🪖Dzień 284 (4 grudnia 2022, 22:00) – Prognoza pogody

🪖Dzień 284 (4 grudnia 2022, 22:00) – Prognoza pogody

4 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dużo teraz zależy od pogody i obie strony wojny na różny sposób pewnie ją wykorzystają. Sama pogoda różni się w zależności odcinkach frontu. Np. obwodzie zaporoskim wprawdzie w nocy mamy mrozy, ale w dzień temperatury zapowiadane są na plusie (do +10 w przyszłym tygodniu) tyle, że bardziej wieje. Bachmut i region Swatowa to zimniejsze odcinki frontu. Zmrożona ziemia pozwoli sprawniej przemieszczać się czołgom, artylerii i innym pojazdom (zakładając, że nie będzie dużo śniegu). Przynajmniej takie zamiary mają Ukraińcy, bo rosjanie najchętniej poczekaliby w okopach od czasu do czasu ostrzeliwując drugą stronę artylerią. rosja potrzebuje przerwy na produkcję amunicji i zorganizowanie kolejnych partii piechoty i pancernych. Ich szkolenie trwa. Z 300 tys. zmobilizowanych rosja rzuciła dotąd na front 100 tys. Pozostałe 200 się szkoli i tu nie można też popadać w skrajność, że wszyscy są wyposażani w stary sprzęt i żyją w słabych warunkach. Część sił rosyjskich jest wyposażana należycie i szkolona w miarę sensownie (pomijając, że gros z nich miało być już po służbie). Kiedy będą gotowi by ruszyć na front? Pewnie wczesną wiosną.

Ukraińcy pewnie czekać by nie chcieli. Zima daje im przewagę. Mają momentum – ich armia uzyskała już olbrzymią ilość sprzętu i rodzajów broni dzięki którym mogą zdziałać więcej niż rosjanie. W najbliższych tygodniach i miesiącach dużo więcej tego nie przybędzie. Ukraińcy maja też swoje rozwiązania, które zaczęli tworzyć w ostatnich miesiącach, często przyspieszając czy wskrzeszając projekty wojskowe.

Moralnie Ukraińcy też są gotowi – tyle, że pogoda na razie nie przewiduje długotrwałych i dużych mrozów w ciągu najbliższych 14 dni. Zatem poza rejonem Bachmutu pewnie w najbliższym czasie na froncie będą trwały głównie potyczki.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraina kończy prace nad stworzeniem drona szturmowego – twierdzi Ukroboronprom. „Mamy nadzieję, że do końca roku będziemy mogli zobaczyć go w bojowym użyciu” — powiedział serwis prasowy. Ukraiński dron będzie mógł przenosić głowicę o masie 75 kilogramów i mieć zasięg lotu do 1000 kilometrów.

⚆ Maszyna nadal na dość wysokich obrotach +550 🌻 (stan: 91 150)

⚆ Izrael wysyła na Ukrainę nową partię opancerzonych karetek.

⚆ Litwa wysyła amunicję 155 mm dla ukraińskiej artylerii – powiedział minister obrony kraju Anushauskas.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosyjskie wojska używają przeciwko ukraińskim obrońcom zakazanej broni chemicznej — granatów aerozolowych K-51, które zrzucają z dronów. Takie granaty chloropikrynowe były używane jeszcze podczas pierwszej wojny światowej. Mają silne działanie łzawiące, a w dużych stężeniach duszące i ogólno-trujące.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
Na odcinki Swatowe-Kreminna spodziewają się dłuższych mrozów, co pozwoli siłom ukraińskim nasilić działania ofensywne. rosjanie próbują atakować Maijiwkę i Zariczne – bez sukcesu.

Pod Bachmutem wiadomo, że trzyma się Opytne.

Na wschód od miasta jest trudno ale stabilnie. Na południowym podejściu rosjanie zbliżyli się do miasta.

Pod Awdijewką i Marijinką – rosjanie próbują, ale bez skutku.

W Doniecku odnotowano ostrzał.

Są doniesienia o tym, że rosjan przybywa na odcinku od Bachmutu po Awdijewkę.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
W okolicach Połohów zbito rosyjski helikopter Ka-52.

Poza tym – to co zazwyczaj.

rosjanie nadal atakują Pawłówkę (to już drugi miesiąc), ale bez sukcesu.

rosjanie wywożą z lokalnych sklepów okupowanej Nowej Kachowki cały towar i sprzęt, nawet zamrażarki oraz kasy fiskalne. A w Nowomykołajówce obwodu zaporoskiego 2 grudnia okupanci sprawdzali dokumenty mieszkańców lokalnych i zabierali im kosztowności osobiste oraz sprzęt AGD.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥rosjanie ostrzelali areszt śledczy w Chersoniu, są ranni.


