🪖Dzień 346 (4 lutego 2023, 22:30) – czego się spodziewać?

🪖Dzień 346 (4 lutego 2023, 22:30) – czego się spodziewać?

4 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Rytm wojny z rosjanami ponownie zdaje się wpadać w rutynowe doniesienia. Wygląda na to, że rosjanie na przyszły tydzień szykują mocniejsze ataki na kilku odcinkach frontu. Ukraińcy zmagają się z silnymi atakami wokół Bachmutu (Krasna Hora), nadal aktywnie pod Awdijewką i Marijinką (gdzie “brak doniesień” oznacza odparte rosyjskie szturmy), ale rosjanie będą też próbowali wznowić ataki w okolicach Kupiańska, Kreminnej i Swatowego. Są doniesienia o tym, że w te rejony frontu rosjanie ściągają już sprzęt i dodatkowe posiłki. Cel pozostaje, oficjalnie niezmienny – zajęcie obwodu łuhańskiego i donieckiego, ale w nieoficjalnych doniesieniach są też wzmianki o Charkowie. Na odcinku zaporoskim powoli dobiega końca rotacja sił i tu też w przyszłym tygodniu możemy pewnie liczyć na wznowienie ataków na Wuhłedar i kilka innych punktów.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Kanada wysłała pierwsze czołgi Leopard 2 do Ukrainy. Samolot transportujący czołgi wystartował już z Halifaxu.

🌻+720 (130 590)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – są głównie potyczki. Nieco silniejsze walki pod Dibrową. rosjanie napierają też na Biłohoriwkę

⚆ Okolice Bachmutu – nadal zacięte walki pod Krasną Horą i Paraskowijewką. Nie ustają też próby przejęcia przez rosjan trasy do Bachmutu w rejonie Iwaniwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Od wczoraj – bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski i charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy: prawobrzeże Dniepru w obwodzie chersońskim, rosjanie zaczęli ostrzeliwać też miejscowości w głębi obwodu donieckiego (Zariczne, Terny, Newskie). Prócz tego Kupiańsk i Dworiczna w obwodzie charkowskim
🛸Alarm przeciwlotniczy w całym kraju -start rosyjskiego MIGa z terenu białorusi.
😼 Uderzenie w bazę paliwową rosjan w obwodzie biełgorodzkim (teren rosji). Uszkodzony został również zakład metalurgiczny, w którym produkowano elementy mostu krymskiego.
⚡️W ciągu dnia były kłopoty z energią elektryczną w Odesie, ale wieczorem udało się te problemy rozwiązać. Przyczyną były dwie awarie podstacji energetycznej, która kilkakrotnie była ofiarą rosyjskich rakiet.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina przeprowadziła kolejną wymianę jeńców wojennych. 116 osób powróciło do domów, w tym obrońcy Mariupola, partyzanci z Chersona i snajperzy z kierunku Bachmuckiego. W sumie do domu wróciło ponad 1700 ukraińskich jeńców.

⚆ Ukraińcy wdrożą system wspomagania dowowdzenia DELTA. Delta to platforma świadomości sytuacyjnej stworzona przez Centrum Innowacji i Rozwoju Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Ukrainy. Oprócz wykorzystania platformy przez wojsko, Gabinet Ministrów zezwolił na umieszczenie Delty w chmurze poza Ukrainą. To ochroni system przed rakietami wroga i atakami cybernetycznymi.

⚆ W pierwszym tygodniu Ukrposhta wydała 1 milion darmowych lamp LED. I tak w ciągu tygodnia mieszkańcy Kijowa wymienili ponad 162 000 żarówek, Charków – ponad 80 000, Dniepr – 88 000, a lwowianie – 69 000. Dodaje, że w przyszłym tygodniu w miastach regionalnych dostępnych będzie kolejnych 6 mln żarówek.

⚆ Ukraińcy już trenują na Challengerach.

⚆ Zełeński pozbawił obywatelstwa kilku obywateli Ukrainy, którzy równolegle mieli obywatelstwo rosyjskie (i były co do nich podejrzenia o zdradę)

⚆ SBU zdemaskowała urzędników Administracji Portów Morskich Ukrainy i defraudację na ponad 90 mln hrywien.

🌍Świat:

⚆ Premier Portugalii potwierdził zamiar wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę, a także dodał, że obecnie prowadzona jest operacja logistyczna z Niemcami w celu zwrotu części czołgów.

⚆ Międzynarodowa Federacja Kolarska wspiera powrót rosjan do turniejów jako neutralni sportowcy i udzieliła Ukraińcom pożyczki, aby sportowcy mogli kontynuować treningi i rywalizację.

💩rosja i białoruś:

⚆ miedwiediew o Krymie: „W tej sprawie nie będzie negocjacji, będą tylko uderzenia odwetowe. Cała Ukraina, która pozostaje pod władzą Kijowa, stanie w ogniu… Nasza odpowiedź może być dowolna. Prezydent rosji powiedział to całkiem jasno. Nie stawiamy żadnych ograniczeń i w zależności od charakteru zagrożeń jesteśmy gotowi do użycia wszystkich rodzajów broni. Zgodnie z naszymi dokumentami doktrynalnymi, w tym Podstawami Odstraszania Jądrowego”

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Lecą Leo z Kanady

⚆ Oto jak bardzo nie idzie rosjanom pod Wuhłedarem

⚆ “Wojna to miłość” czyli co słyszą rosyjscy uczniowie w szkołach

⚆ Mortal Kamikaze

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.