Uzbekistan planuje zwiększenie importu rosyjskiego gazu

Uzbekistan planuje zwiększenie importu rosyjskiego gazu

8 marca, 2024 0 przez Kacper Ochman

Według doniesień serwisu informacyjnego Gazeta.uz rząd Uzbekistanu planuje zainwestować 500 mln dolarów w zwiększenie przepustowości systemu przesyłu gazu ziemnego, aby umożliwić znaczny wzrost importu z Rosji. Produkcja krajowa spada w miarę wyczerpywania się istniejących złóż.

Uzbekistan, którego własne rezerwy gazu nie wystarczają na pokrycie rosnącego corocznie zapotrzebowania, w październiku zaczął otrzymywać dostawy błękitnego paliwa z Rosji. W ramach dwuletniej umowy z Gazpromem Uzbekistan importuje 9 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

20 lutego portal Gazeta.uz podał, powołując się na opublikowane wcześniej w tym miesiącu dekret rządowy, że plany inwestycyjne na lata 2024-2030 mają wesprzeć wysiłki na rzecz zwiększenia importu gazu do 32 mln m3 dziennie. Jak podaje portal, środki na ten cel będą pochodzić od zagranicznych pożyczkodawców.

Zależność Uzbekistanu od zakupów gazu z zagranicy uczyniła go importerem netto, co stanowi wyraźną zmianę położenia, jakie zajmował zaledwie dwa lata temu. W 2023 r. importował gaz o wartości 700 mln dolarów w dolarach, a w tym samym okresie sprzedał paliwo za 530 mln dolarów. W 2022 roku eksport przewyższył import o 629 mln dolarów.

Głównym klientem Uzbekistanu są Chiny. Kirgistan kupuje niewielkie ilości gazu z Uzbekistanu, ale nawet regularność tych dostaw nie jest pewna. Zdaniem Gazpromu, kontrolującego infrastrukturę gazową Kirgistanu, zmniejszenie dostaw paliwa wynika z kurczenia się zapasów na uzbeckich złożach oraz wzrostu krajowej konsumpcji w Uzbekistanie po silnych mrozach.

Uzbeccy urzędnicy mówili w przeszłości, że planują całkowite zaprzestanie eksportu gazu do 2025 roku. Niektórzy analitycy wymieniają tę trudną sytuację jako dowód na to, że rząd nie przeprowadził w odpowiednim czasie modernizacji przemysłu energetycznego. Bogactwa energetyczne Uzbekistanu powinny zapewnić mu korzystną pozycję umożliwiającą zaspokojenie potrzeb szybko rosnącej populacji.

Ministerstwo Energii Uzbekistanu szacuje, że kraj posiada udokumentowane zasoby gazu wynoszące około 1,86 biliona metrów sześciennych. Jednak w ciągu ostatniej dekady wskaźniki wydobycia nie uległy zmianie lub nawet spadły, podczas gdy popyt krajowy wzrósł. Wydobycie w 2022 roku 48,9 miliarda metrów sześciennych gazu oznaczało 4-procentowy spadek w stosunku do roku poprzedniego. W ubiegłym roku nastąpił kolejny spadek wydobycia, do 46,7 mld m3.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.