🪖Dzień 577 (23 września 2023) – Lublin

🪖Dzień 577 (23 września 2023) – Lublin

24 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie kontynuacja wczorajszych komunikatów o przełomach pod Bachmutem i Werbowym. Mamy albo echa wczorajszych doniesień, albo ich kontynuację.

Zełeński zakończył swoje tournee i odwiedził na krótko Lublin. Tam wręczył odznaczenia dwójce Polaków zaangażowanych w pomoc Ukrainie: dziennikarce TVN Biance Zalewskiej i medykowi Damianowi Dudzie z fundacji “w międzyczasie”. O ile gest fajny, to też wymowny, bo na spotkaniu nie było nikogo z polskiej władzy. Można to zinterpretować “Jesteśmy wdzięczni Polakom, ale z władzami nie za bardzo chcemy gadać”. Jeszcze jedno jest istotne – spotkanie było zorganizowane w ostatniej chwili, co świadczyłoby o tym, że do Zełeńskiego dotarły sygnały o tym co się u nas zadziało po jego słowach w ONZ. W jego wpisie znajdziemy fragment (wpis po polsku): “Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, które pomagają bronić wolności całej naszej Europy!”

To dość jasno potwierdza, że między naszymi krajami jest problem na poziomie władz a nie jest to jakaś narodowa anty-polska niewdzięczność. Nie będę tego rozwijać, bo niechybnie otworzyłby się kolejny front wojny polsko-polskiej w komentarzach.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy przekażą Ukrainie drony nawodne. Drony są częścią kolejnej pomocy w wysokości 400 000 000 euro. „50 dronów nawodnych pomoże odeprzeć agresora na morzu” – podała agencja. Na stronie niemieckiego rządu podano jednak, że planuje się dostarczyć jedynie 10 dronów.

🌻-510 (275 460) i -33 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 W nocy 23 września rosja zaatakowała Ukrainę 15 dronami typu „Shahed-136/131” od południowego wschodu. 14 z nich zestrzelono nad obwodem dniepropietrowskim. Dodatkowo na obwód odeski poleciały rakiety Onyks wystrzelone z Krymu.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosyjskie oddziały wznowiły ataki. linie frontu bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – siły ukraińskie przesuwają się na południowy wschód od Kliszczijiwki, 7 km na południowy zachód od Bachmutu. Trwają też walki w okolicach Andrijiwki – za linią kolejową.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Siły Zbrojne przedarły się przez obronę rosjan w Werbowym w obwodzie zaporoskim – powiedział dowódca operacyjno-strategicznej grupy żołnierzy „Tawria” Tarnawskij. „Na lewym skrzydle pod Werbowym mamy przełom i posuwamy się dalej. Nie tak szybko, jak się spodziewano, nie jak w filmach o II wojnie światowej… Najważniejsze, żeby nie stracić tej inicjatywy”. powiedział

😼Berdiańsk

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ rosyjski atak z powietrza na wyspę Węży

😼Sewastopol – uderzenie rakietami Neptun w infrastrukturę portów wojskowych Sewastopola.

😼Dżankoj

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski i charkowski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Cherson

⚆ Nikopol

😼Szebekino

☢️ MAEA potwierdziła zaminowanie w elektrowni jądrowej w Enerhodarze. „Podczas oględzin zespół nie zaobserwował żadnej ciężkiej broni, ale potwierdził, że zgłoszone wcześniej miny pozostały na miejscu” – powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. MAEA niepokoi się także stanem kadrowym stacji, gdyż od początku konfliktu zbrojnego ZNPP odeszła ze znacznej części personelu, w tym z licencjonowanymi operatorami z central bloku głównego.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński wręczył odznaczenia dwójce Polaków zaangażowanych w pomoc Ukrainie: dziennikarce TVN Biance Zalewskiej i medykowi Damianowi Dudzie Wołodymyr Zełeński podziękował Polakom w Lublinie. „Wierzę, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze są niczym w porównaniu z faktem, że między naszymi narodami jest taka siła” – powiedział prezydent. Zełeński wręczył także odznaczenia państwowe polskiemu dziennikarzowi i lekarzowi-wolontariuszowi.

