🪖Dzień 514 (22 lipca 2023) – stajnia Augiasza

🪖Dzień 514 (22 lipca 2023) – stajnia Augiasza

23 lipca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Noc minęła stosunkowo spokojnie w porównaniu z poprzednimi. rosjanie wypuścili tylko jeden, dziwny atak Shahedami w towarzystwie dużej liczby dronów obserwacyjnych.

W Ukrainie zaś trwa kolejna retorsja po ujawnieniu afery w Odeskiej administracji wojskowej. Jej szef miał zakupić nieruchomość w Hiszpanii i kilka innych drogich “zabawek”. Zarządzono kompleksową kontrolę wojskowych i ich majątków. Równolegle wynikł temat nieracjonalnego (zdaniem Ukraińców) pożytkowania pieniędzy na remonty dróg, chodników i stadionów oraz na finansowanie filmów i innych aktywności kulturalnych. To kolejna odsłona drugiej wojny, którą prowadzi Ukraina – wojny wewnętrznej z korupcją i zrusyfikowaniem stylu sprawowania władzy. Wbrew pozorom łatwiej jest zmienić nazwy kilku ulic, stacji metra czy usunąć stare pomniki niż zmienić styl sprawowania władzy. A ten przez dziesięciolecia bardzo silnie się zakorzenił wśród polityków i biznesmenów. Ukraina przed wojną uchodziła za jedno z najbardziej skorumpowanych państw w Europie. Jeszcze 20 lat temu miały tam miejsce bardzo mroczne czasy w których polityka, mafie i dziennikarstwo ścierały się w walce o Ukrainę. Jedną z głośniejszych akcji było zamordowanie ukraińskiego dziennikarza (gruzińskiego pochodzenia) – Georgija Gongadze – założyciela Ukraińskiej Prawdy, która do dziś słynie z ujawniania przypadków korupcji i nadużyć wśród ukraińskich polityków. Przez dziesięciolecie zyski “dodatkowe” stały się normą w ukraińskiej klasie politycznej i urzędniczej. Tak jest niestety nadal.

Jest jednak kilka dobrych działań. Po pierwsze Ukraina ma dość silnie osadzone dziennikarstwo śledcze. Politycy i urzędnicy boją się ujawnienia afer i ich ukrywanie staje się coraz trudniejsze. Po drugie – mamy nowe organy w Ukrainie, które wydają się skutecznie działać – nasłuchują, prowokują, kontrolują. Trzeba im dać nieco czasu. Po trzecie – Ukraina ma świetny ekosystem fundacji, które obchodząc aparat państwowy pomagają wprost armii i innym potrzebującym. Zełeński wydaje się z tym walczyć, ale trudno zaprzeczyć, że działa dopiero po ujawnieniu afery przez dziennikarzy. A było ich już kilka od czasu inwazji. Na pewno pomaga silny wymóg od UE w tym obszarze i silna aspiracja Ukrainy by do UE dołączyć. Pytanie tylko czy uda się Ukraińcom oczyścić system władzy z korupcji, czy tylko ukryją go głębiej?

Linia frontu ze zmianami na odcinku Kupjańskim i zaporoskim

P.S. Dziękuję za wszystkie komentarze, wiadomości i miłe słowa! Nie ułatwiacie przerwy!

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone planują ogłosić 25 lipca nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 400 mln USD, który obejmie artylerię, broń przeciwpancerną, amunicję dla NASAMS i HIMARS (doprecyzowanie wczorajszej informacji).

⚆ Rheinmetall da Ukrainie nową amunicję do zestrzeliwania rosyjskich dronów. Zaznaczono, że Rheinmetall powinien dostarczyć 300 000 pocisków do Geparda, z czego 40 000 zostanie dostarczonych w tym roku. Ze względu na brak amunicji ukraińskie wojsko oddaje zwykle tylko pięć salw, chociaż działa tych instalacji wystrzeliwują do 20 pocisków w jednej turze.

⚆ Ukraina opracowała własne systemy obrony powietrznej średniego zasięgu. „Mamy najnowsze systemy obrony powietrznej. Na razie są średniego zasięgu. Nie jest to oczywiście odpowiednik Patriota, SAMP-T czy IRIS-T. Bliżej mi do systemów HAWK lub średniego zasięgu. Zostały one opracowane i wykonane w Ukrainie” – relacjonuje deputowany ludowy „Sługi Narodu”, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Jehor Czerniew.

⚆ Wielka Brytania przekazała Ukrainie kilkadziesiąt platform Wolfram do rakiet Brimstone i Oryx

⚆ Dzisiaj w Polsce zaczęło działać centrum obsługi i naprawy czołgów Leopard 2 – poinformował minister obrony narodowej Błaszczak. Pierwsze dwa Leopardy dotarły już do zakładu z Ukrainy. Hub zlokalizowano w Gliwicach.

🌻-640 (241 330)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie mają bliżej nieokreślone, ale drobne postępy w obszarach tzw. “szarej strefy” koło Krzywosziwki. Ataki nadal wyglądają niemrawo i bezsensownie.

