🪖Dzień 484 (22 czerwca 2023, 23:10) – wokół atomu

🪖Dzień 484 (22 czerwca 2023, 23:10) – wokół atomu

22 czerwca, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Zełeński dość prosto wytłumaczył dziś zasady ukraińskiej ofensywy. Najpierw długie działanie na tyłach rosjan a potem szybkie przełamanie linii obrony. Tych działań na tyłach jest całkiem sporo. W powietrze wylatują nie tylko składy amunicji, ale i z żywnością (aczkolwiek o tym w mediach ukraińskich niczego nie znalazłem). Dziś rakiety uderzyły w jeden z dwóch mostów samochodowych łączących Krym z Ukrainą. To paręset kilometrów więcej dla każdego rosyjskiego transportu podążającego z Krymu na Zaporoże. Druga nitka zaopatrzeniowa na Zaporoże wiedzie przez okolice Mariupola i Berediańska. Tam też jest goręcej.

Widać, że rosjanom spodobało się wysadzenie tamy kachowskiej i spowodowanie powodzi (o której skutkach i organizowaniu pomocy nadal cicho na arenie międzynarodowej). Dzisiejsze zestrzelenia rosyjskich rakiet miały miejsce w pobliżu innej tamy – mniejszej. Świat dziwnie wydawał się też ignorować sygnały o zaminowaniu elektrowni atomowej w Enerhodarze (zwanej zaporoską). Ostatnia inspekcja Grossiego też wypadła jakoś apatycznie – w stylu “no tak, elektrownia zaminowana a przy zbiorniku nie widziałem nic”. Dopiero oświadczenie dwóch senatorów amerykańskich wydaje się mieć znamiona normalnej reakcji.

rosjanie mogą chcieć uprawiać taktykę “spalonej ziemi”, jednak czym innym jest powódź, czym innym skażenie radioaktywne. Moim zdaniem jednak gdyby chcieli coś zrobić w elektrowni to nie wpuszczaliby organizacji międzynarodowej, bo ta jedynie potwierdziła zaminowanie co ma dać światu, że rosjanie “nie żartują”. To największa elektrownia w Europie, która mimo wyłączenia reaktorów nadal potrzebuje chłodzić reaktory, co jest dodatkowo utrudnione po wysadzeniu tamy kachowskiej. Do dyspozycji elektrowni pozostaje zbiornik, który jest przy byłym zalewie.

Linia frontu z ogólnymi zmianami na zaporożu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Rząd Estonii zdecydował o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej – będzie obejmował szpital polowy, sprzęt dla ratowników medycznych i saperów, a także środki do walki z dronami.

🌻+650 (222 650)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną oficjalnie Ukraińcy bronią się bez zmiany liniii frontu, ale wiadomo nieoficjalnie, że są wypierani z lasów pod miejscowością.

⚆ Okolice Bachmutu – walki wokół miasta, w tych samych punktach

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Siły ukraińskie odniosły częściowy sukces i są umocnione w dwóch kierunkach: Riwnopol – Staromajorske obwodu donieckiego i Biłohoriwka – Dibrowa obwodu ługańskiego i donieckiego – informuje sztab.

⚆ Sztab Generalny informuje również, że Siły Zbrojne prowadzą operację ofensywną na kierunkach Melitopol, Berdiańsk. Na niektórych odcinkach jest postęp od 500 do 1500m.

⚆ rosjanie próbują odbić Pjatychatki, ale bez skutku

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Krzywy Róg

🛸Podczas nocnego na Odesę ataku siły obrony powietrznej zestrzeliły trzy z czterech wystrzelonych przez rosję  dronów Shahed. Te niezestrzelony uderzył w magazyn. federacja rosyjska wystrzeliła również trzy pociski manewrujące Ch-22 i trzy pociski Kindżał, ale nie dotarły one do celów w obwodzie dniepropietrowskim – poinformowały Siły Powietrzne.

