🪖Dzień 343 (1 lutego 2023, 22:22) – Narodowy dzień przeszukań

🪖Dzień 343 (1 lutego 2023, 22:22) – Narodowy dzień przeszukań

1 lutego, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś w Ukrainie solidne porządki w służbie celnej, wosjkowej i sektorze energetycznym. Służby ukraińskie przeszukały dziś dziesiątki mieszkań ważnych urzędników, dużą część z nich odwołano a sporej części przedstawiono zarzuty. W “Puls Ukrainy” zawarłem tylko część z tych informacji. Ukraina od lat uchodziła za siedlisko korupcji i dobrze, że te działania są teraz realizowane na szeroką skalę. Ukraińskie media już obwołały dzisiejszy dzień “Narodowym Dniem Przeszukań”. Szef frakcji „Sługa Narodu” Arachamija już „dzisiaj” zapowiedział odwołanie całego kierownictwa Służby Celnej, a także powołanie nowego na wiosnę. „Kraj zmieni się w czasie wojny. Jeśli ktoś nie jest gotowy na zmiany, to samo państwo przyjdzie i pomoże mu się zmienić” – powiedział.

Zełeński: “Dziś owocny dzień dla naszego państwa – owocny w konfrontacji z tymi, którzy już teraz próbowali osłabić Ukrainę. Nie pozwolimy nikomu osłabiać naszego państwa. (…) Niestety, w niektórych obszarach jedynym sposobem na zagwarantowanie legitymizacji jest zmiana liderów wraz z wdrażaniem zmian instytucjonalnych.
Zmieniać tyle, ile trzeba, żeby w końcu ludzie nie brudzili się na stanowiskach.”

Z informacji ze świata to narasta liczba doniesień o planowanym przez USA przekazaniu Ukraińcom systemów GLSDB. Co to? To jedno “oczko” wyżej niż HIMARS. GLSDB mają zasięg do 150km – to ponad 2x tyle co HIMARS. Na mapce można zobaczyć co da ta różnica na froncie.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Hiszpania dostarczy Ukrainie od 4 do 6 niemieckich czołgów Leopard 2A4, które od dłuższego czasu leżą w magazynach – El Pais. Według publikacji ostateczna liczba będzie zależała od stanu 53 czołgów, które są przechowywane w Saragossie od dziesięciu lat, a także od wkładu innych krajów.

⚆ Hiszpania wyśle ​​6 lutego na Ukrainę 20 transporterów opancerzonych M113 — Europa Press.

⚆ Skala obecnej unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskich sił zbrojnych może zostać podwojona — z 15 do 30 tysięcy żołnierzy, pisze niemiecka publikacja RND.

⚆ Amerykański producent broni oferuje Ukrainie dwa drony bojowe Reaper MQ-9 za jednego dolara — WSJ. Umowa będzie wymagać od Kijowa zapłaty około 10 mln dolarów za przygotowanie i dostawę dronów na Ukrainę

🌻+920 (128 420)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ drobne, ale jednak postępy rosjan pod Bachmutem.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – doniesienia o tym, że rosjanie uruchomili spore siły do przełamania obrony ukraińskiej na kierunku łymańskim/

⚆ Okolice Bachmutu – Walki w rejonie iwanowskim, wasiukiwskim i paraskowijewskim. rosjanom udało się objąć ogniem artyleryjskim fragment jednej z dróg do Bachmutu (T0504). Nie ma mowy na razie o otoczeniu Bachmutu przez rosjan. Nadal trwają walki koło Krasnej Hory, Wasiukiwki, Kliszczijiwki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Mniejsza intensywność walk. rosjanie robią “rozpoznanie bojem” aby spróbować zlokalizować słabe punkty obrony ukraińskiej.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Kramatorsk, Słowiańsk, Cherson (i kilka miejscowości przy Dnieprze), Nikopol, Kupiańsk.
😼 Wieczorem w centrum okupowanego Melitopola rozległy się potężne eksplozje – mówi burmistrz Iwan Fiodorow

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Główne bitwy są jeszcze przed nami”: Daniłow nie wyklucza, że w nadchodzących tygodniach ​​rosja będzie próbowała nowego ataku na Ukrainę ze wszystkich stron. rosja przygotowuje się obecnie do maksymalnej eskalacji: gromadzi siły i prowadzi szkolenia.

