Sprzeczne twierdzenia o rosyjskich ograniczeniach importu z Armenii

Sprzeczne twierdzenia o rosyjskich ograniczeniach importu z Armenii

13 marca, 2024 0 przez Kacper Ochman

Kilka armeńskich przedsiębiorstw transportowych oświadczyło w ostatnim czasie, że Rosja przygotowuje się do zablokowania importu towarów z Armenii przez jedyne przejście graniczne z Gruzją w obliczu rosnących napięć między Moskwą a Erywaniem.

Przedstawiciele wyższego szczebla tych firm, przekazali ormiańskim mediom że otrzymali takie informacje od rosyjskich urzędników celnych. Część z nich stwierdziła, że ich towary są już poddawane dłuższym i bardziej rygorystycznym kontrolom podczas przejazdu przez przejście graniczne Upper Lars.

Vartan Hakobian, radca celny Ambasady Armenii w Moskwie, upierał się jednak, że władze rosyjskie zapewniły go, że twierdzenia o zbliżającym się zamknięciu rosyjskiego punktu kontrolnego dla ładunków ormiańskich są nieprawdziwe. „Sam miałem okazję przekonać się, że ładunki ormiańskie są przetwarzane bez żadnych przeszkód, ograniczeń i innych problemów” – powiedział. „Przekraczają granicę rosyjską w obu kierunkach”.

W zeszłym roku na Rosję przypadało ponad 35 procent handlu zagranicznego Armenii i ponad 40 procent jej eksportu. Handel rosyjsko-ormiański gwałtownie wzrósł od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a ormiańscy przedsiębiorcy korzystają z zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę. Gospodarka Armenii wzrosła o 12 proc. w 2022 r. i 8 proc. w 2023 r. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że ten szybki wzrost wynika w dużej mierze z „bardzo bliskiej i wzajemnie korzystnej współpracy gospodarczej” Armenii z Rosją.

Sargis Khandanian, przewodniczący komisji ds. stosunków zagranicznych parlamentu Armenii, przyznał, że Moskwa może zamknąć Upper Lars dla ormiańskich ciężkich ciężarówek. „W obecnym środowisku międzynarodowym nie będę niczego wykluczał” – powiedział Khandanian. Powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem żywności, Rosja już w listopadzie zeszłego roku blokowała import wielu ormiańskich produktów spożywczych na ponad tydzień. Organ nadzoru rolnego Rosselkhoznadzor stwierdził gwałtowny wzrost obecności w nich „szkodliwych organizmów poddanych kwarantannie”. Wielu mieszkańców Armenii uważa, że Moskwa w ten sposób ostrzegła premiera Nikola Paszyniana przed reorientacją kraju na Zachód.

Od tego czasu stosunki rosyjsko-armeńskie uległy dalszemu pogorszeniu, a Paszynian nie wykluczył w zeszłym tygodniu wyjścia Armenii z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym pod przewodnictwem Rosji. Spiker parlamentu Alen Simonian oświadczył, że Erywań powinien rozważyć starania o członkostwo w Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w weekend, że Rosja poważnie „przemyśli” swoje stosunki z Armenią, jeśli będzie w dalszym ciągu oddalać się od swojego tradycyjnego sojusznika w stronę Zachodu. Ławrow dał do zrozumienia, że Armenia nie może liczyć na dalszy wolny handel z Rosją, jeśli rząd Paszyniana wyprowadzi ją z OUBZ.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.