Szef MON Francji odwiedza Armenię i podpisuje umowy w ramach pogłębiania współpracy

Szef MON Francji odwiedza Armenię i podpisuje umowy w ramach pogłębiania współpracy

3 marca, 2024 0 przez Kacper Ochman

Francja dostarczy Armenii więcej broni i innej pomocy wojskowej, aby pomóc krajowi w obronie jego terytorium, powiedział francuski minister obrony Sebastien Lecornu podczas swojej wizyty w Erywaniu 23 lutego.

„Zagrożenia wiszące nad Armenią zmuszają nas do szybszego działania” – powiedział Lecornu premierowi Nikolowi Paszynianowi„Bardzo ważne jest dla nas szybkie reagowanie i podjęcie niezbędnych kroków”.

Po rozmowach z ministrem obrony Armenii Surenem Papikianem Lecornu potwierdził, że Armenia odebrała pierwszą partię francuskich noktowizorów zamówionych w zeszłym roku. Powiedział, że armeńska armia wkrótce otrzyma także systemy radarowe obrony powietrznej i więcej transporterów opancerzonych od francuskich producentów.

Francuska grupa obronna Thales podpisała z Ministerstwem Obrony Armenii kontrakt na dostawę trzech radarów GM200 podczas wizyty Papikiana w Paryżu w październiku ubiegłego roku. Papikian i Lecornu podpisali wówczas list intencyjny w sprawie przyszłego nabycia przez Armenię rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu produkowanych przez inną francuską firmę.

Lecornu wyraził gotowość Francji do sprzedaży Armenii także większej liczby systemów dalekiego zasięgu i ogłosił, że do Armenii zostanie rozmieszczony francuski doradca wojskowy specjalizujący się w obronie powietrznej, aby pomóc jej zneutralizować „ewentualne ataki potencjalnych agresorów”. „Nikt nie może mieć pretensji do Armenii za zwiększenie jej zdolności obronnych” – powiedział Lecornu na wspólnej konferencji prasowej z Papikianem, wyraźnie nawiązując do ostrej krytyki Azerbejdżanu pod adresem francusko-ormiańskiej współpracy wojskowej.

Minister Papkian podkreślił, że Erywań pozyskuje tę i inną broń wyłącznie do celów obronnych. W wyraźnym nawiązaniu do Azerbejdżanu mówił o „widocznym zagrożeniu” dla integralności terytorialnej Armenii. Żaden z ministrów nie rzucił światła na szereg dokumentów, które podpisali po rozmowach. AFP podała, że ​​strona ormiańska podpisała także umowę na dostawy z francuską firmą PGM, producentem karabinów snajperskich. Dodał, że żadne szczegóły transakcji nie zostały upublicznione.

Współpraca obronna wpisuje się w pogłębienie stosunków francusko-ormiańskich, cementowane istnieniem wpływowej społeczności ormiańskiej we Francji. Wydarzenie to następuje w obliczu rosnących napięć z Rosją, wieloletnim sojusznikiem Armenii, oraz gdy sąsiedni Iran sygnalizuje niepokój w związku z prozachodnim nachyleniem polityki zagranicznej Armenii.

„Nasi irańscy partnerzy szanują naszą współpracę z innymi partnerami i uważam, że nasi rosyjscy i inni partnerzy powinni zrobić to samo, ponieważ w Armenii nie ma tabu, jeśli chodzi o współpracę na korzyść Armenii” – powiedział Papikian. Armenia „zwraca się do partnerów, którzy naprawdę zapewniają bezpieczeństwo” – powiedział Lecornu poproszony o komentarz na temat napięć między Erywaniem a Moskwą.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.