🪖Dzień 576 (22 września 2023, 22:05) – restart?

🪖Dzień 576 (22 września 2023, 22:05) – restart?

22 września, 2023 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na początek wyjaśnienie do wczorajszego podsumowania. Ukraińskie media informowały wczoraj o spotkaniu prezydentów Ukrainy i Polski w Nowym Jorku zainicjowanym przez prezydenta Litwy. Źródłem był post prezydenta Litwy na twitterze, ale okazało się, że było to stare zdjęcie, które miało na celu przypomnieć czas jedności. Do spotkania niestety nie doszło. Szkoda, bo afera zbożowa przestała już być o samym zbożu. W tej kwestii chciałbym tylko jedną rzecz dopowiedzieć. Tak, postawa ukraińskich polityków i słowa Zełeńskiego ONZ mogą urazić na poziomie dumy narodowej. Nie mniej – o ile jego słowa i presja oddziaływują na naszą dumę narodową to słowa polskich polityków (intencjonalnie lub nie) wpływają na większość Ukraińców. Wpływają na tych w okopach, bo nagle tracą “plecy” w postaci wsparcia militarnego, węzła logistycznego, partnera u którego być może przebywają najbliżsi. Wpływają na tych w Polsce, którzy nie mają gdzie/jak wrócić i co zrobić jeśli wsparcie od Polski skończy się od stycznia. Wpływają też na tych w Ukrainie bo dla nich Polska stała się nie tylko partnerem na którym można polegać, ale i namacalnym dowodem, że można żyć lepiej, można żyć w dobrych relacjach z sąsiadem.

Idąc na front to mamy jakby restart ofensywy. Zacznijmy od Bachmutu. Na południowej flance miasta rosjanie trzymają się w ostanim punkcie poprzedniej linii obrony – Kurdjumiwce. Ukraińcy generalnie wychodzą poza linię kolejową i są w stanie kontrolować główne węzły logistyczne do Bachmutu. Przeskoczmy na południe. Jeśli się nie mylę to w okolicy Robotyne nastąpił kolejny przełom i Ukraińcy wprowadzają do walki ciężki sprzęt. Nie wiem jak duże siły skierowali do walki, ale jest szansa na trwałe przełamanie frontu i rozpoczęcie przecinania rosyjskiego korytarza lądowego do Krymu.

Na Krymie zaś kontynuacja uderzeń w rosyjskie centra wojskowe. Dziś w budynek sztabu floty czarnomorskiej uderzyły conajmniej dwie ukraińskie rakiety. Są plotki o tym, że w momencie uderzenia trwało spotkanie dowódców, ale brak potwierdzenia na temat liczby ofiar. Centralna część budynku zawaliła się a sam atak drugiej rakiety został nagrany (zapraszam do wersji “złej”). Jeśli się potwierdzą jeszcze dziennikarskie doniesienia to Ukraina niedługo będzie miała do dyspozycji ograniczoną liczbę rakiet ATACMS od USA. Dla rosjan na Krymie to bardzo zła wiadomość…

Na koniec – zostało 48h do końca pierwszej edycji “Pomaganie za czytanie”. Na koncie zrzutki czekają nagrody dla sympatyków filatelistyki, muzyki cerkiewnej, malarstwa czy ręcznie tkanych bransoletek. Będę więcej pisał o tym jutro.

👍 Dobre wieści:
⚆ Nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 325 mln dolarów z USA. Będzie obejmować: rakiety przeciwlotnicze AIM-9M; dodatkowa amunicja do HIMARS; systemy obrony powietrznej Avenger; karabiny maszynowe kalibru 50 do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych; Pociski artyleryjskie 155 mm; Pociski artyleryjskie kalibru 105 mm; rakiety TOW; systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4; ponad 3 miliony nabojów do broni strzeleckiej; 59 lekkich pojazdów taktycznych i innych.

⚆ Tysiące nowych, rzadkich nabojów artyleryjskich odłamkowo-burzących kal. 122 mm z pełnym naładowaniem dostarczono dziś Siłom Zbrojnym Ukrainy. Jest to efekt współpracy ukraińskiego sektora zbrojeniowego z państwami NATO.

⚆ Luksemburg przekazał Ukrainie dodatkową pomoc wojskową, która obejmowała: 9 dronów rozpoznawczych Primoco One 150, 3,2 miliona nabojów kalibru 12,7 mm, 16 karetek opancerzonych, 800 kasków, 150 noktowizorów.

