🪖Dzień 293 (13 grudnia 2022, 22:15) – Patrioty do obrony Ukrainy i jak zatopiono “Moskwę”

🪖Dzień 293 (13 grudnia 2022, 22:15) – Patrioty do obrony Ukrainy i jak zatopiono “Moskwę”

13 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wczorajsze uderzenie w most pod Melitopolem przypomina nieco scenariusz z chersońszczyzny. Tam działania ofensywne również poprzedziły uderzenia w mosty i składy amunicji. Pozycja rosjan na odcinku zaporoskim jest nieco skomplikowana. Most Krymski uniemożliwia szybkie i masowe zaopatrywanie wojsk rosyjskim w tym regionie, ale nawet jeśli dociera coś na Krym to musi przejść przez jeden z dwóch wąskich przesmyków między Krymem a kontynentalną Ukrainą. Obie te drogi są w zasięgu ukraińskich sił. To może ze strony Doniecka? Tu również są dwie drogi. Jedna wiedzie przez Mariupol i jest w słabym stanie. Druga biegnie blisko Wuhłedara i jest również w zasięgu artylerii i HIMARSów. Oczywiście rosjanie jakoś sobie z tym radzą – używają lotnictwa, statków i innych form zaopatrzenia, ale mimo wszystko jest to trudniejsze niż na pozostałych odcinkach. Czy tu uderzą Ukraińcy? Zobaczymy. Front zaporoski wydawał się dotąd najspokojniejszym odcinkiem walk lądowych. Jest trudny bo płaski i o tej porze roku wietrzny.

Tymczasem jest szansa, że Ukraina w końcu uzyska lepsza ochronę przed rosyjskimi rakietami. Jeśli potwierdzą się doniesienia CNN to ukraińskie niebo (przynajmniej częściowo) będą ochraniać amerykańskie Patrioty. Nie bez znaczenia jest również szeroki strumień zagranicznej pomocy i deklaracji ukierunkowanych na pomoc w naprawie ukraińskiego systemu energetycznego.

Polecam dziś fragment o zatopieniu “Moskwy” – wyszło trochę detali na temat tego jak wyglądała akcja.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ USA przygotowują się do wysłania na Ukrainę systemu obrony przeciwlotniczej Patriot – CNN w odniesieniu do dwóch amerykańskich urzędników i wysokiego przedstawiciela administracji Bidena.

⚆ Na Ukrainie rozpoczęto produkcję przemysłową pocisków 152 i 122 mm, – sekretarz RBNiO Daniłow. „Produkcja min i wielu innych rzeczy, które są już produkowane przez nasze przedsiębiorstwa kompleksu obronnego, rozpocznie się teraz. To już około tysięcy – to już jest skala przemysłowa”.

⚆ Hiszpania przekazuje Ukrainie 160 sztuk sprzętu do przywrócenia sieci energetycznej po rosyjskich atakach rakietowych.

⚆ Ukraina wznowiła pracę wszystkich kontrolowanych bloków jądrowych, – minister energii Gałuszczenko. W nocy do systemu elektroenergetycznego podłączono 9-tysięczny blok energetyczny (1000 MW). Teraz nabiera sił.

⚆ W nocy „Na granicy ukraińsko-białoruskiej nie ma żadnych zmian, nie zwiększyła się liczba jednostek na Białorusi” – rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

Demczenko

🌻95 260 (+500)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – bez zmian

⚆ Bachmut – bez zmian. rosjanie napierają na wschodnie rejony miasta. W niektórych rejonach przemysłowych (rozlewnia szampanów) pojawiły się ich oddziały, ale nie kontrolują one tych stref.