⚆ Okolice Bachmutu – drobne postępy

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ drobne postępy na kierunku berediańskim i wasyliwskim

⚆ Ukraińcy koncentrują się na eliminacji szturmów, które rosjanie realizują rezerwami

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ New-York (4 ofiary ataku wczoraj wieczorem)

⚆ Kupjańsk (1 ofiara)

⚆ o. sumski – 1 ofiara

🛸Zniszczono 5/5 Shahedów w południowo-wschodnim rejonie Ukrainy. Atak o tyle nietypowy, że towarzyszyło mu niemal 2x tyle dronów obserwacyjnych (9 zestrzelono).

🛸W momencie kończenia tego podsumowania wiadomo o kolejnym ataku rakietowym i dronowym na Ukrainę. W Odesie słychać eksplozje – zmierzały tam dwie rakiety Ch-22. Odnotowano start kolejnych.

😼 Czerwonohwardijskie / Oktiabrajskoje – płonie baza paliwowa i skład amunicji w rejonie lotniska na Krymie. Bardzo blisko trasy kolejowej. Jedno z uderzeń miało miejsce w okolicy stacji kolejowej/węzła kolejowego.

😼okolice Dżankoj

🏝Podjęto decyzję o ewakuacji ludności w promieniu 5 kilometrów od punktu uderzenia ukraińskich dronów w lotnisko na Krymie. Zdecydowano również o wstrzymaniu ruchu na Kolei Krymskiej. Przy moście krymskim ponownie zabrzmiał alarm lotniczy i wstrzymano ruch.

❤️‍Puls Ukrainy:


⚆ Dynamika na froncie wkrótce się zmieni. Ukraina rozpoczęła kontrofensywę później niż planowano, ale nabiera rozpędu – Financial Times powołuje się na prezydenta Zełeńskiego.

⚆ Podczas rozmowy telefonicznej ze Stoltenbergiem Zełeński omówił kroki do odblokowania „korytarza zbożowego”. Zełeński zaznaczył też, że rozmawiał ze Stoltenbergiem o realizacji porozumień osiągniętych na wileńskim szczycie i dalszych działaniach w sprawie integracji Ukrainy z NATO.

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński zwrócił się do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z propozycją pilnego zwołania Rady Ukraina-NATO w związku z agresywnymi krokami rosji na Morzu Czarnym.

⚆ Według danych Ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej na dzień 22 lipca na Białorusi przebywa około 5000 rosyjskich najemników z grupy „wagnera”.

⚆ Ukraina stała się właścicielem 100% akcji „Sens Banku” (bank kontrolowany dotychczas przez jeden z rosyjskich banków).

⚆ Szef Odeskiego Okręgowego TCK Borysow został oskarżony o nielegalne wzbogacenie się i naruszenie realizacji porządku służby wojskowej — Zełeński. Wcześniej śledztwo ujawniło, że rodzina Borysow rzekomo kupiła majątek w Hiszpanii za 4,5 miliona dolarów podczas inwazji na pełną skalę. Następnie NAZK poinformował, że Borysow nielegalnie przywłaszczył sobie 188 mln hrywien. To spowodowało zapowiedź masowych kontroli. Po ogłoszeniu podejrzeń Borysow miał zniknąć.

⚆ Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAZK) obiecuje sprawdzić nie tylko komisarzy wojskowych, ale także ich krewnych, kierowców i kochanki. „W ciągu 3 miesięcy NAZK sprawdzi całe kierownictwo wszystkich komisarzy wojskowych naszego kraju. Są to setki szefów komisarzy wojskowych. Poprosiliśmy Ministerstwo Obrony o informacje, ponieważ są to struktury podległe Ministerstwu Obrony i Sztabowi Generalnemu Sił Zbrojnych. Po otrzymaniu pełnej listy każdy z nich zostanie sprawdzony. I to nie tylko każdy z nich, ale także majątek bliskich, kochanków i kochanek” – szef Narodowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji Ołeksandr Nowikow.

🌍Świat:

⚆ rosja może przygotowywać atak na Morzu Czarnym, aby oskarżyć Ukrainę, – CIA. Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA, powołując się na wywiad, poinformowała, że ​​Federacja rosyjska zainstalowała dodatkowe miny morskie w pobliżu ukraińskich portów. Biały Dom uważa, że ​​wskazuje to na plany okupantów mające uzasadnić ewentualne ataki na statki cywilne na Morzu Czarnym.

⚆ Blinken ostrzega przed przedwczesnymi wnioskami o kontrofensywie Sił Zbrojnych i oczekuje zmian na froncie. „A kiedy rozmieszczą się i zaczną działać, wszystkie siły, które zostały wyszkolone w ostatnich miesiącach, sprzęt, który dostarczyliśmy im my i około 50 krajów, myślę, że to wszystko będzie miało znaczący wpływ i doprowadzi do zmian. Prawdopodobnie słyszałeś i wiele osób mówiło, że rosjanie przygotowali poważne i ufortyfikowane linie obrony. Ukraińcy się właśnie przez nie przebijają”

⚆ Blinken powiedział, że przywrócenie dostaw zboża z Ukrainy będzie „bardzo, bardzo trudne” ze względu na to, że rosja grozi zniszczeniem statków cywilnych na Morzu Czarnym.