Ostrzał przygraniczny w obwodzie charkowskim i sumskim.
🛸rosja rzadziej wystrzeliwuje irańskie drony kamikadze „Shahed-136” ze względu na mrozy. Ma to negatywny wpływ na materiały, z których wykonane są drony, mówi Silkin, asystent dowódcy połączonych sił Sił Zbrojnych Ukrainy ds. łączności strategicznej.
😼W ciągu dwóch ostatnich dni Ukraińcy zniszczyli 3 składy rosyjskiej amunicji, 2 bazy i 2 punkty koszarowania. W skali tygodnia było 8 magazynów amo, 7 baz i 2 punkty paliwowe.
Partyzanci uderzyli w Hołą Prystań,
⚡️W Kijowie wrócą planowane przerwy w dostawach energii. Dotąd występowanie i czas trwania przerw były niezaplanowane. „Sytuacja w systemie elektroenergetycznym pozostaje jednak trudna. Dlatego prosimy o zrozumienie ewentualnych odchyleń, które mogą wystąpić w celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego. Robimy wszystko, aby było ich jak najmniej” — DTEK

⚡️Oprócz Kijowa, stabilizacja wyłączeń prądu będzie też w całym obwodzie kijowskim, dniepropietrowskim, Odesie, na donieczczyźnie.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ W Łuhańsku rosjanie publicznie powiesili conajmniej 5 cywili za rzekome wspieranie sił Ukrainy przez namierzanie i korygowanie ostrzałów.

⚆ W Chersonie przywrócono bieżącą wodę w 70% miasta a 85% miasta ma już dostawy energii elektrycznej.

⚆ W okupowanym rejonie skadowskim obwodu chersońskiego pracownicy poczty przestali dostarczać wypłaty emerytom, rosjanie zmuszają osoby starsze do uzyskania obywatelstwa rosyjskiego w celu otrzymywania emerytur w urzędach pocztowych.

⚆ Dziś rano służby ratunkowe Chmielnickiego obsłużyły pociąg ewakuacyjny z Chersona.

⚆ W okupowanej Makiejewce rosjanie wręczają wezwania do wojska ludziom czekającym w kolejce po wodę – CNS

⚆ W Odesie, na plaży zdetonowano minę morską.

🌍Świat:

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony pokazało zdjęcia ukraińskiego personelu wojskowego, który kończy szkolenie w kraju i odbiera komplet sprzętu do dalszej służby na Ukrainie. „W związku z gwałtownym spadkiem temperatury rekrutom oprócz zwykłego kompletu, wydawane są ubrania na chłodną pogodę” – wyjaśnił resort.

⚆ W ONZ w Nowym Jorku omawiany jest projekt rezolucji w sprawie powołania trybunału mającego pociągnąć rosyjskie kierownictwo do odpowiedzialności za zbrodnie agresji w Ukrainie.

⚆ W rosji obserwuje się znaczny spadek poparcia ludności dla tzw. ciąg dalszy – wywiad brytyjski

⚆ Amerykański wywiad spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy tempo działań wojennych na Ukrainie zmniejszy się, a siły ukraińskie nie zmniejszą woli oporu, pomimo ataków rosji na jej sieć energetyczną i inną infrastrukturę krytyczną. Również dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Gaines stwierdziła, że ​​rosja zużywa amunicję szybciej, niż jest w stanie ją wyprodukować.

⚆ Pierwszy statek z pszenicą dla Etiopii, który Ukraina wysłała w ramach humanitarnego programu żywnościowego Grain from Ukraine, przybył do portu Dorale w Afrykańskiej Republice Dżibuti.

⚆ USA będą próbowały zakłócić dostawy broni z Iranu do rosji, — Bloomberg. USA skupią się na sankcjach i zakłóceniu dostaw broni z Iranu do rosji. W końcu, jeśli Iran przekaże rakiety lub pomoże zbudować rosyjskie zdolności wojskowe, „przekroczy nową granicę”.

⚆ Siemens proponuje umieszczenie trzech pływających elektrowni na Ukrainie Niemiecka firma zwróciła się do rządu Ukrainy z propozycją umieszczenia swoich pływających elektrowni na akwenach Odessy, Mikołajowa i Izmaila. Proponuje się umieszczenie stacji o mocy 150-300 MW. Skroplony gaz ziemny, olej opałowy lub biodiesel są spalane w celu wytworzenia energii elektrycznej na takich statkach.

💩rosja i białoruś:

⚆ Pojawiło się nagranie i zdjęcia drukowanych w tule kartek żywnościowych. To by oznaczało, że żywność w niektórych rejonach rosji będzie racjonowana.

⚆ Kreml wydał lokalnym władzom „rekomendacje” dotyczące wydarzeń noworocznych, zalecając „powściągliwość w wydatkach”, ale pamiętając o „bohaterstwie żołnierzy” na Ukrainie.

⚆ Miekszkankę Kazania ukarano grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli za plakat „Kocham mojego tatę” z artykułu o kompromitacji armii.

⚆ W programie rosyjskiej propagandystki skabajewej pokazano materiał, na którym niby widać żołnierzy Kadyrowa na tle dworca Bachmut. Na filmie rzeczywiście są czeczeńscy bojownicy, ale to żołnierze ukraińskiego batalionu Szejka Mansura, który od 8 lat walczy z putlerem po stronie Ukrainy.

⚆ Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Urraaaa! albo jednak nie czyli atak rosjan pod Wuhłedarem – film

⚆ Jak tam w Bachmucie – krótkie wideo

⚆ 26 zdjęć z okupowanych miejscowości z plakatami i symbolami partyzantki ukraińskiej

⚆ 3 zdjęcia z “cmentarza” rosyjskich rakiet zebranych w Charkowie i okolicy. To połowa tego co zebrano.


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.