⚆ Ukraina jest w przededniu „bardzo aktywnej fazy” wojny – w lutym i marcu spodziewane są bardzo aktywne działania na froncie – informuje GUR MON.

⚆ SBU zatrzymała pracownika „Ukrobronpromu” w Kijowie, który przekazał wywiadowi rosyjskiemu dane o broni, blokadach dróg i przemieszczaniu sprzętu, a także skorygował ostrzał stolicy.

⚆ Dalsze zmiany w ukraińskich urzędach. Dziś odwołano szefa Państwowej Służby Celnej i jego zastępcę. Ponadto dziś miało miejsce wiele przeszukań

⚆ SBU ujawniła zakrojone na szeroką skalę defraudacje na 40 miliardów hrywien dokonane przez byłe kierownictwo Ukrnafty i Ukrtatnafty. Oszustwa łączyły się z uchylaniem się od płacenia podatków i praniem brudnych pieniędzy. „Ukrnafta” to największa firma produkująca ropę na Ukrainie, a „Ukrtatnafta” to firma zajmująca się rafinacją ropy naftowej.

⚆ Prokuratura Generalna zgłosiła podejrzenie Chmielnickiemu, byłemu dyrektorowi Departamentu Zamówień Państwowych Ministerstwa Obrony i Szapowałowowi, byłemu wiceministerowi obrony – “Ukraińska Prawda”. Chmielnicki został oskarżony o defraudację środków państwowych (ponad 107 mln UAH) i dostarczanie niespełniających norm kamizelek kuloodpornych jednostkom Sił Zbrojnych. Szapowałow został uznany za podejrzanego o nielegalne działania, w wyniku których jednostki Sił Zbrojnych nie zostały wyposażone w środki ochrony osobistej o wartości przekraczającej 1 mld UAH. Tereshchenko, były zastępca przedsiębiorstwa państwowego „Promoboronexport”, został również poinformowany o podejrzeniu sprzeniewierzenia środków państwowych na kwotę 1,3 mln dolarów.

⚆ Ukraińskie służby prowadzą przeszukanie domu Igora Kołomojskiego. Dochodzenie dotyczy oszustw w „Ukrtatnafta” i „Ukrnafta” — źródło UE w organach ścigania. Chodzi o “upłynnienie” produktów ropopochodnych o wartości 40 miliardów hrywien i uchylanie się od opłat celnych na ogromne kwoty.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Służba Wywiadu przyjechały w celu przeszukania byłego szefa MSW Arsena Awakowa w sprawie zakupu francuskich śmigłowców Airbus. „Zakończyliśmy poszukiwania w sprawie wypadku śmigłowca (w Browarach). Przyjrzeliśmy się kontraktom Airbusa sprzed 6 lat. Jedno jest pewne – nic. Kontrakty zostały zatwierdzone przez rząd i parlament. Zostały przeprowadzone prawidłowo, choć głupio. Formalnie zostały zrealizowane” – skomentowano.

🌍Świat:

⚆ Prezydent elekt Czech Petr Pavel uważa, że ​​Ukraina powinna mieć możliwość wstąpienia do NATO zaraz po zakończeniu wojny. „Armia ukraińska będzie prawdopodobnie najbardziej doświadczoną armią w Europie. Ukraina zasługuje na to, by być częścią wspólnoty krajów demokratycznych” — powiedział Paweł

⚆ Do Kijowa przybył prezydent Austrii Van der Bellen – spotka się z Zełeńskim, a austriacka delegacja przekaże nową pomoc – generatory. To pierwsza zagraniczna podróż od początku drugiej kadencji prezydenckiej Van der Bellena. Zwykle prezydent Austrii podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży wyjeżdża do Szwajcarii lub Brukseli.

⚆ Premier Izraela Netanjahu rozważa przekazanie Ukrainie pomocy wojskowej, w tym systemów Żelaznej Kopuły, – doniesienia CNN i innych mediów.

⚆ Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, który po raz pierwszy będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu, może zostać ogłoszony już w piątek — The Wall Street Journal.

