🪖Dzień 346 (4 lutego 2023, 22:30) – czego się spodziewać?

🪖Dzień 346 (4 lutego 2023, 22:30) – czego się spodziewać?

4 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Rytm wojny z rosjanami ponownie zdaje się wpadać w rutynowe doniesienia. Wygląda na to, że rosjanie na przyszły tydzień szykują mocniejsze ataki na kilku odcinkach frontu. Ukraińcy zmagają się z silnymi atakami wokół Bachmutu (Krasna Hora), nadal aktywnie pod Awdijewką i Marijinką (gdzie “brak doniesień” oznacza odparte rosyjskie szturmy), ale rosjanie będą też próbowali wznowić ataki w okolicach Kupiańska, Kreminnej i Swatowego. Są doniesienia o tym, że w te rejony frontu rosjanie ściągają już sprzęt i dodatkowe posiłki. Cel pozostaje, oficjalnie niezmienny – zajęcie obwodu łuhańskiego i donieckiego, ale w nieoficjalnych doniesieniach są też wzmianki o Charkowie. Na odcinku zaporoskim powoli dobiega końca rotacja sił i tu też w przyszłym tygodniu możemy pewnie liczyć na wznowienie ataków na Wuhłedar i kilka innych punktów.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Kanada wysłała pierwsze czołgi Leopard 2 do Ukrainy. Samolot transportujący czołgi wystartował już z Halifaxu.

🌻+720 (130 590)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – są głównie potyczki. Nieco silniejsze walki pod Dibrową. rosjanie napierają też na Biłohoriwkę

⚆ Okolice Bachmutu – nadal zacięte walki pod Krasną Horą i Paraskowijewką. Nie ustają też próby przejęcia przez rosjan trasy do Bachmutu w rejonie Iwaniwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Od wczoraj – bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: czernihowski, sumski i charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy: prawobrzeże Dniepru w obwodzie chersońskim, rosjanie zaczęli ostrzeliwać też miejscowości w głębi obwodu donieckiego (Zariczne, Terny, Newskie). Prócz tego Kupiańsk i Dworiczna w obwodzie charkowskim
🛸Alarm przeciwlotniczy w całym kraju -start rosyjskiego MIGa z terenu białorusi.
😼 Uderzenie w bazę paliwową rosjan w obwodzie biełgorodzkim (teren rosji). Uszkodzony został również zakład metalurgiczny, w którym produkowano elementy mostu krymskiego.
⚡️W ciągu dnia były kłopoty z energią elektryczną w Odesie, ale wieczorem udało się te problemy rozwiązać. Przyczyną były dwie awarie podstacji energetycznej, która kilkakrotnie była ofiarą rosyjskich rakiet.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina przeprowadziła kolejną wymianę jeńców wojennych. 116 osób powróciło do domów, w tym obrońcy Mariupola, partyzanci z Chersona i snajperzy z kierunku Bachmuckiego. W sumie do domu wróciło ponad 1700 ukraińskich jeńców.

⚆ Ukraińcy wdrożą system wspomagania dowowdzenia DELTA. Delta to platforma świadomości sytuacyjnej stworzona przez Centrum Innowacji i Rozwoju Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Ukrainy. Oprócz wykorzystania platformy przez wojsko, Gabinet Ministrów zezwolił na umieszczenie Delty w chmurze poza Ukrainą. To ochroni system przed rakietami wroga i atakami cybernetycznymi.

⚆ W pierwszym tygodniu Ukrposhta wydała 1 milion darmowych lamp LED. I tak w ciągu tygodnia mieszkańcy Kijowa wymienili ponad 162 000 żarówek, Charków – ponad 80 000, Dniepr – 88 000, a lwowianie – 69 000. Dodaje, że w przyszłym tygodniu w miastach regionalnych dostępnych będzie kolejnych 6 mln żarówek.

⚆ Ukraińcy już trenują na Challengerach.

⚆ Zełeński pozbawił obywatelstwa kilku obywateli Ukrainy, którzy równolegle mieli obywatelstwo rosyjskie (i były co do nich podejrzenia o zdradę)

⚆ SBU zdemaskowała urzędników Administracji Portów Morskich Ukrainy i defraudację na ponad 90 mln hrywien.

🌍Świat:

⚆ Premier Portugalii potwierdził zamiar wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę, a także dodał, że obecnie prowadzona jest operacja logistyczna z Niemcami w celu zwrotu części czołgów.

⚆ Międzynarodowa Federacja Kolarska wspiera powrót rosjan do turniejów jako neutralni sportowcy i udzieliła Ukraińcom pożyczki, aby sportowcy mogli kontynuować treningi i rywalizację.

💩rosja i białoruś:

⚆ miedwiediew o Krymie: „W tej sprawie nie będzie negocjacji, będą tylko uderzenia odwetowe. Cała Ukraina, która pozostaje pod władzą Kijowa, stanie w ogniu… Nasza odpowiedź może być dowolna. Prezydent rosji powiedział to całkiem jasno. Nie stawiamy żadnych ograniczeń i w zależności od charakteru zagrożeń jesteśmy gotowi do użycia wszystkich rodzajów broni. Zgodnie z naszymi dokumentami doktrynalnymi, w tym Podstawami Odstraszania Jądrowego”

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Lecą Leo z Kanady

⚆ Oto jak bardzo nie idzie rosjanom pod Wuhłedarem

⚆ “Wojna to miłość” czyli co słyszą rosyjscy uczniowie w szkołach

⚆ Mortal Kamikaze

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.