⚆ Wołodymyr Zełeński poleciał do Irlandii po Kanadzie. Prezydent wylądował na lotnisku Shannon w zachodniej Irlandii. W budynku lotniska odbył niezaplanowane spotkanie z szefem Rady Suwerennej Republiki Sudanu Abdelem Fattahem al-Burganem. Zełeński zaprosił al-Borgana do wsparcia inicjatywy zbożowej, której celem jest dostarczanie żywności najbardziej bezbronnym krajom Afryki, a także do przyłączenia się do Światowego Szczytu Pokojowego.

⚆ Gospodarka Ukrainy wzrosła po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na pełną skalę, – Bloomberg. Wzrost w drugim kwartale nastąpił po gwałtownym spadku od 2022 r. Narodowy Bank oczekuje, że w 2023 roku gospodarka wzrośnie o 2,9%.

⚆ W wyniku wczorajszego ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu zginęło co najmniej 9 osób, a 16 zostało rannych, wśród nich rosyjscy generałowie. Poinformował o tym Kyryło Budanow, dodając, że dowódca grupy generał pułkownik Oleksandr Romanczuk jest w bardzo ciężkim stanie, a wśród rannych jest szef sztabu generał broni Oleg Cekow. rosyjskie kanały nieoficjalne mówią o 34 ofiarach z czego połowa to oficerowie.

⚆ Budanow: Uderzenia w most krymski będą regularne

⚆ Obecnie w parlamencie nie ma szans na większość głosów za zakazem działalności Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie – Stefanczuk.

🌍Świat:

⚆ USA zwróciły się do Polski o wyjaśnienie oświadczenia premiera Morawieckiego o „zaprzestaniu dostaw broni na Ukrainę” — Bloomberg. Źródło dyplomatyczne w Europie powiedziało mediom, że polscy dyplomaci prywatnie zapewniali swoich zagranicznych odpowiedników o dalszym wsparciu militarnym Polski dla Ukrainy, nawet jeśli na mniejszą skalę. Źródło dodało, że utrata wsparcia Ukrainy ze strony Polski może okazać się katastrofalna dla ukraińskiej kampanii wojskowej, gdyż grozi podważeniem jedności NATO.

⚆ Administracja Joe Bidena zdecydowała się na dostarczenie Ukrainie rakiet ATACMS dalekiego zasięgu jeszcze przed wizytą prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Stanach Zjednoczonych, nie zdecydowała się jednak na ogłaszanie tego publicznie. W publikacji zauważono, że zrobiono to, aby nie dać znać rosjanom informacji za wczasu i nie zachęcić ich do przeniesienia linii zaopatrzenia dalej od linii frontu. Wiadomo, że USA wyślą rakiety w najbliższej przyszłości, początkowo w małych ilościach. W źródłach powtórzono także znaną już informację, że Waszyngton wyśle ​​wersję rakiet uzbrojoną w amunicję kasetową, a nie pojedynczą głowicę bojową.

⚆ ​Wizyta Zełeńskiego ujawniła „strategiczne różnice” między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi – NYT. Według dziennikarzy „The New York Times” niektórzy amerykańscy urzędnicy twierdzą, że „bitwa o Bachmut stała się czymś w rodzaju obsesji pana Zełeńskiego i jego dowódców wojskowych”. Na czwartkowym spotkaniu z redaktorami amerykańskimi Zełeński zapowiedział także, że wojska ukraińskie wyzwolą dwa kolejne miasta zdobyte przez rosję. I wbrew oczekiwaniom analityków wojskowych z Zachodu prezydent Ukrainy zadeklarował, że Ukraina będzie walczyć całą zimę bez przerwy. Dziennikarze przypominają, że plany te „pokazują przepaść między Kijowem a amerykańskimi planistami wojennymi, którzy uważają, że Ukraina powinna bardziej skupić się na południu”. W końcu amerykańscy wojskowi chcieli, aby Ukraina wyzwoliła miasto Melitopol na południu kraju. Mimo że znajduje się ostatnio w centrum uwagi, Ukraina ma coraz mniej czasu na przebicie się przez obronę rosji – czytamy w publikacji.

