🪖Dzień 574 (20 września 2023, 22:00) – deeskalacja

🪖Dzień 574 (20 września 2023, 22:00) – deeskalacja

20 września, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

O zbożu już się rozpisałem w poprzednim poście ale dalszy ciąg znajdziecie w sekcji świat. Wydaje się, że słowa Jarosława Kaczyńskiego mogą być początkiem deeskalacji dyplomatycznej w tej kwestii. Przydałaby się reakcja ukraińskiej strony. Deeskalacja jest też w Azerbejdżanie.

Nadal trwa „ofensywa” Zełeńskiego na ONZ. Słuszna bo rosja od lat paraliżuje tę instytucję. Polecam sekcję „Świat”.

Ukraińcy wyraźnie dalej rozmontowują rosjan na Krymie ale mamy też eksplozję w Soczi. Z pozostałych rejonów frontu brak nowych doniesień.

Na koniec dwie sensacje – pierwsza z Francji o potencjalnym przekazaniu Ukraińcom samolotów Mirage 2000. Druga – Bloomberg o szacowaniu przez G7, że wojna w Ukrainie potrwa jeszcze 6-7 lat.

No i na ochłodzenie emocji przypominam się, że do niedzieli można jeszcze wpłacać kasę na samochód dla Obrony Terytorialnej na zaporożu. Na stronie zrzutki jest parę ciekawych nagród do zgarnięcia.

👍 Dobre wieści:
⚆ Minister Obrony Litwy Arvydas Anusauskas zaprezentował na „Ramstein” nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy – zawiera on systemy detonacyjne, radary nadzoru morskiego oraz amunicję do granatnika przeciwpancernego Carl Gustaf. Ponadto od września Litwa będzie naprawiać dla Ukrainy czołgi Leopard.

⚆ Hiszpania ogłosiła nowe dostawy pomocy dla Ukrainy. Mowa ogólnie o transporterach opancerzonych, pontonach, wyrzutniach rakiet itp.

⚆ Francja może przekazać Ukrainie myśliwce Mirage 2000 z francuskich sił powietrznych. Według portalu Intelligence Online Kijów i Paryż są już bliskie zawarcia takiego porozumienia.

🌻-520 (273 980) i -34 sztuki artylerii

👎 Z gorszych wieści:
⚆ afera zbożowa trwa

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 W nocy zniszczono 17 z 24 rosyjskich Shahedów.
Shahed uderzył w rafinerię w Krzemieńczuku, wybuchł pożar – poinformował szef OVA Łunin.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – nieco większa intensywność rosyjskich szturmów, ale bez efektów.

⚆ Okolice Bachmutu – nieskuteczne próby odbicia Andrijiwki przez rosjan. Walki pod Kurdjumiwką.

⚆ Marijinka, Awdijiwka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ ataki rosjan osłabły w rejonie wyłomu koło Robotyne

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Zamknięto most krymski, nad niektórymi bazami wojskowymi pojawiły się zasłony dymne

⚆ Flota Czarnomorska Federacji rosyjskiej usunęła wszystkie okręty podwodne z Sewastopola.

😼Na tymczasowo okupowanym Krymie po południu doszło do ataku rakietami, szczególnie w rejonie lotniska wojskowego Belbek pod Sewastopolem w punkcie dowodzenia floty czarnomorskiej. rosjanie twierdzą, że zestrzelili drony, ale nie bardzo chyba bo drony wyglądały tak:

4️⃣ Pozostałe rejony walk:

💥Ostrzał przygraniczny: brak informacji o ostrzale przygranicznym

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Kramatorsk

😼 W dzielnicy Adler w mieście Soczi w rosji, dron uderzył w skład ropy blisko lotniska. Lotnisko w Soczi, w pobliżu którego doszło do pożaru, rzekomo nie wstrzymało pracy i funkcjonuje normalnie.