Autor: War_mapper

⚆ Marijinka i Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie kontynuują budowę umocnień, poza tym brak nowych doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥rosyjskie wojska wystrzeliły w nocy ponad 50 pocisków w obwód Dniepropietrowski. W Nikopolu ostrzał spowodował pożar, który został już ugaszony przez ratowników. W mieście zniszczone zostały budynki wielopiętrowe i prywatne, gospodarcze, administracyjne, sklepy, linie energetyczne. Uszkodzone zostały również hromady Czerwonohryhoriwsk, i Marhaneć, poinformował szef Dniepropietrowskiej OAW.

💥Ostrzelany Kramatorsk. rosjanie uderzyli w strefę przemysłową i budynek Instytutu Technologii i Zarządzania.

💥Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim

💥Ostrzelany Cherson, Czornobajiwka i Antoniwka

😼 W centrum tymczasowo okupowanego Melitopola po południu rozległa się głośna eksplozja, po której rosyjscy okupanci zablokowali drogi – poinformował burmistrz miasta Fiodorow. W poprzednim ataku na restauracje w Melitopolu miało zginąć całe dowództwo 58 rosyjskiej armii. Ukraińcy uderzyli w pozycje rosjan w Skadowsku.

☢️ Jest porozumienie w sprawie wycofania przez rosjan ciężkiego uzbrojenia z terytorium elektrowni jądrowej w Enerhodarze , – Sky News powołując się na Macrona.
🛸Dzisiejsze alarmy powietrzne wywołały dwa rosyjskie MIGi-31K, które przeleciały z rosji do białorusi.


⚡️Sieć energetyczna Ukrainy nadal ma znaczący deficyt energii.
⚡️Zełeński powiedział, że na szybką odbudowę zniszczonych przez rosyjskie naloty ukraińskich obiektów energetycznych potrzeba co najmniej 1,5 mld euro.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Jak zatopiono “Moskwę”? 13 kwietnia ukraińskim obrońcom udało się dzięki złej pogodzie i pewności siebie rosyjskich marynarzy namierzyć i zatopić okręt flagowy rosyjskiej floty „Moskwa” za pomocą rakiety Neptun. Tego dnia „Moskwa” stała na Morzu Czarnym około 120 km od wybrzeża, ale zwykły radar nie jest w stanie wskazać celów z takiej odległości. Okupanci o tym wiedzieli, więc czuli się w miarę bezpiecznie. Około godziny 16:00 operator kompleksu „Neptun” dostrzegł na radarze duży cel ze względu na warunki pogodowe: nad morzem były gęste chmury, sygnał z radaru odbijał się od nich na taflę wody, a od wody z powrotem do chmur – i w takim korytarzu radar niespodziewanie dotarł do „Moskwy”. A gdy tylko rosyjski krążownik wszedł w strefę rażenia ukraińskich rakiet, natychmiast wystrzelono dwa „Neptuny”. Oba trafiły. Portalowi “Ukraińska Prawda” udało się zrobić zdjęcie tego historycznego startu rakiety.

⚆ Zełeński zwrócił się do uczestników szczytu energetycznego „Ramstein” w Paryżu. Zadeklarował, że Ukraina potrzebuje dostaw energii elektrycznej z krajów UE przed końcem sezonu grzewczego: może to kosztować około 800 mln euro. Zaapelował do Unii Europejskiej o wysłanie misji specjalnych do obiektów krytycznej infrastruktury energetycznej analogicznie do misji MAEA do ukraińskich elektrowni atomowych. Poinformował, że z powodu uszkodzeń elektrowni Ukraina zmuszona jest zimą zużywać więcej gazu niż planowano, dlatego potrzebuje pomocy w zakupie ok. 2 mld m sześc. gazu. Wezwał do przekazania Ukrainie sprzętu niezbędnego do odbudowy sieci elektroenergetycznych, a także do pomocy w sfinansowaniu zakupu 50 mln lamp LED.

⚆ “Jeśli ktoś ruszy w naszą stronę, to mu nie zazdroszczę” – sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Daniłow o inwazji z Białorusi. Również sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow uważa, że w tej chwili nie należy spodziewać się ataku Białorusi, ponieważ Białorusini nie mają ochoty walczyć z Ukrainą.