⚆ USA mianowały generalnego inspektora Pentagonu Roberta Storcha nad funduszami przyznanymi Ukrainie – jest to oficjalna strona internetowa rządu USA. Pracę rozpocznie 18 października. Storch będzie współpracować z Departamentem Stanu USA i Agencją Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID) w celu nadzorowania pomocy o wartości 113 miliardów dolarów wysłanej na Ukrainę od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

⚆ Transfer przez USA rakiet taktycznych ATACMS na Ukrainę może zachęcić Berlin do zaopatrzenia Kijowa w rakiety dalekiego zasięgu Taurus – pisze The Wall Street Journal. Publikacja przypomina, że ​​Berlin wielokrotnie podkreślał, że woli „podążać za Waszyngtonem” w dostarczaniu Kijowowi nowych rodzajów broni. WSJ zauważa, że ​​znaczenie rakiet manewrujących dla Ukrainy wzrosło, odkąd ich dostawy z Wielkiej Brytanii i Francji zaczęły spadać. Warto zaznaczyć, że USA nie ogłosiły jeszcze oficjalnie dostaw ATACMS na Ukrainę, ale szereg zagranicznych mediów podaje, że decyzja została już podjęta.

⚆ Przy okazji wizyty Zełeńskiego rząd Kanady zapowiedział wprowadzenie sankcji wobec 63 rosyjskich osób fizycznych i prawnych.

⚆ Australia popiera pozbawienie rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – szefowa spraw zagranicznych kraju Penny Wong. „rosja codziennie kpi z ONZ, kontynuując nielegalną i niemoralną inwazję na Ukrainę” – Bloomberg cytuje wypowiedź ministra.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijarto spotkał się z ławrowem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Byłoby dobrze, gdyby inni zachodni politycy zrobili to samo – stwierdził. Było to jedyne spotkanie ławrowa z politykami innych krajów.

💩rosja i białoruś:

⚆ ławrow powiedział, że Federacja rosyjska nie rozważy propozycji zawieszenia broni na Ukrainie. Według szefa MSZ Federacji rosyjskiej jego kraj jest gotowy do negocjacji w sprawie Ukrainy, ale żadne propozycje dotyczące zawieszenia broni nie będą rozpatrywane, ponieważ rzekomo już raz został oszukany. Ponadto Ławrow powiedział, że „formuła pokojowa” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego jest rzekomo absolutnie niemożliwa do wprowadzenia w życie i wszyscy o tym wiedzą.

⚆ ławrow powiedział też, że rosja szanuje integralność terytorialną Ukrainy na warunkach z 1991 r., jeśli ta nie wejdzie w żadne sojusze wojskowe.

🦨 Nieczysty biznes – Ariston (Włochy)

Firma jest nadal obecna w rosji i prowadzi normalną sprzedaż produktów. W 2021 zatrudniała ponad 300 pracowników.

⌛ Rok temu pisałem (212):

Dziś rozpoczęły się pseudoreferenda na okupowanych przez rosjan terenach. Ze względów “bezpieczeństwa” pierwsze dni mają odbywać się w domach, a dopiero ostatniego dnia karty do głosowania mają być wrzucone w “komisjach”. Ukraińcy na terenahc okupowanych donoszą, że pod groźbą wysłania do wojska lub wywózki rosjanie zmuszają ich w domach do zagłosowania za przyłączeniem terenów okupowanych do rosji. Nikt chyba nie miał wątpliwości, że wynik głosowania może być inny niż “za” przyłączeniem. rosjanie odgrażają się, że po referendach sprawy potoczą się szybko i działania zbrojne Ukrainy będą traktowane jako atak na terytorium rosji.

W tle odbywa się i ucieczka i mobilizacja rosjan. Najwięcej rosjan dziś jest na granicach, póbując wyjechać z rosji. Nieco więcej zgoniono ich na wiec poparcia dla pseudreferendów na placu czerwonym.

Ukraińcy od kilkunastu dni częściej donoszą o irańskich dronach, które trudno im zbić. Drony mają spory zasięg i mimo małowyrafinowanej technologii są skuteczne. Działają parami. Jeden leci niżej, drugi wyżej. Pierwszy angażuje obronę przeciwpowietrzną, a drugi atakuje cel. Drony pojawiają się nad miastami, które były już skutecznie chronione przed rosyjskimi rakietami jak np. Odesa. Drony kamikaze Shahed wprawdzie nie zmienią taktycznej sytuacji rosjan, ale mogą spowodować kolejne straty wśród cywili.

Na samym froncie drobna korekta liniii – wyzwolona Jackiwka przy rzece (i zalewie) Oskił.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ River ride

⚆ Jeden dron vs kilkunastu ludzi

⚆ “Mama chciała abym tymi rękoma grał na skrzypcach, a teraz te dłonie pilnują nieba. Dla mamy też”

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.