🌻-480 (274 950) oraz -40 sztuk artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Brak informacji o atakach rakietowych i dronami

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie przegrupowują się do nowej fali szturmów. Linia frontu bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – Z południowej flanki Bachmutu pozostała tylko rosjanom Kurdjumiwka. Na pozostałym odcinku Ukraińcy mają postępy. Walki toczą się wzdłuż linii kolejowej. rosjanie mają spore kłopoty z logistyką. Pod kontrolą ogniową jest zarówno linia kolejowa jak i droga Bachmut – Gorłówka.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Siły ukraińskie posuwają się naprzód i przeszły już za ostatnią linię obrony Federacji rosyjskiej w obwodzie zaporoskim, – ISW. Ukraiński ciężki sprzęt zaobserwowano już w okolicach strefy walk – po raz pierwszy od przełamania pierwszej linii obrony rosjan kilka tygodni temu. rosjanie wprawdzie nazbierali sporo rezerw tu ale nie są w stanie ani zredukować wyłomu, ani odbić Robotyne, ani skutecznie odpierać ataków na flankach wyłomu.

⚆ wcieleni do rosyjskiej armii wagnerowcy mieli pojawić się na terytorium okupowanego przez rosję obwodu chersońskiego

😼Melitopol

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Zamknięty most krymski

😼Bachczysaraj

😼Saki

😼Sztab floty czarnomorskiej w Sewastopolu. rosjanie twierdzą, że zginęła jedna osoba a wcześniej udało się im strącić 5 ukraińskich rakiet. Atak był solidny. Na 23 ulicach wokół miejsca uderzenia odłączono gaz. Popołudniu miało miejsce kolejne uderzenie – w elektrociepłownię.

Uderzenie drugiej rakiety

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: sumski

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kremenczuk – 1 ofiara, 15 rannych

⚆ Nikopol

⚆ Kurachowe

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Wyzwolimy Bachmut. Myślę, że wyzwolimy jeszcze dwa miasta” – powiedział Zełeński podczas dyskusji z amerykańskimi redaktorami w Waszyngtonie. „Nie powiem, które miasta, przepraszam. I dlatego mamy plan. Bardzo, bardzo kompleksowy plan” – powiedział prezydent.

⚆ Zełeński powiedział, że efektem jego wizyty w USA jest szereg ważnych rezultatów, w tym porozumienie w sprawie wspólnej produkcji broni, w szczególności systemów obrony powietrznej. Stany Zjednoczone mówiły także o przywróceniu Ukrainy po działaniach wojennych i wzmocnieniu ukraińskich instytucji, aby oczyścić je „z wszelkich wrogich i skorumpowanych wpływów” – podsumował prezydent.

⚆ rosyjski dyktator putin miał długą listę krajów europejskich, które planował zniszczyć, ale napotkawszy silny opór Ukrainy, obecnie jest zmuszony ukorzyć się i szukać wsparcia w Korei Północnej i Iranie, powiedział Zełeński.

⚆ Statek AROYAT opuścił port w Czarnomorsku z 17,6 tys. ton ukraińskiej pszenicy do Egiptu, powiedział wicepremier ds. odbudowy Kubrakow. To drugi statek, który wykorzystał tymczasowy korytarz dla statków cywilnych w celu eksportu produktów rolnych.

⚆ Stolica przekroczyła już granicę 1000 godzin trwania alarmów od początku inwazji – Rada Miasta.

⚆ Szef służby logistycznej jednej z jednostek wojskowych obwodu żytomierskiego miał dostęp do terenu składowania sprzętu tej jednostki i przywłaszczył sobie 60 kamer noktowizyjnych i 8 kamer termowizyjnych różnych modeli, z których część zakupiono ze środków ochotników. Funkcjonariusz sprzedawał sprzęt przez Internet i przekazywał go lokalnym lombardom.” Łączna kwota szkód wyrządzonych państwu sięga 3,2 mln hrywien.

🌍Świat:

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że nie wierzy, aby spór dotyczący importu produktów rolnych znacząco wpływał na stosunki między Warszawą a Kijowem. „Dla mnie współpraca z Ukrainą i jej wsparcie mają wymiar historyczny. To nie jest byle wydarzenie” – zauważył.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau powiedział, że porównania Polski do rosji, które pojawiały się w ostatnich dniach w wypowiedziach ukraińskich polityków, są niezwykle obraźliwe dla polskiego społeczeństwa. Zapewnił, że Polska „wierzy w zwycięstwo Ukrainy” i „nie będzie stać z boku”. „Ale nie pozwolimy, aby stosunki z Polską kupowano w imię prywatnego majątku i obcych interesów, wrogich Polsce i Ukrainie. Odbudowa zaufania polskiego społeczeństwa do dobrej woli władz ukraińskich będzie wymagała gigantycznej pracy” – stwierdził minister w oświadczeniu.

⚆ Biden obiecał Zełeńskiemu małą partię rakiet dalekiego zasięgu ATACMS — NBC News powołuje się na trzech urzędników amerykańskich i przedstawiciela Kongresu zaznajomionego z negocjacjami.