😼 okolice Berediańska

😼 Okolice Horliwki – pozycje rosyjskiej artylerii

😼Okolice Wasyliwki i Połohów

😼 “Perforacja” mostu wiodącego na Krym od strony obwodu chersońskiego. rosjanie mówią o rakietach Storm Shadow. W sumie uszkodzono dwa mosty w pobliżu Czonharu.

😼Kursk

☢️ MAEA nie potwierdza zaminowania stawu chłodzącego Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, ale stwierdza, że elektrownia jest zaminowana w środku i na zewnątrz. „Wszystkie strony muszą w pełni przestrzegać podstawowych zasad MAEA, których celem jest zapobieganie wypadkom jądrowym. Zwiększymy nasze wysiłki, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo jądrowe” – dodał Grossi.

🏝Trzęsienie ziemi o sile 4,7 miało miejsce na Morzu Czarnym 64 km na południe od Sewastopola.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Prezydent Zełeński po raporcie wywiadu i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy powiedział, że federacja rosyjska przygotowała scenariusz i rozważa akt terrorystyczny w elektrowni jądrowej Zaporoże. Wcześniej szef ukraińskiego wywiadu Budanow poinformował, że w zaporoskiej elektrowni jądrowej wojska rosyjskie zaminowały staw chłodzący, który jest niezbędny do bezpiecznej pracy elektrowni.  Według niego, jeśli federacja rosyjska wysadzi staw w powietrze, istnieje „duże prawdopodobieństwo, że wystąpią poważne problemy”.

⚆ Zełeński powiedział, że kontrofensywa sił ukraińskich odbędzie się w taki sam sposób, jak jesienią, kiedy początkowo wydawało się, że proces wyhamował, a potem Siły Zbrojne zaczęły gwałtownie posuwać się naprzód.

⚆ W czasie wojny na pełną skalę rodzina szefa Odeskiego Komisariatu Wojskowego Jewhena Borysowa nabyła na hiszpańskim wybrzeżu nieruchomości i samochody warte miliony dolarów. Świadczą o tym wyciągi z hiszpańskiego rejestru, choć sam Borysow twierdzi, że nie wie, czy jego rodzina posiada nieruchomości w Hiszpanii.

⚆ Zełeński podpisał ustawę zakazującą importu i dystrybucji książek z rosji i Białorusi.

⚆ rosja próbowała użyć „Kindżałów” do ataku na zaporę w Krzywym Rogu, ich celem jest stworzenie niezamieszkałej „strefy sanitarnej” na południowym wschodzie Ukrainy, powiedział doradca szefa biura prezydenta – Podoliak.

⚆ W Kijowie miał miejsce wybuch gazu w 16 piętrowym wieżowcu. Zginęły trzy osoby.

⚆ MSZ wezwało społeczność międzynarodową do ustosunkowania się do informacji wywiadu ukraińskiego o możliwym przygotowaniu przez rosję ataku terrorystycznego na okupowanej elektrowni atomowej: do wprowadzenia sankcji wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego i kompleksu wojskowo-przemysłowego , a także uznania rosji za państwo terrorystyczne. W swoim wieczornym przemówieniu Zełeński powiedział, że konieczne jest całkowite wycofanie z okupacji elektrowni jądrowej Zaporoże, aby zapobiec katastrofie, którą może zaaranżować rosja.

⚆ rosja i Węgry przygotowują specjalną operację informacyjno-psychologiczną, aby oskarżyć Ukrainę o niechęć do wymiany jeńców wojennych – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Lubiniec.

🌍Świat:

⚆ Każde użycie taktycznej broni nuklearnej przez rosję lub zniszczenie obiektu nuklearnego, który rozprasza skażenia radioaktywne na terytorium NATO, będzie postrzegane jako atak na samo NATO, republikański senator Lindsey Graham i demokrata, senator Richard Blumenthal. Senatorowie wzywają też administrację Bidena do dostarczenia Ukrainie wszelkiego niezbędnego uzbrojenia, w tym pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.

