyplomatyczne, napisała, że ​​rozpoczął się drugi etap normalizacji stosunków między Turcją a Armenią i możliwe jest, że wzajemny lotniczy transport towarów rozpocznie się jeszcze przed Nowym Rokiem, a przejście graniczne zostanie otwarte na granicy w regionie Armawir dla obywateli państw trzecich.

Rubinjan nie określił ram czasowych, ale przypomniał, że porozumienia polityczne w sprawie tego kroku osiągnięto jeszcze latem na ostatnim spotkaniu specjalnych przedstawicieli, a praktyczne kroki rozpoczęto na początku listopada po spotkaniu grup technicznych stron na linii granicy. Media spekulują, że w trzeciej fazie procesu normalizacji zostaną omówione negocjacje w sprawie rozpoczęcia bezpośredniego handlu między dwoma krajami.