🪖Dzień 466 (4 czerwca 2023) – Operacje pośrednie

🪖Dzień 466 (4 czerwca 2023) – Operacje pośrednie

5 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś zamiast moich wywodów – tekst ze strony Facebooka dziennikarza Jurija Butusowa.

„Pierwsza udana operacja ofensywna na terytorium Federacji rosyjskiej w obwodzie biełgorodzkim. Czas wyzwolić Naddniestrze i uwolnić wszystkich naszych jeńców. Operacja utworzenia na terytorium Federacji rosyjskiej strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż niektórych obwodów obwodu biełgorodzkiego jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw wojskowych Ukrainy w czasie wojny.
I pokazuje, jak wielki efekt strategiczny miałoby wyzwolenie Naddniestrza.

Jaskrawym przykładem realizacji strategii działań pośrednich jest operacja na terytorium Federacji rosyjskiej. rosja czeka na ofensywę w Donbasie i Zaporożu, tam skupia wszystkie swoje siły, a zamiast tego otrzymuje cios tam, gdzie rosja osłabiła swoją obronę – w obwodzie biełgorodzkim. Warto zwrócić uwagę na wysoką skuteczność wszystkich bohaterów, którzy włączyli się do akcji rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu „Wolność rosji” na rzecz wyzwolenia Biłhorodczyny od moskiewskich okupantów. Dowództwo rosyjskie zostało zmuszone do przerzutu znacznych sił w celu powstrzymania działań ochotniczych w rejonach przygranicznych.

Operacje demilitaryzacji rosyjskich obiektów wojskowych, oczywiście konieczne jest rozciągnięcie wzdłuż całej granicy państwowej z Federacją rosyjską, aby nie dopuścić do koncentracji wszystkich sił w rejonie Szebekina.

Ale szczególną uwagę, moim zdaniem, należy zwrócić na wspieranie ruchu narodowowyzwoleńczego na terytorium Mołdawii okupowanej przez Federację rosyjską – w Naddniestrzu.

Wyzwolenie Naddniestrza i likwidacja rosyjskich baz wojskowych i kanałów przemytniczych to strategiczne zwycięstwo, które uczyni południe Ukrainy bezpiecznym, będziemy w stanie wycofać znaczne siły z granicy, do dwóch brygad, które są teraz skierowane do ochrony granicy z regionami okupowanymi.

Szczególnie ważne jest to, że w Naddniestrzu Ukraina może zdobyć duży fundusz wymiany – do 20 000 rosyjskich żołnierzy i pracowników władz okupacyjnych. To znacznie więcej niż liczba obywateli Ukrainy przetrzymywanych w niewoli przez Federację rosyjską i będziemy mieli możliwość uwolnienia wszystkich tych, którzy przebywają w rosyjskich więzieniach od 2014 roku.

Aby zrealizować inicjatywę strategiczną, Ukraina nie musi uderzać dokładnie tam, gdzie wróg czeka na uderzenie, gdzie jest najsilniejszy. rosyjski obrona powinna być „zmiękczona” tam, gdzie to możliwe.

Ale głównym rezultatem kampanii 2023 może być ofensywa w najbardziej nieoczekiwanym miejscu – Naddniestrzu.

Moim zdaniem przygotowania do takiej operacji powinny być przeprowadzone nie mniej ostrożnie niż obrona w Donbasie i wsparcie ruchu wyzwoleńczego w obwodzie biełgorodzkim”.

Linia frontu bez zmian, chociaż rozważam otwarcie nowej sekcji z działaniami w obwodzie biełgorodzkim.

W sumie Biełgorod przynależał kiedyś do Ukrainy… 😉

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińscy piloci na szkolenie F-16 będą wysyłani grupami, jest już pierwsza lista – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat

🌻+470 (209 940)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – W kierunku Swatowego Ukraińcy przesunęli się o jakieś 400 metrów.

⚆ Okolice Bachmutu – Pod Iwaniwskim również drobne postępy.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Tu ciężkie walki, ale ataki rosjan odparte

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ bez zmian

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Dniepr – uderzenie w dwupiętrowy budynek mieszkalny. Mowa o 22 ofiarach.

⚆ Atakowany obwód połtawski i charkowski

🛸Zestrzelone 4 rakiety Ch-101/555 (z 6) oraz 6 z 8 Shahedów

🛸Dwa rosyjskie pociski manewrujące uderzyły nocą w lotnisko operacyjne w pobliżu Kropywnyckiego, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Uszkodzone są również obiekty infrastruktury w regionie Sumy.

😼 Eksplozje w Melitopolu,

😼Eksplozje w Mariupolu

😼lewy brzeg obwodu chersońskiego

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Plany kochają ciszę. Nie będzie ogłoszenia startu” – Ministerstwo Obrony Ukrainy w specjalnym wideo.

⚆ Dziś Ukraina czci pamięć zabitych dzieci – ofiar agresji. Dotychczas zginęło około 500 dzieci. Tysiące zostały wywiezione do rosji.

⚆ Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sirskyj ponownie odwiedził front i poinformował o udanej kontrofensywie wojsk ukraińskich na kierunku Swatowe. Sirskyj odwiedził „jeden z najbardziej napiętych obszarów frontu”, nie określając, gdzie. Wyjaśnił, że wraz z dowódcami planował i przygotowywał przyszłe zadania wojskowe.

