🪖Dzień 342 (31 stycznia 2023, 22:30) – bez zmian

🪖Dzień 342 (31 stycznia 2023, 22:30) – bez zmian

31 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Na froncie bez zmian. 

Ponownie zaskakujące deklaracje z Francji. Ponownie głośniej o szefie ukraińskiego wywiadu i jego wywiadzie (sic!). Wedle jego szacunków w Ukrainie wojuje aktualnie około 326 tysięcy rosjan. Jeśli to prawda to rosjan jest niemal dwa razy więcej niż rok temu. Są też głosy o kolejnej fali selektywnej mobilizacji w rosji.

👍 Dobre wieści:
⚆ Francja wyśle do Polski 150 specjalistów, aby przeszkolili 600 ukraińskich żołnierzy – poinformował francuski minister obrony. Dodał też, że we Francji nie ma tabu dotyczącego ewentualnych dostaw myśliwców na Ukrainę.
Nowy pakiet pomocowy wyniesie 200 mln euro.

⚆ Francja przekaże Ukrainie 12 samobieżnych systemów artyleryjskich CAESAR, poinformował francuski minister obrony, Lecorne, po spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy w Paryżu.

⚆ Francja pomoże Ukrainie w zakupie radarów obrony powietrznej GM 200 — francuski minister obrony.

⚆ Norwegia jak najszybciej wyśle ​​na Ukrainę czołgi Leopard 2, najprawdopodobniej – pod koniec marca – minister obrony Bjorn Aril Gram. „Nie zdecydowaliśmy jeszcze o liczbie” – dodał.

🌻+850 (127 500)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy informują, że ze względu na pogodę ich działania w kierunku Łymanu nieco osłabły.

⚆ Okolice Bachmutu – trwają walki

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Mniej rosyjskich prób szturmu na Wuhłedar i inne punkty.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Ostrzelany Cherson (są ofiary) i miejscowości na prawym brzegu Dniepru,
🛸Alarmy przeciwlotnicze (kilka w ciągu dnia) w związku ze startem rosyjskich MIGów z terenu białorusi.
😼 Ostrzał obwodu biełgorodzkiego, 
🛡W Melitopolu mieszkańcy są odcięci od telewizji, często są obławy, przeszukania mieszkań.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Według wyników ankiety przeprowadzonej w aplikacji „Kyiv Digital”, od początku wojny na pełną skalę 33% mieszkańców Kijowa przeszło na język ukraiński. 46% respondentów odpowiedziało, że od dawna komunikuje się po ukraińsku, a 13% nadal mówi po rosyjsku. Jednocześnie 86% respondentów uważa za swój język ojczysty ukraiński, 12% – rosyjski.

⚆ Dla swojej obrony Ukraina musi zastąpić przestarzałe sowieckie samoloty jedynym typem myśliwca wielozadaniowego, jakim może być F-16, w liczbie do dwustu sztuk – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat. Zdobycie przewagi w powietrzu pozwoli na skuteczne prowadzenie operacji naziemnych, w szczególności deokupacji terytoriów – podkreślił. Jak zapewnia Ihnat, piloci i inni specjaliści są już gotowi do szkolenia, a odpowiednie działy są już zaangażowane w adaptację infrastruktury.

⚆ Musimy zrobić wszystko, aby Krym wrócił latem do domu – Budanow w rozmowie z The Washington Post. Szef wywiadu uważa, że ​​w tym roku rosja skoncentruje się na zajęciu większego obszaru w obwodzie donieckim i łuhańskim. Uważa też za mało prawdopodobne wznowienie ofensywy ze strony Białorusi. Według niego taki krok może świadczyć jedynie o zamiarze odwrócenia uwagi i podzielenia Sił Zbrojnych. Budanow nie wierzy, że wejście wojsk ukraińskich na okupowany Krym skłoni putina do użycia broni nuklearnej. „rosja to kraj, po którym można się wiele spodziewać, ale nie jawnego idiotyzmu. Przykro mi, ale tak się nie stanie” – powiedział.

⚆ Obecnie na Ukrainie walczy około 326 tysięcy rosyjskich żołnierzy – szef wywiadu Budanow

⚆ Według bliskiej mu osoby dokonano co najmniej 10 zamachów na szefa ukraińskiego wywiadu Kyryla Budanowa — The Washington Post.

⚆ Sędzia Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego uznał podejrzenie byłego szefa Naftohazu Andrija Kobolewa o bezprawność odebrania nagrody za bezpodstawne. Sąd ustalił również, że Rada Nadzorcza świadomie podjęła decyzję o przyznaniu premii i nie była pod presją urzędnika.