⚆ Włodarze ukraińskich miast i miasteczek wypowiedzieli się przeciwko skandalicznemu projektowi ustawy nr 5655 o reformie urbanistycznej, który ma zostać rozpatrzony w drugim czytaniu 13 grudnia, i domagają się jego modyfikacji. W odwołaniu stwierdza się, że projekt ustawy stwarza warunki dla monopolistycznego, scentralizowanego dostępu do rynku firm budowlanych. Ci, którzy się tam dostaną, będą mogli stworzyć prywatny organ kontrolujący działania urbanistyczne bez żadnego wpływu ze strony państwa lub władz lokalnych.

⚆ Deputowani na sesji plenarnej głosowali za likwidacją skandalicznego Rejonowego Sądu Administracyjnego miasta Kijowa i utworzeniem Kijowskiego Rejonowego Sądu Administracyjnego.

⚆ W Buczy pojawiła się choinka.

⚆ Zełeński ostrzegł, że rosja przygotowuje się do nowych zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę, a Ukraina importuje sprzęt, aby zapobiec wyłączeniom sieci energetycznej.

⚆ Ukraińcy wypowiedzieli się w sondażu o tym, jakie powinno być zwycięstwo nad rosją. Według wyników ankiety „Rating”, 85% obywateli jest przekonanych, że Ukraina pokona rosjan i zwróci wszystkie okupowane terytoria, w tym Krym i Donbas. Jednocześnie tylko 9% wybrało opcję zwrotu tylko tych terytoriów, które Ukraina kontrolowała do 24 lutego.

⚆ 53% Ukraińców popiera przywrócenie Ukrainie statusu państwa nuklearnego. Świadczą o tym dane ankietowe przeprowadzone przez grupę socjologiczną „Rating”. Ponadto 61% ankietowanych wymienia przystąpienie Ukrainy do NATO, a 50% rozbrojenie nuklearne rosji jako środek odstraszający przyszłe rosyjskie ataki na Ukrainę.

⚆ Rada przyjęła szereg projektów ustaw, które znajdują się na liście wymagań dla przejścia Ukrainy do UE: o mniejszościach narodowych, mediach i wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego (w wersji krytykowanej przez ekspertów).

⚆ rosja używa ukraińskich pocisków manewrujących Ch-55 przekazanych w ramach memorandum budapeszteńskiego – GUR podczas masowego ataku. Podczas ostrzału rosja używa ukraińskich rakiet jako przynęty, aby zmusić Ukrainę do użycia przeciwko nim obrony powietrznej. Według ukraińskich szacunków rosjanie mają pociski na kolejne trzy do pięciu fal uderzeń, jeśli w jednej fali będzie od 80 do 90 pocisków.

⚆ W obwodzie charkowskim rosjanie zniszczyli ponad 14 tys. obiektów.

⚆ SBU zatrzymała w Odesie rosyjskiego agenta, który był „w kontakcie” z centralą PKW Wagnera. W jego telefonie znaleziono elektroniczne mapy z „celami” ataków rosjan na wybrzeżu Morza Czarnego. Kolejnego agenta złapano w Kramatorsku.

🌍Świat:

⚆ Holandia jest gotowa do utworzenia i umieszczenia trybunału dla rosji w Hadze, – Reuters

⚆ Komisja Europejska sfinansuje dla Ukrainy ok. 30 mln lamp LED, to pokryje część deficytu systemu energetycznego – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

⚆ Ze względu na dużą intensywność użycia artylerii rosja jest zmuszona do używania pocisków wyprodukowanych ponad 40 lat temu – Pentagon. Przy takim samym natężeniu ognia i braku dostaw z innych krajów Federacja rosyjska wyczerpie całą odpowiednią amunicję do początku 2023 r., poinformował urzędnik Ministerstwa Obrony USA.

