Rosyjskie firmy zasypały Kazachstan prośbami o obejście sankcji

Rosyjskie firmy zasypały Kazachstan prośbami o obejście sankcji

1 kwietnia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Rosyjskie firmy w ostatnich tygodniach zasypały swoich partnerów z Kazachstanu prośbami o pomoc w imporcie niezbędnych towarów w celu obejścia sankcji, pisze agencja Reuters. Mówimy o dostawie różnych produktów – od telefonów, elektroniki, metali ziem rzadkich po materiały do kart bankowych.

W ostatnich tygodniach rosyjskie firmy zasypały swoich kazachskich partnerów nowymi prośbami o pomoc w obejściu zachodnich sankcji i imporcie rozpaczliwie potrzebnych towarów.

Agencja podaje, że zaobserwowano wzrost rosyjskich próśb o eksport towarów takich jak łożyska i części lotnicze po metale rzadkie przez granicę lądową Kazachstanu z Rosją. Wzrost wynika z faktu, że Turcja wstrzymała objęty sankcjami tranzyt do Rosji. Inni wskazują na nowe zachodnie sankcje.

Agencja informuje, że jeden z kazaskich biznesmenów powiedział, że zaoferowano mu 1 milion dolarów za pomoc w transporcie metali rzadkich z Australii. Rosjanie mają bardzo długą listę zakupów, która obejmuje urządzenia przemysłowe, łożyska kolejowe, zaawansowaną elektronikę, sprzęt radiowy, turbiny, części do samolotów, surowce, a nawet materiały do kart bankowych. Niektóre rosyjskie firmy zaproponowały ustanowienie długoterminowych partnerstw w zakresie dostaw towarów objętych sankcjami.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał kraje Azji Środkowej do poparcia sankcji podczas wizyty w regionie i obiecał pomóc im w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi. Jednak wszystkie rządy państw regionu podkreślają, że niewiele mogą zrobić, aby powstrzymać handlowców przed reeksportem towarów do Rosji. Rząd w Astanie podkreślał wielokrotnie, że nie będzie stwarzał swoją polityką możliwości obchodzenia sankcji przez Rosję.

Rosja pozostaje największym partnerem handlowym Kazachstanu. Eksport Kazachstanu do Rosji wzrósł w ubiegłym roku o jedną czwartą do 8,8 mld USD. Według oficjalnych statystyk eksport łożysk podwoił się do sumy 111 milionów dolarów. Eksport rur z tworzyw sztucznych, dla niektórych typów, z których Rosja miała problemy z produkcją lub dostawą, wzrósł ponad trzykrotnie w ubiegłym roku i wyniósł 12 milionów dolarów. Kazachstan zwiększył import komputerów z krajów europejskich i Tajwanu, choć nie jest jasne, ile z nich zostało następnie ponownie wyeksportowanych do Rosji.

Unia Europejska planuje odwołać się do krajów, które gwałtownie zwiększyły import zaawansowanych europejskich technologii i innych towarów, które Rosja może wykorzystać do celów wojskowych na Ukrainie. Możemy mówić o Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kazachstanie i innych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.