⚆ ​​Departament Stanu USA uważa, że ​​w nadchodzących tygodniach rosja będzie prawdopodobnie miała mniejszy wpływ na eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Zdaniem Jamesa O’Briena, szefa Biura Koordynacji Sankcji Departamentu Stanu, ukraińskie porty będzie mogło opuszczać coraz więcej statków, a rosnące koszty mogą zmusić Moskwę do ponownego rozważenia odrzucenia „porozumienia zbożowego”. „Ukraina ma już kilka statków, które opuściły porty i pozostają na wodach terytorialnych” – powiedział. Jego zdaniem drugim czynnikiem jest to, że ataki Federacji rosyjskiej na ukraińskie statki będą miały negatywny wpływ na ceny, co doprowadzi do wzrostu stawek dla ubezpieczających, w związku z czym koszty po stronie Federacji rosyjskiej wzrośnie.

⚆ Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie kolejne 1,5 miliarda euro wsparcia makrofinansowego z zaplanowanego na ten rok pakietu o wartości 18 miliardów euro, na wsparcie pracy szpitali, szkół i innych służb.

⚆ Komisja Europejska przygotowuje się do zalecenia rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej członkostwa w UE – Bloomberg, powołując się na źródła. Według rozmówców agencji rekomendacja KE spodziewana jest w przyszłym miesiącu. Będą jednak także nalegać na postęp w rozwiązywaniu problemów w niektórych priorytetowych obszarach, w tym w walce z korupcją

⚆ Niemcy nie odmówiły Ukrainie dostaw rakiet dalekiego zasięgu Taurus i nadal analizują wniosek o tę broń, powiedział minister obrony Pistorius. „Analizujemy wniosek i jego konsekwencje. Należy na przykład wziąć pod uwagę aspekty prawne lub techniczne. Zdaję sobie sprawę, że to zajmie trochę czasu” – zauważył. Pistorius powiedział, że rozumie, że takie rakiety dalekiego zasięgu zapewnią Ukrainie przewagę na polu bitwy, ale „naszym obowiązkiem jest dokładne rozważenie wszystkich kwestii”.

⚆ Czechy prowadzą ze Szwecją negocjacje w sprawie możliwości szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach JAS-39 Gripen na swoim terytorium, poinformował czeski minister obrony.

⚆ Podczas wizyty Zełeńskiego Kanada ogłosi nowe sankcje wobec rosji, a także nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 482,6 mln dolarów. Według mediów nowy pakiet obejmie dodatkowe czołgi Leopard 2, ale ich liczba nie jest określona.

⚆ Jak wynika z noty wyjaśniającej duńskiego ministra obrony Troelsa Lunda Poulsena, w 12 z 20 czołgów Leopard 1A5 przekazanych Ukrainie stwierdzono defekty. Zauważa, że ​​te wady są już eliminowane przez stronę ukraińską. Minister poinformował także, że w Polsce znajduje się obecnie 10 kolejnych czołgów Leopard 1A5 — dwa z nich mają poważne defekty.

⚆ Armenia wezwała ONZ do wysłania kontyngentu sił pokojowych do Górskiego Karabachu – Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii Ararat Mirzoyan.

💩rosja i białoruś:

⚆ brak doniesień poważnych. Nieco informacji o kilku podpaleniach kommisji poborowych w rocznicę ogłoszenia “częściowej mobilizacji” w rosji.

🦨 Nieczysty biznes – Storck (Niemcy)

August Storck KG to niemiecki producent wyrobów cukierniczych. Jeśli nazwa firmy Wam nic nie mówi to produkuje on Nimm2, merci, Toffifee, Knoppersy, Werther’s Original, Mambę. Firma zatrudnia w rosji nieco ponad 100 osób i kontynuuje sprzedaż słodyczy na tym rynku. Na próżno szukać jakiegokolwiek oświadczenia firmy a rosyjska strona internetowa działa normalnie. Porównując całkowity eksport za rok rozpoczynający się 1 marca 2022 r. z rokiem poprzednim pod względem wartości, wzrost firmy wyniósł 51% (96 mln USD vs. 64 mln USD).

⌛ Rok temu pisałem (211):

rosja w trybie mobilizacji to dwa obrazy. Z jednej strony olbrzymie tłumy na granicach do sąsiednich krajów (Finlandai, Gruzja, Kazachstan, Mongolia), na lotniskach. Z drugiej – rosjanie w różnym wieku stojący przed punktami poborowymi. Niektórzy próbują dyskutować, inni próbują wykrzykiwać dziarskie hasła, inni w ciszy idą.

Tymczasem Ukraina żyła dziś radością z uwolnienia obrońców Mariupola. Wprawdzie 5 dowódców ma pozostać w Turcji do końca wojny, to jednak symbolicznie jest to olbrzymi zastrzyk do morale strony ukraińskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 1 dron = 1 czołg

⚆ Zniszczenie rosyjskiego punktu obserwacyjnego “Murom-M”

⚆ rosyjskie rezerwy na kierunku tokmackim

⚆ Sewastopol “Krym to Ukraina”

⚆ Palety jakby z Polska!

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.