😼Nieznani sabotażyści wysadzili w obwodzie moskiewskim dwa samoloty i helikopter – GUR. Do zdarzenia doszło na lotnisku Czkałowski, gdzie stacjonują samoloty rządowe, tzw. „samoloty zagłady” i samoloty zwiadowcze. Nieznane osoby podłożyły materiały wybuchowe oraz wysadziły samoloty AN-148 i Ił-20, a także śmigłowiec Mi-28N, który wcześniej brał czynny udział w zestrzeliwaniu dronów szturmowych nad obwodem moskiewskim.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Rada przyjęła ustawę o e-deklaracjach, uwzględniając weto prezydenta, oświadczenia zostaną otwarte natychmiast – powiedział poseł Żeleźniak. „Za” głosowało 341 z 361 posłów.

⚆ Parlament usunął Nestora Szufrycza ze stanowiska przewodniczącego Komisji Wolności Słowa 258 głosami.

⚆ rosjanie prowadzą rozpoznanie ukraińskich obiektów energetycznych w celu kontynuacji ataków w sezonie zimowym. Siły Obronne intensywnie przygotowują się do takich działań agresora, powiedział przedstawiciel GUR Jusow. Podkreślił, że nie ma co liczyć na to, że kraj agresor porzuci plany ataku na sektor energetyczny. Jednocześnie Jusow zauważył, że dziś tempo produkcji broni rakietowej w rosji nie pozwala na uzupełnienie zapasów na poprzednim poziomie.

🌍Świat:

⚆ „Wielka siódemka” wierzy, że wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze przez 6-7 lat, – Bloomberg. Dziennikarze, powołując się na jednego z urzędników z państwa G7, donoszą, że perspektywa długotrwałej wojny na Ukrainie była omawiana w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według źródła Stany Zjednoczone i ich sojusznicy uwzględniają to w swoim planowaniu wojskowym i finansowym, aby móc w dalszym ciągu pomagać Kijowowi. Długoterminowe wsparcie dla Ukrainy obejmie pomoc w energetyce, odbudowę infrastruktury i wzmocnienie gospodarki kraju, aby w przyszłości odstraszać rosję, powiedział urzędnik.

⚆ Niemiecka maszyna Spinner do produkcji rosyjskiej amunicji jest obecnie w drodze z Turcji do Federacji rosyjskiej – podkreśla to w oświadczeniu projektu Trap Aggressor centrum analitycznego StateWatch. „Nie mamy wątpliwości, że to urządzenie ma kluczowe znaczenie dla rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wzywamy naszych niemieckich i tureckich partnerów do wstrzymania tej dostawy” – powiedziała Agia Zagrebelska, kierownik Departamentu Minimalizacji Ryzyka Korupcyjnego w Polityce Sankcji.

⚆ Polski rząd wypowiadał się na temat możliwego ograniczenia wsparcia dla Ukrainy w związku z kryzysem zbożowym. „Działania Ukrainy nie robią na nas wrażenia… ale robią pewne wrażenie na polskiej opinii publicznej. To widać w sondażach, po poziomie poparcia społecznego dla dalszej pomocy dla Ukrainy. A to szkodzi samej Ukrainie” – dodał. – powiedział minister spraw europejskich Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że brak wsparcia publicznego pomocy dla Ukrainy w takiej samej jak dotychczas wysokości będzie oznaczać konieczność jej ograniczenia.

⚆ Polska prawdopodobnie ograniczy wsparcie finansowe dla Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską agresją na Ukrainę, powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział, że wsparcie dla uchodźców, które obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na pobyt i pracę, bezpłatny dostęp do szkół, opieki zdrowotnej i świadczeń rodzinnych, nie zostanie przedłużone w 2024 roku.

⚆ Rzecznik polskiego rządu skomentował słowa Zełeńskiego na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że w sytuacji zbóż niektórzy w Europie „pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora”. „Mam nadzieję, że te słowa nie odnoszą się do Polski. Nie padła tam nazwa naszego kraju, więc nie chciałbym ich tak odbierać” – powiedział rzecznik. „Od samego początku w konflikcie wywołanym przez rosję zachowywaliśmy się tak, aby zachować bezpieczeństwo Europy, Ukrainy, ale także Polski. Natomiast w kwestiach gospodarczych, rolniczych musimy chronić polskie interesy” – powiedział Müller.

