🪖Dzień 341 (30 stycznia 2023, 23:20) 

🪖Dzień 341 (30 stycznia 2023, 23:20) 

30 stycznia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Niestety dopadł mnie wirus i trochę brak sił na bardziej kaloryczne podsumowanie, więc dziś tylko kilka luźnych punktów:
– Jakby aktywniej Francja
– Piękny gest i wsparcie Danii (oddają WSZYSTKIE swoje haubice + pomoc w uruchomieniu wodociągów w Mikołajowie)
– nadal czystki w gronie politycznym i urzędniczym w Ukrainie (to dobrze o ile wina zostanie udowodniona)
– w ukraińskiej przestrzeni medialnej jest nieco bałaganu o Bachmut. Z jednej strony są głosy, że Bachmut powinien stać się punktem odbicia za wszelką cenę (tym bardziej, że są wiarygodne doniesienia o wyczerpaniu rosjan), a z drugiej, niektóre frakcje mocno krytykują dowodzenie armią twierdząc, że połowa strat ukraińskich wynika ze złego dowodzenia, głupoty i brawury.
– Nadal nie jest rozwikłana kwestia kto uderzył w fabryki w Iranie (też dobrze), ale zdjęcia pokazują, że straty nie są tak duże (Iran najważniejsze obiekty wojskowe jak fabryki, buduje pod ziemią).
– Na samym froncie nadal niebezpieczeństwo otoczenia Bachmutu rośnie, ale są też sygnały, że skuteczność rosjan słabnie.
Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:
⚆ Francja i Australia uzgodniły wspólną produkcję pocisków artyleryjskich dla Ukrainy.

⚆ Prezydent Francji Macron nie wykluczył dostaw myśliwców dla Ukrainy.

⚆ (w końcu!) Francja potwierdziła porozumienie z Włochami w sprawie zakupu 700 pocisków dla przygotowywanego dla Ukrainy systemu obrony powietrznej SAMP/T. SAMP/T to także jedyny europejski system obrony zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych.

⚆ „Przekazujemy Ukrainie wszystkie nasze 19 haubic CAESAR” – powiedziała premier Danii podczas spotkania z Zełeńskim na odprawie w Odesie.

🌻+490 (126 650)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Biden powiedział, że USA nie dostarczą Ukrainie myśliwców F-16, — AFP, aczkolwiek na nagraniu nie słychać wyraźnie pytania dziennikarki.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak informacji

⚆ Okolice Bachmutu – walki wokół Krasnej Hory oraz w kierunku Iwaniwskiego. Sytuacja jest trudna.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Trwają walki w rejonie Szczerbaków, Nesterianki, Kopani i Marfopola. Linia frontu bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Charków (1 ofiara), Nikopol, eksplozje w obwodzie dniepropietrowskim.
😼 Zniszczony skład rosyjskiej amunicji w Uljaniwce koło Skadowska, 

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Najważniejsze z wieczornego przemówienia Zełeńskiego: Zełeński spotkał się z duńską delegacją w Mikołajowie i omówił z nią ważne kwestie. Dania jest gotowa do przyłączenia się do koalicji czołgów dla Ukrainy. Jeśli chodzi o przywrócenie normalnego zaopatrzenia w wodę w Mikołajowie, istnieje już odpowiedni projekt z udziałem Danii, którego realizacja się rozpoczęła. Dania przystąpiła do programu „Ziarno z Ukrainy”. Prezydent Ukrainy podziękował Danii za wsparcie w udzieleniu pomocy wojskowej.

⚆ Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił ambitny plan uzyskania członkostwa w UE w ciągu dwóch lat.

⚆ Zełeński powiedział, że masowe zabójstwo ukraińskich żołnierzy w Oleniwce będzie jednym z zarzutów postawionych rosji przed międzynarodowym trybunałem

⚆ Serhij Hajdaj może wkrótce zostać odwołany ze stanowiska szefa Ługańskiej administracji terenowej – chcą go wysłać jako ambasadora do Kazachstanu, twierdzi “Ukraińska Prawda”. To nie wszystkie zmiany. Minister ds. Młodzieży i Sportu Hutcajt oraz Minister ds. Przemysłów Strategicznych Rjabikin mają w najbliższym czasie złożyć rezygnację. Jednocześnie minister energii Gałuszczenko i minister obrony Reznikow nie są obecnie zagrożeni rezygnacją. MON spodziewa się dalszych weryfikacji po aferze zakupowej, ale najprawdopodobniej nie wykroczy on ponad poziom wiceministrów.

⚆ rosjanie formują linie obronne wokół lotniska w tymczasowo okupowanym Berdiańsku — Defence Express. Zdjęcia satelitarne Planet Labs z 27 stycznia pokazują, że całe lotnisko wzdłuż 15-kilometrowego obwodu otrzymało linie obronne składające się z okopów, okopów i pojedynczych stanowisk, w tym schronów na sprzęt. Ponadto przed linią okopów instalowane są umocnienia przeciwpancerne. Kolorem czerwonym zaznaczono na zdjęciach elementy głównej linii obrony, kolorem niebieskim fortyfikacje przeciwpancerne, których montaż jest w toku, kolorem żółtym wewnętrzny obwód obrony, który powstał wcześniej. Defense Express uważa, że ​​rosjanie mają znacznie szersze plany co do lotniska niż tylko wykorzystanie go jako wysuniętej bazy śmigłowców.