⚆ Jeśli Ukraina dostanie ATACMS, ukraińskie ataki na Krym mogą zmusić Flotę Czarnomorską do wycofania się z wód półwyspu i przeniesienia do Noworosyjska – generał Ben Hodges. „Siły ukraińskie pracują nad tym, aby Krym stał się niezdatny do użytku dla wojsk rosyjskich” – tak ataki na Krym skomentował na Twitterze emerytowany generał, były dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie Ben Hodges. Jego zdaniem „rozsądne byłoby”, gdyby USA pomagały Ukraińcom za pomocą ATACMS. Flota Czarnomorska byłaby wówczas zmuszona „przenieść się do Noworosyjska”, sugeruje generał.

⚆ rosja po raz kolejny chce podważyć zachodnie poparcie dla Ukrainy, w tym celu manipuluje „porozumieniem zbożowym” i uderza w ukraińską infrastrukturę portową i zbożową – ISW.

⚆ Brytyjski wywiad sugeruje, że zatrzymanie igora girkina („striełkowa”) w rosji z pewnością rozgniewa jego zwolenników wśród „fanów wojny” i wojska, gdyż dla wielu ma on wizerunek patrioty, który nie bał się krytykować putina.

⚆ Ryanair rozważa jak najszybsze przywrócenie połączeń lotniczych do/z Ukrainy. Firma przygotowuje się do ich uruchomienia jeszcze w tym roku.

⚆ Taktyczna broń jądrowa jest już na Białorusi, — CNN. Wywiad amerykański uważa, że ​​rosjanie odważyli się na ten krok. Jednak wysocy urzędnicy amerykańscy nie są pewni, czy łukaszenka będzie miał nad tym jakąkolwiek kontrolę – wszystko będzie pod kontrolą rosjan.

⚆ Polska kupi od USA 96 śmigłowców szturmowych AH-64 Apache, aby wzmocnić swoją wschodnią granicę – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polscy piloci rozpoczną szkolenie na Apache na początku sierpnia.

⚆ Całkowite rozminowanie Ukrainy zajmie około 757 lat – The Washington Post powołując się na ekspertów. Stanie się tak pod warunkiem, że 500 zespołów rozminowujących oczyści terytorium Ukrainy.

⚆ W Wielkiej Brytanii otwarto pierwszą ulicę imienia Zełeńskiego

💩rosja i białoruś:

⚆ na odcinku zaporoskim zginął rosyjski korespondent wojenny – rostysław żurawlow. Miał robić materiał o ukraińskiej amunicji kasetowej i miał zginąć od odłamka właśnie takiej amunicji. Kilku innych dziennikarzy RIA zostało rannych w tym samym ataku. W 2014-2015 roku walczył w Donbasie i na łuhańszczyźnie.

⚆ Na przedmieściach Moskwy uzbrojony mężczyzna zajął dom i zagroził, że pójdzie na Kreml. Został zabity.
Uzbrojony mężczyzna w mundurze wojskowym włamał się do cudzego domu i wdał się w strzelaninę z siłami bezpieczeństwa, a także oświadczył, że zgromadził arsenał broni i jedzie na Kreml.

⚆ łukaszenka przybył do Petersburga gdzie jutro ma spotkać się z putinem

⚆ rosjanie podejrzewają pracowników Mostu Krymskiego o pomoc w zorganizowaniu wybuchów. Wszyscy pracownicy tych placówek są wzywani na przesłuchanie, sprawdzane są też ich telefony. Ponadto okupanci „stanowczo zalecają” informowanie o osobach uznanych za nielojalne wobec władz okupacyjnych Federacji rosyjskiej.

⌛ Rok temu pisałem (149):

Bez zmian linii frontu. Najbardziej aktywna strefa walk to nadal prawy brzeg Dniepru i Donbas – gdzie rosjanie próbują zająć Swiersk, Słowiańsk (z dwóch kierunków), Bachmut.

Umowa pomiędzy Turcją, ONZ i Ukrainą, dotycząca odblokowania 3 portów: „Odesa”, „Czornomorsk” i „Piwdennyj” została oficjalnie zawarta. rosja podpisze taką samą umowę z Turcją i ONZ. Nie ma bezpośrednich umów pomiędzy Ukrainą a rosją – doradca szefa Biura Prezydenta, Mychajło Podoliak. Okres obowiązywania umowy wynosi 120 dni z możliwością przedłużenia. Nie będzie wojskowej eskorty ładunku. Statki płynące do Ukrainy będą szczegółowo sprawdzane pod kątem obecności broni. W przegląd będą również zaangażowani przedstawiciele federacji rosyjskiej. Trasy eksportu zboża zostały już uzgodnione.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Bachmut – likwidacja punku koordynacji pracy artylerii

⚆ “Ewakuacija” na Krymie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.