⚆ Polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział gotowość przedłużenia zakazu importu produktów z Ukrainy w przypadku „eskalacji konfliktu” przez Kijów. Dodał, że jego kraj „zrobił wiele dla Ukrainy” i dlatego oczekuje, że jego interesy „zostaną zrozumiane”.

⚆ Polska wezwała do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza w związku z wystąpieniami Zełeńskiego na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w sprawie konfliktu o zboże. Zastępca sekretarza stanu Paweł Jabłoński wyraził ostry protest strony polskiej w związku z wypowiedziami Prezydenta Ukrainy, w którym stwierdził, że „niektórzy w Europie bawią się w solidarność w teatrze politycznym”, zamieniając dostawy zboża w de facto thriller pomagając „przygotować scenę dla moskiewskiego aktora”.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zostało szczegółowo poinformowane o spotkaniu ambasadora Ukrainy w Warszawie z wiceministrem spraw zagranicznych Polski. Strona ukraińska zaproponowała Polsce konstruktywny sposób rozwiązania problemu zbożowego.

⚆ Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej konfrontacji z Federacją rosyjską aż do zwycięstwa, pomimo skandalu zbożowego — Jarosław Kaczyński, wicepremier Polski.

⚆ W wywiadzie dla CNN Zełeński wezwał byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do przedstawienia planu pokojowego zakończenia wojny na Ukrainie. Prezydent ostrzegł jednak, że jakikolwiek plan pokojowy, zgodnie z którym Kijów zrzeka się terytorium, jest nie do przyjęcia.

⚆ Ukraina i USA są na finiszu w sprawie dostaw rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Wołodymyr Zełeński oświadczył to w wywiadzie dla CNN. Prezydent zauważył, że „niedostarczenie tej broni będzie problemem dla Ukrainy. W końcu doprowadzi to do wielkich strat na polu bitwy i poza nim”.

⚆ Zełeński zwrócił uwagę Sekretarza Generalnego ONZ Guterresa na fakt, że rosja wykorzystuje irańskie drony do ataków na port i infrastrukturę rolniczą Ukrainy. Strony omówiły także perspektywy wznowienia prac korytarza czarnomorskiego dla transportu ukraińskiego zboża.

⚆ Biden ogłosi „znaczący” pakiet pomocowy dla Ukrainy podczas wizyty Zełeńskiego w Białym Domu, poinformował dziennikarz Voice of America Ostap Jarysz. Oczekuje się, że nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy o wartości 325 mln dolarów nie będzie obejmował rakiet ATACMS dalekiego zasięgu – Reuters. Pakiet obejmie amunicję kasetową 155 mm, dodatkowe uzbrojenie dla ukraińskiej obrony powietrznej, w szczególności system przeciwlotniczy Avenger, broń przeciwpancerną TOW i AT4, pociski HIMARS i systemy przeciwpancerne Javelin.

⚆ „Każdy na świecie widzi, co dokładnie czyni ONZ nieskuteczną [organizacją]. Na tym miejscu w Radzie Bezpieczeństwa, które rosja zajmuje nielegalnie w wyniku zakulisowych manipulacji po upadku Związku Radzieckiego. Kłamią kłamcy, których zadaniem jest usprawiedliwić agresję i ludobójstwo popełnione przez rosję” – Zełeński podczas przemówienia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
“rosja powinna wycofać swoje wojska, w tym Flotę Czarnomorską lub te nieszczelne koryta, które z niej pozostaną w czasie wojny, z całego suwerennego terytorium Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach z 1991 r. – Zełeński. „Ukraińscy żołnierze robią teraz ze swoją krwią to, co Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna zrobić swoimi głosami: powstrzymać agresję i chronić zasady Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedział prezydent.