⚆ W Parlamencie Europejskim przyjęło rezolucję, w której poparło przystąpienie Ukrainy do NATO i ukraińską „formułę pokoju”, poinformowała członkini ukraińskiej delegacji deputowana Jewgienija Krawczuk.

⚆ Zdaniem analityków Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) obecna opóźniona kontrofensywa Sił Obronnych może mieć na celu wyczerpanie sił wroga i przygotowanie do dalszych działań ofensywnych. Zdaniem analityków należy zauważyć, że obecne działania ukraińskie mogą mieć nie tylko cele terytorialne. „Siły ukraińskie mogą przeprowadzić kilka operacji ofensywnych na całym teatrze działań, aby stopniowo odwrócić uwagę sił rosyjskich i stworzyć warunki do przyszłych głównych działań” — czytamy w przeglądzie.

⚆ Uczestnicy Konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Londynie wspólnie obiecali skierować dodatkowe 60 miliardów dolarów na potrzeby Kijowa w zakresie odbudowy.

⚆ Według oceny Rady Ministrów UE Ukraina w pełni zrealizowała dwa z siedmiu kroków niezbędnych do przystąpienia do Unii Europejskiej – reformę systemu sądownictwa i uzgodnienie ustawodawstwa dotyczącego środków masowego przekazu, powiedział europejski komisarz ds. rozszerzenia Varhely. Ponadto Ukraina „zakończyła ponad połowę niezbędnych prac” w zakresie reformy Trybunału Konstytucyjnego.  W przypadku pozostałych czterech etapów – walki z korupcją, walki z „praniem brudnych pieniędzy”, deoligarchizacji i reformy ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych – postęp jest mniejszy niż połowa.

⚆ Organizacja Narodów Zjednoczonych umieściła rosyjską armię na „liście hańby” za zabijanie dzieci na Ukrainie. ONZ uważa rosję za winną zabicia 136 ukraińskich dzieci w 2022 roku, dlatego rosyjskie siły zbrojne znalazły się na „haniebnej liście”, informuje Reuters. Dokument stwierdza, że ​​rosyjscy żołnierze okaleczyli 518 dzieci, przeprowadzili 480 ataków na szkoły i szpitale oraz użyli 91 dzieci jako żywych tarcz.
Mimo wpisania na „listę hańby” rosja nadal pozostaje stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

💩rosja i białoruś:

⚆ Minister obrony Federacji Rosyjskiej szojgu, podległy putinowi, powiedział, że do końca czerwca zostanie sformowana armia rezerwowa, która otrzyma ponad 3700 jednostek wyposażenia.

⚆ Na Białorusi rozbił się rosyjski śmigłowiec Mi-24 – pisze „Białoruski Gajun”. Mi-24 rozbił się w pobliżu autostrady M1 między Iwacewiczami a Baranowiczami.

⚆ Doleciał kolejny transport z Iranu do Moskwy

⌛ Rok temu (119):

Nawała rosyjskich wojsk zmusiła siły ukraińskie do wycofania się z Zołotego, który od kilku tygodni bronił się z trzech stron. Niestety – rosyjskie zdobycze z kilku ostatnich dni groziły odcięciem obrońców od trasy prowadzącej do Łysyczańska. Wielu analityków zwracało uwagę, że utrzymywanie sił w Zołotym jest ryzykowne i że sztab ukraiński już dawno powinien ich wycofać z tego miejsca skracając linię frontu. Należy pamiętać, że celem obrony w tym rejonie jest wyhamowanie pochodu rosjan na Słowiańsk i wybicie jak najwięcej żołnierzy i sprzętu.

Nowoszachtarsk – ukraiński dron uderzył w największą rosyjską rafinerię na południu rosji. Znajduje się ona około 150km od linii frontu. W wyniku eksplozji (uderzenie dronem miało charakter samobójczy) wybuchł duży pożar.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczenie rosyjskiego systemu minowania

⚆ Tak to jest jak się łowi bez zezwolenia

⚆ Moment uderzenia rakiety w most pod Czonharem

⚆ Po wielkiej wodzie 🙁