Saudyjczycy podbijają rynek energii wiatrowej w Uzbekistanie i Kazachstanie

Saudyjczycy podbijają rynek energii wiatrowej w Uzbekistanie i Kazachstanie

18 marca, 2024 0 przez Kacper Ochman

Jeśli chodzi o energetykę wiatrową w Azji Centralnej, prym wiodą firmy z Zatoki Perskiej. Oba kraje wyznaczyły sobie ambitne cele w zakresie energii odnawialnej na rok 2030 i kolejne dekady.

Firma ACWA Power z siedzibą w Rijadzie, zajmująca się zieloną energią, pojawiła się w dwóch krajach regionu w związku z ich wysiłkami w tworzeniu podstaw dla dużych projektów, które mają nadejść.

W Uzbekistanie prezydent Szawkat Mirzijojew podpisał 5 marca dekret o budowie dwóch elektrowni wiatrowych (WPP) – oba projekty są realizowane przez ACWA Power. Jedna elektrownia wiatrowa o mocy 500 megawatów, wraz z powiązanymi liniami energetycznymi, zostanie zbudowana w autonomicznej republice Karakałpakstanu. Kolejna elektrownia o mocy 300 MW ma powstać w regionie Buchary. Umowa podpisana przez ACWA Power i rząd Uzbekistanu w listopadzie przewiduje inwestycje o wartości ponad miliarda dolarów.

ACWA Power zobowiązała się do sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowniach do uzbeckiej sieci krajowej przez okres 25 lat. Biuro Mirzijojewa oświadczyło w listopadzie, że ACWA Power realizuje obecnie projekty o łącznej wartości 7,5 miliarda dolarów. Firma realizuje coś więcej niż tylko wiatr. W marcu 2020 r. podpisała umowę z Uzbekistanem o zainwestowaniu 1,2 mld USD w rozwój, budowę i eksploatację 1500-megawatowej elektrowni gazowo-parowej w regionie Syrdaryo. ACWA Power twierdzi, że korzyścią płynącą z tej elektrowni będzie to, że jej konstrukcja umożliwi wytwarzanie dwukrotnie większej ilości energii z gazu niż ma to miejsce w istniejących zakładach wytwarzania energii elektrycznej.

W sąsiednim Kazachstanie prezydent Kasym-Żomart Tokajew spotkał się 7 marca z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej Abdulazizem Al Saudem. Spotkanie zaowocowało porozumieniem w sprawie realizacji projektu budowy elektrowni wiatrowej o mocy 1 gigawata w południowo-wschodniej części kraju, w regionie Żetysu.

Prace tam również zostaną wykonane przez ACWA Power. Prezes i założyciel firmy, Mohammad Abunayyan, był obecny w Astanie, aby porozmawiać o roli ACWA Power w tym projekcie i innych inicjatywach związanych z zieloną energią w Kazachstanie. Wszystko to wynika ze zobowiązania obu krajów do radykalnego zwiększenia ilości energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii.

Deklarowanym celem Uzbekistanu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej do 25 procent do 2030 roku. W 2022 roku odsetek ten wynosił 10 procent. Plan na najbliższą dekadę zakłada instalację elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5 000 megawatów oraz elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3 000 megawatów. Jeśli chodzi o słońce, większość biegów jest wykonywana przez ACWA Power i jej rówieśnika Masdar z Abu Zabi.

Program Kazachstanu w zakresie odnawialnych źródeł energii jest na papierze skromniejszy niż program Uzbekistanu w perspektywie krótkoterminowej. Zgodnie z obecnymi planami do 2030 r. co najmniej 15 proc. całej wytwarzanej energii elektrycznej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Ambitniejszym celem jest, aby do 2050 r. udział ten osiągnął co najmniej 50 procent.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.