Wyciek z rurociągu „Przyjaźń”

Wyciek z rurociągu „Przyjaźń”

12 października, 2022 0 przez Ambasador

Komunikat prasowy PERN SA podany przez rzeczniczkę prasową firmy Katarzynę Krasińską

„We wtorek późnym wieczorem, systemy automatyki PERN wykryły rozszczelnienie rurociągu »Przyjaźń« na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu – ok. 70 km od Płocka. Jest to magistrala, za której pomocą ropa naftowa dociera do Niemiec. W tym momencie nie są znane przyczyny zdarzenia – natychmiast zostało wyłączone tłoczenie w uszkodzonej nitce. Druga nitka ropociągu działa bez zmian.

Pozostałe elementy infrastruktury PERN, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec działa w trybie standardowym. Na miejsce zdarzenia od razu udały się służby ratunkowe PERN oraz Państwowej Straży Pożarnej, by ocenić sytuację, zabezpieczyć teren i przystąpić do działań ratowniczych. W tym momencie wszystkie służby PERN (techniczne, eksploatacyjne, zakładowa straż pożarna oraz ochrona środowiska) podejmują działania zgodnie z algorytmami przewidzianymi dla tego typu sytuacji. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone.”

Przebieg rurociągu Przyjaźń.
źródło: PERN

Rurociąg „Przyjaźń” jest największym na świecie system przesyłu ropy o łącznej przepustowości 56 mln ton rocznie. Konstrukcja powstała w latach 60′ i 70′ ubiegłego wieku łącząc Syberie z Europą Środkową.

Co warto podkreślić „Przyjaźń” jest głównym źródłem zaopatrzenia dla polskich rafinerii.

Eksperci uspakajają, że tego typu wycieki zdarzają się regularnie ze względu na stan techniczny ponad półwiecznej konstrukcji oraz w wyniku czynnika ludzkiego np. w trakcie prac rolnych. Mówienie w tym momencie o sabotażu jest sformułowaniem nadwyrost, jednak nie można jednoznacznie przekreślić tej teorii biorąc pod uwagę ostatnie zdarzenia na dnie Bałtyku przy gazociągu Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2.

Niestety według dostępnych informacji wyciek z rurociągu „Przyjaźń” spowoduje szkody dla środowiska jednak na precyzyjne analizy należy jeszcze poczekać.

Służby ratonicze działające na miejscy rozszczelnienia rurociągu „Przyjaźń” Foto: Paweł Czerniak / www.wloclawek.naszemiasto.pl