⚆ Dzięki Francji Ukraina będzie mogła otrzymać dwa radary obrony powietrznej GM-200 – stosowne memorandum zostało już podpisane z firmą Thales. „GM-200 znacznie zwiększy zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do wykrywania celów powietrznych, w szczególności pocisków manewrujących i balistycznych, a także różnych typów dronów” — powiedział minister obrony Reznikow.

⚆ Parlament Bułgarii uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Do tej pory Hołodomor w Ukrainie został uznany za ludobójstwo przez parlamenty 24 krajów.

⚆ Szef unijnej dyplomacji Borrell zapewnił, że wysłanie myśliwców na Ukrainę nie znajduje się obecnie na agendzie europejskiej, ponieważ kwestia ta powoduje nieporozumienia między 27 państwami członkowskimi. Brytyjski minister obrony Wallace powiedział również, że wysłanie myśliwców na Ukrainę „nie byłoby właściwym podejściem”, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. „Tym, co w tym roku wyprowadzi ten konflikt z impasu, jest zdolność Ukraińców do rozmieszczania zachodniej broni przeciwko rosji” – powiedział.

⚆ Premier Szwecji Björstrom powiedział, że kraj nie zamierza ograniczać wolności słowa na prośbę Turcji, która jest oburzona prowokacyjnymi działaniami prawicowych działaczy paleniem Koranu.

Belgia rozważa wykup sprzętu ciężkiego od firmy OIP. Hangary OIP Land Systems zawierają setki różnych pojazdów opancerzonych i są uważane za jeden z największych prywatnych zapasów broni w Europie. W hangarze znajdują się czołgi Leopard 1, niemieckie systemy obrony powietrznej Gepard, austriackie czołgi lekkie SK-105, włoskie transportery opancerzone VCC2, transportery opancerzone M113 i inna broń. Właściciel firmy podkreślił, że naprawa każdego czołgu i przygotowanie go do użytku na Ukrainie może zająć miesiące i miliony euro.

⚆ Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przebywający w Waszyngtonie na rozmowach z wysokimi rangą politykami w sprawie zwiększenia poparcia dla Ukrainy, wezwał do zaopatrzenia ukraińskich żołnierzy we wszelkie niezbędne uzbrojenie. Uważa, że ​​trzeba „oszczędzać czas, oszczędzać pieniądze, ratować życie i jak najszybciej dać Ukraińcom to, czego potrzebują”.

⚆ Państwowe Biuro Śledcze zawiadomiło o podejrzeniu byłego szefa Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węglowego Ihora Nasalika – rozmówcę “Ukraińskiej Prawdy”. Według źródła Nasalik podejrzany jest o podpisywanie nieopłacalnych dla państwa porozumień na rzecz spółek powiązanych z oligarchą Dmytro Firtaszem na kwotę 1,5 mld hrywien

⚆ Departament Skarbu USA ujawnił sieć 22 osób i podmiotów prawnych, które pomogły rosji omijać sankcje w obszarze wojskowo-przemysłowym. Wobec tych osób nałożono ograniczenia. Siecią kieruje rosyjsko-cypryjski handlarz bronią Ihor Zimenkow.

⚆ W Estonii powstała gigantyczna rzeźba Wołodymyra Zełenskiego w stylu Statuy Wolności.

⚆ Norweski rząd bada możliwość przeniesienia na Ukrainę określonej liczby bojowych wozów piechoty CV90 — TV2.

⚆ Grecja nie dostarczy Ukrainie czołgów Leopard – premier Kyriakos Mitsotakis. Grecja ma największą flotę Leopardów wśród krajów europejskich, w tym 354 Leopardy 2 w różnych modyfikacjach i 500 Leopardów 1.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Nahabino pod Moskwą płonie magazyn o powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Według wstępnych informacji w magazynie składowane są tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu.

⚆ W Wołgogradzie przywrócono nazwę “Stalingrad” i odsłonięto nowy pomnik Stalina. Podobno – tymczasowo.

⚆ putin zdymisjonował pierwszego zastępcę sekretarza Rady Bezpieczeństwa generała porucznika Jurija Awerjanowa.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Burzenie Mariupola

⚆ Emocje pod Bachmutem

⚆ Typowa rosjanka po zakupach

⚆ Pistorius w Leopardzie wygląda tak

⚆ Snajper nie śpi – snajper czeka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.