⚆ Od 1 lutego dodatkowa miesięczna wypłata 30 000 hrywien zostanie zniesiona dla żołnierzy, którzy są daleko w tyle i nie wykonują zadań na wschodzie, południu lub północy kraju. Opłaty bojowe w wysokości 100 000 hrywien miesięcznie zostaną zachowane dla ukraińskich żołnierzy walczących z wrogiem na linii frontu. Ponadto planowane jest zwiększenie wysokości miesięcznego uposażenia wojskowego tak, aby minimalny poziom dla Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Służby Bezpieczeństwa Państwa wynosił co najmniej 20 100 UAH

⚆ Minister obrony Reznikow powiedział, że „nie” ze strony USA w sprawie zachodnich samolotów należy rozumieć jako odmowę tylko w tym konkretnym momencie, a takie „etapy odmowy” Ukraina przeszła z całą zachodnią bronią.

⚆ Reznikow po aferze z zakupem żywności dla wojska obiecuje zapewnić publiczną kontrolę nad zakupem żywności, majątku trwałego, paliwa i smarów, z uwzględnieniem ograniczeń państwa wojskowego.

⚆ Sprzęt obrony przeciwlotniczej, którym dysponuje Ukraina, nie poradzi sobie z pociskami balistycznymi Fateh i Zolfaghar, które Iran może przekazać rosji — Siły Powietrzne.

🌍Świat:

⚆ Stany Zjednoczone nie mają dowodów na niewłaściwe wykorzystanie funduszy amerykańskich na Ukrainie, ale będą nadal ściśle współpracować z władzami ukraińskimi, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające korupcji – Departament Skarbu USA.

⚆ Odpowiedź Bidena na kwestię dostarczenia Ukrainie myśliwców może nie być ostatecznym stanowiskiem Waszyngtonu, ponieważ nie była jeszcze dyskutowana na wysokim szczeblu — Politico.

⚆ Amerykański Instytut Studiów nad Wojną i brytyjski wywiad o sytuacji na froncie: W ciągu ostatnich 3 dni wojska rosyjskie przeprowadziły skoordynowane ataki w rejonie Pawliwki i Wuhłedaru. rosyjskie dowództwo prawdopodobnie ma na celu opracowanie nowego kierunku ataku w obwodzie donieckim, a także odwrócenie wojsk ukraińskich od gorącego sektora kierunku Bachmuckiego. Nowa rosyjska ofensywa w najbliższych miesiącach to najbardziej prawdopodobny rozwój wydarzeń na froncie. W tym celu federacja rosyjska może przeprowadzić mobilizację około 200 000 osób.

⚆ Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń – prezydent Litwy Nauseda.

⚆ „Stanowisko Austrii i Węgier w sprawie wojny w Ukrainie jest jasne, ponieważ oba te państwa nie wysyłają broni do strefy konfliktu, aby zapobiec dalszej eskalacji” – ministrowie obrony Austrii i Węgier. 

⚆ Były szef Pentagonu Mark Esper wezwał Ukrainę do dostarczenia samolotów ATACMS i rakiet dalekiego zasięgu. Esper uważa, że ​​polityka państw zachodnich wobec Ukrainy jest słuszna, ale zbyt powolna. Według niego, aby odnieść sukces, Ukraina powinna (była) otrzymać czołgi jesienią

⚆ Rzecznik rządu brytyjskiego powiedział, że wysłanie brytyjskich myśliwców na Ukrainę byłoby teraz niepraktyczne — Evening Standard.

⚆ Brytyjski rząd jest bliski przekazania 2,3 miliarda funtów z wpływów ze sprzedaży Chelsea FC przez rosyjskiego oligarchę Romana Abramowicza na fundusz dla Ukrainy, ale musi uzyskać ostateczną zgodę UE – The Telegraph.

⚆ USA mogą ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w najbliższej przyszłości — przedstawiciel Białego Domu Olivia Dalton.

⚆ Polska dąży do skrócenia okresu szkolenia ukraińskiej armii na czołgach Leopard 2 do pięciu tygodni – o połowę krócej niż standardowy, donosi Reuters.

⚆ ​​rosja łamie kluczową umowę o kontroli zbrojeń jądrowych ze Stanami Zjednoczonymi i nadal odmawia inspekcji swoich obiektów jądrowych – przedstawiciel Departamentu Stanu.

⚆ Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotka się w ciągu tygodnia w USA z republikańskimi, aby nakłonić ich do kontynuowania pomocy dla Ukrainy — Reuters

⚆ Ministerstwo Obrony Izraela przekazało Ukrainie opancerzone karetki

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka odwiedził Zimbabwe

⚆ putin nakazał przeszukiwanie pojazdów pod kątem broni i materiałów wybuchowych w regionach z „żółtym zagrożeniem” (obwód kurski i biełgorodzki)

⚆ Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim

📺 Materiał bonusowy:

⚆ okolice Sołedaru

⚆ Kraby na froncie

⚆ Galeria – twarze ukraińskich żołnierzy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.