⚆ Prezydent Ukrainy wezwał do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ – w szczególności umożliwienia Zgromadzeniu Ogólnemu przełamania weta i zwiększenia liczby stałych członków Rady Bezpieczeństwa.

⚆ Słowacja analizuje już zaproponowany przez Ukrainę plan dotyczący eksportu produktów rolnych i uważa go za potencjalnie akceptowalny, powiedział słowacki minister polityki rolnej Jozef Bires.

⚆ Tzw. władze Górskiego Karabachu podjęły decyzję o wstrzymaniu ognia 20 września od godz. 13:00 – czytamy w oświadczeniu centrum informacyjnego nieuznanej republiki. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu potwierdziło porozumienie w sprawie zaprzestania działań antyterrorystycznych w Karabachu od godziny 13:00 20 września. Departament dodał, że rozbrojenie formacji ormiańskich w Karabachu i wycofanie armii ormiańskiej są zapewnione w porozumieniu z rosyjskimi „siłami pokojowymi”. 21 września administracja prezydenta Azerbejdżanu Alijewa spotka się w mieście Jewłach z przedstawicielami ludności ormiańskiej Karabachu, aby omówić kwestie reintegracji.

⚆ Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosił, że po „działaniach antyterrorystycznych” w nieuznawanym Górskim Karabachu Azerbejdżan przywrócił suwerenność.

⚆ Protestujący w Erewaniu rwą rosyjskie paszporty i skandują „rosja precz!”.

⚆ Ukraińskie służby wywiadowcze mogą stać za serią ataków dronów i operacją naziemną przeciwko wspieranym przez Wagnera rebeliantom w pobliżu stolicy Sudanu, podało CNN, powołując się na źródła w ukraińskiej i sudańskiej armii, urzędników amerykańskich i informatorów wojskowych Czadu. Na filmie przedstawiającym uderzenia drona można zobaczyć drona DJI MAVIC 3. Można też zobaczyć tekst w języku angielskim i ukraińskim. Brytyjski badacz przeanalizował materiał dla CNN i stwierdził, że urządzenie jest podobne do tego, którego używały siły ukraińskie do kontrolowania dronów tego typu. CNN zidentyfikowało miejsca ataków i działania naziemne pokazane na nagraniu z drona, ale nie było w stanie niezależnie zweryfikować daty nagrania. Wydaje się, że kilka ataków na most Szambat, łączący Omdurman i Chartum, zbiega się z doniesieniami w mediach społecznościowych o ataku z 8 września.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Woroneżu uległ katastrofie rosyjski myśliwiec SU-34. Załoga katapultowała się.

⚆ szojgu przybył do Iranu, aby poprosić o broń.

⚆ Przedstawiciel rosji przy ONZ niebienzja obawia się, że zacytuję „Zełeński uderzy mnie młotkiem podczas spotkania”

🦨 Nieczysty biznes
dziś bez

⌛ Rok temu pisałem (209):

Dziś uwagę skradły dwa działania rosji – jedno to przygotowanie prawne do powszechnej mobilizacji, a drugie to efekt wczorajszej “prośby” z obwodów łuhańskiego, donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego o przyłączenie do rosji. Więcej informacji miało paść w odezwie putina, która miała dziś być transmitowana w telewizji, ale się nie odbyła (przeniesiona na jutro – znamienne prawda?). Odnotowano natomiast wzrost zapytań w wyszukiwarce google “jak wyjechać z rosji” w rosyjskiej części internetu, oraz spadek na rosyjskiej giełdzie spółek państwowych. Co rosjanie próbują zatem uzyskać tymi działaniami?

Dokładnie rok temu, 20 września 2022 roku, ochotnicy przekazali ukraińskiemu wywiadowi do dyspozycji satelitę ICEYE. (Odegrał on bardzo ważną rolę w ataku na Zatokę Sewastopolską 13 września 2023 r., kiedy to rosyjski okręt desantowo-desantowy Mińsk i okręt podwodny rostów nad Donem zostały zniszczone.)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak poluje biały wilk

⚆ Walki koło Andrijiwki

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.