⚆ Ukraina nie zna przyczyny eksplozji w irańskich obiektach, ale Kijów wielokrotnie ostrzegał Teheran przed konsekwencjami wspierania agresji na Ukrainę – powiedział Nikołenko, rzecznik MSZ. „Jak mówi perska mądrość ludowa: nie czyń krzywdy innym, a nie skrzywdzisz siebie” – dodał

⚆ Według danych wywiadu ukraińskiegowśród rosyjskich sił zbrojnych krążą informacje o całkowitym zniszczeniu przez ukraińskich żołnierzy sił i środków odrębnej kompanii rozpoznawczej 155 w trakcie szturmu na Wuhłedar.

⚆ Charkowski oddział SBU zatrzymał rosyjskiego agenta, który koordynował ataki rakietowe na Charków.

⚆ 5000 hrywien za współrzędne podstacji energetycznej. Za tak mizerną nagrodę bezrobotny 20-letni chłopak z obwodu tarnopolskiego zgodził się pomóc okupantowi w przeprowadzaniu ataków rakietowych na obiekty energetyczne, których koszt przekracza miliony hrywien.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz Generalny NATO Stoltenberg powtórzył, że Sojusz jest świadomy wsparcia Korei Północnej dla rosji w jej wojnie z Ukrainą, w tym dostarczania rakiet, po tym jak Moskwa i Pjongjang zaprzeczyły takim zarzutom.

⚆ Rząd USA nie wyklucza działań militarnych przeciwko Iranowi w celu uniemożliwienia temu krajowi zdobycia broni nuklearnej – sekretarz stanu Blinken.

⚆ Ukraina nie będzie bezpieczna i nie będzie w stanie odbudować swojej gospodarki, dopóki rosja utrzyma Krym – generał Ben Hodges.

⚆ Iran i rosja połączyły swoje systemy bankowe. Obydwa państwa są odłączone od systemu SWIFT.

⚆ Prezydent Turcji Erdogan powiedział po raz pierwszy, że Ankara może zatwierdzić członkostwo Finlandii w NATO bez Szwecji.

⚆ Na razie Finlandia pozostaje niezmienna w swojej decyzji o zbliżeniu się do członkostwa w NATO razem ze Szwecją, pomimo trudności w negocjacjach między Sztokholmem a Ankarą i sugestii Turcji, że jest gotowa do wcześniejszej ratyfikacji wniosku Finlandii – minister spraw zagranicznych Haavisto.

⚆ Bloomberg: rosja spędziła prawie 50 lat tworząc swój rynek energetyczny w Europie – putin zniszczył go w 50 tygodni. Podczas gdy Europejczycy inwestowali w rozwój alternatywnych źródeł energii, rosjanie skierowali dostawy ropy naftowej do Chin i Indii.

⚆ Władze rosyjskie prawdopodobnie nie wykluczają możliwości przeprowadzenia kolejnej fali mobilizacji w ramach tzw. „mobilizacji częściowej” – wywiad brytyjski.

⚆ Premier RP Morawiecki powiedział, że transfer myśliwców F-16 na Ukrainę jest możliwy tylko w ścisłej koordynacji z innymi sojusznikami z NATO, tak jak miało to miejsce w przypadku czołgów Leopard.

⚆ Czołgi Challenger 2, które Wielka Brytania przekaże Ukrainie, przybędą na front „bliżej lata, czyli w maju” — minister obrony Ben Wallace.

⚆ Boris Johnson powiedział, że putin groził mu atakiem rakietowym niedługo przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, pisze BBC. „W pewnym momencie zagroził mi i powiedział: „Boris, nie chcę cię skrzywdzić, ale z rakietą zajmie to tylko minutę, coś w tym stylu” – Johnson. Doniesienia te zdementował Kreml – „Nie było grożenia atakiem rakietowym” – rzecznik putina, pieskow, nazwał oświadczenie Borisa Johnsona kłamstwem.

⚆ Ambasadorowie państw G7 przypomnieli Ukrainie o konieczności zatwierdzenia państwowego programu antykorupcyjnego. „To wzmocni stabilność Ukrainy w czasie wojny i będzie kolejnym krokiem w kierunku jej europejskiej przyszłości” – zauważają ambasadorowie.

⚆ Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił krytykę ze strony ukraińskich urzędników, którzy oskarżyli go o propagandę wojenną po tym, jak MKOl powiedział, że rosjanie mogą potencjalnie otrzymać szansę zakwalifikowania się na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

⚆ Dwóch rosyjskich szpiegów, którzy pracowali w jednym z europejskich krajów pod przykrywką dokumentów z fikcyjnymi nazwiskami, zostało zatrzymanych w Słowenii – Politico.

⚆ Iran uważa Ukrainę za jednego z prawdopodobnych uczestników ataku na swoje obiekty.

💩rosja i białoruś:

⚆ Iran i rosja połączyły swoje systemy bankowe. Obydwa państwa są odłączone od systemu SWIFT.

⚆ Szef MSZ Federacji rosyjskiej ławrow powiedział, że Kijów jest „zamieniany w narzędzie” do zniszczenia rosjan.

⚆ Gubernator obwodu kurskiego Federacji rosyjskiej Roman Starowoj powiedział, że w najbliższym czasie do regionu przybędzie dodatkowy kontyngent personelu wojskowego.

⚆ „Yandex” blokował w swojej wyszukiwarce wizerunek putina w odpowiedzi na zapytania „dziadek z bunkra” oraz symbole nazistowskie, znak „Z” – wyszło to na jaw przy okazji masowego wycieku kodu rosyjskiej wyszukiwarki. „Yandex” starał się, aby nie można było znaleźć wizerunku putina podczas wyszukiwania poszczególnych słów, których nie cytuję tu ale można zapoznać się z nimi na zrzucie ekranu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Płyną Bradleye

⚆ Ruiny Marijinki

⚆ Gruzini w Bachmucie

⚆ Zełeński w Mikołajowie (znajdź Kima)

⚆ Drony i Arta

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.