⚆ Media donoszą, że Belgia zgłosi protest do Ukrainy w związku z rzekomym użyciem jej broni w obwodzie biełgorodzkim. Dzień wcześniej „Washington Post” poinformował, że żołnierze RKO i legionu „Wolność rosji”, którzy pod koniec maja dokonali inwazji na obwód biełgorodzki, użyli co najmniej czterech pojazdów taktycznych przekazanych wcześniej Ukrainie przez mocarstwa zachodnie. Są to w szczególności pojazdy opancerzone ze wzmocnioną ochroną przeciwminową klasy MRAP, a także czeskie i belgijskie karabiny oraz co najmniej jeden granatnik przeciwpancerny AT-4. Ukraiński wywiad poinformował, że zachodni sprzęt znalazł się w rękach rosyjskich żołnierzy jako trofeum po walkach z wojskami rosyjskimi.

⚆ Siły Zbrojne straciły 7,5 razy mniej ludzi niż rosjanie pod Bachmutem. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział to w rozmowie z włoską gazetą Corriere. „Od 1 września, kiedy Moskwa zaczęła wykorzystywać skazańców jako najemników w Bachmucie, zginęło 22 816 osób (wojsko rosyjskie – red.). Nasze straty były 7,5 razy mniejsze. Nie mamy prawa poddawać naszych miast” – powiedział.

⚆ Rusłan Stefanczuk odwiedził obrońców Mariupola w Turcji. Są to dowódca „Azowa”, Bohater Ukrainy Denys Prokopenko („Radis”), jego zastępca Światosław Palamar („Kałyna”), pełniący obowiązki dowódcy 36. oddzielnej brygady piechoty morskiej Serhij Wołyński („Wołyń”), Oleg Chomenko i Denys Shlega z NSU. Zgodnie z warunkami wymiany obrońcy przebywają teraz w Turcji.

⚆ Niemal połowa badanych schronów w Kijowie była zamknięta lub nieodpowiednia. „Dzisiaj do godziny 8.00 sprawdzono 1078 obiektów. Połowa z nich nie działa – nie są gotowe do użytku lub komisja nie mogła otworzyć” – powiedział Oleksandr Kamyszin, minister ds. przemysłów strategicznych.

🌍Świat:

⚆ Łotwa przekazała Ukrainie już 66 samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom.

⚆ Stoltenberg po raz kolejny stwierdził, że Szwecja spełniła wszystkie warunki przystąpienia do NATO i wyraził nadzieję, że Sztokholm zostanie członkiem Sojuszu przed lipcowym szczytem w Wilnie. „Szwecja podjęła znaczące konkretne kroki, aby odpowiedzieć na obawy Turcji, w tym zmianę konstytucji, zniesienie embarga na broń i wzmocnienie współpracy antyterrorystycznej. Zaledwie kilka dni temu weszło w życie ważne ustawodawstwo antyterrorystyczne. Tak więc Szwecja spełniła swoje zobowiązań” – podsumował Stoltenberg

⚆ Ukraina odniesie sukces i odzyska strategicznie ważne terytorium – Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. „Dokładnie ile terytoriów, w jakich miejscach – to będzie zależało od rozwoju sytuacji w terenie, kiedy Ukraińcy rozpoczną tę kontrofensywę. Ale wierzymy, że Ukraińcy odniosą sukces w tej kontrofensywie” – dodał.

⚆ Polski Korpus Ochotniczy opublikował nagranie ze swojego udziału w nalocie na obwód biełgorodzki.

⚆ Propagandowe wideo węgierskiego rządu, w którym Krym był przedstawiany jako część rosji, a nie Ukrainy, zostało zmienione, a oryginalne wideo z „rosyjskim” półwyspem zostało usunięte bez wyjaśnienia.

💩rosja i białoruś:

⚆ RKO i Legion „Wolność rosji” donoszą o aktywnych walkach w rejonie Nowej Tawolżanki i przybyciu ich grup szturmowych na przedmieścia Szebekino. Obie jednostki schwytały jeńców z rosyjskiego wojsk i poprosili o spotkanie z gubernatorem obwodu biełgorodzkiego. „Proponuję wymianę tych więźniów na kilka minut komunikacji z wami”. Spotkanie zaplanowano na godzinę 17:00 w kościele Nowej Tawolżanki , bez broni.

⚆ Gubernator obwodu biełgorodzkiego odpowiedział na propozycję RKO i legionu „Wolność rosji”.„Od 17 do 18 w Szebekino. Gwarantuję bezpieczeństwo” — gubernator Gładkow. W efekcie jednak nie pojawił się on na spotkaniu.

⚆ wagnerowcy schwytali podpułkownika armii rosyjskiej, który wraz ze swoimi żołnierzami minował drogi wyjazdowe z Bachmutu i strzelał do samochodu wagnerowców podczas ich wycofywania się spod Bachmutu.

⌛ Rok temu (101):

⚆ Nic istotnego się rok temu na froncie nie wydarzyło

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ciiiii – poleciało w Ukrainie i na Krymie

⚆ Awdijewka

⚆ Marijinka

⚆ Był sobie BUK

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.