⚆ Przywódcy państw G7 po wynikach spotkania z udziałem Zełeńskiego zapowiedzieli, że pociągną putina do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę

⚆ UE odmrozi część środków przeznaczonych dla Węgier, aby odblokować 18 mld euro dla Ukrainy — Politico

⚆ Ukraińscy żołnierze mogą przejść do czwartej fazy kontrofensywy, która odbędzie się na Zaporożu – informują dziennikarze „Forbesa”.

⚆ enat Włoch przytłaczającą większością głosów zatwierdził uchwałę rządu w sprawie kontynuacji pomocy wojskowej dla Ukrainy do końca 2023 roku.

⚆ Francja pomoże Ukrainie w zakresie dostaw energii elektrycznej i energii za 76,5 mln euro — prezydent Francji Macron.

⚆ W Polsce przywrócenie przedwojennych stosunków z rosją jest wykluczone – powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. Dosłownie: „Nie powinno być powrotu do stosunków ze Związkiem Sowieckim, jakie istniały przed wojną. To jest niemożliwe”.

⚆ Ukraina może otrzymać 30 kolejnych czołgów T-72 zmodernizowanych w Czechach w 2023 roku. Ukraina ma możliwość modernizacji kolejnych 30 czołgów w zakładach Excalibur Army w Czechach. To dodatkowa ilość pojazdów opancerzonych do 90 sztuk T-72, które zostały zakupione przez USA i Holandię. Wcześniej czołgi te były zakontraktowane przez kraj afrykański, który zgodził się jednak przekazać je dla Ukrainy.

⚆ Grupa krajów ze wschodniej flanki UE oficjalnie wyraziła dezaprobatę dla wypowiedzi Macrona, że ​​warto rozmawiać o „gwarancjach bezpieczeństwa” dla federacji rosyjskiej.

⚆ Brytyjski generał porucznik Robert Magowen powiedział, że brytyjska Royal Marines bierze udział w „tajnych operacjach wysokiego ryzyka” na terytorium Ukrainy. Pisze o tym jedna z najbardziej wpływowych gazet Wielkiej Brytanii „The Times”.

⚆ Litwa prosi Niemcy o przekazanie Ukrainie czołgów Leopard lub Abrams.

💩rosja i białoruś:

⚆ Na Białorusi rozpoczęło się nagłe sprawdzenie gotowości bojowej armii.

⚆ pieskow powiedział, że Kreml nie akceptuje propozycji Zełeńskiego rozpoczęcia wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy w Boże Narodzenie. Rzecznik prasowy putina uważa, że ​​„strona ukraińska musi zaakceptować realia, które zadziały się przez cały ten czas” — czyli okupację terytoriów ukraińskich przez rosję. „Bez uwzględnienia tych nowych realiów jakikolwiek postęp jest niemożliwy” – powiedział.

⚆ Gubernator obwodu briańskiego Federacji rosyjskiej Ołeksandr Bogomaz powiedział, że w nocy na miasto Klince wystrzelono rakietę – obwinia za to Siły Zbrojne Ukrainy. Klinci znajduje się około 60 kilometrów od granicy z obwodem czernihowskim. Według danych z otwartych źródeł w mieście stacjonuje pułk strzelców zmotoryzowanych.

⚆ W Petersburgu płonie fabryka „Zvezda” – produkuje silniki Diesla dla Marynarki Wojennej. Pożar wybuchł w budynku na terenie zakładów budowy maszyn „Zwiezda” na powierzchni 200 metrów kwadratowych.

⚆ rosyjski satelita wojskowy „Kosmos-2560”, wystrzelony 15 października, opuścił orbitę i spłonął w atmosferze – poinformował naukowiec Jonathan McDowell. Równie długo żył jego poprzednik „Kosmos-2555”.

📺 Materiał bonusowy:


⚆ Sołowiow koło frontu

⚆ Reportaż z Bachmutu (z 1 grudnia)

⚆ Czemu Ukraińcy czekają na mróz na froncie?

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.