Rosja zaproszona do udziału w turnieju piłkarskim w Azji Centralnej

Rosja zaproszona do udziału w turnieju piłkarskim w Azji Centralnej

31 marca, 2023 0 przez Kacper Ochman

Rosja została zaproszona do udziału w inauguracyjnych Mistrzostwach Azji Centralnej w czerwcu wraz z siedmioma innymi drużynami narodowymi. Rosyjskie drużyny zostały wykluczone z rozgrywek europejskich i FIFA od inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. 

Tadżycki Związek Piłki Nożnej ogłosił w poniedziałek, że rosyjska drużyna może dołączyć do nowego regionalnego turnieju wraz z byłymi republikami radzieckimi Tadżykistanem, Uzbekistanem, Turkmenistanem i Kirgistanem.

Afganistan, Iran i inny kraj, który jeszcze nie został potwierdzony, uzupełnią skład na mecze, które mają się odbyć w Biszkeku i Taszkencie. Środkowoazjatycki Związek Piłki Nożnej powstał w 2014 roku jako jeden z pięciu regionów w ramach azjatyckiej konfederacji piłki nożnej i ma siedzibę w Tadżykistanie. W zeszłym roku odbywały się mistrzostwa CAFA kobiet i juniorów.

Według Tadżyckiego Związku Piłki Nożnej Rosja przyjęła już zaproszenie na czerwcową imprezę. Rosyjski Związek Piłki Nożnej powiedział mediom państwowym: „Obecnie prowadzimy rozmowy na temat możliwości i warunków udziału reprezentacji Rosji w tym turnieju”. Posunięcie to ożywi debatę na temat możliwego wejścia Rosji do Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej (AFC), ponieważ kraj ten dąży do powrotu do międzynarodowych rozgrywek piłkarskich.

W styczniu prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej Aleksander Djukow wycofał się z grudniowej groźby dołączenia do AFC po spotkaniu z europejskimi działaczami piłkarskimi. Nie znaleziono jeszcze rozwiązania. Djukow w zeszłym miesiącu uczestniczył w kongresie AFC w Bahrajnie, gdzie rozmawiał z prezydentem AFC szejkiem Salmanem bin Ebrahimem Al Khalifą.

„Mamy dobre relacje z federacją rosyjską i resztą federacji europejskich i zawsze jesteśmy w kontakcie z federacjami przy każdej okazji.” – powiedział Salman po spotkaniu. „Chcemy jak najlepszego interesu gry, ponieważ staramy się trzymać politykę z dala od piłki nożnej.” Reprezentacja Rosji mężczyzn rozegrała w 2022 roku tylko trzy międzynarodowe mecze towarzyskie z Kirgistanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem. 

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.